Biała herbata na piękną skórę – poznaj jej kosmetyczne właściwości

biała herbata w kosmetykach

Biała herbata nazywana jest królową herbat nie bez powodu. Ma delikatny smak i aromat, do tego wyjątkowy skład, w którym znajdziemy wyjątkowe związki odżywcze. Picie białej herbaty pozytywnie wpływa na cały organizm, również na wygląd Twojej skóry. Mało tego, ekstrakt z białej herbaty stosowany jest w kosmetyce, ponieważ skrywa prawdziwe bogactwo antyutleniaczy. Poznaj ten cudowny składnik!

Biała herbata nie tylko w diecie, ale i w kosmetyce zajmuje wyjątkowe miejsce. Ekstrakt z białej herbaty zawiera silne przeciwutleniacze, a co najważniejsze – zachowuje ich prawie 100% dzięki temu, że pozostaje nieprzetworzona. Dla porównania inne herbaty, jak zielona i czarna, są poddawane procesowi fermentacji, przez to też tracą wiele swoich cennych składników. Jak zapewne wiesz, przeciwutleniacze są bardzo ważne dla zachowania zdrowo i młodo wyglądającej skóry – ich zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników i wsparcie produkcji kolagenu i elastyny. To właśnie dlatego biała herbata nazywana jest eliksirem młodości.

Jak powstaje biała herbata?

Biała herbata wytwarzana jest z młodych pąków i liści wiecznie zielonego krzewu herbacianegoCamellia sinensis, które natychmiast po zerwaniu są suszone w słońcu, by jak najszybciej przerwać procesy fermentacyjne. Po zebraniu i wysuszeniu w ciągu zaledwie kilku dni herbata jest gotowa do spożycia. Roślina jest pokryta charakterystycznymi białymi włoskami i dzięki łagodnym warunkom przetwórstwa pozostają one nieuszkodzone – to one nadają herbacie biały kolor.

Co ciekawe, według Chińczyków prawdziwa biała herbata to ta, która powstaje z krzewów zlokalizowanych tylko w prowincji Fujian nad Cieśniną Tajwańską. Jest produktem regionalnym i sezonowym, do tego bardzo cennym. Zbiory białej herbaty odbywają się wyłącznie wiosną, a pąki i liście są przetwarzane zgodnie z tradycyjnymi recepturami, jak najmniej ingerującymi w naturę.

Wyższość białej herbaty nad innymi odmianami bierze się z procesu jej zbierania i przetwarzania, który jest ograniczony do minimum i jak najbardziej naturalny, z pominięciem fermentacji, która może wpływać na zmniejszenie ilości cennych składników w liściach herbaty.

Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku powszechna jest biała herbata również z innych rejonów. To, co łączy ją z chińską białą herbatą, to ograniczony proces przetwórczy, który sprowadza się właściwie tylko do suszenia w łagodnych warunkach. Czasem stosuje się ogrzewanie parą wodną przed suszeniem. Liście są suszone bez zwijania – tak jak zostały zerwane, tak są suszone, dzięki czemu w procesie produkcji nie traci się czasu na zawijanie, w ten sposób zmniejsza się też utlenianie.

Podsumowując ten rozdział, charakterystyczne dla białej herbaty jest to, że nie jest poddawana procesowi naturalnej fermentacji, tak jak jest to w przypadku innych herbat. Dzięki temu wyróżnia się delikatnym smakiem i wysoką zawartością składników odżywczych, a to przekłada się na jej wyjątkowe właściwości, zarówno prozdrowotne, jak i kosmetyczne.

Moc antyoksydantów w białej herbacie

Niezrównane właściwości przeciwutleniające białej herbaty są głównym powodem jej szybkiej i szerokiej popularności w świecie produktów do pielęgnacji skóry.

Jak wiesz, skóra starzeje się pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych, z czego za jeden z najważniejszych uważa się stres oksydacyjny. Pod tym pojęciem rozumiemy proces, podczas którego powstają tzw. reaktywne formy tlenu ROS, czyli popularne wolne rodniki. Te niestabilne cząsteczki kradną elektrony z komórek, powodując ich uszkodzenie lub utlenianie. Tak powstaje stres oksydacyjny, który – najogólniej rzecz ujmując – niszczy komórki i upośledza ich funkcje. W rezultacie organizm starzeje się szybciej, co jest widoczne również w kondycji skóry – powstają przedwczesne oznaki starzenia, infekcje, podrażnienia, przebarwienia i objawy odwodnienia. Wolne rodniki mogą zaostrzyć stany zapalne skóry, takie jak egzema, zapalenie skóry, trądzik i łuszczyca. 

Biała herbata znana jest z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, w tym polifenoli (około 30% jej suchej masy), garbników i flawonoidów

Do walki z wolnymi rodnikami potrzebne są przeciwutleniacze. W świecie kosmetycznym za najlepsze przeciwutleniacze (co potwierdzają liczne badania) należą: 

  • witamina C (tu tworzy świetny wymiatający wolne rodniki duet z witaminą E)
  • resweratrol
  • astaksantyna
  • glutation
  • koenzym Q10

Do tej listy śmiało możemy dopisać ekstrakt z białej herbaty, który zawiera silne przeciwutleniacze zwane katechinami, a co najważniejsze – ma ich wyższy poziom niż jakakolwiek inna herbata. Katechiny (rodzaj polifenoli) są najobficiej występującymi przeciwutleniaczami w ekstrakcie z białej herbaty.

Katechiny obecne w herbatach usuwają wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia się skóry. Potwierdził to w badaniach laureat Nagrody Nobla – Albert Szent-Györgyi na początku XX wieku.

Dodajmy, że przeciwutleniacze to nie tylko cenne substancje wspomagające piękno skóry, ale też zdrowie całego organizmu. W badaniach udowodniono, że regularne spożywanie białej herbaty może zmniejszać stres oksydacyjny, który ma znaczenie w takich chorobach jak miażdżyca, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Dzieje się tak m.in. dlatego, że biała herbata wykazuje działanie przeciwutleniające, odtruwające i opóźniające procesy starzenia

Jako ciekawostkę dodamy, że najwyższe zdolności przeciwutleniające wśród białych herbat wykazywały te o liściach bardziej rozdrobnionych i mniej zwiniętych, a także takie odmiany, jak: Snow Dragon i White Ring. Najniższą zdolnością wykazywała się herbata Kocie Oczko.

Poczytaj również o innym cennym przeciwutleniaczu:

Co zawiera biała herbata?

Biała herbata to nie tylko przeciwutleniacze, ale też inne składniki odżywcze i witaminy, których ma więcej niż inne herbaty. Bogata jest m.in. w naturalne składniki przeciwzapalne i ochronne, które pomagają zwalczyć różne problemy skórne.

Skład białej herbaty w kontekście pielęgnacji skóry:

  • kofeina – działanie detoksykujące i pobudzające
  • witamina C – działanie odmładzające, energetyzujące i rozjaśniające
  • witamina B3 (niacyna) – działanie łagodzące, nawilżające i wzmacniające barierę ochronną
  • fluor – działanie wzmacniające
  • mangan – działanie korygujące i spłycające zmarszczki
  • polifenole – cenne antyoksydanty
  • katechiny – cenne antyoksydanty
  • saponiny – działanie normalizujące i przeciwzapalne
  • aminokwasy – działanie przeciwstarzeniowe

W kontekście składu białej herbaty dużo się mówi tutaj zwłaszcza o kofeinie, która wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie i piękno. Kofeina działa pobudzająco, podwyższa aktywność metaboliczną, usuwa toksyny z organizmu i poprawia krążenie w naczyniach włosowatych. To z kolei korzystnie wpływa na wygląd sylwetki oraz skóry – staje się ujędrniona, napięta i wygładzona. Biała herbata zawiera od 30 do 55 mg kofeiny na kubek 250 ml, gdy kubek kawy to 50 mg do 150 mg.

Właściwości białej herbaty

Właściwości białej herbaty wynikają z zawartości cennych składników odżywczych. Zarówno picie naparu z białej herbaty, stosowanie go zewnętrznie na skórę, jak i jej obecność w kosmetykach wiąże się z wieloma korzyściami pielęgnacyjnymi.

Regularne picie białej herbaty pomaga usunąć toksyny z organizmu, poprawia wygląd cery, a stosowana zewnętrznie działa nawilżająco, przeciwzmarszczkowo i regenerująco.

Zaletą białej herbaty (obojętnie, po jaką jej formę sięgasz) jest to, że jest to naturalny składnik. Jest to szczególnie obiecujące dla osób stosujących naturalne terapie prozdrowotne lub osób borykających się z zaczerwienieniem czy suchością skóry.

Jak biała herbata działa na skórę? W kosmetyce największe znaczenie ma ekstrakt z białej herbaty. Ekstrakt jest uzyskiwany i przetwarzany w sposób naturalny, co daje delikatny, mocny i bezpieczniejszy produkt końcowy, po który może sięgnąć praktycznie każdy.

Właściwości ekstraktu z białej herbaty:

  1. Neutralizuje wolne rodniki – polifenole i inne przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, zapobiegając uszkodzeniom oksydacyjnym.
  2. Wspomaga kurację przeciwstarzeniową – typowymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, które prowadzą do rozwoju wczesnych oznak starzenia, takich jak drobne linie, plamy starcze, zmarszczki i matowość, są wolne rodniki, promienie UV, toksyny, bakterie i inne zanieczyszczenia w otoczeniu. Biała herbata jest jak tarcza ochronna i odpiera te zanieczyszczenia, co wspiera zdrowie i witalność komórek skóry.
  3. Zapobiega rozpadowi kolagenu i elastyny – miejscowe stosowanie ekstraktu z białej herbaty ogranicza działanie enzymu metaloproteinazy macierzy, co może mieć negatywny wpływ na syntezę tych dwóch głównych białek młodości. W dłuższej perspektywie biała herbata może redukować i opóźniać oznaki starzenia.
  4. Wzmacnia barierę ochronną skóry – biała herbata wykazuje naturalne właściwości ochronne, naprawcze i łagodzące, dzięki czemu przywraca i wzmacnia odporność skóry oraz wspiera zdrowszą barierę zewnętrzną. O tym, jak ważna jest mocna i szczelna bariera ochronna, pisaliśmy w artykule: Bariera hydrolipidowa – jak odbudować zniszczoną barierę ochronną skóry?
  5. Chroni przed uszkodzeniami słonecznymi – jednym z czynników, które uszkadzają komórki skóry, jest promieniowanie UV, a zadaniem przeciwutleniaczy jest ochrona tych komórek poprzez łagodzenie działania słońca na skórę.
  6. Łagodzi i zapobiega stanom zapalnym – działanie przeciwzapalne wynika z obecności katechin i związku polifenolowego, który może chronić przed uszkodzeniami i przyspieszać odnowę komórek. Do tego wykazują działanie hamujące działanie enzymów, które mogą powodować rozpad elastyny i kolagenu, co poprawia zdolność skóry do znoszenia i zwalczania stanów zapalnych lub infekcji.
  7. Pomaga w walce z trądzikiem – katechiny i garbniki w ekstrakcie z białej herbaty są świetnymi związkami przeciwbakteryjnymi, cennymi zwłaszcza w kontekście zwalczania trądziku. Jej przeciwzapalne działanie pomaga przywrócić naturalną równowagę i eliminuje zaczerwienienie, a dzięki właściwościom naprawczym pomaga szybciej zregenerować skórę.

Naturalne właściwości łagodzące i przeciwutleniające białej herbaty sprawiają, że jest odpowiednia dla większości rodzajów skóry, nawet jeśli masz wrażliwą, suchą i odwodnioną skórę.

Uzupełnij wiedzę o właściwości herbat i poczytaj o zielonej herbacie:

Kosmetyki z białą herbatą

Biała herbata wykazuje wyjątkowe właściwości kosmetyczne bardzo cenione dla każdego rodzaju cery. Nie tylko zapobiega starzeniu, ale też nawilża, tonizuje, reguluje wydzielanie sebum, dodaje blasku i poprawia ogólny wygląd i jakość skóry. Przez to też kosmetyki z białą herbatą będą idealne zwłaszcza dla skóry suchej, skłonnej do podrażnień, tłustej, naczynkowej, starzejącej się i dojrzałej. Po kosmetyki z ekstraktem białej herbaty sięgnąć mogą zarówno nastolatki, jak i osoby dojrzałe.

Białą herbatę najlepiej stosować na twarz w formie wysoko skoncentrowanej, np. w postaci serum lub hydrolatu, aby składniki aktywne dotarły najdalej w głąb skóry.

Na rynku znajdziesz wiele produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają ekstrakt z białej herbaty. Możesz wybierać spośród kremu pod oczy z białą herbatą, serum, kremu na noc, kremu nawilżającego lub masek, aby skorzystać z właściwości przeciwutleniających, przeciwstarzeniowych, przeciwbakteryjnych i kojących ekstraktu z białej herbaty. Biała herbata wspomaga wydzielanie melaniny, dlatego stosowana jest również w kosmetykach samoopalających. 

W kosmetykach znajdziesz wyciąg z białej herbaty pod INCI: Camellia Sinensis (White Tea) Leaf Extract

Ciekawymi produktami są te typu 2w1, gdzie biała herbata występuje w duecie zieloną herbatą. Zielona herbata jest też cennym kosmetycznym składnikiem, głównie za sprawą jej właściwości nawilżających, kojących, łagodzących i – oczywiście – antyoksydacyjnych. Ten silny duet antyoksydantów zawiera m.in. serum pod oczy roll-on oraz hydrolat z zielonej i białej herbaty polskiej marki kosmetycznej La-Le Kosmetyki.

Warto dodać, że kosmetyki z białą herbatą nie tylko wykazują właściwości pielęgnacyjne, ale też przyjemnie pachną. Aromat białej herbaty jest relaksujący i zarazem orzeźwiający, przez co dostępne są również kosmetyki o zapachu białej herbaty.

Te kosmetyki mogą Ci się spodobać:

Czy warto pić białą herbatę?

W wielu poradnikach możesz przeczytać, że picie białej herbaty jest bardzo zdrowe i jest to dobra alternatywa dla kawy. Czy tak jest naprawdę? Tak!

Jak już wspomnieliśmy, biała herbata to bogactwo polifenoli, co robi z niej skuteczną broń przed działaniem wolnych rodników. Nie bez znaczenia są też inne składniki jak witamina C czy kofeina, które sprawiają, że biała herbata pobudza, orzeźwia, wspomaga koncentrację, a jednocześnie obniża napięcia i pomaga zmniejszyć objawy stresu. Dodajmy do tego, że to też świetny sposób na wsparcie zdrowia skóry od wewnątrz.

Oprócz picia białej herbaty warto wykorzystać napar w formie okładów w przypadku schorzeń skóry i nadwrażliwości. Napar z białej herbaty po ostudzeniu możesz używać jako tonik do skóry rano i wieczorem. 

Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości białej herbaty, kluczowe jest jej odpowiednie zaparzenie. Napar z białej herbaty przygotowuje się standardowo w proporcjach: 1 łyżeczka (ok. 2 gramy) na ok. 120 ml wody. Temperatura i czas parzenia zależne są od rodzaju herbaty, ale zwykle jest to od 80°C do 90°C i od 2 do 5 minut. Może być parzona więcej niż jeden raz. Dla pełni smaku i aromatu wybierz najlepiej wysokogatunkową herbatę typu white tea premium.

→ Szukasz innej herbaty? Sprawdź kategorię Herbaty i napoje

Biała herbata w kosmetyce – podsumowanie

Ekstrakt z białej herbaty jest jedną z tych substancji, którą uwielbia współczesna kosmetyka. Wszystko to za sprawą jej właściwości, które wspomagają leczenie i zapobieganie rozmaitym problemom skórnym. Szczególnie ceniona jest za to, że jest skutecznym i silnym przeciwutleniaczem, który oferuje wiele korzyści dla skóry.

Wyższość białej herbaty nad innymi popularnymi herbatami (czarna i zielona) sprowadza się do sposobu zbierania i przetwarzania, które wpływają na poziom przeciwutleniaczy i skuteczność związków. Te procesy mogą zmienić skład chemiczny aktywnych związków w liściach, obniżyć ilość katechin i innych pierwiastków w liściach herbaty. 

Co istotne, biała herbata to naturalny i bezpieczny składnik, polecany do każdego rodzaju skóry, również problematycznej. Jeśli więc zależy Ci na gładkiej, młodzieńczej i promiennej skórze bez stresu, oznak starzenia i podrażnień, ekstrakt z białej herbaty może być odpowiedzią na Twoje potrzeby.

Bibliografia:

  1. D. Plust, B. Czerniejewska-Surma, Z. Doniszewski, G. Bienkiewicz, Zawartość polifenoli, właściwości przeciwutleniające oraz zdolności redukujące naparów herbat białych liściastych, Folia Pomeranae Universitatis Technologiae Stetinensis. Agricultura, Alimentaria, Piscaria et Zootechnica, wydanie 286(18) 2011(dostęp 24.01.2023).
  2. Phoebe Hinton-Sheley, What are Catechins?, News Medical Life Sciences, publikacja z dnia 29 marca 2022 (dostęp 24.01.2023).
  3. W. Koch, J. Zagórska, Z. Marzec, W. Kukula-Koch, Applications of tea (Camellia sinensis) and its active constituents in cosmetics, Molecules. 2019 Dec; 24(23): 4277 (dostęp 24.01.2023).
  4. Effect of white tea (Camellia sinensis) extract on skin wound healing process in rats, praca zbiorowa, World Journal of Plastic Surgery 2021 Jan; 10(1): 85–95 (dostęp 24.01.2023).

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Oleje schnące. Czym się charakteryzują, do jakiej cery są przeznaczone?

Oleje schnące. Czym się charakteryzują, do jakiej cery są przeznaczone?

Na co dzień, czy od święta? Jak często stosować serum do twarzy?

Na co dzień, czy od święta? Jak często stosować serum do twarzy?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany