Resweratrol w kosmetykach – wyjątkowy składnik na zmarszczki. Poznaj właściwości resweratrolu

resweratrol w kosmetykach

Ochronę przed wolnymi rodnikami powinniśmy zapewnić skórze niezależnie od wieku i jej stanu. Na rynku kosmetycznym jest wiele składników, które mogą nam w tym pomóc – na ich tle wyróżnia się resweratrol. Jak działają kosmetyki z resweratrolem? Czy wiesz, jak ich używać? Podpowiadamy!

Resweratrol to składnik pochodzenia naturalnego, który warto wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Jego zalety nie ograniczają się tylko do walki z wolnymi rodnikami i zmniejszenia oznak stresu oksydacyjnego – działa też przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. To dlatego resweratrol znalazł zastosowanie w wielu kosmetykach. Co więcej, nadaje się do wszystkich rodzajów skóry. Przeanalizujmy ten składnik i odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie ma właściwości i zastosowanie w kosmetyce.

Co to resweratrol?

Resweratrol (Resveratrol) to organiczny związek roślinny, który możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak winogrona, czerwone wino, niektóre jagody, jabłka, truskawki, żurawina, kakao w proszku, soja i orzeszki ziemne. Ten swoisty polifenowy przeciwutleniacz (a dokładniej stilben) wykazuje korzystny wpływ na zdrowie, przy czym związki mające korzystny wpływ na skórę znajdują się głównie w pestkach, skórce i szypułkach.

Przegląd badań z 2010 roku wykazał, że cząsteczki wolnych rodników powodują starzenie się skóry i mogą uszkodzić każdą komórkę w ciele. Wykazano, że resweratrol pomaga z nimi skutecznie walczyć.

Resweratrol klasyfikowany jest jako fitoestrogen ze względu na zdolność do pozytywnej interakcji z receptorami estrogenowymi. Wykazuje właściwości przeciwutleniające i neutralizuje wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki. Uważa się, że jest jednym z najsilniejszych polifenoli oraz najsilniej chroni przed objawami starzenia się i uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Co warto podkreślić, resweratrol nie tylko jest korzystny dla ludzkiej skóry, ale całego organizmu. Dzięki temu, że neutralizuje wolne rodniki, może pomóc w ochronie przed chorobami układu krążenia, chorobami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera, a nawet niektórymi postaciami raka. Udowodniono, że resweratrol ma działanie przeciwnowotworowe[1].

Jak działa resweratrol na skórę?

Jedną z głównych zalet resweratrolu jest jego zdolność do zmniejszania skutków starzenia się skóry. Jest to ważne z punktu widzenia zachowania pięknej i jędrnej skóry, ponieważ z wiekiem tracimy naturalny kolagen i elastynę, w rezultacie skóra staje się wiotka i traci swoje rusztowanie. Zadaniem przeciwutleniaczy, do których zalicza się resweratrol, jest ochrona przed efektami przyspieszonego starzenia spowodowanego przez wolne rodniki.

Działanie resweratrolu na skórę:

 • zmniejsza oznaki starzenia
 • zmniejsza negatywny wpływ czynników zewnętrznych
 • zmniejsza zaczerwienienia i plamy pigmentacyjne
 • pomaga nawilżyć suchą skórę
 • eliminuje szorstkość
 • wyrównuje koloryt i strukturę skóry

Resweratrol może działać na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony neutralizuje wolne rodniki, z drugiej – zwiększa poziom przeciwutleniaczy, dzięki czemu skóra może lepiej się bronić i naprawiać. Jest aktywatorem sirtuin, nazywanych enzymami młodości, przy tym najbardziej efektywnym (zwiększa aż 13-krotnie aktywność sirtuin w ludzkim organizmie), dzięki czemu poprawia naturalne procesy naprawcze skóry. Tym samym resweratrol pozwala eliminować oznaki starzenia i pomaga zapobiegać nowym, ale to niejedyne jego właściwości.

W badaniach stwierdzono, że resweratrol pomaga chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV, a nawet może zmniejszać pigmentację wywołaną słońcem. Ponadto wykazuje właściwości kojące, co sprzyja zmniejszaniu stanów zapalnych i zaczerwienień skóry. Stwierdzono również, że stosowany zewnętrznie w połączeniu z suplementacją sprzyja leczeniu egzemy i łuszczycy. W wielu badaniach potwierdzono, że resweratrol działa na skórę wygładzająco i uelastyczniająco.

Jedno z badań z 2014 roku wykazało, że miejscowe stosowanie resweratrolu znacznie poprawiło drobne linie, zmarszczki i elastyczność w ciągu 12 tygodni regularnego stosowania[2].

Korzyści ze stosowania resweratrolu zostały odkryte przy okazji badania, jak drożdże, owady i zwierzęta reagują na karmienie resweratrolem. Okazało się, że związek ten wydłużył ich życie. Dalsze badania, m.in. rybach, myszach i muszkach owocowych, potwierdzały, że resweratrol wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, przedłużając czas życia komórek.

Czy resweratrol jest lepszy od witaminy C?

Przy profilaktyce przeciwzmarszczkowej sporo się mówi o retinolu i witaminie C. Oba te składniki mają udokumentowane działanie i cieszą się sporą popularnością. 

Pytanie, czy resweratrol jest lepszy od witaminy C? Okazuje się, że resweratrol może działać lepiej niż witamina C, jeśli chodzi o neutralizowanie wolnych rodników, pomagając zapobiegać przedwczesnym oznakom starzenia[4]. Nie oznacza to, jednak, że z witaminy C należy zrezygnować przy stosowaniu resweratrolu – wręcz przeciwnie! 

Połączenie resweratrolu ze stabilną formą witaminy C to silny duet ważny w profilaktyce anti-aging przeciwko zmarszczkom.

Okazuje się, że połączenie resweratrol + witamina C zapewnia bardzo silną ochronę przeciwstarzeniową. Oba składniki są przeciwutleniaczami i razem tworzą potężny wymiatacz wolnych rodników. Ponadto stymulują produkcję kolagenu, co prowadzi do ujędrnienia skóry. Oba też hamują enzym wytwarzający pigment (tyrozynazę), dzięki czemu pomagają rozjaśnić ciemne plamy.

Poczytaj więcej o witaminie C w pielęgnacji:

Czy resweratrol jest lepszy od retinolu?

A jak nasz bohater artykułu wypada z retinolem, czy resweratrol jest lepszy od retinolu? Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, resweratrol jest wegańskim składnikiem skuteczniejszym niż retinol. Ma też nad nim znaczącą przewagę – jest mniej drażniący, przez co niektóre kosmetyki z resweratrolem mogą być stosowane w ciąży i podczas karmienia piersią; dodatkowo nie jest tak światłoczuły. 

Resweratrol w praktyce może okazać się skuteczniejszy w ujędrnianiu i uelastycznieniu skóry, zwłaszcza w połączeniu z kwasem hialuronowym.

Na początku stosowania retinol może podrażniać skórę, przez co wprowadza się go stopniowo, zwiększając jego stężenie w kosmetyku, co może wywołać zaczerwienienia, pieczenie, a nawet przesuszenie i łuszczenie. Żadnego z takich efektów ubocznych nie powoduje resweratrol. 

Mało tego, jedno z badań udowodniło, że połączenie resweratrol + kwas hialuronowy jest nawet dwukrotnie skuteczniejsze niż retinol w naturalnej produkcji kolagenu[3]. To dlatego o resweratrolu mówi się, że jest przyszłością w odmłodzeniu skóry.

Poczytaj więcej, jak stosować retinol:

Jak używać resweratrolu?

Resweratrol znajduje się w wielu kosmetykach, głównie o działaniu anti-aging i nawilżającym. Wprawdzie wykazuje dużą skuteczność dostarczany wewnętrznie, tj. wraz z dietą, która powinna być wzbogacona o cenne źródła resweratrolu jak soki winogronowe, ale przynosi korzyści również stosowany miejscowo, a nawet specjaliści są zdania, że nałożony na skórę może być bardziej skuteczny.

Resweratrol można znaleźć w tonikach, serum, kremach pod oczy i kremach nawilżających. Najbardziej skuteczne może okazać się serum – jest bardziej skoncentrowaną formą, a małe cząsteczki składników aktywnych mogą dotrzeć głębiej w skórę, co pozwoli uzyskać większe korzyści.

Resweratrol jest składnikiem światłoczułym, co oznacza, że najlepiej stosować go na noc. Za dnia należy stosować filtry przeciwsłoneczne.

To, jak używać kosmetyków z resweratrolem, zależy od tego, jaki produkt wybierzesz. Szczególnie polecane są kremy z resweratrolem oraz serum z resweratrolem, które warto włączyć do wieczornej pielęgnacji. Stosuje się je tak samo, jak inne kosmetyki – nakłada na oczyszczoną i stonizowaną twarz. Jeśli wybrałaś formę serum, to po jego wchłonięciu należy nałożyć jeszcze krem.

Te kosmetyki z resweratrolem mogą Ci się spodobać:

Tutaj dość istotna wskazówka. Wprawdzie resweratrol można stosować na dzień, ale nocą może przynieść bardziej wymierne efekty. Dlaczego warto używać resweratrolu na noc? W nocy w skórze zachodzą rozmaite procesy naprawcze, co może zmaksymalizować lub zwiększyć produkcję przeciwutleniaczy w komórkach skóry. Dzięki temu resweratrol może bardziej pobudzić komórki fibroblastów do produkcji większej ilości kolagenu.

Kto powinien sięgnąć po kosmetyki z resweratrolem?

Nie ma tu właściwie przeciwwskazań i zaleceń, co do tego, kto powinien sięgnąć lub pomijać resweratrol w kosmetykach. Resweratrol jest ogólnie uważany za bezpieczny dla wszystkich rodzajów skóry – żadne współczesne badanie nie wykazało skutków ubocznych stosowania resweratrolu. 

Na co pomaga resweratrol? Patrząc na jego działanie, wskazać możemy, że sprawdzi się przy trądziku, zaczerwienieniach skóry, nierównym kolorycie, braku elastyczności. Z dobroczynnego działania resweratrolu skorzysta więc przede wszystkim skóra z trądzikiem, naczyniowa, dojrzała, wymagająca regeneracji, z przebarwieniami, z utratą jędrności.

Do kosmetyków dodaje się resweratrol w postaci ekstraktu z winogron, czystego proszku lub substancji wytwarzanej przez szczepy drożdży Pichia pastoris. Zwykle jego stężenie wynosi od 1 do 3%.

Co do zasady, resweratrol można stosować każdego dnia bez obaw o podrażnienia, ponieważ jest delikatnym składnikiem. Zalecamy jednak zrobienie testu przed pierwszym użyciem oraz upewnić się, jak używać danego produktu w instrukcji dołączonej do opakowania.

Z czym łączyć resweratrol?

Już sam resweratrol stosowany samodzielnie przynosi wiele korzyści dla skóry, ale można je spotęgować, łącząc go z innymi składnikami do pielęgnacji skóry.

Resweratrol warto połączyć z:

 • kwas glikolowy – duet do zwalczania objawów trądziku, plam, blizn i uszkodzeń posłonecznych
 • kwas hialuronowy – silna ochrona przeciwstarzeniowa, poprawia nawilżenie i sprężystość
 • witamina C – silna ochrona przeciwstarzeniowa, zwiększa elastyczność, wyrównuje koloryt skóry
 • witamina E – silna ochrona antyoksydacyjna, wzmacnia barierę ochroną skóry
 • retinol – silne działanie przeciwzmarszczkowe

Dodajmy, że resweratrol wykazuje działanie przeciwzapalne oraz chroniące, zatem chroni NNKT oraz witaminę C. Dzięki temu możemy stosować go z innymi składnikami kosmetycznymi, bez obaw, że zneutralizuje ich działanie. 

Co do tego, z czym nie łączyć resweratrolu, to źródła donoszą przede wszystkim o lekach niezalecanych przy suplementacji wewnętrznej. Resweratrol zmniejsza krzepliwość krwi, przez co zwiększa aktywność takich leków jak aspiryna, ibuprofen, heparyna czy warfaryna. W przypadku substancji kosmetycznych współczesna kosmetologia nie zna żadnego składnika, który by dezaktywował działanie resweratrolu czy też wchodził z nim w reakcje.

Sprawdź inne dobre i złe połączenia kosmetyczne:

Resweratrol i efekty stosowania

Wiemy już, jakie właściwości ma resweratrol i jak go używać. Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy można spodziewać się efektów stosowania.

Wszystko zależy od tego, po co stosujemy resweratrol i w jakiej kondycji jest nasza skóra. Przyjmuje się, że pierwsze efekty zauważymy już po jednym użyciu. Skóra stanie się miękka, wygładzona i zrewitalizowana, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku skóry szorstkiej. Dzięki właściwościom kojącym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym resweratrol pomaga też przywrócić skórze zdrowy wygląd, co doceni cera zmęczona.

Efekty stosowania kosmetyku z resweratrolu zależą od stanu i potrzeb Twojej cery. Jeśli chcesz zminimalizować oznaki zmęczenia i szorstkość, rezultat możesz zaobserwować już po pierwszym użyciu.

W przypadku cery z przebarwieniami resweratrol powinien być stosowany przez okres od 6 do 12 miesięcy. Mniej więcej po takim czasie można zaobserwować rezultaty, jednak wszystko zależy od tego, jaki był punkt wyjściowy oraz jaki masz odcień skóry.

Kosmetyki z resweratrolem – podsumowanie

Jeśli chcesz poprawić wygląd i zdrowie swojej skóry, to resweratrol jest jednym z tych składników, który warto rozważyć. Ma udokumentowane i potwierdzone w badaniach działanie ochronne, które jest pomocne w redukcji oznak starzenia i w kuracjach anti-aging Warto sięgnąć po krem z resweratrolem i przetestować go na własnej skórze.

Czy stosowałaś już resveratrol na twarz? Masz jakieś opinie, którymi chciałabyś się podzielić? A może masz dodatkowe pytania o resweratrol w kosmetykach – zadaj je w komentarzu!

Źródła:

 1. Wpływ przeciwutleniaczy zawartych w owocach na proces fotostarzenia się skóry, praca zbiorowa, Postępy Fitoterapii 2/2014, s. 94-99 (dostęp 3.02.2023).
 2. Evaluation of Efficacy and Tolerance of a Nighttime Topical Antioxidant Containing Resveratrol, Baicalin, and Vitamin E for Treatment of Mild to Moderately Photodamaged Skin, praca zbiorowa, grudzień 2014, vol. 13 no. 12 (dostęp 3.02.2023).
 3. Skin Anti-Aging Benefits of a 2% Resveratrol Emulsion, praca zbiorowa, Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, czerwiec 2021, vol.11 no. 2 (dostęp 3.02.2023).
 4. GERSDATA – SOG EARLY – Facial care category – Anti-ageing segment – based on sales in the pharmacy distribution channel – in France – on the CMA in January 2022, za: Caudalie (dostęp 3.02.2023).

Przeczytaj także

IT’S SKIN i Mizon – kultowe koreańskie kosmetyki w Twojej łazience

IT’S SKIN i Mizon – kultowe koreańskie kosmetyki w Twojej łazience

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany