Olejki do brody – jak stosować i jak wybrać najlepszy olejek do brody?

olejki do brody

Olejek do brody jest obowiązkowym kosmetykiem każdego brodacza. Co więcej, to od niego często zaczyna się zapuszczanie zarostu. Żeby było to skuteczne i przyniosło efekty w postaci zmiękczonej i lśniącej brody, warto wiedzieć, jaki olejek do brody najlepiej wybrać oraz – najważniejsze – jak go prawidłowo używać. W artykule odpowiadamy na te pytania!

Te naturalne olejki do brody mogą Ci się spodobać:

Osoby chcące zapuścić brodę powinny wiedzieć, że samo odpuszczenie golenia czy strzyżenia to nie wszystko – o brodę należy dbać. Dotyczy to także brodaczy, którzy już mogą pochwalić się imponującym zarostem. Dzięki odpowiednim kosmetykom zmiękczysz zarost, nadasz mu zdrowego i naturalnego połysku, możesz też przyspieszyć porost włosków. Do wyboru masz różne kosmetyki do pielęgnacji brody, w tym balsamy i olejki. Dzisiaj przyjrzymy się tym drugim i odpowiemy na pytanie, jaki olejek do brody wybrać oraz jak i kiedy go stosować.

Po co używać olejku do brody?

Olejek do brody służy do – tu nie będzie niespodzianki – pielęgnacji brody. Jego zadaniem jest nie tylko nawilżenie i odżywienie, ale też zmiękczenie i delikatne nabłyszczenie włosków. Dzięki temu broda wygląda na zdrowszą, pogłębia się też jej kolor. Dodajmy, że regularne olejowanie brody jest ważne dla osób chcących zapuścić zarost, ponieważ odżywione cebulki włosów to mocniejsze włosy, a także ich szybszy porost.

Regularne stosowanie olejku do brody sprawia, że zarost staje się odżywiony, nabłyszczony i gładszy. Dodatkowo przestaje drapać i jest przyjemniejszy w dotyku.

Działanie olejku sprowadza się również do ochrony. Olejek tworzy osłonny film, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jak promieniowanie UV, deszcz, mróz, smog itd. Z drugiej strony film zabezpiecza przed wchłanianiem obcych zapachów, np. jedzenia czy papierosów, co sprawia, że broda dłużej zachowuje świeżość.

Dobry olejek do brody pielęgnuje nie tylko zarost, ale też skórę pod nią. To dobra wiadomość, jeżeli borykasz się z różnymi problemami skórnymi, na przykład masz bardzo suchą skórę lub cerę trądzikową. Odpowiednio dobrany olejek do brody wypielęgnuje skórę, tj. pomoże ją nawilżyć, dzięki czemu przestanie się łuszczyć i swędzieć; może też wspomóc walkę z trądzikiem i innymi niespodziankami na skórze. Niektóre olejki zawierają substancje kojące, dzięki czemu działają łagodząco na skórę i pomagają zniwelować uczucie ściągnięcia czy podrażnienia po goleniu.

Co robi olejek do brody:

  • zmiękcza zarost, co ułatwia przecinanie, golenie oraz stylizację
  • nawilża i odżywia zarost, przez co zyskuje zdrowy i zadbany wygląd
  • pielęgnuje skórę pod brodą, w tym zmniejsza suchość i podrażnienia
  • chroni przed szkodliwymi czynnikami środowiska
  • zabezpiecza brodę przed wysychaniem
  • ułatwia modelowanie i zapobiega puszeniu
  • wzmacnia włoski, zapobiegając ich wypadaniu i kruchości
  • nadaje naturalny połysk
  • może pobudzić włosy na brodzie do wzrostu

Zaletą stosowania olejku do brody jest to, że broda staje się nie tylko lepiej odżywiona, ale też łatwiej ją układać. Jest to o tyle ważne, że do zabiegów pielęgnacyjnych każdy brodacz powinien włączyć stylizację, co obejmuje czesanie brody oraz jej modelowanie, bo dzięki temu broda zachowuje swój kształt i zdrowy wygląd. Dodatkowym atutem jest to, że olejek do brody przyjemnie pachnie – często nutami żywicznymi, dymnymi, piżmowymi, postrzeganymi jako męskie, a nawet erotyczne – a sam zapach długo pozostaje na brodzie.

Jeśli zastanawiasz się, jak ogólnie dbać o brodę i czym się różni olejek od wosku lub pomady do brody, sprawdź nasz artykuł:

Jaki olejek do brody wybrać?

Produktów na rynku jest cała masa, dlatego warto pamiętać o trzech kwestiach, które pomogą wybrać najlepszy olejek do brody:

  1. Zapach – to pierwsza rzecz, na którą panowie zwracają uwagę, ponieważ olejek jest często traktowany jak perfumy, jednocześnie to najłatwiejsza rzecz do oceny. Możliwości są nieograniczone, ponieważ są dostępne olejki z nutami dymnymi, cytrusowymi, słodkimi, żywicznymi i wiele więcej. Dobrym odniesieniem jest tu nie tylko gust, ale też to, jakie kosmetyki lubisz stosować na co dzień i jak one pachną.
  2. Skład olejku – powinien być jak najbardziej naturalny, bez substancji syntetycznych. Warto tu postawić na olejki 100% naturalne z olejami tłoczonymi na zimno. Większość olejków dostępnych na rynku ma podobną bazę, jak olej jojoba, olej arganowy czy olej migdałowy. Do tego zawierają olejki eteryczne oraz substancje zapachowe, czasem dodatkowe składniki aktywne jak witamina E i substancje łagodzące jak pantenol.
  3. Konsystencja – jedne olejki mogą być bardziej wodniste, inne gęstsze, tłustsze i bardziej zwarte. Zbyt rzadki olejek nie tylko może skapywać z rąk i brody, ale też jest mniej wydajny. Tłusty natomiast może się wolniej wchłaniać i pozostawiać tłusty film na brodzie, z drugiej strony dłużej zachowuje swój zapach. To, jaki wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb.

Po sprawdzeniu tych trzech rzeczy możesz przejść do następnych kwestii jak ta, jaką pojemność ma dany olejek do brody czy też w jakiej jest cenie. Czasem znalezienie idealnego kosmetyku może potrwać, ale jest to zdecydowanie warte zachodu!

Kiedy używać olejku do brody?

Powszechnie o olejkach do brody mówi się w kontekście męskiej pielęgnacji i okiełznaniu brody po np. umyciu i wyczesaniu, aby ta zyskała ładny wygląd. Tymczasem olejek do brody może być użyty również przed goleniem lub przed przycinaniem brody. Dzięki temu, że zmiękcza włoski, przygotowuje zarost do dalszych zabiegów.

Zatem:

  1. Olejku do brody możesz używać PO myciu i pielęgnacji brody jako wykończenie.
  2. Olejek do brody możesz stosować PRZED goleniem, aby przygotować zarost do zabiegu.

Mało tego, olejku do brody możesz używać również do wąsów, a nawet na twarz i włosy. Coraz częściej producenci oferują uniwersalne olejki, które można stosować zamiast kremu do twarzy. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że olejek nie ma w składzie substancji, które mogłyby Ci zaszkodzić.

Dobrze jest tu wybierać naturalne olejki do brody, które zawierają kompozycje olejów roślinnych (najlepiej zimnotłoczonych) i olejków eterycznych z dodatkiem łagodnych substancji zapachowych, bez składników uważanych za kontrowersyjne jak konserwanty czy parabeny. Naturalne olejki do brody znajdziesz między innymi w ofercie marki LAQ oraz Hagi.

Jak nakładać olejek do brody?

Sposób użycia olejku do brody może się różnić w zależności od rodzaju olejku i producenta. Najlepiej więc zapoznać się dokładnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

Przed użyciem olejku sprawdź instrukcję producenta. Z reguły wystarczą do 3 kropelki, aby wypielęgnować skórę i brodę średniej długości. 

Dobra wiadomość jest taka, że olejek to produkt bezpieczny, a jego używanie jest proste i wiąże się tylko z kilkoma krokami. Zazwyczaj wystarczą 2-3 krople olejku na krótki zarost. Pamiętaj, że olejek powinien być dokładnie wmasowany nie tylko w zarost, ale też w skórę pod nim. Sam olejek nakładaj na oczyszczony zarost, tj. umyty i wyczesany szczotką lub grzebieniem.

Jak często używać olejku do brody?

Olejek do brody powinien stać się częścią codziennej pielęgnacji. Jeżeli wybierzesz olejek naturalny, nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgać po niego częściej, nawet 3 razy dziennie. Systematyczna i częsta aplikacja jest zalecana zwłaszcza wtedy, kiedy zapuszczasz zarost, masz dość niesforną brodę lub Twoja skóra jest mocno przesuszona. Jak widzisz, częstotliwość stosowania olejku do brody jest kwestią indywidualną.

Jeśli masz zarost lub krótką brodę, olejek do brody wystarczy stosować 1-2 razy dziennie (rano i wieczorem). Jeśli jednak masz długą brodę lub dopiero ją zapuszczasz, możesz olejek nakładać częściej, nawet 3 razy lub w zależności od potrzeb.

Co do zasady, olejek do brody powinien być nałożony zaraz po porannej pielęgnacji. Ma to sens, ponieważ zadaniem olejku jest nadanie ładnego wyglądu i przygotowanie brody na nowy dzień. Dobrą praktyką jest też nakładanie olejku wieczorem po oczyszczeniu twarzy i brody, ale nie bezpośrednio przed snem. Tutaj należy dać czas produktowi, by się wchłonął, dlatego nałóż go zanim położysz się do łóżka. Pamiętaj o tym, że skóra najlepiej regeneruje się pomiędzy godziną 22 a 2 w nocy, dlatego wszelkie kosmetyki na noc najlepiej nakładać przed 22.

Poznaj zasady nocnej pielęgnacji:

Co jest lepsze balsam czy olejek do brody?

Główna różnica między balsamem a olejkiem do brody sprowadza się do konsystencji, co ma potem przełożenie na efekty. Oba produkty działają podobnie, tj. nawilżają i odżywiają, ale zapewniają inny stopień stylizacji brody:

  • Olejek do brody służy głównie do pielęgnacji i zapewnia niski stopień utrwalenia. Jest to produkt lekki, który nie obciąża brody. Łatwo się go nakłada, zarówno na samą brodę, jak i skórę pod nią. Polecany głównie nowicjuszom oraz osobom, którym zależy na lekkim dociążeniu brody i naturalnym efekcie.
  • Balsam do brody ma gęstszą konsystencję, przez co trudniej się rozprowadza i wymaga zastosowania specjalnej szczotki typu roller, a nawet suszenia suszarką. Głównie stosowany jest do modelowania i stylizacji brody, przez co polecany jest panom z gęstszą i niesforną brodą.

Warto dodać, że balsamy do brody mogą różnić się między sobą. Na rynku wyłaniają się trzy główne grupy: balsamy nawilżające, balsamy natłuszczające oraz balsamy modelujące do brody. Ich działanie zależy od zastosowanych substancji i tak na przykład balsamy modelujące mogą mieć więcej wosków. Natomiast balsamy nawilżające mogą składem przypominać olejki do brody i zapewniać podobne efekty, włącznie z lżejszym utrwaleniem.

Jeśli jesteś początkującym brodaczem i nie masz wprawy w jej stylizacji, wybierz olejek do brody. Nakłada go się wygodnie i nie wymaga dalszych etapów, jak np. suszenia. Dodatkowo pomoże zadbać o skórę pod zarostem.

Reasumując, wybór pomiędzy olejkiem a balsamem zależy od rodzaju brody i efektu, jaki chcesz osiągnąć

Jeśli zależy Ci na wymodelowaniu zarostu i chcesz, aby efekt był długotrwały, sięgnij po balsam. Pamiętaj jednak, że jego nakładanie wymaga wprawy, ponadto jeśli będzie zawierać substancje i woski syntetyczne lepiej go nie nakładać na skórę (wtedy możesz zdecydować się na połączenie olejek na skórę + balsam na brodę). Dodajmy, że balsam do brody polecany jest każdemu, którego broda jest wystawiona na ekstremalne warunki pogodowe, np. podczas wycieczki w mroźnych górach lub podczas żeglowania.

Jeżeli chcesz tylko zyskać wsparcie pielęgnacyjne i zdrowy wygląd brody, zdecydowanie lepiej sprawdzi się olejek. Olejek jest rekomendowany zarówno osobom noszącym zarost, jak i krótką i długą brodę, która nie sprawia większych problemów. Będzie też dobrym wyborem, jeśli  odczuwasz przykre swędzenie lub drapanie skóry pod brodą.

Olejki do brody – podsumowanie

Każdy kosmetyk powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb, dotyczy to również olejków do brody. Jest to niezbędny kosmetyk, po który powinien sięgać każdy posiadacz zarostu, bez względu na jego długość. Dobrze dobrany olejek, czyli taki z naturalnym i łagodnym składem, zadziała skutecznie pod warunkiem regularnego stosowania. Co więcej, zadziała nie tylko na brodę, ale też na skórę pod nią, co wpływa korzystnie nie tylko na jej kondycję, ale też cebulki włosowe, a finalnie – na sam zarost.

Olejek do brody sprawi, że zarost stanie się miękki, gładki i pachnący. Do tego broda będzie się lepiej układała. Ukoi również podrażnienia skórne i pomoże przywrócić jej naturalną równowagę. Olejek zadziała również ochronnie, co ma znaczenie zwłaszcza latem, kiedy broda jest narażona na szkodliwe działanie słońca, co może ją wysuszyć, pozbawić koloru, a nawet doprowadzić do jej wykruszania. To przemawia za tym, że kosmetyk ten warto mieć w swojej łazience, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z domowym barberingiem, czy jesteś bardziej wprawionym brodaczem.

Czy stosujesz olejek do brody? A może masz inny kosmetyk, bez którego nie wyobrażasz sobie pielęgnacji zarostu? Zachęcamy do dyskusji – zostaw komentarz!

Przeczytaj także

Jak pielęgnować twarz? Metody na: oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie

Jak pielęgnować twarz? Metody na: oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie

Najlepsza maska arganowa do włosów – Ranking TOP 5 w 2023 roku

Najlepsza maska arganowa do włosów – Ranking TOP 5 w 2023 roku

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany