Naturalne sposoby walki z łupieżem

Naturalne sposoby na łupież

Łupież jest chorobą i samo stosowanie specjalistycznego szamponu to często za mało, aby skutecznie go wyleczyć. Poza tym taki szampon może bardzo przesuszać włosy i nie wpływać korzystnie na ich wygląd. Dlatego walkę z łupieżem warto wspierać naturalnymi produktami i kosmetykami, które nie tylko ułatwią jego leczenie, ale też korzystnie wpłyną na skórę głowy i wygląd włosów.

Skąd się bierze łupież?

Łupież to choroba dermatlogiczna skóry głowy będąca drobnopłatkowym złuszczaniem się skóry, które jest połączone z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. Jest to dolegliwość o przewlekłym i niestety nawrotowym przebiegu, co wiąże się z tym, że walka z łupieżem jest długotrwała i często, gdy już nam się wydaje, że została wygrana, problem łupieżu na głowie powraca.

Za powstawanie łupieżu odpowiedzialny jest grzyb Malassezia (Pityrosporum ovale). Występuje on u każdego z nas i należy do fizjologicznej flory skóry głowy. Na zdrowej skórze głowy stanowi ok. 45% flory mikrobiologicznej i gdy nie ma go więcej, nie ma też problemu z łupieżem. Niestety, grzyb ten szybko się rozwija, gdy na skórze pojawia się nadmiar łoju. Dlatego mając problem z przetłuszczającą się skórą głowy, najczęściej mamy też problem z łupieżem. Przy łagodnym łojotoku zwykle występuje łupież suchy, a przy intensywnym – łupież tłusty.

Inne przyczyny powstawania łupieżu są związane z naszym zdrowiem i trybem życia oraz pielęgnacją skóry głowy i produktami, które w tym celu stosujemy.

Do rozwoju łupieżu mogą przyczyniać się:

  • osłabienie organizmu,
  • zaburzenia hormonalne
  • niewłaściwy sposób odżywiania i nadmierne spożycie cukrów
  • stres
  • stosowanie silnych detergentów myjących, które podrażniają naturalną barierę ochronną skóry głowy
  • nadmierne używanie produktów do stylizacji włosów, takich jak lakiery i pianki
  • zbyt mała częstotliwość mycia włosów
  • niewystarczające oczyszczanie skóry głowy z pozostałości po kosmetykach stylizacyjnych

Bardzo często łupież pojawia się na głowie zimą, gdy przebywamy w zbyt ciepłych pomieszczeniach i nosimy czapkę ze sztucznych włókien, pod którą skóra nie może swobodnie oddychać.

Co może wspomóc walkę z łupieżem?

W wielu przypadkach leczenie łupieżu wymaga wizyty u dermatologa i przeprowadzenia specjalistycznej kuracji. Na szczęście w lżejszych przypadkach, możemy poradzić sobie sami, stosując domowe kuracje, oparte także na stosowaniu naturalnych produktów pielęgnacyjnych.

Tym, co jest niezbędne w walce z łupieżem jest zahamowanie rozwoju mikroorganizmów oraz regulacja pracy gruczołów łojowych. Nie mniej ważna jest odpowiednia dieta oraz pielęgnacja, którą będą wspierać produkty antygrzybicze oraz łagodne dla skóry, naturalne kosmetyki i półprodukty pielęgnacyjne.

W produktach przeciwłupieżowych należy szukać przede wszystkim składników o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym i przeciwłojotokowym. Ważne, żeby miałe one też działanie keratolityczne, które ułatwi zmiękczenie i usunięcie zalegającej na skórze łuski.

Składniki kosmetyków wspierające leczenie łupieżu:

  • składniki o właściwościach przeciwgrzybiczych, mające za zadanie stabilizować populację grzybów i zapobiegać ich namnażaniu: ketokonazol (Ketoconazole), klimbazol (Climbazole), cyklopiroksolamina (Cyclopirox Olamine), pirokton olaminy (Piroctone Olamine), siarczek selenu (Selenium Sulfide), pirytonian cynku (Zinc Pyrithione), klotrimazol (Clotrimazole), kwas undecylenowy (Undecylenic Acid);
  • składniki keratolityczne, które zmiękczają i usuwają zalegającą na skórze łuskę:
    kwas salicylowy (Salicylic Acid), mocznik (Urea), siarka (Sulfur), kwas mlekowy (Lactic Acid), dziegcie (brzozowy – Birch Tar, sosnowy – Pix Liquida).
  • naturalne składniki o właściwościach przeciwłojotokowych: glinka zielona lub Ghassoul, zioła (łopian, pokrzywa, tatarak, czarna rzepa, mydlnica, krwawnik), olejki eteryczne (łupież suchy: geraniowy, sandałowy, lawendowy, rozmarynowy, łupież tłusty: rozmarynowy, cytrynowy, lawendowy, w obu przypadkach sprawdzi się olejek z drzewa sandałowego).
naturalne sposoby na łupież

Naturalne sposoby walki z łupieżem

Prawdopodobnie w walce z łupieżem nic nie zastąpi przeprowadzenia specjalistycznej kuracji przeciwłupieżowej, w której niezbędne będzie stosowanie silnie działającego szamponu o właściwościach przeciwgrzybiczych. Jednak leczenie łupieżu warto wesprzeć odpowiednią pielęgnacją skóry głowy i włosów, w których kluczową rolę odegrają naturalne kosmetyki i produkty pielęgnacyjne. Jak powinna wyglądać taka pielęgnacja?

Plan pielęgnacji włosów z łupieżem

Mycie – przy łupieżu bardzo ważne jest częste mycie włosów, aby nie dopuścić do gromadzenia się łoju na skórze, który jest pożywką dla grzybów i przyczynia się do jego rozwoju. Do mycia warto wybrać – poza szamponem leczniczym – szampon o działaniu łagodnym dla skóry głowy. Pamiętaj o tym, że szampon leczniczy może nadmiernie przesuszać skórę głowy, co będzie niekorzystne nie tylko dla włosów, ale może też przyczyniać się do podrażnienia naturalnej warstwy ochronnej skóry głowy i nadprodukcji łoju. Włączenie drugiego szamponu z łagodnymi składnikami roślinnymi pomoże utrzymać równowagę skóry i zadbać o jej czystość. Myjąc włosy z łupieżem, pamiętaj też o tym, aby nie polewać skóry gorącą wodą, nie owijać na długo głowy ręcznikiem i nie suszyć włosów gorącym nawiewem suszarki.

Peeling skóry głowy – łagodny peeling cukrowy pomoże w usunięciu martwego naskórka i zalegającej na skórze łuski, pomoże złagodzić podrażnienia i dotlenić cebulki. Więcej na temat peelingu skóry głowy i jego zalet przeczytasz w tym wpisie:

Do oczyszczania skóry głowy warto wykorzystać też glinkę zieloną i marokańską. Glinka nałożona na skórę głowy w formie maseczki, pomoże oczyścić ją i osuszyć z nadmiaru łoju.

Odżywianie – stosowanie odżywek do włosów nie będzie miało wpływu na leczenie łupieżu, pomoże za to zadbać o włosy. Warto jednak pamiętać o tym, żeby wszelkiego rodzaju odżywki i maski stosować na włosy – od ucha w dół, a nie na skórę głowy. Jednak odżywianie to nie tylko maski, ale też wcierki, które przy pielęgnacji włosów z łupieżem będą miały być może nawet większe znaczenie, niż lecznicze szampony.

Wcierki, które służą do odżywiania skóry głowy, pomagają regulować poziom sebum, spowalaniają przetłuszczanie się skóry, regulują poziom nawilżenia, łagodzą stany zapalne i podrażnienia. W walce z łupieżem są więc niezbędne.

Poza domowymi wcierkami z octu jabłkowego, pokrzywy, szałwi, skrzypu, łopianu, czy kozieradki oraz naparem z siemienia lnianego, warto sięgnąć po gotowe wcierki, których działanie zostało potwierdzone badaniami i testami dermatologicznymi. Przy stosowaniu każdego rodzaju wcierek należy pamiętać o systematyczności i regularności, o czym więcej przeczytasz w tym wpisie -> Dlaczego warto stosować wcierki do włosów i jak to robić dobrze

Olejowanie – jednym z często powtarzanych mitów pielęgnacyjnych jest ten mówiący o tym, że oleje przetłuszczają skórę głowy. To nie prawda i warto wiedzieć o tym, że prawidłowo stosowane oleje roślinne nie tylko nie przetłuszczają skóry głowy, ale wspomagają też regulowanie poziomu sebum i wspierają walkę z łupieżem.

Chcąc wesprzeć walkę z łupieżem olejem roślinnym, pamiętaj o tym, aby nie trzymać oleju zbyt długo na głowie. Pół godziny przed myciem wystarczy.

Poza olejami, których formuły zostały opracowane z myślą o leczeniu łupieżu, warto stosować też czyste oleje roślinne i wzbogacać ich działanie olejkami eterycznymi o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwłojotokowych. Oleje, które sprawdzają się w walce z łupieżem to m.in. olej rycynowyolej kokosowy, olej jaśminowy, olej z czarnuszki, olej laurowy. Olejki eteryczne, które warto do nich dodawać to olejek sandałowy, rozmarynowy, cytrynowy, lawendowy, geraniowy i z drzewa herbacianego.

Polecane kosmetyki

Oto naturalne kosmetyki, które mogą Ci się przydać w walce z łupieżem:

Podsumowanie

W eliminacji łupieżu bardzo duże znaczenie ma też dieta. Warto zadbać o to, aby była bogata w witaminy z grupy B, cynk i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Produktami, które powinny znaleźć się w Twoim jadłospisie są nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy, ryby, pełnoziarniste pieczywo, świeże warzywa i owoce, oleje roślinne i jajka. Należy też ograniczyć ilość cukru, który sprzyja rozwojowi grzybów.

Warto pamiętać też o tym, że łupież, tak jak wszystkie choroby wywołane przez grzyby może być przenoszony na inne osoby. A jego wyleczenie, chociaż długotrwałe, może być możliwe.

Jakie znasz skuteczne sposoby na walkę z łupieżem? Czy udało Ci się pozbyć tego problemu?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Baza pod makijaż – czy jest potrzebna, jaką wybrać?

Baza pod makijaż – czy jest potrzebna, jaką wybrać?

Witamina K w kosmetykach – jakie ma właściwości i wpływ na skórę naczyniową

Witamina K w kosmetykach – jakie ma właściwości i wpływ na skórę naczyniową

Wegańskie kosmetyki do makijażu – nie tylko dla wegan!

Wegańskie kosmetyki do makijażu – nie tylko dla wegan!

Komentarze (11)

  1. N
    Natali
    U mnie naturalne sposoby, jeśli chodzi o jakieś np zioła, płukanki itp nie pomagały, dopiero seboradin przeciwłupieżowy zrobił porządek. raz a dobrze i nie ma nawrotów, które mnie tak denerwowały.
    Odpowiedzi ()
    1. d
      dominika
      oo bardzo ci dziękuję za podpowiedź, właśnie się zastanawiałam czy skusić się na ten seboradin czy nie, ale teraz chętnie go w takim razie kupię. a lepszy sam szampon czy te nowe ampułki, bo też widziałam że się pojawiły 🙂
  2. H
    Hania
    w moim przypadku naturalne sposoby walki z łupieżem również nie pomogły. wypróbowałam szampon Pirolam o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybicznym. Po 3 miesiącach włosy znowu stały się zdrowe i piękne!
  3. j
  4. z
    zosia
    dla mnie nie ma to jak szampon kupiony w sklepie albo w aptece. jakoś domowe sposoby nigdy na mnie dobrze nie działały. ale tak jak wspomniałam, kupiłam szampon xxx na łupież w aptece i ten na prawdę przyniósł zamierzony efekt. Teraz nie mam już łupieżu i problemu przy zakładaniu ciemnych ubrań.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  5. m
    mira
    Ja tam nawet próbowałam jakimiś naturalnymi środkami pozbyć się łupieżu, ale w końcu kupiłam sobie w aptece pirolam i jak zaczęłam myć nim włosy, to pozbyłam się skutecznie lupieżu
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  6. m
    mira
    Robiłam sobie płukankę pokrzywową i też masowałam skórę głowy cytryną przekrojona, bo przeczytałam, że sok z cytryny skutecznie zwalcza łupież. No i nie pomogło niestety.
  7. T
    Tynka
    Dzięki za artykuł 🙂 Świetny blog, podoba mi się jego forma – jakby podręcznika dla dzieci 😀 w sam raz dla mnie. Mimo, że 30tka coraz bliżej, to w temacie włosów i pielęgnacji skóry głowy byłam kompletnie zielona, większość blogów włosowych jest dla mnie ścianą nie do przebicia.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany