Nocna pielęgnacja skóry – to warto o niej wiedzieć

jak pielęgnować skórę na noc

Noc to czas regeneracji dla Twojej skóry. Po całym dniu, gdy jest narażona na działanie szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych i często też pokryta warstwą ciężkiego makijażu, potrzebuje odpoczynku i wyciszenia. A także solidnej dawki odżywienia i nawilżenia. Podpowiem Ci, jak możesz to wszystko swojej skórze zapewnić.

Opuchlizna, zaczerwienienie, cienie pod oczami, brak blasku i świeżości nie są oznakami zdrowej i zadbanej skóry. Jednak właśnie tak może ona wyglądać, gdy nie zapewnisz jej odpowiedniej nocnej pielęgnacji. Niestety, samo zmycie makijażu i oczyszczenie skóry przed snem to trochę za mało. Jeśli zależy Ci na tym, aby rano, tuż po przebudzeniu, Twoja skóra wyglądała na promienną i wypoczętą, zadbaj o jej nawilżenie, regenerację i odżywienie w godzinach nocnych. Jak możesz to zrobić?

Wyśpij się – to bardzo ważne

Pierwszą zasadą nocnej pielęgnacji skóry, która najbardziej sprzyja jej regeneracji, jest odpowiednia ilość snu. Minimum 6-8 godzin zdrowego snu pomoże zadbać Ci o to, aby skóra, tuż po przebudzeniu, wyglądała na wypoczętą, świeżą i promienną. Często jednak zapewnienie takiej ilości snu jest niemożliwe i zamiast zalecanych 6-8 godzin, nasza noc to 4-5 godzin. Na szczęście są kosmetyki, które sprzyjają nocnej pielęgnacji skóry i wspierają nas swoim odżywczym i regeneracyjnym działanie. I to właśnie one powinny być podstawą nocnej pielęgnacji Twojej skóry.

Ty śpisz, a Twoja skóra pracuje

jak pielęgnować skórę na noc

Gdy śpisz, Twoja skóra pracuje. I jest to praca intensywna, podczas której odbywa się usuwanie toksyn, dotlenianie, nawilżanie i odżywianie. Wszystkie te procesy sprzyjają naturalnej regeneracji skóry, jednak muszą odbywać się z Twoją pomocą. Bo to właśnie Twoim zadaniem jest dostarczenie skórze substancji odżywczych, które będą sprzyjały procesom regeneracyjnym. Tym, co niezbędne są:

  • substancje wzmacniające i odżywcze – najlepiej w postaci olejów roślinnych, np. olej arganowy, olej rokitnikowy, olej lniany, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba.
  • witaminy – najważniejszą będzie witamina E, nazywana witaminą młodości. Równie cenna będzie witamina C o intensywnym działaniu antyoksydacyjnym.
  • naturalne substancje nawilżające – kwas hialuronowy, aloes, gliceryna roślinna, d-pathenol, alantoina, lecytyna, mocznik.
  • antyoksydanty – najlepiej te w naturalnej formie, czyli np. ekstrakt z zielonej herbaty, wyciąg z winogron, witaminy C i E, koenzym Q10.

To wszystko możesz dostarczyć skórze aplikując na noc bogaty w naturalne składniki roślinne krem.

Podstawy nocnej pielęgnacji skóry

Podstawą nocnej pielęgnacji skóry powinien być silnie odżywczy i nawilżający krem do twarzy. Zanim jednak przystąpisz do jego aplikacji, musisz zadbać o coś jeszcze. O demakijaż i dokładne oczyszczenie skóry. To podstawa, bo tylko dobrze oczyszczona skóra jest w stanie przyjąć wszystkie składniki zawarte w aplikowanych na nią kremach i olejkach. Pamiętaj więc o tym, aby przed pójście spać usunąć ze skóry makijaż – możesz to zrobić na wiele naturalnych sposobów i dokładnie ją oczyścić np. stosując metodę OCM. Raz w tygodniu przyda się też peeling, który pomoże w usunięciu ze skóry martwych komórek naskórka, dotleni komórki i dokładnie oczyści pory skóry. Po oczyszczeniu skóry niezbędne jest też przetarcie skóry tonikiem lub hydrolatem roślinnym, dzięki którym przywrócisz skórze odpowiednie pH.

Dobry krem do nocnej pielęgnacji skóry – jak wybrać?

Dopiero teraz, gdy skóra jest już dobrze oczyszczona, możesz wklepać w nią krem na noc. Jeśli dotąd w Twojej kosmetyczce nie ma takiego kremu, oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci jego zakup:

  • krem na noc powinien mieć nieco cieższą konsystencję od kremu stosowanego do pielęgnacji cery rano.
  • w nocnej pielęgnacji skóry dobrze sprawdzają się kremy tłuste i półtłuste, ale równie skuteczne mogą być kremy lżejsze – najważniejsze, żeby ich skład był bogaty w składniki o działaniu odżywczym i nawilżającym.
  • jednym z najcenniejszych składników w kremach na noc jest masło shea. To bardzo cenne źródło naturalnej witaminy E, która sprzyja regeneracji skóry i jest silnie działającym antyoksydantem. Masło shea ma też właściwości natłuszczające i ochronne, łagodzi stany zapalne skóry i podrażnienia, zmiękcza ją i odżywia.
  • wybierając krem na noc dostosuj go do wymagań i potrzeb swojej skóry. Jeśli czujesz, że Twoja cera potrzebuje przede wszystkim solidnego nawilżenia, wybierz krem z dużą zawartością naturalnych składników nawilżających. Jeśli jest podrażniona – sięgnij po krem łagodzący np. z aloesem, olejami roślinnymi i alantoiną.
  • dopasuj krem do wieku swojej skóry – nie potrzebujesz kremu liftingującego, gdy na Twojej skórze nie ma jeszcze zmarszczek ani kremu rozjaśniającego, gdy masz ładny i zdrowy koloryt skóry bez przebarwień i plam pigmentacyjnych.

Spośród bogatej oferty kremów do nocnej pielęgnacji skóry wybrałam kilka, które chciałabym Ci polecić:

Krem na noc to nie wszystko

olejowanie twarzy na noc

Nocną pielęgnację skóry warto też oprzeć na czymś więcej, niż krem. Doskonałe są oleje roślinne oraz wszelkiego rodzaju kompozycje olejków, powstające na ich bazie. Oleje pełnią funkcje odżywcze, wspomagają naturalną regenerację skóry oraz łagodzą podrażnienia. Chronią też skórę przed nadmierną utratą wilgoci oraz działaniem wolnych rodników. Możesz stosować je samodzielnie, zastępując nimi kremy do twarzy (czysty olej roślinny najlepiej nakładać na skórę wraz z hydrolatem roślinnym albo kwasem hialuronowym). Olej możesz dodać też do kremu, wzmacniając tym samym jego działanie, albo nanieść go na skórę na kilka minut przed aplikacją kremu. Olejami roślinnymi, które doskonale sprawdzają się w nocnej pielęgnacji skóry są:

  • olej arganowy będący cennym źródłem witaminy E
  • olej z marakui o bardzo wysokim potencjale antyoksydacyjnym
  • olej z rokitnika z kwasami Omega-3 i Omega-6 oraz bardzo dużą ilością witamin
  • olej z dzikiej róży zawierający spore ilości witaminy C oraz właściwości regenerujące
  • olej z nasion marchwi z dużą ilością beta-karotenu oraz witamin C, E i F.

Sprawdź również skoncentrowane sera do twarzy na noc:

Jeszcze tylko maseczka i można iść spać

Poza olejami roślinnymi do nocnej pielęgnacji warto włączyć także maski/kremy. Są to kosmetyki bardzo często stosowane do pielęgnacji skóry przez Koreanki, których cera wygląda zazwyczaj nienagannie. Maska/krem ma bardziej treściwą konsystencję, jest bogata w skoncentrowane składniki odżywcze, które wykazują aktywne działanie przez kilka godzin. Dzięki nim cera rano wygląda świeżo i promiennie, jest doskonale odżywiona, miękka i gładka. Po maskę/krem warto sięgnąć 2-3 razy w tygodniu, a te o mniej intensywnym działaniu mogą być stosowane nawet codziennie.

Kosmetolog radzi: Jak pielęgnować skórę ciała na noc? 

kosmetolog radzi

Myśląc o nocnej pielęgnacji, skupiamy się głównie na skórze twarzy. Stosujemy rozbudowaną pielęgnację wieczorną, nakładamy maseczki, używamy wtedy bardziej odżywczych kremów. Nie mniej ważna jest pielęgnacja skóry ciała na noc i nie warto jej zaniedbywać, zasłaniając się brakiem czasu. Tym bardziej że nocna pielęgnacja skóry ciała wcale nie musi być skomplikowana.

 Podstawą wieczornej pielęgnacji ciała, tak jak w przypadku skóry twarzy, jest oczyszczanie, peeling i nawilżanie.

  • oczyszczanie skóry ciała to nic innego jak standardowy prysznic lub kąpiel w wannie z wykorzystaniem żelu czy płynu. Warto postawić tutaj na kosmetyki naturalne, które nie zawierają silnych detergentów, szkodliwych dla skóry konserwantów, barwników, silikonów i parabenów;
  • peeling skóry ciała pomaga złuszczyć martwy naskórek, dogłębnie oczyścić skórę z wszelkich zanieczyszczeń i poprawić wchłanianie składników aktywnych kosmetyków pielęgnacyjnych. W efekcie skóra staje się bardziej gładka, miękka, elastyczna i miła w dotyku, a jej koloryt zostaje ujednolicony. W zależności od preferencji można sięgnąć po peeling z grubo- lub drobnoziarnistymi drobinkami. Godne uwagi są peelingi naturalne, które oprócz cukru, soli czy zmielonych pestek owoców, zawierają dodatkowo w składzie odżywcze oleje i masła
  • nawilżanie skóry ciała, zwłaszcza systematyczne, pozwala zachować skórze piękny wygląd i dobrą kondycję na długie lata. Podczas nocnej pielęgnacji pomocne są zwłaszcza składniki takie jak kwas hialuronowy, mocznik, D-pantenol i naturalne oleje roślinne.

W pielęgnacji skóry ciała nie bez znaczenia jest nawilżanie skóry od środka, dieta obfitująca w witaminy i minerały i codzienna aktywność fizyczna – zdrowe nawyki pozwolą nam zachować piękną skórę, dobrą formę i lepsze samopoczucie.

Podsumowanie

We wpisie pominęłam jeszcze jeden ważny aspekt nocnej pielęgnacji twarzy, którym jest pielęgnacja skóry pod oczami. Stosowanie kremu pod oczy traktuj na równi z kremem do twarzy. Wybierz taki, który zadba o ukojenie delikatnej skóry, będzie działał ujędrniająco i rozświetlająco. I wklepuj go w skórę pod oczami co wieczór.

Stosujesz kremy na noc? Masz swój ulubiony krem do nocnej pielęgnacji skóry?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Najlepsze szampony do włosów zniszczonych – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Najlepsze szampony do włosów zniszczonych – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Ekologiczne środki czystości – dobry wybór dla Twojego domu i zdrowia

Ekologiczne środki czystości – dobry wybór dla Twojego domu i zdrowia

Olej z czarnuszki na twarz i włosy – dowiedz jak go wykorzystać w pielęgnacji

Olej z czarnuszki na twarz i włosy – dowiedz jak go wykorzystać w pielęgnacji

Komentarze (4)

  1. M
    Mekam
    Artykuł warty uwagi 🙂 Świetnie się czyta. Ja natomiast polecam stosowanie kosmetyków regeneracyjnych, zwłaszcza podczas zimy 🙂
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  2. E
    Edytab
    Pamiętajcie też o pielęgnacji oczu – nie tylko krem czy maseczki, ale dobrze je co wieczór nawilżać odpowiednimi kroplami 🙂 odkąd tak robię to rano wyglądam na o wiele bardziej wypoczętą, nigdy nie mam zmęczonych, suchych oczu – używam do tego niebieskiego /reklama/. Pozdrawiam! 🙂
  3. D

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany