Jak pachnie dziegieć? Czy to prawda, że pomaga zwalczyć trądzik? Kiedy warto sięgnąć po dziegieć i jak stosować? Co wybrać – czysty ekstrakt, czy kosmetyki z dziegciem? I co z dziegciem ma wspólnego Unia Europejska? Czy jest rakotwórczy?
Spis treści
Dziegieć, czyli co?
Dziegieć jest ciemnobrązową, lepką i tłustą cieczą o ostrym i dość nieprzyjemnym zapachu. Uzyskuje się go z kory drzew: sosny, brzozy lub buku. W kosmetyce naturalnej najczęściej wykorzystuje się dziegieć brzozowy. Powstaje on w wyniku rozkładu betuliny. W składzie chemicznym zawiera m.in. benzen, fenol, toulen, ksylen, lotne kwasy organiczne i substancje żywicze.
Historia dziegciem pisana
Dziegieć w kosmetyce i medycynie znany jest od tysięcy lat. W medycynie ludowej, ze względu na działanie antybakteryjne i dezynfekujące, dziegieć używano do leczenia przeróżnych chorób skóry. Był też popularnym produktem wspomagającym leczenie infekcji dróg oddechowych, gardła, chorób grzybiczych i chorób wywoływanych przez pasożyty.
Dziegieć był też użytecznym produktem stosowanym w życiu codziennym. Nasycano nim odzież lnianą i wełnianą w obronie przed robactwem, u zwierząt domowych leczono nim dolegliwości racic, kopyt i kości. W postaci gęstszej używany był w połączeniu ze smołą do uszczelniania beczek i innych drewnianych pojemników. Stosowano go jako smar do piast kół, środek impregnujący liny i skóry, klej do mocowania grotów strzał, maź, do której w pastkach (pułapkach) przyklejały się ptaki, a także po prostu jako uniwersalny klej i uszczelniacz.
Jak pachnie dziegieć?
Zapach dziegciu nie należy do najprzyjemniejszych i stwierdzenie, że dziegieć śmierdzi nie jest przesadą. Opisanie zapachu dziegciu jest trudne. Przypomina zapach drzewnej smoły, pomieszanej z benzyną i oscypkiem. Jest dość ostry i osobom wrażliwym na zapachy, trudny do zaakceptowania. Jednak zapach nie jest tu kluczowy.
Dziegieć brzozowy ma wyjątkowe właściwości lecznicze i kosmetyczne, które powodują, że pomimo zapachu, znajduje wielu zwolenników, którzy stosują dziegciowe preparaty i kosmetyki systematycznie.
Właściwości lecznicze dziegciu
Dziegieć i produkty dziegciowe mają szereg właściwości leczniczych.
Dziegieć stosowany leczniczo wykazuje działanie:
- antyseptyczne
- przeciwpasożytnicze
- przeciwbakteryjne
- poprawia pracę serca
- wspomaga pracę przewodu pokarmowego
- oczyszcza ze szkodliwych produktów przemiany materii
- może wpływać na neutralizację negatywnych skutków chemioterapii
- oczyszcza organizm z pasożytów
Wskazania do stosowania dziegciu:
- świerzb
- grzybica skóry
- egzema i łuszczyca
- ropiejące rany i siniaki
- odparzenia, odmrożenia i odleżyny
- swędzenie skóry, wysypki skórne
- kamica moczowa
- zaburzenia metaboliczne
- niestrawność
W celach leczniczych stosuje się czysty ekstrakt dziegciowy lub dostępne w aptekach preparaty i maści.
Właściwości pielęgnacyjne dziegciu
Dziegieć w kosmetyce stosuje się głównie ze względu na właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, keratolityczne (złuszczające) i przeciwzapalne.
Wskazania do stosowania dziegciu:
- trądzik
- łupież
- egzema
- łuszczyca
- atopowe zapalenie skóry
- łojotokowe zapalenie skóry
W czym pomoże dziegieć?
- oczyszcza skórę
- zmniejsza ilość zaskórników i zamyka rozszerzone pory
- reguluje poziom sebum
- zmiękcza i wygładza skórę
- zmniejsza dolegliwości związane ze swędzącą i łuszczącą się skórą
- wspomaga leczenie trądziku
- zapobiega powstawaniu ropnych wyprysków
- zapobiega wypadaniu włosów
- wzmacnia cebulki
- eliminuje łupież
- leczy owrzodzenia, grzybicze choroby skóry i wysypki skórne
- łagodzi stany zapalne skóry
Dziegieć brzozowy wspomaga leczenie trądziku i łupieżu. Doskonale oczyszcza, reguluje poziom sebum, działa przeciwzapalnie i odkażająco. Zapobiega też wypadaniu włosów.
Jak stosować dziegieć i kiedy zachować ostrożność?
Ekstrakt z dziegciu brzozowego można stosować bezpośrednio na skórę, ale tylko na jej niewielkich powierzchniach. Stosowanie dziegciu na większych partiach skóry (powyżej 30%) należy skonsultować z lekarzem. Aby dziegieć nie zaszkodził (ma jednak bardzo silne działanie), warto rozcieńczać go w oleju kosmetycznym, maśle shea lub miodzie, albo stosować kosmetyki z jego dodatkiem. W gotowych kosmetykach (kremach, balsamach, mydłach, szamponach) zawartość dziegciu nie powinna przekraczać 20%.
Dziegciu nie można stosować na otwarte rany, przy łuszczycy wysiękowej, zapaleniu mieszków włosowych, a także w okresie ciąży.
Długotrwałe stosowanie dziegciu może powodować obumieranie tkanek skóry. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i stosować terapie z ekstraktem dziegciowym nie dłużej, niż przez 3 do 6 tygodni. Dłuższe stosowanie dziegciu, zwłaszcza na dużych powierzchniach skóry, skonsultuj z lekarzem.
Stosując kosmetyki z dziegciem nie wystawiaj skóry na działanie słońca (ma on właściwości fotouczulające).
Kosmetyki z dziegciem, po które warto sięgnąć
Zmagając się z niedoskonałościami skóry, trądzikiem, zaskórnikami i częstymi stanami zapalnymi sięgnij po mydło dziegciowe. Możesz stosować je do codziennego oczyszczania skóry. Mydło ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne. Możesz stosować je do mycia twarzy i całego ciała.
W codziennej pielęgnacji ciała i włosów doskonale sprawdza się także dziegciowe mydło w płynie. Tworzy delikatną pianą, skutecznie, ale łagodnie oczyszcza skórę, wspomaga leczenie łupieżu. Przyczynia się do wzmocnienia cebulek włosów i zmniejsza ich wypadanie, reguluje poziom sebum, łagodzi podrażnienia. Wykazuje też działanie przeciwzapalne i nie narusza naturalnego płaszcza ochronnego skóry.
Czysty ekstrakt z dziegciu możesz stosować bezpośrednio na skórę jeśli zmagasz się z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, grzybicą i trądzikiem. Możesz go użyć także jako wcierkę na skórę głowy, aby zlikwidować łupież. W leczeniu trądziku ekstrakt z dziegciu najlepiej stosować punktowo, bezpośrednio na wypryski i pryszcze. Z użyciem naturalnego ekstraktu dziegciowego możesz też samodzielnie zrobić maseczkę na twarz. Wystarczy połączyć dziegieć z miodem z stosunku 1:3.
Zmagając się z łupieżem lub nadmiernym wypadaniem włosów wypróbuj szampon dziegciowy. Wykazuje on skuteczne działanie przeciwłupieżowe i cieszy się bardzo dużą popularnością. Łagodzi swędzenie, nie przesusza skóry głowy, leczy łupież i zapobiega jego nawrotom.
A jeśli obawiasz się nieprzyjemnego zapachu dziegciu, ale chcesz poznać jego działanie, sięgnij po dziegciową maseczkę oczyszczającą. Reguluje ona poziom sebum, głęboko oczyszcza, odtyka zapchane pory skóry. Przywraca zanieczyszczonej i skłonnej do niedoskonałości skórze zdrowy i ładny wygląd.
Czy dziegieć jest rakotwórczy? Czy kosmetyki z dziegciem są dozwolone w Unii Europejskiej?
Kosmetyki, a także preparaty lecznicze z dziegciem są obecne w sprzedaży od bardzo wielu lat. Jego reputacja ucierpiała w wyniku Dyrektywy UE z 2001 roku zakazującej sprzedaży produktów, które mogą szkodzić zdrowiu. Dziegieć został uznany za szkodliwy ze względu na możliwe działanie rakotwórcze. W efekcie z aptek zaczęto wycofywać preparaty z dziegciem. Jednak dziegieć, stosowany w tych preparatach, to nie naturalny dziegieć brzozowy, ale dziegieć mineralny pozyskiwany z węgla..
Dziegieć mineralny (węglowy) stosowany na duże powierzchnie skóry może powodować uszkodzenie nerek lub wątroby. Słabo oczyszczone dziegcie zawierają składniki o działaniu rakotwórczym i nie mogą być stosowane w celach leczniczych na terenie Unii Europejskiej.
Natomiast stosowanie dziegciu brzozowego jest dozwolone i poza przeciwwskazaniami, o których wspominałam wyżej, nie ma obaw co do jego stosowania. Wszystkie kosmetyki z dziegciem brzozowym, a także naturalny ekstrakt dziegciowy, są certyfikowane i prawnie dopuszczone do sprzedaży.
Dziegieć brzozowy w składzie kosmetyku znajdziesz pod nazwą: Tar, Betula Yar, Oleum Betulae, Oleum Rusci, Pyroleum Betulae, Birch Tar Oil.
Podsumowanie
Dziegieć brzozowy, pomimo nieprzyjemnego zapachu, ma wyjątkowe właściwości, które mogą wyraźnie wpłynąć na poprawę stanu Twojej skóry. Dziegieć łagodzi stany zapalne, działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Jest Twoim sprzymierzeńcem w leczeniu łupieżu, trądziku i łojotokowego zapalenia skóry.
Czy znasz kosmetyki dziegciowe? Jak się u Ciebie sprawdzają?
Źródła wykorzystane w tekście:
Komentarze (21)