Wpływ urządzeń elektronicznych na urodę, czyli tech-neck i światło HEV

Wpływ urządzeń elektronicznych na urodę

Zapewne słyszałaś już o tym, że urządzenia elektroniczne mają wpływ na ludzki organizm. Coraz więcej mówi się o nich w kontekście urody i psychiki, a konkretnie  oddziaływaniu tzw. tech-neck, HEV i elektrosmogu na skórę, sen czy nastrój. Dzisiaj wyjaśnię, czym są te pojęcia i omówię ich wpływ na urodę.

Jesteśmy uzależnieni od urządzeń elektronicznych – to fakt. Nie możemy wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania bez smartfonu czy telewizora. Nie pomaga również popularność mediów społecznościowych i zjawisko FOMO (ang. fear of missing out), kiedy boimy się choć na chwilę stracić kontakt z innymi czy ze światem online. Niestety przesiadywanie godzinami na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy maratony z Netfliksem nie pozostają bez wpływu na urodę czy samopoczucie. Naukowcy alarmują – urządzenia elektroniczne negatywnie wpływają na naszą psychikę i urodę. Aby temu zapobiegać, możesz uzbroić się w nowoczesne okulary i innowacyjne kosmetyki, a także wiedzę, jakie czynniki są najbardziej destrukcyjne dla Twojego piękna.

Niebieskie światło HEV, czyli szybsze starzenie się skóry

Światło niebieskie jest najbardziej podobne do promieniowania UV spośród wszystkich barw tęczy (promienie światła mają różne kolory, a każdemu odpowiada inna częstotliwość fali i różne efekty, jakie wywołuje). Z tą różnicą, że jego przenikalność do skóry jest znacznie większa, na dodatek wyzwala duże ilości wolnych rodników, w efekcie skóra staje się sucha, traci sprężystość i szybciej się starzeje. 

Jakby tego było mało, niebieskie światło jest szkodliwe dla wzroku. W nadmiarze powoduje rozkład retinalu na cząsteczki toksyczne, co prowadzi w konsekwencji do stałego uszkodzenia fotoreceptorów, a tym samym uszkodzenia wzroku.

Co to jest niebieskie światło HEV?

Niebieskie światło, czyli blue light lub HEV (z ang. HEV – high-energy visible light) to bardzo krótkie, wysokoenergetyczne fale magnetyczne, które pokonują drogę od ekranu urządzenia do Ciebie, a następnie przenikają do najgłębszych warstw skóry. Niestety nie są neutralne – działają negatywnie, niszcząc kolagen i elastynę, zatem pierwsze, co możesz odnotować, to utrata witalności skóry, pogłębienie się zmarszczek, pojawienie się kurzych łapek, a następnie powstawanie trudnych do usunięcia przebarwień poprzez wzmocnienie pigmentacji skóry.

Ekspozycja na niebieskie światło może powodować zmniejszenie ilości karotenoidów w skórze, które chronią przed starzeniem, a ich niedostateczna ilość przyczynia się np. do powstawania plam na skórze i do szybszego starzenia się. Jest to tzw. efekt screen face, czyli ekranowa twarz.

Badacze od wielu lat zastanawiają się nad wpływem promieniowania niebieskiego na cykl biologiczny, wydzielanie hormonów, funkcjonowanie układu nerwowego, procesy widzenia i oddziaływanie na skórę. Wskazują, że HEV ma niekorzystny wpływ na poziom hormonów, zwłaszcza kortyzolu (hormon stresu), co powoduje zaburzenie rytmu dobowego (spadek energii w ciągu dnia i pobudzenie w nocy) i desynchronizuje fizjologiczny rytm skóry (przez co nie ma ona czasu na regenerację).

Jak radzić sobie negatywnym wpływem HEV na skórę?

Pierwszym krokiem być ograniczenie korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło. Detoks od świata cyfrowego może nie być akurat tym sposobem, którego szukasz, dlatego przygotowałam inne propozycje.

By ochronić wzrok, stosuj okulary z odpowiednimi filtrami blokującymi niebieskie światło. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszyscy ze świata naukowego są zgodni co do tego, czy naprawdę potrzebna jest ochrona oczu. Przykładowo Amerykańska Akademia Okulistyki twierdzi, że niebieskie światło z urządzeń nie prowadzi do chorób oczu, nie powoduje nawet zmęczenia oczu. Wskazuje natomiast, że problemy, na które uskarżają się użytkownicy urządzeń elektronicznych, wynikają z nadużywania urządzeń cyfrowych. Nie zmienia to jednak faktu, że o oczy warto dbać zawsze, więc profilaktycznie możesz szkła z filtrami zastosować oraz uruchomić specjalne filtry niebieskiego światła w swoich urządzeniach mobilnych (dostępne z poziomu urządzenia w ustawieniach).

Jeżeli obawiasz się wpływu niebieskiego światła na skórę, potrzebujesz konkretnej ochrony. Jak wspomniałam, niebieskie światło podobne jest do promieniowania UV, dlatego co do zasady wszelkie kremy przeciwsłoneczne powinny wystarczyć.

W kosmetykach szukaj filtru przeciwsłonecznego zawierający tlenki żelaza, który może chronić przed niebieskim światłem. Innymi składnikami o takim działaniu są np. substancje roślinne jak morskie wodorosty czy kakao.

Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej firm produkuje kosmetyki z filtrem blokującym promienie niebieskiego światła jak np. innowacyjne krople ochronne przeciw fotostarzeniu od Sensum Mare, które zawierają SPF 50 i zapobiegają fotostarzeniu, blokując promieniowanie UVA, UVB oraz HEV/IR (podczerwień). Ponadto istnieją preparaty, które w naturalny sposób odbijają światło niebieskie. Przykładem jest hydrolat z samopszy, który zawiera luteinę (to ona jest takim lustrem dla HEV).

W pielęgnacji i ochrony skóry ważne są również antyoksydanty, które zwalczą wolne rodniki wywołane przez niebieskie światło.

Tech-neck, czyli zmarszczki na szyi i podwójny podbródek

Tech-neck to termin ukuty z języka angielskiego, oznaczający techniczną szyję. Jest coraz powszechniejszym zjawiskiem XXI wieku, mimo że nie jest nowy. Wcześniej sporo mówiło się o tech-neck w kontekście bólów pleców i kręgosłupa, dziś pojawia się również w kosmetyce w odniesieniu do skóry, a konkretnie przyspieszenia jej starzenia.

Tech-neck dotyczy również młodych osób, przez co narażone są na przedwczesny problem zmarszczek i gorszą kondycję skóry.

Co to jest tech-neck?

Kiedy pracujesz przy komputerze lub patrzysz na telefon, pochylasz głowę, w efekcie mięśnie karku muszą się kurczyć, aby utrzymać głowę w górze. Im bardziej spoglądasz w dół, tym więcej mięśni musi pracować. Na dodatek mięśnie mogą być nadmiernie zmęczone i obolałe od patrzenia z góry na smartfon, a nadmierna aktywność cienkich mięśni podskórnych w szyi w połączeniu z ciężarem głowy ściskającej te mięśnie sprawia, że szyja będzie wyglądać na starszą niż w rzeczywistości.

Objawami tech-neck są bóle głowy, sztywność kark i ból między łopatkami. Niektórzy mówią, że po długim czasie patrzenia w dół mają trudności z podnoszeniem wzroku. To nie wszystko: tech-neck objawia się pojawieniem zmarszczek na szyi nawet w młodym wieku oraz postępującą utratą jędrności skóry; może się pojawić również tzw. drugi podbródek.

Problemy z tech-neck biorą się z nieprawidłowej pozycji, którą przyjmujesz, by spoglądać na urządzenie. Przykładowo przy komputerze nie zaleca się siedzieć w pozycji wyprostowanej – lepiej pochylić krzesło o 25-30 stopni i wybrać takie z dobrym podparciem lędźwiowym, aby zapobiec garbieniu się. Dlaczego? Wielogodzinne pochylenie głowy i utrzymywanie jej w nienaturalnej pozycji stanowi ogromne obciążenie dla kręgosłupa. W rezultacie obok technicznej szyi mogą pojawić się bóle szyi, karku i pleców.

Jak zapobiegać tech-neck?

Podstawowym sposobem zapobiegania i radzenia sobie z efektem tech-neck jest przyjmowanie prawidłowej pozycji przy korzystaniu z urządzeń, a także częste wstawanie i poruszanie się. Jest to ważne, zwłaszcza kiedy masz pracę siedzącą, wówczas zaplanuj 5-minutową przerwę na 1 godziny pracy. Dzięki temu zmienisz pozycję szyi i usprawnisz krążenie krwi. Przerwa jest też ważna dla reszty ciała, np. dla serca, a nawet samopoczucia.

Zadbaj o to, aby ekran urządzenia był na wysokości Twoich oczu. Unikaj garbienia się (kręgosłup powinien przyjąć kształt litery J, a nie C)  i trzymaj głowę w takiej pozycji, aby skóra na szyi była cały czas w napięciu.

Kolejnym krokiem, by zapobiec zmarszczkom na szyi, jest odpowiednia pielęgnacja. Skóra szyi wymaga takich samych rytuałów pielęgnacyjnych, jakich wymaga Twoja cera. Zwróć uwagę na kategorię produktów przeznaczonych do szyi i dekoltu, ponieważ jest to obszar szczególnie wrażliwy, zatem wymaga delikatnych składników.

Znakomicie sprawdzą się tu rozmaite serum do szyi i dekoltu, np.  przeciwzmarszczkowo-regenerujące serum Fresh&Natural czy serum liftingujące chia Bioline. Zaletą serum jest to, że jest to preparat skoncentrowany, z bogatą ilością antyoksydantów i składników nawilżających, przez co poprawia elastyczność, jędrność i nadaje efekt napięcia skóry lepiej niż krem do twarzy.


Warto wybrać kosmetyki bogate w kwas hialuronowy, ponieważ on w głównej mierze odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, oraz kosmetyki z kolagenem, ponieważ ten wykazuje właściwości poprawiające elastyczność. Oprócz tego cenne jest masło shea czy oleje roślinne jak ujędrniający i wygładzający olej migdałowy. Warte polecenia są kosmetyki zawierające retinol oraz witaminę C, ponieważ te składniki działają na głębsze warstwy skóry, więc pomogą ją wzmocnić, ujędrnić oraz opóźnić pojawienie się zmarszczek.

Dowiedz się więcej, jak działają kosmetyki z witaminą C:

Kilka słów o elektrosmogu, który niszczy Twoją skórę

Na koniec chciałabym pokrótce opisać elektrosmog, który również może wpływać na stan Twojej skóry. To jeden z tych czynników zewnętrznych, który może powodować przedwczesne zmniejszanie się ilości kolagenu w skórze, w rezultacie skóra traci sprężystość i szybciej pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki.

Czym jest smog elektromagnetyczny? Nagromadzenie pola magnetycznego, wytwarzanego przez urządzenia elektroniczne, razem ze światłem niebieskim tworzy właśnie elektrosmog, którego konsekwencją jest zazwyczaj przedwczesne starzenie się skóry. Z definicji jest to potoczne określenie promieniowania elektromagnetycznego o różnej częstotliwości, należącego do zakresu promieniowania niejonizującego. 

Kosmetolog radzi: Jak chronić skórę przed elektrosmogiem?

kosmetolog radzi

Codzienne korzystanie z urządzeń elektronicznych może wywierać negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na skórę – jej wygląd i kondycję. Przed elektrosmogiem na szczęście można się chronić. I to na co najmniej dwa sposoby: 

  • poprzez wypracowanie prawidłowych nawyków korzystania z urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne i światło niebieskie. Pierwszym krokiem ku temu może być np. zmniejszenie jasności ekranu smartfona, wyłączanie Wi-Fi i Bluetooth na noc i korzystanie ze słuchawek czy zestawu głośnomówiącego podczas rozmów telefonicznych – aby nie przykładać telefonu do twarzy;
  • poprzez ochronę skóry za pomocą odpowiedniej pielęgnacji i kosmetyków wzmacniających jej naturalne funkcje obronne.
  • Jak zatem zadbać o ochronę skóry przed elektrosmogiem? 
  • dokładnie oczyszczaj skórę – rano i wieczorem. To absolutna podstawa pielęgnacji, która umożliwia nie tylko usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia, ale i przygotować skórę na działanie składników aktywnych zawartych w kremie czy serum.
  • zadbaj o kosmetyki bogate w antyoksydanty – witaminy A, C, E, koenzym Q10, wyciągi roślinne bogate w polifenole (np. z zielonej herbaty czy winogron), karotenoidy (jak np. likopen). Pomoże to zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się skóry.
  • postaw na nawilżanie skóry – składniki takie jak hialuronian sodu, gliceryna czy aktywne peptydy pomogą uszczelnić i wzmocnić barierę hydrolipidową skóry. Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu organizmu (nawilżaniu skóry od środka).
  • sięgaj po kosmetyki przeciwzmarszczkowe i odmładzające – pomoże to odżywić, ujędrnić i uelastycznić skórę. Elektrosmog może przyczynić się do degradacji włókien kolagenowych w skórze, co przyspiesza jej starzenie. Nie czekaj więc, aż Twoja cera osiągnie status „dojrzałej”, aby rozpocząć stosowanie kosmetyków anti-aging.

Połączenie tych działań z pewnością pomoże Ci racjonalniej korzystać z wynalazków i dobrodziejstw XXI wieku – z korzyścią dla zdrowia i urody.

Dobrze jest wprowadzić tu tzw. kosmetyki miejskie czy inaczej kosmetyki antysmogowe, które zapewnią skórze ochronę przed smogiem, promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami środowiska i innymi czynnikami zewnętrznymi niekorzystnie wpływającymi na jej kondycję.

Kosmetyki ochronne, zarówno te przed HEV, elektrosmogiem czy efektem tech-neck, należy stosować również wtedy, kiedy nie planujesz wychodzić z domu. Z urządzeń elektronicznych korzystasz praktycznie cały czas, więc Twoja skóra potrzebuje całodobowej ochrony. Dostarcz jej wymaganych składników i nie doprowadzaj do sytuacji jej przesuszenia czy zanieczyszczenia.

Podsumowanie – ochrona skóry przed HEV i tech-neck

Mimo że dbasz o kondycję cery, pielęgnujesz ją i nawilżasz, to nieprawidłowa postawa podczas korzystania z urządzeń oraz brak ochrony skóry powoduje utratę elastyczności i zmarszczki. Kremy przeciwzmarszczkowe, serum nawilżają czy odmładzające maseczki na twarz mogą nie przynieść upragnionych efektów, jeżeli nie zmienisz swoich nawyków i nie zadbasz o prawidłową postawę, jednak na pewno wspomogą Twoją codzienną walkę o piękną i zdrową skórę!

Jak chronisz swoją skórę przed promieniowaniem i światłem z urządzeń? Masz może inne sposoby? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Higiena intymna kobiety – jakie podpaski, tampony i wkładki używać?

Higiena intymna kobiety – jakie podpaski, tampony i wkładki używać?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany