Naturalna pielęgnacja męskiej skóry – dlaczego warto?

pielęgnacja męska kosmetyki naturalne

Pielęgnacja męskiej skóry często sprowadza się jedynie do mycia i golenia. Krem nawilżający, peeling? Niewielu mężczyzn stosuje te kosmetyki. A szkoda. Chociaż męska skóra starzeje się wolniej, to zmarszczki są dużo głębsze niż u kobiet.

Najlepszym sposobem jest podstawienie mężczyźnie odpowiednich kosmetyków pod nos i udzielenie szybkiej instrukcji co, jak i do czego. Oczywiście facetowi, który do tej pory mył twarz mydłem, a kremu używał tylko po goleniu może być trudno zaakceptować to, że powinien bardziej przyłożyć się do pielęgnacji swojej skóry. Jednak jest to możliwe, co zresztą widać – panowie coraz większą uwagę przywiązują do swojego wyglądu, odwiedzają gabinety kosmetyczne i kupują kosmetyki dedykowane ich skórze. Być może i Twój facet da się do tego przekonać i pójdzie Ci łatwiej niż myślisz 🙂

Jaka jest męska skóra?

pielęgnacja twarzy męskiej

Skóra mężczyzny jest około 20-25% grubsza od kobiecej. Ze względu na różnice hormonalne płci męskiej i żeńskiej, skóra panów wydziela dwa razy więcej sebum i wolniej się starzeje. Jest przy tym bardziej skłonna do przetłuszczania się, co powoduje zatykanie porów i pojawianie się niedoskonałości oraz często też bardziej wrażliwa.

Pomimo większej odporności na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, mróz, czy słońce może ulegać przesuszeniu i podrażnieniom.

Sprzyja temu również częste golenie, które osłabia naturalną barierę ochronną naskórka. Warto też zaznaczyć, że męska skóra pomimo tego, że starzeje się wolniej od kobiecej (lepiej zatrzymuje wilgoć i zawiera więcej elastyny oraz kolagenu) to proces ten postępuje gwałtowniej, przez co zmarszczki są dużo głębsze i bardziej widoczne niż u kobiet.

Pielęgnacja męskiej skóry krok po kroku

Mężczyźni uważają, że wystarczy umyć twarz wodą lub wodą z mydłem, usunąć zarost, zdezynfekować wodą po goleniu (często z alkoholem! brrr!) i gotowe. Jednak to nie wystarczy i warto zadbać o to, żeby ta pielęgnacja była jednak trochę bardziej staranna.

To, od czego należy zacząć to oczywiście oczyszczanie. Umycie twarzy łagodnym żelem nie zajmie więcej czasu niż umycie jej wodą, ale będzie dokładniejsze. Będzie też delikatniejsze, niż mycie wodą z mydłem, które ma odczyn zasadowy (pH ok. 10) i podnosi poziom pH skóry, zwiększając tym samym przepuszczalność jej warstwy rogowej. To właśnie dlatego skóra po myciu jest ściągnięta, często piecze, pojawiają się na niej stany zapalne i wypryski. Dlatego mydło zasadowe stanowczo nie, a o tym, czym je zastąpić dowiesz się z dalszej części wpisu.

Kolejnym krokiem powinno być przetarcie skóry tonikiem i nałożenie kremu nawilżającego. Idealnie, gdyby raz w tygodniu skóra została oczyszczona peelingiem, co pomoże w usunięciu martwych komórek naskórka i zaskórników znajdujących się w porach skóry.

Jeśli chodzi o golenie, które jest nieodłącznym elementem męskiej pielęgnacji warto połączyć je ze stosowaniem balsamów/kremów po goleniu, które mają działanie łagodzące i kojące.

Jak dbać o brodę dowiesz się z osobnego wpisu:

Jakie kosmetyki wybrać?

kosmetyki do pielęgnacji męskiej

Każdy mężczyzna decydujący się na rozszerzenie pielęgnacji swojej skóry i bardziej świadomą troskę o jej wygląd i kondycję, powinien wybrać kosmetyki, które:

  • zapewnią skuteczne, ale jednocześnie oczyszczenie skóry z codziennych zanieczyszczeń i nie będą osłabiały płaszcza hydrolipidowego,
  • zapewnią skórze pH na odpowiednim poziomie,
  • będą miały właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne -> ważne szczególnie w przypadku skóry tłustej, trądzikowej i skłonnej do niedoskonałości,
  • poprawią napięcie i sprężystość skóry,
  • będą nawilżać i zmiękczać skórę,
  • zneutralizują działanie wolnych rodników,
  • będą działać kojąco i łagodząco, szczególnie na podrażnioną skórę,
  • przyspieszą regenerację naskórka,
  • będą miały delikatny i neutralny zapach.

Kosmetolog radzi: Składniki aktywne w kosmetykach dla mężczyzn

kosmetolog radzi

Temat pielęgnacji męskiej skóry często bywa łatwiejszy w teorii, niż w praktyce. Mężczyźni zazwyczaj podchodzą nieufnie do kosmetyków i wzbraniają się przed nowościami. Co ciekawe – panowie, którzy obstają przy samym mydle, zwykle nie mają problemów z pielęgnacją włosów czy brody. Częściej też sięgają po kosmetyki w przypadku problemów skórnych, niż kiedy z pozornie nic się z twarzą nie dzieje. Trudno im jednak zaakceptować fakt, że krem do twarzy znany z dzieciństwa, to niekoniecznie najlepszy wybór.

Wartościowe składniki aktywne w kosmetykach dla mężczyzn to m.in.:

  • ekstrakty roślinne – np. wyciąg z aloesu, który nawilża skórę i łagodzi podrażnienia, wyciąg z arniki, który uszczelnia naczynia krwionośne, wyciąg z mięty pieprzowej o działaniu odświeżającym i orzeźwiającym,
  • kwas hialuronowy, który zmiękcza i uelastycznia skórę,
  • witaminy – zwłaszcza witaminy A, C i E oraz witaminy z grupy B, które pomagają zachować dobrą kondycję skóry,
  • D-pantenol (prowitamina B5), który nawilża i koi podrażnioną skórę,
  • minerały – jak miedź i cynk, które przyspieszają regenerację skóry,
  • srebro koloidalne o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i antyseptycznym,
  • filtry przeciwsłoneczne, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Aby wprowadzić i uatrakcyjnić dobre nawyki kosmetyczne, warto postawić na kosmetyki typu 2w1 lub 3w1, po które zdecydowanie łatwiej sięgnąć na początek, niż po pełną serię produktową. Korzystnie jest również zrezygnować z jednego, uniwersalnego ręcznika w łazience i przeforsować dodatkowy, przeznaczony tylko do wycierania twarzy.

Sprawdź ranking maseczek dla mężczyzn:

Najlepsze dla męskiej skóry

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji męskiej skóry warto oczywiście postawić na kosmetyki naturalne, które nie zawierają składników uznawanych za szkodliwe. Dzięki temu zapewnimy skórze delikatną, a przy tym oczywiście skuteczną pielęgnację, która nie będzie podrażniać jej naturalnej bariery ochronnej i powodować nieprzyjemnego uczucia pieczenia, swędzenia, czy ściągnięcia skóry.

Oto kilka propozycji kosmetyków, które dbający o siebie mężczyzna powinien mieć na łazienkowej półce:

BIO Hydrolat z czystka Bioline idealnie zastąpi tonik. Przywróci skórze odpowiednie pH, zadba o jej miękkość i nawilżenie. Wykazuje działanie przeciw obrzękowe i przeciwzapalne, koi i łagodzi podrażnienia, działa ściągająco i zwęża pory.

Naturalny krem dla mężczyzn NACOMI odżywia, nawilża, odświeża i zmiękcza. Przywraca skórze sprężystość, miękkość i gładkość, wzmacnia ją i chroni przed utratą wilgoci. Za jego sprawą skóra jest odprężona i pełna energii.

Podsumowanie

Wybór kosmetyków dla mężczyzn jest coraz większy, dzięki czemu panowie mogą rozpocząć świadomą i bardziej zaawansowaną pielęgnację w każdej chwili. Zdecydowanie lepiej, jeśli będą sięgali po kosmetyki dedykowane ich skórze, a nie podbierali kosmetyki od kobiet, bo są one przeznaczone jednak dla skóry, która ma trochę inne wymagania. A jeśli zdecydują się na kosmetyki naturalne, zadbają też o to, że ich skóra będzie miała kontakt z łagodnymi i bezpiecznymi składnikami roślinnymi, które w znaczący sposób przyczynią się do poprawy jej zdrowia i kondycji.

Czy znasz mężczyzn, którzy do pielęgnacji skóry używają czegoś więcej niż wody z mydłem? 🙂

Przeczytaj także

Makijaż mineralny – jeden kosmetyk, różne zastosowania

Makijaż mineralny – jeden kosmetyk, różne zastosowania

Konturowanie twarzy krok po kroku – przewodnik nie tylko dla początkujących

Konturowanie twarzy krok po kroku – przewodnik nie tylko dla początkujących

Komentarze (2)

  1. T
  2. A
    Adam
    To prawda, że pielęgnacja mężczyzny dzisiaj wymaga użycia wielu różnych rzeczy. W tym celu warto wybierać produktu sprawdzonego i co ważne nie z typowych sklepów sieciowych tylko mało znanych, bo tylko tam uzyskamy zamierzony rezultat.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany