Ogórek w pielęgnacji skóry. Dlaczego warto?

właściwości ogórka w kosmetykach do pielęgnacji

Warzywa i owoce są genialnymi kosmetykami, które same w sobie napakowane są substancjami czynnymi, witaminami i makroelementami, czyli wszystkim tym, czego nasza skóra potrzebuje. Naturalna pielęgnacja wspomagana produktami pochodzącymi prosto z kuchni, w tym warzywami i owocami, jest tania, łatwo dostępna i banalnie prosta. I co najważniejsze – może być naprawdę bardzo skuteczna i bezpieczna dla skóry.

Na pewno nie jeden raz zdarzyło Ci się układać na twarzy plasterki ogórka, truskawek lub wklepywać w skórę startą marchewkę. Jednak spadające ze skóry nawet przy najmniejszym ruchu warzywa nie mają szans zadziałać zgodnie z oczekiwaniami. Aby skorzystać z ich dobroczynnego działania na skórę, należy tak przetworzyć dany owoc lub warzywo, aby nadawało się do nałożenia na twarz w formie maseczki lub do wtarcia w skórę głowy, w paznokcie, itd. I jest to naprawdę bardzo łatwy sposób na skuteczną pielęgnację. Jednak by móc cieszyć się w pełni z efektów działania owoców i warzyw na skórę, trzeba jeszcze wiedzieć, które posłużą nam najlepiej.

W roli głównej – ogórek

Ogórki zawierają w sobie cenne sole mineralne, nieco witamin A, B1, B6, C oraz E i K, a także potas, wapń, magnez, fosfor, sód, żelazo, krzem i siarkę (częsty składnik kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej i łojotokowej, a także do włosów – mydło siarkowe, wszelkiego rodzaju szampony zdrojowe oparte na wodzie siarczkowej, itp.).

Siarka w kosmetykach wykazuje działanie keratoplastyczne – usuwa nadmiernie zrogowaciałą warstwę naskórka, działa bakteriobójczo i grzybobójczo, hamuje łojotok.

Wysoka zawartość enzymów, oraz cząsteczek śluzowych czyni z ogórka wartościowy kosmetyk sam w sobie. Co więcej, natura zadbała o to, aby ogórek miał ten sam odczyn pH co skóra, więc dlaczego by nie skorzystać?

Ogórkowa pielęgnacja dla każdego?

Na pielęgnacji ogórkowej najbardziej skorzystają posiadaczki cery tłustej, mieszanej, a także cery trądzikowej lub dotkniętej przebarwieniami. Ogórki zawierają bowiem cenny enzym – askorbinazę, który działa delikatnie rozjaśniająco. O rozjaśniających właściwościach ogórka wiedziały już nasze babki, które smarowały dłonie obierkami z ogórków, aby pozbyć się starczych plam.

kosmetyki z ogórkiem do pielęgnacji

Jakie właściwości kosmetyczne mają ogórki?

Wiadomo, że kosmetyki ogórkowe – zarówno te zrobione w domu, jak i sklepowe, fantastycznie łagodzą podrażnioną cerę, ale też dają uczucie odświeżenia skóry, stąd są polecane do skóry tłustej. Dodatkowo, ogórek ujędrnia i nawilża cerę – a to zawsze jest w cenie, niezależnie od rodzaju cery. Ponadto odżywia skórę, uelastycznia ją, a także, jak już wspomniałam, rozjaśnia – może więc być stosowany w celu rozjaśnienia piegów i przebarwień oraz w celu ogólnego rozjaśnienia cery, nawet jeśli z przebarwieniami się nie boryka.

Posiadaczki cery tłustej i trądzikowej powinny zapoznać się z sokiem z ogórków, który działa lekko ściągająco, poprawiając ogólny wygląd cery, ale też pomaga leczyć trądzik, odświeża cerę, uelastycznia i odżywia ją. Jeśli więc kolejne kosmetyki okazują się niewypałem, warto dać ogórkowi szansę.

Kosmetyki z ogórkiem, po które warto sięgnąć

Ogórek jest często wykorzystywany jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Aby skorzystać z dobrodziejstw jego działania, sięgnij po jeden z kosmetyków, które polecam poniżej:

  • Fitocosmetic – Naturalna maseczka do twarzy nawilżająca

Bogata formuła maseczki bazuje na naturalnych składnikach, z których kluczową rolę odgrywają ogórek, sok z pietruszki i sok z liści aloesu. Maseczka oczyszcza i odświeża skórę, zapewnia jej też optymalny poziom nawilżenia. Świeży sok z ogórka łatwo przenika przez wszystkie warstwy skóry, zapewniając jej doskonałe nawilżenie i dostarczając cenne witaminy i przeciwutleniacze.

  • Organic Therapy – Płyn do demakijażu skóry wokół oczu i twarzy

Lekka micelarna struktura tego płynu do demakijażu sprawia, że procedura oczyszczania jest przyjemna i wygodna. Skutecznie usuwa makijaż, intensywnie nawilża skórę wokół oczu i wygładza zmarszczki twarzy. Dzięki organicznemu ekstraktowi z ogórka doskonale nawilża skórę wokół oczu, zapobiegając powstawaniu obrzęków i jednocześnie nadaje skórze elastyczności i świeżości.

  • Natura Siberica Men – Tonizujący krem do Twarzy Siła Wilka

Organiczny ekstrakt cytryńca sachalińskiego zawarty w tym kremie odmładza skórę, wygładza zmarszczki. Dzika czarna mięta wykazuje działanie pobudzające i energetyzujące, a wyciąg z ogórka łagodzi obrzęki i zaczerwienia, nawilża, poprawia elastyczność i odświeża.

Przepisy na domowe kosmetyki z ogórka

Zachęcam też do wypróbowania domowych kosmetyków, których przygotowanie jest bardzo łatwe i nie zajmuje dużo czasu.

domowe kosmetyki z ogórka przepisy

Tonik ogórkowy dla cery mieszanej, tłustej lub trądzikowej

Do przygotowania toniku potrzebny jest jeden, średniej wielkości ogórek gruntowy (najlepiej z uprawy ekologicznej), który należy umyć i zetrzeć na tarce o małych oczkach, a następnie zawinąć w gazę i wycisnąć sok ( najlepiej od razu do buteleczki).  Tak przygotowany tonik możesz stosować do spryskiwania lub przemywania twarzy nasączonym wacikiem rano i wieczorem. Ma on działanie odświeżające, wygładzające i działa przeciwzapalnie. Pamiętaj, aby przechowywać tonik w lodówce i zużyć w ciągu kilku dni (świeże kosmetyki mają bardzo krótki termin przydatności).

Do soku z ogórków można dodać 2-3 krople olejku eterycznego z drzewa herbacianego, dzięki któremu wzmocnimy działanie antybakteryjne naszego kosmetyku.

Maseczka ogórkowo-kaolinowa

Sok z ogórka możesz wykorzystać także do przygotowania maseczki. Wystarczy, że zmieszasz go z łyżeczką białej glinki (wersja dla cery mieszanej) lub glinki zielonej (wersja dla cery tłustej i trądzikowej). Maseczka powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Możesz dodać do niej również kroplę ulubionego olejku eterycznego.

Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na oczyszczoną twarz i trzymamy przez 10 minut, po czym spłukujemy chłodną wodą.

Maseczka przygotowana z soku z ogórka i glinki bardzo dobrze oczyszcza skórę, wygładza ją, ujędrnia i łagodzi podrażnienia.

Nie polecam przetrzymywania takiego kosmetyku, nawet w lodówce. Tę maseczkę warto za każdym razem robić na świeżo.

Do przygotowania maseczki możesz wykorzystać również ogórka startego na tarce o najdrobniejszych oczkach.

Wcierka i odżywka do włosów

Moim ulubionym przepisem na domowy kosmetyk z ogórkiem jest ta wcierka, a właściwie dwufazowa mgiełka do włosów. Do jej przygotowania potrzebujesz sok z ogórka (około połowy szklanki) i łyżeczkę ulubionego oleju roślinnego. Może to być zarówno olej arganowy, czy olej jojoba, jak również olejek Sesa lub Vatika.

Dodatkiem do wcierki mogą być 2-3 krople ulubionego olejku eterycznego, np. lawendowego. Do takiej mgiełki można też dodać pół łyżeczki gliceryny dla lepszego nawilżenia lub miód (jeśli Twoje włosy go lubią).

Wszystkie składniki mieszamy, przelewamy do buteleczki z atomizerem. Mgiełkę przed użyciem należy wstrząsnąć. Można rozpylać ją na całą długość włosów, ale też świetne efekty przynosi wcieranie jej w skóry głowy po umyciu włosów. Łagodzi ona podrażnienia, jest więc wspaniałym remedium, gdy zaszkodzą nam drażniące, mocne detergenty w szamponach. Wcierka ta pomaga zwalczać również łojotok skóry, włosy więc dłużej będą świeże. No i fantastycznie nawilża!

Podsumowanie

Zaproponowane przeze mnie przepisy na kosmetyki z ogórków to tylko niewielka część możliwości, jakie dają nam warzywa i owoce. Warto eksperymentować i odkrywać – tak jak to zwykle robimy z kosmetycznymi nowinkami – co działa najlepiej na naszą skórę i włosy, czy paznokcie. Być może okaże się, że kosmetyki z ogórkiem – zarówno te domowe, jak i kupione w sklepie, są tym, czego Twoja skóra bardzo potrzebowała.

Zdarza Ci się stosować samodzielnie przygotowane kosmetyki z warzyw lub owoców? Czy używasz kosmetyki zawierające w składzie ekstrakt z ogórka?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kosmetyki Make Me Bio – natura w czystej postaci

Kosmetyki Make Me Bio – natura w czystej postaci

Najlepsze toniki hialuronowe – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Najlepsze toniki hialuronowe – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Parafina w kosmetykach – czy jest bezpieczna, a może lepiej jej unikać?

Parafina w kosmetykach – czy jest bezpieczna, a może lepiej jej unikać?

Komentarze (3)

  1. K
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  2. r

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany