Slugging – czy wazelina na twarz jest dobrym pomysłem?

slugging wazelina na twarz

Slugging, czyli maska z wazeliny, to najnowszy trend urodowy. Chociaż spopularyzowany został jako zabieg na twarz, wazeliny można używać na inne części ciała, od ust po kostki. Pytanie tylko, czy jest to dobry pomysł i czy wazelinowanie twarzy jest bezpieczne?

Slugging nie jest nową sztuczką pielęgnacyjną. Wazelinowanie było promowane przez społeczność K-beauty jako koreański sposób na bardziej nawilżoną i wygładzoną skórę. Pierwsze wzmianki o sluggingu datuje się na 2014 rok. Biorąc pod uwagę, że wiele trendów w modzie i urodzie ma charakter cykliczny, nie jest niespodzianką, że wazelinowanie twarzy powróciło i po raz kolejny stało się popularne w mediach społecznościowych. Jeśli nie wiesz, o co w tym chodzi, przychodzimy z pomocą!

Co to jest wazelina?

Najprościej rzecz ujmując, slugging to uszczelnienie skóry środkiem okluzyjnym, często na bazie ropy naftowej, który stosuje się na noc. W tym celu stosuje się wazelinę, o której warto powiedzieć kilka słów więcej.

Z chemicznego punktu widzenia jest to produkt uboczny destylacji ropy naftowej. To mieszanina olejów mineralnych i wosków, które tworzą półstałą substancję o konsystencji galaretki. Czysta wazelina nazywana jest superkosmetykiem, a to za sprawą jej wszechstronności i cech. W kosmetyce jest powszechnie stosowana do natłuszczania suchej i popękanej skóry warg, pięt czy łokci. Co ważne, wazelina jest bezwonna, nierozpuszczalna w wodzie, nie wysycha i topi się dopiero w temperaturze powyżej 35-36 stopni Celsjusza. Jest hipoalergiczna (nie powoduje podrażnień, ponieważ błony śluzowe i skóra jej nie przyswajają) i może być używana nawet do pielęgnacji skóry małych dzieci.

Nazwa „wazelina” pochodzi od nazwy firmy amerykańskiej Vaseline, która jako pierwsza zaczęła produkować wazelinę na masową skalę (od 1870 roku). Z języka angielskiego nazwa to „petroleum jelly”, czasem stosuje się również nazewnictwo „soft paraffin”.

Wazelina pierwotnie była promowana jako środek do miejscowego stosowania (maść) o właściwościach leczniczych. Później jej zastosowanie zostało rozszerzone – zaczęła być używana nie tylko w celach kosmetycznych, ale też do leczenia wielu dolegliwości, w tym grzybicy paznokci stóp, wysypek narządów płciowych, krwotoków z nosa, odparzeń, a nawet przy przeziębieniach. Wazelina bardzo szybko stała się „lekiem na wszystko”.

Dzisiaj działanie wazeliny jest dokładnie przebadane i przez to jej zastosowanie jest bardziej zawężone, choć wciąż imponujące. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) klasyfikuje wazelinę jako zatwierdzony środek ochrony skóry dostępny bez recepty (OTC) i szeroko stosowany w kosmetyce i w pielęgnacji skóry.

Zalety wazeliny kosmetycznej:

 • nie wchłania się przez skórę
 • tworzy ochronny film zapobiegający utracie wilgoci
 • chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych
 • nie powoduje podrażnień i uczuleń (hipoalergiczna)
 • bezpieczna nawet dla wrażliwej skóry
 • bezwonna
 • trwała, ponieważ nie jełczeje i nie wysycha
 • uniwersalna
 • łatwo dostępna i tania

Co istotne, w sklepach znajdziesz wazelinę białą lub żółtą – różnią się one tylko stopniem oczyszczenia. To z białej wazeliny, która jest po prostu powtórnie wyklarowaną żółtą wazeliną, powstaje wazelina kosmetyczna poprzez dodanie barwników i substancji zapachowych.

Czym jest slugging?

Slugging to koreański trend w pielęgnacji twarzy polegający na włączeniu do rutyny jednego kosmetyku – wazeliny. Wazelinę nakłada się na twarz jako ostatni etap wieczornej pielęgnacji zaraz po kremie. Uważa się, że slugging (wazelinowanie twarzy) pomaga odbudować naturalną warstwę ochronną naskórka oraz zabezpiecza skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody, a tym samym przed jej odwodnieniem. Ważny jest też fakt, że w kosmetykach do codziennej pielęgnacji pojawia się wiele nawilżających składników – po nałożeniu ich na skórę wazelina ma spotęgować ich działanie.

Termin „slugging” pochodzi od angielskiego „slug” oznaczającego ślimaka. Odnosi się to do śladu, jaki wazelina tworzy na skórze. Tłusta, niemalże śluzowata warstwa izolacyjna z wazeliny ma zatrzymywać wodę w naskórku, opóźniać powstawanie zmarszczek oraz wpływać na jego elastyczność.

Jak działa slugging? Wszystko bazuje na własnościach wazeliny. Wazelina jest tłustym emolientem, a to oznacza, że pozostawia na skórze odczuwalną lipidową warstwę. Zaaplikowana na skórę działa jak nieprzepuszczająca kołderka – nie wnika w naskórek, za to tworzy warstwę okluzyjną zapobiegającą nadmiernemu odparowywaniu wody. Dzięki temu wazelina wykazuje pośrednie działanie nawilżające (sama w sobie nie ma takich właściwości). Dlatego przy sluggingu niezwykle ważne jest, aby wazelinę stosować dopiero po nałożeniu kremu nawilżającego.

Korzyści ze stosowania maski z wazeliny na noc:

 • zabieg wykonasz w domu
 • wystarczy tylko jeden produkt
 • pomaga ukoić i nawilżyć skórę
 • wystarczy maskę z wazeliny stosować raz w tygodniu albo doraźnie

Maska z wazeliny na noc ma sprawić, że obudzisz się z gładką i doskonale nawilżoną cerą. Slugging stosowany nawet sporadycznie może przynieść ulgę ściągniętej, przesuszonej skórze.

Jak wprowadzić slugging do codziennej rutyny pielęgnacyjnej?

Jak zrobić slugging? To bardzo proste. Przy sluggingu nie ma rozpisanych kolejnych kroków pielęgnacji. W skrócie: wszystko robi się dokładnie tak samo, jak każdego wieczoru. Ważne jest, aby na koniec zabezpieczyć skórę wazeliną. Zatem wazelinowanie jest ostatnim etapem każdej pielęgnacji (po oczyszczeniu i nawilżeniu).

Z powodzeniem możesz wazelinę wprowadzić do 10-etapowej koreańskiej pielęgnacji lub do metody skip care, która opiera się na minimalizmie kosmetycznym.


Wazelinę na twarz powinno się nakładać 1-2 razy w tygodniu. Latem może wystarczyć nawet raz w miesiącu. Najlepiej sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym, kiedy cera narażona jest na częste zmiany temperatury oraz niekorzystne warunki pogodowe, które powodują szybsze przesuszanie się skóry.

Pamiętaj, aby warstwa wazeliny nie była gruba, wystarczy tylko odrobina. Rano pozostałości wazeliny należy bezwzględnie i bardzo dokładnie zmyć. Zwróć uwagę na to, że wazelina jest tłusta, nie wchłania się, zatem będzie pozostawiać ślady na pościeli. Żeby często nie prać poszewek poduszek, możesz na czas snu dodatkowo je zabezpieczyć np. miękkim ręcznikiem.

Czy stosowanie maski z wazeliny jest bezpieczne?

Co do tego, czy slugging jest bezpieczny, zdanie kosmetologów jest podzielone. Wiele zależy przede wszystkim od tego, jaki masz rodzaj skóry.

Wazelina kosmetyczna jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Nie wchłania się przez skórę i błony śluzowe, jednocześnie pozytywnie oddziałując na naskórek. Nie należy ją mylić z wazeliną przemysłową, która ma inne właściwości.

Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) sugeruje, że osoby ze skórą skłonną do trądziku powinny unikać nakładania wazeliny na twarz, ponieważ może to prowadzić do wyprysków i zaognienia istniejących już stanów zapalnych. Dodatkowo, jeśli masz skórę tłustą lub skłonną do wyprysków, może się okazać, że wazelina działa komedogennie, tj. może zapychać pory skórne i przyczyniać się do powstawania zaskórników, podskórnych grudek czy krostek. Zabieg w takim przypadku jest rekomendowany tylko doraźnie, tj. kiedy cera jest wyjątkowo podrażniona i domaga się silnego nawilżenia.

Jednak osoby z suchą skórą mogą uznać slugging za korzystny sposób nawilżania skóry. Kiedy Twoja skóra jest stale przesuszona i matowa, to właściwie należy ją cały czas nawilżać i dbać o zachowanie optymalnego poziomu nawodnienia, co można zrobić poprzez stosowanie preparatów zapobiegających ucieczce cennej wilgoci. W takim przypadku sam krem może nie wystarczyć i warto działać kompleksowo, wspomagając się wazeliną.

Wazelinowanie twarzy nie jest zalecane przy skórze trądzikowej, tłustej i problematycznej. Za to może sprawdzić się w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i atopowej.

AAD potwierdza, że wazelina jest dobrym rozwiązaniem przy przesuszeniu skóry ust, łokci, kolan czy pięt. Jest też polecana do nawilżania przesuszonej skóry pod oczami, a także zalecana do stosowania u małych dzieci z egzemą.

Slugging jest szczególnie polecany zimą, kiedy skóra jest mocno wysuszona. Ma wtedy zapewnić ochronę przed wysuszającymi czynnikami zewnętrznymi, przynieść skórze ukojenie i wzmocnić odpowiednie nawilżenie skóry.

A co na to kosmetolodzy? Ci zaznaczają, że wazelina w kosmetyce jest stosowana tylko do zabezpieczania wrażliwych okolic (oczy, usta, nos) podczas profesjonalnych zabiegów. Ze względu na to, że sama wazelina nie wykazuje właściwości nawilżających (jest emolientem, a więc natłuszcza i chroni, pośrednio nawilża), nie jest zalecana jako maska solo. Skórze należy osobno zapewnić substancje aktywne i odżywcze, które przyspieszą jej regenerację i poprawią nawilżenie. Dlatego też w sluggingu ważnym krokiem jest nałożenie kremu przed zastosowaniem maski z wazeliny.

Dodajmy, że wiele kontrowersji wokół tego, czy można stosować wazelinę na twarz, nie dotyczy kwestii bezpieczeństwa, a bardziej komfortu. Wazelina jest bezpieczna, jednak nie każdy lubi mieć tłustą i lepką twarz, tym bardziej kłaść się z taką do spania. Przez to, że tworzy dość widoczną i odczuwalną warstwę, może dawać wrażenie zapychania i obciążenia skóry. Faktem jest, że wazelina kosmetyczna jest komedogenna, ale może przynieść sporo korzyści przy bardzo suchej skórze czy AZS. Należy jednak stosować ją rozważnie i dopasować częstotliwość aplikacji maski z wazeliny pod potrzeby skóry.

Jeśli obawiasz się stosowania wazeliny, może zainteresuje Cię inna substancja – gliceryna? Jej właściwości sprawdzisz tu:

Zobacz polecane kosmetyki z gliceryną do twarzy:

Wazelinowanie twarzy – podsumowanie

Wazelina to substancja okluzyjna, którą poleca się do łagodzenia podrażnionej, łuszczącej się i szorstkiej skóry. Na dodatek działa jako bariera ochronna dla skóry. Czy zatem maska z wazeliny na twarz jest dobrym pomysłem? 

Za wypróbowaniem tej metody przemawiają korzyści, jakimi dzielą się zwolenniczki wazelinowania twarzy. Wskazują, że rano ich cera jest promienna, gładka i nawilżona. Sporo kobiet z suchą cerą traktuje nakładanie maski z wazeliny na twarz jako stały element rutyny pielęgnacyjnej. Za posiadaniem wazeliny w łazience przemawiają też jej inne zastosowania, np. przy malowaniu paznokci czy też przed henną na brwi zabezpiecza skórę przed nierównościami. Do tego możesz nałożyć odrobinę wazeliny na skórę, zanim spryskasz ją perfumami – cząsteczki perfum wnikną w nią i zaczną się powoli uwalniać pod wpływem ciepła, przedłużając trwałość zapachu.

Najważniejszą kwestią jest to, że sama wazelina jest bezpieczna i jedyne, do czego może doprowadzić, to do niespodzianek na skórze. Do tego jest tania i dostępna w każdym sklepie. Zatem… czemu nie zaryzykować?

 Czy próbowałaś już sluggingu? Jakie masz zdanie o wazelinowaniu twarzy? A może stosujesz wazelinę na co dzień, ale do różnych rzeczy? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Przebarwienia skóry w ciąży – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Przebarwienia skóry w ciąży – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Pielęgnacja biustu – wszystko, co musisz wiedzieć

Pielęgnacja biustu – wszystko, co musisz wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany