Olej makadamia – naturalny sposób na gładką i jędrną skórę

Olej makadamia właściwości i jak używać

Olej makadamia ma szerokie zastosowanie w naturalnej pielęgnacji. Możesz używać go do olejowania włosów i twarzy, do masażu i kąpieli. Niesamowite efekty masz szansę osiągnąć także stosując olej makadamia do pielęgnacji skóry całego ciała, zwłaszcza w tych miejscach, w których zmagasz się z pierwszymi objawami cellululitu oraz z mniejszą jędrnością skóry.

Makadamia (Macadamia ternifolia) jest wysokim drzewem pochodzącym z tropikalnych lasów Australii. Obecnie roślinę uprawia się również na Hawajach, w Brazylii, Kostaryce czy Zimbabwe. Drzewo makadamii owocuje w ciągu kilku lat od posadzenia. Rodzi wówczas owoce wyglądem przypominające orzechy laskowe, o jadalnym miąższu i twardej łupinie. Czas dojrzewania orzechów makadamia wynosi około 30 tygodni. Zbiera się je dopiero po spadnięciu na ziemię. Uważa się je za jedne z najsłodszych na świecie.

Olej makadamia pozyskuje się z orzechów w procesie tłoczenia na zimno. Uzyskany olejek ma lekko orzechowy zapach i żółty kolor. Może być stosowany zarówno do przygotowywania potraw, jak i do celów pielęgnacyjnych. Na tym drugim polu sprawdza się rewelacyjnie, bowiem jest olejem bogatym w cenne dla skóry witaminy i składniki odżywcze. Zawiera m.in. witaminy A, B i E, fenole, lecytynę i składniki mineralne. Wyróżnia się też dużym stężeniu niezbędnych nienascyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Zawiera aż 67% kwasu oleinowego, 24% kwasu oleopalmitynowego (w czym dorównuje olejowi rokitnikowemu) i 10% kwasu palmitynowego. Cennym składnikiem oleju makadamia, wpływającym w znacznym stopniu na jego właściwości, jest też skwalen.

Olej makadamia – właściwości pielęgnacyjne

Olejek makadamia, dzięki wysokiej zawartości kwasu oleopalmitynowego i skwalenu, które są naturalnymi przeciwutleniaczami, wspomaga regenerację komórek skóry. Ponadto dogłębnie nawilża, poprawia elastyczność i chroni cerę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Olej makadamia wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu zapewnia skuteczną ochronę przed negatywnym działaniem wolnych rodników, dlatego doskonale sprawdza się w roli olejku spowalniającego procesy starzenia się skóry.

Olej makadamia dobrze się wchłania, nie zatyka porów i wykazuje wysoką biozgodność z ludzką skórą. Jako olejek silnie ujędrniający sprawia, że nasza cera wygląda młodo i promiennie. Nie pozostawia też na skórze tłustej i lepkiej powłoki, nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznych. Olej macadamia jest jednym z tych olejków, po które można sięgnąć do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym wrażliwej i alergicznej. Substancja likwiduje zaczerwienienia i podrażnienia. Stosuje się ją także w preparatach przeciwzmarszczkowych do skory starzejącej się.

Olej makadamia zastosowanie w kosmetyce

Naturalne ujędrnianie ciała olejem makadamia

Tym, co wyróżnia olej makadamia na tle pozostałych olejów roślinnych, z których każdy ma dobroczynny wpływ na naszą skórę i włosy, są jego wyjątkowe właściwości ujędrniające. Stosując go do pielęgnacji skóry z widoczną utratą jędrności i elastyczności, zmagającej się z pierwszymi oznakami cellulitu i rozstępami, masz szansę przywrócić jej zdrowy i ładny wygląd. Olej makadamia stymuluje bowiem mikrokrążenie skórne i poprawia pracę układu limfatycznego. Silnie ujędrnia i napina zwiotczałą skórę, poprawia jej elastyczność i sprężystość, zmiękcza i wygładza. Ponadto olejek macadamia dostarcza szereg cennych substancji odżywczych. W dodatku nawilża i regeneruje. Zapobiega też utracie wody z naskórka, dzięki czemu chroni skórę przed przesuszeniem i odwodnieniem.

Przy regularnym stosowaniu oleju makadamia szybko zauważysz jego ujędrniające działanie.

Olej makadamia dla suchej skóry i włosów

Po olej makadamia warto sięgnąć jednak nie tylko w celu ujędrniania skóry. Najlepiej to zrobić także wtedy, gdy zmagasz się z problemem suchej, łuszczącej się i podrażnionej cery, a także skóry zniszczonej np. działaniem słońca i zmagającej się z utratą nawilżenia i sprężystości z powodu dojrzałego wieku. Olejek makadamia pomaga bowiem zatrzymać wodę w naskórku, zapewniając tym samym optymalny poziom nawilżenia. Neutralizuje też działanie wolnych rodników, działa wygładzająco i łagodząco. Przynosi ulgę swędzącej, podrażnionej i łuszczącej się skórze. Zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny, dzięki czemu wspomaga też ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.

Po olej makadamia możesz sięgnąć także, gdy potrzebujesz skutecznej regeneracji włosów o wysokiej porowatości, pasm kruchych, słabych i łamliwych.

Olej makadamia odbudowuje i odżywia włosy. Zapewnia im również optymalny poziom nawilżenia i piękny połysk. Wspomaga regenerację pasm i chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych. Olejek macadamia doskonale sprawdza się stosowany zarówno na całe włosy, jak i ich końcówki.

Jak stosować olej makadamia na twarz i ciało?

Olej makadamia, tak jak i inne oleje roślinne, możesz stosować bezpośrednio na skórę. Doskonale sprawdza się jako olejek i balsam do ciała, krem do twarzy, czy dodatek do kąpieli. Możesz stosować go także do ujędrniającego masażu całego ciała, do włosów i jako dodatek do domowych kosmetyków. Z jego pomocą stworzysz skuteczne ujędrniające, odżywcze mieszanki. Wysoka biozgodność substancji z ludzką skórą, jej doskonałe właściwości nawilżające i regenerujące sprawiają, że olej makadamia z powodzeniem może zastąpić preparaty syntetyczne.

Chcesz cieszyć się jędrnym ciałem bez cellulitu? Zastosuj olej z orzechów makadamia zamiast balsamu! Nakładaj go na skórę rano i wieczorem. Masuj kolistymi ruchami od dołu do góry, a możesz zredukować cellulit.

Jak stosować olej makadamia na twarz? Nałóż go na oczyszczoną skórę tuż przez snem i pozostaw tak na całą noc. Rano oczyść cerę z resztek substancji. Olej z orzechów makadamia nadaje się też do demakijażu i oczyszczania skóry z niedoskonałości. Nasącz nim wacik i przejedź po skórze twarzy. Usuniesz wszelkie zanieczyszczenia. Olej makadamia możesz też zmieszać z olejem rycynowym (max 30% mieszanki) i wmasować w twarz. Później cerę oczyszczasz ciepłym ręcznikiem.

Więcej o sposobach stosowania olejów roślinnych przeczytasz w tym wpisie:

Ze względu na to, że olej makadamia dobrze się wchłania i jest dobrze tolerowany przez skórę, możesz stosować go do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym problematycznej, wrażliwej i skłonnej do alergii, nawet u niemowląt i małych dzieci.

Jak stosować olejek makadamia na włosy?

Zastanawiasz się, jak wykorzystać olej makadamia do włosów, by miały piękny i zdrowy wygląd? To bardzo proste! Wystarczy, że nałożysz olejek na suche albo wilgotne pasma i pozostawisz tak na minimum 30 minut. Olej z orzechów makadamia zadziała najskuteczniej, gdy nałożysz go na włosy przed snem i zostawisz na noc. Możesz zabezpieczyć pasma foliowym czepkiem i ręcznikiem, by podnieść temperaturę i zwiększyć wchłanianie cennych składników. Po 30 minutach lub całej nocy umyj głowę delikatnym szamponem naturalnym.

Olej makadamia możesz stosować też jako zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem farb do włosów i szamponów koloryzujących. Przed farbowaniem nałóż na włosy kilka kropelek produktu. Pasma będą bezpieczne!

Olej z orzechów makadamia w kosmetykach

Olej z orzechów makadamia to jeden z najlepszych olejów pielęgnacyjnych, którego stosowanie sprawia prawdziwą przyjemność. Doskonale się wchłania, nie przetłuszcza skóry, a na efekty jego działania nie trzeba długo czekać. Skuteczne i szybkie działanie olejku makadamia dostrzegli również producenci kosmetyków. Zaczęli więc wzbogacać nim swoje produkty. Jeśli więc nie lubisz stosować olejów roślinnych w czystej postaci, sięgnij po jeden z kosmetyków, w których olej makadamia odgrywa kluczową rolę.

Podsumowanie

Olej makadamia z pewnością należy do tych olejów roślinnych, których działanie warto wypróbować. Tym bardziej, że jego właściwości i zastosowanie dają Ci cały wachlarz możliwości. Dzięki nim masz szansę stosować olejek makadamia na wiele sposobów. Spróbujesz? A może już znasz i stosujesz? Czy nakładasz olej makadamia na twarz? Jakie są efekty zabiegów pielęgnacyjnych z jego użyciem?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Lecytyna (Lecithin) w kosmetykach – właściwości i zalety stosowania

Lecytyna (Lecithin) w kosmetykach – właściwości i zalety stosowania

Kosmetyki naturalne a organiczne – poznaj różnice!

Kosmetyki naturalne a organiczne – poznaj różnice!

Komentarze (2)

  1. Olga Pietraszewska
    Olga Pietraszewska
    Olej ze słodkich migdałów jest jednym z moich ulubionych i więcej na jego temat pisałam w tym wpisie Gdybym miała jednak porównywać go z olejem makadamia, to właściwości ujędrniające i wygładzające tego oleju są dużo lepsze, niż oleju ze słodkich migdałów. Pozdrawiam 🙂
  2. A

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany