Starzenie się jest naturalnym procesem, który dotyczy całego organizmu. Jest to widoczne także na skórze, która traci młodzieńczą jędrność i świeżość. Zabiegi pielęgnacyjne i odpowiednio dobrane kosmetyki mogą jednak spowolnić oznaki starzenia. Sprawdź, jak właściwie dbać o skórę dojrzałą.
Gładkość, sprężystość, napięcie i równomierne zabarwienie skóry to marzenie każdej kobiety Są to typowe oznaki zdrowej skóry. Zdrowa skóra dobrze toleruje zmiany temperatury, wilgotności powietrza oraz prawidłowo reaguje na większość produktów pielęgnacyjnych. Niestety – jest wiele czynników, które sprawiają, że skóra zaczyna się szybciej starzeć.
Spis treści
Jak starzeje się skóra?
Skóra zaczyna się starzeć już ok. 25 roku życia. Warto zdać sobie sprawę z tego, że proces starzenia nie dotyczy tylko naskórka, który z wiekiem staje się chropowaty i szorstki w dotyku. Objawy starzenia obserwujemy we wszystkich warstwach skóry. Najbardziej burzliwe zmiany zachodzą w skórze właściwej – spada produktywność fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Skóra traci jędrność i elastyczność, jest słabsza i bardziej wiotka. Pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki, które z czasem stają się coraz głębsze i bardziej widoczne. Na skórze mogą pojawić się zmiany w postaci przebarwień, teleangiektazji czy plam soczewicowatych.
Na proces starzenia się skóry wpływ mają przede wszystkim czynniki genetyczne i wewnętrzne (m.in. hormonalne).
Starzenie się skóry mogą przyspieszyć także różne czynniki zewnętrzne, m.in.:
- przemęczenie,
- praca w godzinach nocnych, zaniedbywanie snu,
- stresujący tryb życia,
- stosowanie używek (alkohol, papierosy),
- niska aktywność fizyczna (lub jej brak),
- zanieczyszczenia środowiska,
- nieracjonalna dieta, picie małej ilości wody,
- częsta i długotrwała ekspozycja na słońce, korzystanie z solarium (fotostarzenie).
Wartościowe składniki kosmetyków do skóry dojrzałej
Kosmetyki, które stosujemy do pielęgnacji dojrzałej skóry twarz, szyi i dekoltu, powinny wykazywać działanie nawilżające, regenerujące i wzmacniające. Powinny również zapobiegać negatywnemu wpływowi czynników zewnętrznych i pobudzać dojrzałą skórę „do życia”.
W składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry dojrzałej powinny znajdować się między innymi:
- kwas hialuronowy – intensywnie nawilża, ujędrnia i uelastycznia skórę, poprawiając jej wygląd i kondycję;
- kolagen – działa nawilżająco i zapobiega utracie wody przez naskórek. Przyspiesza również regenerację skóry;
- retinol – składnik o silnym działaniu przeciwstarzeniowym i antyoksydacyjnym. Roślinną alternatywą dla retinolu jest bakuchiol – polecany zwłaszcza przy cerze wrażliwej;
- koenzym Q10 – wpływa dobroczynnie na jędrność i elastyczność skóry, działa przeciwutleniająco;
- peptydy (sygnałowe, transportujące, neuropeptydy) – intensywnie napinają i ujędrniają skórę, Stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny i innych białek skóry;
- wyciąg ze skrzypu – składnik bogaty w organiczny krzem, flawonoidy i saponiny, o działaniu ujędrniającym;
- roślinne białka (z pszenicy, soi) o działaniu napinającym;
- śluz ślimaka – działa przeciwstarzeniowo, poprawia jędrność i napięcie skóry;
- wyciągi z czerwonego wina i bluszczu – chronią i wzmacniają naczynia krwionośne;
- algi – nawilżają, uelastyczniają i rewitalizują skórę;
- antyoksydanty (witaminy A, C, E, cynk, selen) – działają przeciwrodnikowo, spowalniają procesy starzenia się skóry;
- kwasy AHA o działaniu wygładzającym, nawilżającym i rozjaśniającym;
- miód – nawilża, wygładza i uelastycznia skórę;
- oleje roślinne (awokado, jojoba, sezamowy) – regenerują i zmiękczają skórę;
- pantenol i alantoina – łagodzą podrażnienia.
Pielęgnacja dostosowana do typu cery
Należy pamiętać o tym, że skóra dojrzała jednocześnie może być mieszana, sucha lub wrażliwa – i dobór kosmetyków pielęgnacyjnych powinien być podyktowany także typem cery, a nie wyłącznie jej wiekiem. Kosmetyki 30+, 40+, 50+, etc. należy traktować bardziej jako wskazówkę, niż główny wyznacznik przy wyborze.
Jak pielęgnować skórę dojrzałą?
Z uwagi na zmniejszającą się liczbę ceramidów, jak również mniejszą aktywność gruczołów łojowych, pielęgnacja skóry dojrzałej w istocie nie różni się tak bardzo od pielęgnacji skóry suchej czy wrażliwej.
Oczyszczanie. Do oczyszczania skóry dojrzałej zaleca się stosowanie mydeł wzbogaconych w dodatki natłuszczające skórę, mydeł przetłuszczonych, glicerynowych oraz wzbogaconych kremem pielęgnacyjnym, które odtłuszczają skórę w mniejszym stopniu niż tradycyjne mydła toaletowe. Świetnie w tym przypadku sprawdza się również oczyszczanie twarzy mleczkami kosmetycznymi (tzw. mycie bez wody), jak również stosowanie oliwek hydrofilnych, które nie przesuszają dodatkowo cery, tak jak mydła, a czyszczą znakomicie.
Peeling. Regularne usuwanie martwego naskórka niweluje problem nasilającego się rogowacenia komórek oraz wspomaga regenerację skóry. Dla skóry dojrzałej najlepiej sprawdzi się delikatny peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty.
Tonizacja. Ten krok pomaga przywrócić skórze optymalne, lekko kwaśne pH oraz poprawić jej funkcje barierowe.
Nawilżanie. Podstawą pielęgnacji każdego typu skóry, w tym również skóry dojrzałej, jest właśnie nawilżanie. Stosowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym powinno być stałym elementem rutyny pielęgnacyjnej. Skórę należy nawilżać rano i wieczorem, a w razie potrzeby także w ciągu dnia. Warto pamiętać także o nawilżaniu skóry „od środka” i nie zapominać o piciu odpowiedniej (min. 2,5 litra) ilości wody.
Regeneracja. Stosowanie kosmetyków wzbogaconych o składniki o działaniu naprawczym (jak retinol czy peptydy) wspomaga regenerację włókien kolagenowych i elastynowych. Wpływa to korzystnie na kondycję skóry, jej jędrność i elastyczność.
Pielęgnacja okolic oczu. Skóra wokół oczu jest cienka i wrażliwa, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Kremy i żele dedykowane do stosowania pod oczy mają zazwyczaj łagodniejszy skład niż kosmetyki „do twarzy” i zawierają niższe od nich stężenia składników aktywnych.
Pielęgnacja szyi i dekoltu. Te okolice często traktujemy po macoszemu, tymczasem ich pielęgnacja jest równie ważna, jak pielęgnacja twarzy. Cienka skóra szyi i dekoltu łatwo traci jędrność i elastyczność, co sprzyja jej obwisaniu i powstawaniu zmarszczek.
Filtry przeciwsłoneczne. Codzienne, całoroczne stosowanie kremów z filtrem (minimim SPF 30) jest szczególnie ważne, gdy zależy nam na ochronie skóry przed procesami starzenia.
Czego unikać?
W pielęgnacji skóry dojrzałej należy unikać przede wszystkim niewłaściwie dobranych preparatów pielęgnacyjnych. W tym celu warto odwiedzić kosmetologa lub dermatologa i uzyskać profesjonalną ocenę stanu skóry, a także porad w doborze kosmetyków.
Sięganie po kosmetyki z półki córki czy wnuczki nie jest dobrym pomysłem – w ten sposób można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli masz cerę dojrzałą, na Twojej półce nie powinny znaleźć się m.in. preparaty z dużą zawartością alkoholu, silne detergenty czy gruboziarniste peelingi. Częstym błędem jest pielęgnacja ukierunkowana wyłącznie na działanie anti-aging, z pominięciem innych potrzeb skóry. Nie można również przesadzić w druga stronę – zbyt obfita pielęgnacja i używanie zbyt wielu kosmetyków na co dzień może doprowadzić do uwrażliwienia skóry i osłabienia jej naturalnej bariery ochronnej.
Warto pamiętać o technice nakładania kosmetyków na twarz, szyję i dekolt. Najwięcej błędów popełniamy zwykle przy aplikacji kremu czy serum. Właściwym kierunkiem jest nakładanie kosmetyków od dołu ku górze, aby nie wspomagać niepotrzebnie działania grawitacji. Kosmetyki wmasowujemy delikatnie, unikając tarcia i rozciągania skóry.
W okolicach oczu kosmetyki nanosimy punktowo, po czym wklepujemy je w skórę opuszkami palców – na górnej powiece zaczynając od wewnętrznego kącika oka, a na dolnej powiece odwrotnie.
Szkodliwe dla skóry nawyki (m.in. dietetyczne) warto zastąpić zdrowszymi – z korzyścią dla całego organizmu.
Podsumowanie
Mimo że starzenie się skóry jest procesem naturalnym i nieuniknionym, właściwie dobrane kosmetyki i odpowiednia pielęgnacja pomagają zachować promienną, jędrną i elastyczną skórę na dłużej. Ważna jest też nasza forma i samopoczucie – warto więc zadbać o relaks i o to, aby zawsze mieć chwilę czasu dla siebie. Nic wszak nie odmładza lepiej niż dobra kondycja, uśmiech, i zadowolenie z życia.
Komentarze (6)