Pielęgnacja skóry w ciąży: porady + polecane kosmetyki naturalne

kosmetyki odpowiedne dla kobiet w ciąży

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w ciąży? Jakich składników unikać, a które stosować? W jaki sposób zapewnić kapryśnej skórze optymalną pielęgnację?

W ciele kobiety podczas ciąży zachodzi wiele zmian. Dotyczą one także zmian w obrębie skóry i włosów, które nagle, z dnia na dzień, mogą zacząć wymagać bardziej intensywnej i jednocześnie tak delikatnej, jak nigdy wcześniej, pielęgnacji.

Co się dzieje ze skórą podczas ciąży?

Okres ciąży to prawdziwa burza hormonów, która ma wpływ także na funkcjonowanie kobiecej skóry. Podwyższony poziom estrogenów może powodować, że skóra staje się przesuszona, zaczyna swędzieć i ulega częstym podrażnieniom. Cera może zacząć też się przetłuszczać, a wiele przyszłych mam dość często skarży się na niespodziewany powrót trądziku. Tym, co najczęściej możesz zaobserować w obrębie skóry na brzuchu, piersiach i pośladkach (czyli w miejscach, w których skóra będzie najbardziej się rozciągać wraz z przybywaniem ciążowych kilogramów) mogą być pojawiające się rozstępy i pierwsze objawy cellulitu. Jeśli z cellulitem miałaś problem jeszcze przed ciążą, to właśnie teraz jego objawy będą się nasilać i stanie się on bardziej widoczny.

W ciąży mogą pojawić się też plamy pigmentacyjne i przebarwienia, a niewrażliwa dotąd skóra może zacząć reagować podrażnieniami na dobrze już sobie znane składniki kosmetyków.

Jakiej pielęgnacji potrzebuje teraz Twoja skóra?

Jeśli jesteś w ciąży powinnaś zadbać o to, aby Twoja pielęgnacja była jednocześnie delikatna i skuteczna. To, czego Twoja skóra potrzebuje teraz najbardziej to:

  • nawilżanie
  • natłuszczanie
  • łagodzenie podrażnień
  • ujędrnianie
  • odżywianie
  • poprawa elastyczności
  • ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych
  • ochrona przed przebarwieniami

Natomiast tym, czego potrzebują teraz Twoje włosy, osłabione działaniem hormonów to wzmocnienie i odżywienie cebulek, które wpłynie na mniejsze wypadanie włosów i uchroni je przed utratą zdrowego wyglądu.

Składniki kosmetyków przyjazne skórze przyszłej mamy

Pielęgnacja skóry w ciąży

Chcąc zapewnić optymalną i kompleksową pielęgnację wymagającej skórze, możesz sięgnąć po kosmetyki naturalne. To bardzo dobry wybór, bo kosmetyki naturalne są łagodne i bezpieczne dla skóry, nie zawierają składników, które są uważane za szkodliwe, nie powodują silnych reakcji alergicznych i podrażnień. Są natomiast skuteczne i bogate w składniki pielęgnacyjne, których Twoja skóra teraz potrzebuje.

Składniki, których potrzebuje teraz Twoja skóra to przede wszystkim:

  • oleje roślinne, które zawierają dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sięgając po oleje zapewnisz skórze odpowiedni poziom natłuszczenia, poprawisz jej elastyczność i uchronisz przed utratą wilgoci. Oleje mają też działanie łagodzące i ujędrniające, zapewniają ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych i co najważniejsze – nie powodują podrażnień i reakcji alergicznych.
  • masła roślinne – przed wszystkim masło shea, masło mango, masło kakaowe. Masła roślinne, tak jak i oleje roślinne są tłuszczami, które zapewniają skórze nawilżenie, natłuszczenie, dostarczają cenne składniki odżywcze, łagodzą podrażnienia i regenerują. Mają też działanie ujędrniające i uelastyczniające, zapobiegają powstawaniu rozstępów i chronią przed rozwijaniem się cellulitu.
  • gliceryna, która w kosmetykach pełni funkcje nawilżające i higroskopijne, czyli chroni przed utratą wilgoci. Gliceryna łagodzi też podrażnienia, regeneruje, napina i ujędrnia skórę. Jest to jeden z najlepszych „nawilżaczy” do odwodnionej i bardzo suchej cery.
  • kwas hialuronowy to podobnie jak gliceryna, doskonały nawilżacz skóry. Jednak poza tym, że zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia i ułatwia wchłanianie się substancji z olejów roślinnych, to jeszcze ujędrnia, napina i wygładza skórę.
  • allantoina i pantenol – ich zadaniem jest przede wszystkim łagodzenie stanów zapalnych i podrażnień oraz zapobieganie ich powstawaniu. Zarówno allantoina, jak i pantenol wspomagają regenerację skóry i chronią ją przed utratą wilgoci. Mają też działanie wygładzające i zmiękczające.
  • ekstrakty roślinne, które poza olejami roślinnymi są kluczowymi składnikami kosmetyków naturalnych, to bogactwo witamin i składników mineralnych, których Twoja skóra potrzebuje do tego, by ładnie wyglądać i prawidłowo funkcjonować.
  • witaminy C, E, F i witaminy z grupy B – pełnią rolę antyoksydantów, chronią skórę przed działaniem wolnych rodników i czynników zewnętrznych. Witamina C wykazuje właściwości rozjaśniające (ważne w przypadku przebarwień i plam pigmentacyjnych), witamina E ujędrnia i spowalnia proces starzenia się skóry, witamina F wspomaga prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, a witaminy z grupy B mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania skóry, wspomagają też walkę z cellulitem.

Jakich kosmetyków nie należy stosować w ciąży?

Kierując się zdrowym rozsądkiem, w ciąży warto wykluczyć stosowanie kosmetyków, które zawierają substancje uznawane za szkodliwe dla skóry i organizmu. Są to między innymi:

  • parafina i jej pochodne
  • parabeny
  • ftalany
  • PEG-i
  • syntetyczne substancje zapachowe
  • syntetyczne barwniki

Więcej o działaniu tych składników przeczytasz w artykule Jak czytać składy kosmetyków naturalnych

W ciąży należy unikać też stosowania oleju sojowego i wyciągu z soi, witaminy A (retinolu i retinoidów), kosmetyków zawierających duże stężenie kwasów owocowych AHA, kwasu salicylowego i dużego stężenia fluoru. Niewskazane jest także stosowanie niektórych olejków eterycznych. Należą do nich między innymi olejek tymiankowy, różany, rumiankowy, lawendowy i miętowy.

Więcej o tym, jakie olejki eteryczne są niewskazane do stosowania w ciąży przeczytasz w tym artykule:

Tym kosmetykom możesz zaufać

Oferta kosmetyków, zarówno tych naturalnych, jak i drogeryjnych skierowanych do kobiet w ciąży, jest bogata i łatwo się pogubić w tym, które kosmetyki są warte zaufania, a po które lepiej nie sięgać. Aby ułatwić Ci wybór wybrałam kilka kosmetyków, których skład jest bezpieczny dla skóry, a ich działanie sprosta wymaganiom nawet bardzo kapryśnej skóry.

1. Nacomi – Intensywnie pielęgnujące masło do ciała dla kobiet w ciąży – prawdziwe bogactwo olejów i maseł roślinnych zawartych w jednym kosmetyków. Znajdziesz tu m.in. masło shea, masło kakaowe, olej ze słodkich migdałów i olej kokosowy.

2. Orientana – BIO olejek do biustu z 16 ajurwedysjkich roślin – doskonale nawilża, poprawia jędrność skóry i chroni ją przed wiotczeniem. To wyjątkowa kompozycja olejów i ekstraków roślinnych oraz olejków eterycznych. Pięknie pachnie i bardzo dobrze się wchłania. Jeśli jednak masz skórę alergiczną, sprawdź, czy w składzie olejku nie ma składników, które mogą działać na nią drażniąco.

3. Nacomi – Olej marula – czysty, nierafinowany olej marula zyskuje coraz większą popularność i ma szansę przebić sławą olej arganowy. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, doskonale nawilża i natłuszcza, a do tego ujędrnia. Niezastąpiony do masażu skóry w ciąży i po porodzie.

4. Nacomi – Ujędrniający balsam do pielęgnacji biustu dla kobiet w ciąży – bardzo łagodny (nie zawiera parafiny, PEG-ów, glikoli, silnych konserwantów i syntetycznych barwników) i bogaty w składniki o działaniu nawilżającym, napinającym, natłuszczającym i ujędrniającym, z masłem shea, olejem sacha inchi i olejem ze słodkich migdałów na czele.

Więcej kosmetyków bezpiecznych dla kobiet w ciąży znajdziesz w kategorii: https://triny.pl/206-dla-kobiet-w-ciazy.

Podsumowanie

Ciąża to czas radosnego oczekiwania na narodziny dziecka. Chociaż może Ci w tym czasie dokuczać wiele dolegliwości, przynajmniej o te ze strony skóry nie powinnaś się martwić. Wystarczy, że odpowiednio o nią zadbasz, stawiając na bezpieczne i skuteczne kosmetyki.

Jaki Twoim zdaniem powinien być idealny kosmetyk do pielęgnacji skóry w ciąży? Jakie substancje powinien zawierać, a czego nie powinno być w jego składzie pod żadnym pozorem?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kwas laktobionowy – peeling nie tylko dla wrażliwców. Zastosowanie, właściwości i efekty

Kwas laktobionowy – peeling nie tylko dla wrażliwców. Zastosowanie, właściwości i efekty

Naturalne sposoby na złagodzenie skutków ukąszeń owadów

Naturalne sposoby na złagodzenie skutków ukąszeń owadów

Najlepsze odżywki bez silikonów do włosów – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Najlepsze odżywki bez silikonów do włosów – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Komentarze (2)

  1. e
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany