Kwas glikolowy to jeden z tych środków złuszczających, który ciągle jest na topie. Może przynieść wiele korzyści dla Twojej skóry, m.in. nie tylko złuszcza, ale też wygładza, pobudza procesy regeneracyjne i zapobiega starzeniu się skóry. Na jakie efekty możesz liczyć, sięgając po kwas glikolowy? Oto kompendium wiedzy na jego temat!
Szukasz produktów? Sprawdź dostępne kwasy glikolowe, które możesz użyć w domu:
W kosmetyce znajdziemy mnóstwo preparatów stosowanych w celach złuszczających. Jednym z nich jest kwas glikolowy, po który sięgać mogą zarówno młodsze, jak i starsze kobiety. Dlaczego? Ponieważ kwas ten wykazuje wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne. A to oznacza, że zapewnia określone efekty dla każdego rodzaju skóry. Czas przyjrzeć się bliżej temu kwasowi!
Spis treści
Co to jest kwas glikolowy?
Kwas glikolowy (HO-CH2-COOH), nazywany kwasem hydroksyoctowym, zaliczany jest do alfa-hydroksykwasów (AHA) i wykorzystywany jest powszechnie w profesjonalnych zabiegach złuszczających oraz kosmetykach do codziennego użytku. Jest to najbardziej znany i najbardziej efektywny kwas, dlatego też znalazł bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i dermatologii. Charakteryzuje się bardzo prostą budową, dzięki czemu łatwo i szybko wnika w głębokie warstwy skóry, i to właśnie sprawia, że jest tak skutecznym eksfoliatorem (składnikiem złuszczającym).
Kwas glikolowy zaliczany jest do AHA i jest najczęściej wykorzystywanym kwasem w kosmetyce.
Kwas glikolowy wykorzystywany w kosmetyce pochodzi z trzciny cukrowej, którą poddaje się fermentacji. Jego źródłem mogą być też np. winogrona, buraki cukrowe, jabłka i agrest. Jest to substancja pochodzenia naturalnego. Nie ma ani koloru, ani zapachu – jest bezwonny i bezbarwny. Nie wykazuje toksyczności, nie wywołuje alergii i jest dobrze przyswajany przez skórę. Występuje w postaci stałej higroskopijnej.
Glikolowy wskazywany jest jako kwas, który może pomóc osobom z częstymi wypryskami i wieloma innymi problemami związanymi z pielęgnacją skóry. Po nałożeniu na skórę kwas glikolowy rozbija wiązania między zewnętrzną warstwą komórek skóry, w tym martwymi komórkami skóry, a następną warstwą komórek skóry. Tworzy to efekt peelingu, który może sprawić, że skóra będzie gładsza i bardziej równomierna.
Właściwości kwasu glikolowego
Co do właściwości kwasu glikolowego, wiadomo, że poprawia zdrowie, kondycję i wygląd skóry, wyrównując jej koloryt i teksturę. Szczególnie polecany jest do cer z trądzikiem, ponieważ peeling kwasem glikolowym jest mniej zatykający i bardziej wnikający, tym samym skutecznie usuwa martwe komórki skóry, zanieczyszczenia i sebum. Skóra staje się efektywnie oczyszczona, a ilość wyprysków w przyszłości ograniczona.
Kwas glikolowy może wpływać na zewnętrzną barierę skóry, pomagając jej zatrzymać wilgoć zamiast wysuszać skórę. Jest to zaleta dla osób ze skłonnością do trądziku, ponieważ wiele innych miejscowych środków przeciwtrądzikowych, takich jak kwas salicylowy i nadtlenek benzoilu, wykazują właściwości wysuszające.
Ze względu na swoje działanie po kwas glikolowy warto sięgnąć, kiedy masz:
- cerę suchą
- cerę tłustą
- trądzik
- łojotok
- zmarszczki
- blizny i przebarwienia
Jedno z badań wskazuje, że kwas glikolowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Ponadto może poprawiać gęstość skóry poprzez stymulację wzrostu kolagenu. Zgodnie z przeglądem wielu badań z 2013 roku peelingi z kwasu glikolowego o stężeniu od 30 do 70% mogą poprawić wygląd trądziku i blizn potrądzikowych.
Stężenia kwasu glikolowego
Działanie kwasu glikolowego zależy od jego stężenia, które może wynieść od 5 do 70%. Najskuteczniejsze są wysokie stężenia, ponieważ powodują silne złuszczenia naskórka, pobudzają procesy regeneracyjne w skórze oraz stymulują syntezę kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów. Jednak wysokie stężenia kwasu glikolowego polecane są tylko do użytku profesjonalnego.
Bezpieczne i zalecane w pielęgnacji domowej są produkty z zawartością stężenia kwasu glikolowego 5-15%. Kurację kwasem glikolowym powinno się rozpoczynać od stosowania produktów o niskim stężeniu i stopniowo zwiększać jego moc.
Stosowane stężenia kwasu glikolowego w kosmetyce:
- kwas glikolowy w stężeniu 5-15% – polecany do pielęgnacji domowej; wykazuje działanie nawilżające i przyspieszające regenerację; efekt złuszczenia jest minimalny
- kwas glikolowy w stężeniu 20-35% – polecany do skór przetłuszczających i zanieczyszczonych; działa jak peeling powierzchowny, tj. usuwa zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka z powierzchni skóry, do tego nawilża
- kwas glikolowy w stężeniu 50-70% – stosowany w profesjonalnych gabinetach dermatologicznych; jest to zabieg głęboko złuszczający i może wywołać podrażnienie, zaczerwienienie, a efekt złuszczenia jest widoczny po 2-3 dniach; wykazuje więcej korzyści dla cery, m.in. odmładza, poprawia gęstość skóry, pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwej
Poszukujesz kosmetyków z kwasami w odpowiednich stężeniach? Sprawdź nasze propozycje:
Kosmetolog radzi: pH kwasu glikolowego
Istnieje jeszcze jeden parametr, który istotnie wpływa na działanie kwasu glikolowego. Jest to pH roztworu kwasu (czyli jednostka miary kwasowości lub zasadowości roztworu).
Skala pH waha się od 0 (odczyn najbardziej kwaśny) i 14 (odczyn najbardziej zasadowy). Najbardziej neutralne pH (odczyn obojętny) to 7 – wartość tę posiada czysta woda. pH zdrowej skóry wynosi 4,5-6 (optymalnie 5,5). Oznakami niskiego, bardziej „kwaśnego” pH skóry mogą być m.in. zwiększona produkcja sebum (tłusty połysk), rozszerzone pory i zmiany trądzikowe. Przy wysokim, bardziej „zasadowym” pH skóry, może pojawić się uczucie suchości i wrażenie napięcia skóry. Mogą też szybciej pojawiać się na niej zmarszczki. O równowagę pH skóry warto dbać na co dzień – kluczem do jej utrzymania jest właściwa pielęgnacja w połączeniu z właściwą dietą.
Jeśli chodzi o kwas glikolowy, od pH zależy moc jego działania. Im niższe pH, tym silniejszy kwas i tym głębiej wnika on w głąb skóry. Niskie pH kwasu zwiększa jednak ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry.
Jak wykorzystuje się to w kosmetologii?
- Przy niskich wartościach pH kwas glikolowy pobudza złuszczanie naskórka, wpływając na regulację procesu związanego z jego rogowaceniem. W kosmetykach idzie to najczęściej w parze z wyższymi stężeniami kwasu glikolowego.
- Przy wyższych wartościach pH kwas glikolowy wykazuje działanie nawilżające.
Takie pH cechuje więc kosmetyki pielęgnacyjne o niższych stężeniach kwasu.
Warto przeczytać:
Kwas glikolowy – efekty
Regularne stosowanie preparatów z kwasem glikolowym daje bardzo szybkie efekty pielęgnacyjne. Składnik ten posiada wielokierunkowe działanie, dlatego nie bez powodu jest bardzo często polecany w codziennej pielęgnacji. Właściwości kwasu glikolowego sprawiają, że cera staje się doskonale oczyszczona, wygładzona, dodatkowo poprawia się jej struktura. To nie koniec korzyści.
Efekty stosowania kwasu glikolowego na twarz:
- oczyszczona i wygładzona skóra dzięki silnym właściwościom złuszczającym
- redukcja drobnych zmarszczek
- mniejsze objawy trądziku, zapobiega też dalszym zmianom
- wyrównany koloryt oraz tekstura
- zwiększona grubość skóry
- mniejsze przebarwienia, w tym pozapalne (przy stężeniu 50-70%)
- przyjemnie zregenerowana skóra przy regularnym stosowaniu
- mniejsze oznaki starzenia, ponieważ hamuje proces powstawania zmarszczek itp.
Współczesne badania wskazują, że wielokrotne stosowanie kwasu glikolowego przynosi wiele korzyści dla skóry. Między innymi prowadzi do zwiększenia jej grubości o około 25% bez wywoływania stanu zapalnego. Przy długotrwałym stosowaniu (6 miesięcy i dłużej) preparatów zawierających kwas glikolowy dochodzi do odbudowy włókien sprężystych i poprawy elastyczności skóry. Ponadto obserwuje się zwiększoną produkcję włókien kolagenu i mukopolisacharydów, w efekcie dochodzi do spłycenia zmarszczek i długofalowej poprawy biologicznych i elastycznych właściwości skóry.
Jak stosować kwas glikolowy?
Kwasu glikolowego używa się głównie w peelingu chemicznym, który najlepiej wykonywać w sezonie jesienno-zimowym. Dlaczego? Ponieważ skóra po zabiegu jest bardziej wrażliwa i narażona na działanie negatywnych składników zewnętrznych. Nie zaleca się po zabiegu m.in. opalania. Mimo że kwas ten jest bezpieczny, kwasu glikolowego nie zaleca się stosować latem. Jeśli już się na to zdecydujesz, pamiętaj o zabezpieczeniu skóry wysoką ochroną przeciwsłoneczną.
Przed użyciem kwasu glikolowego skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, zwłaszcza kiedy masz ciemną karnację. Kwas glikolowy może powodować pozapalne przebarwienia i ciemne plamy.
Peeling kwasem glikolowym
Podobnie jak kwas salicylowy, kwas glikolowy jest stosowany w peelingach do leczenia trądziku i przebarwień, czasami w połączeniu z mikrodermabrazją lub mikronakłuwaniem. Po peelingu glikolowym skóra twarzy staje się gładka, promienna i dokładnie oczyszczona. By jednak efekty były długotrwałe, zabieg należy powtarzać. Zwykle zaleca się wykonanie serii 5-7 zabiegów co 2-4 tygodnie.
Jak nakłada się kwas glikolowy na twarz:
- Peeling kwasem glikolowym, tak samo jak innymi kwasami AHA, zawsze zaczyna się od dokładnego oczyszczenia, odtłuszczenia skóry i demakijażu.
- Konieczne jest zabezpieczenie oczu, skrzydełek nosa, znamion i ust – w tym celu stosuje się waciki.
- Następnie nakłada się kwas glikolowy na wybrane obszary twarzy.
- Po zalecanym czasie zmywa się go wodą, neutralizuje i ponownie zmywa wodą.
- W przypadku wystąpienia podrażnień lub dyskomfortu można nałożyć maskę łagodzącą.
- Na koniec nakłada się krem z wysokim filtrem UVA i UVB.
Do 3 tygodni po kuracji kwasem glikolowym nie zaleca się opalania i korzystania z solarium. Codziennie zabezpieczaj skórę filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej od SPF 25 wzwyż, niezależnie, czy zabieg wykonałaś zimą czy latem.
Kremy z kwasem glikolowym
Kwas glikolowy to nie tylko peeling. Znajdziesz go również w innych preparatach i produktach pielęgnacyjnych, również tych dostępnych w naszym sklepie. Ich lista jest imponująca – peelingi, kremy do twarzy z kwasem glikolowym, preparaty oczyszczające, kremy pod oczy. Przykładem jest serum 10% kwas glikolowy od Nacomi, które zawiera m.in. wodę aloesową i witaminę B3, oraz tonik rozświetlający z kwasem glikolowym 5% Miya.
Dodajmy, że nie musisz używać wielu produktów zawierających kwas glikolowy. Konsekwentne stosowanie jednego produktu z okazjonalnymi zabiegami punktowymi często wystarczy, aby Twoja skóra była czysta, nieskazitelnie gładka i zregenerowana. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych predyspozycji – najlepiej skonsultuj się z dermatologiem, który dobierze odpowiednią kurację dla Ciebie.
Kremy zazwyczaj zawierają stężenie 5-15%, maksymalnie do 20%. Powód jest prosty – są to kosmetyki do codziennego użytku, zatem stężenie musi być na tyle małe, aby nie podrażniać skóry. Zadaniem kwasu glikolowego w kremie jest nawilżenie i wygładzenie. Jeśli jego stężenie jest wyższe (15%), wówczas wykazuje lekkie działanie złuszczające oraz przyczynia się do redukcji przebarwień.
Po kremy z kwasem glikolowym powinny sięgnąć zwłaszcza posiadaczki cery dojrzałej, aby opóźnić procesy starzenia, a także z cerą przesuszoną. Wyższe stężenia (20%) polecane są osobom z widocznymi przebarwieniami, plamami i bliznami po trądziku.
To nie wszystko! Sprawdź inne propozycje kosmetyków w dziale: Naturalne kwasy kosmetyczne.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Stosowanie preparatów z kwasami jest bezpieczne. Pamiętaj jednak, że zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i odpowiednio się przygotować do zabiegu. Koniecznie warto znać przeciwwskazania, ponieważ nieodpowiednie stosowanie kwasu glikolowego może wywołać silne podrażnienie lub uszkodzenie skóry. W przypadku zastosowania zbyt dużego stężenia możliwe jest poparzenie kwasem glikolowym.
Jeśli chodzi o to, czy można stosować kwas glikolowy w ciąży, to nie ma obecnie badań wskazujących na jego negatywny wpływ na przebieg ciąży, ale zalecana jest rezygnacja z zabiegu, zwłaszcza z jego wysokich stężeń. Zlecenie to odnosi się również do kobiet karmiących piersią.
Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu glikolowego jest m.in. ciąża, okres laktacji, ostre choroby zakaźne, skłonność do powstawania blizn, nowotwory, choroby skóry (łuszczyca, AZS i egzema) i ostre zapalenia ropne skóry.
Zrezygnuj z zabiegu, jeśli jesteś świeżo po mocnym opalaniu, np. wróciłaś z tropikalnych wakacji lub korzystałaś niedawno z solarium. Nie sięgaj po kwas glikolowy, jeśli planujesz się opalać w ciągu 3 tygodni od zabiegu lub też wykonałaś albo planujesz wykonać depilację w okresie 2 tygodni – dotyczy miejsc, które poddajesz zabiegowi kwasem. Przeciwwskazaniem jest również złe samopoczucie w dniu zabiegu.
Należy pamiętać, że przy stosowaniu preparatów z kwasem glikolowym może dojść do przejściowego pogorszenia stanu skóry, który objawia się tak zwanym wysypem i strupkami.
Przeczytaj również:
Połączenia z kwasem glikolowym
Kwas glikolowy co do zasady możesz łączyć z wieloma składnikami, zwłaszcza jeśli chcesz przygotować domowy zabieg złuszczający. Możesz dodawać go o ulubionych kremów, serum, esencji, toników. Szczególnie polecane są substancje nawilżające i łagodzące w duecie, które zneutralizują wysuszające i drażniące właściwości kwasu glikolowego.
Z czym nie stosować kwasu glikolowego, czyli składniki na NIE
- witamina C w postaci kwasu askorbinowego (wzajemnie neutralizują swoje działanie)
- inny kwas AHA, jak kwas migdałowy, kwas azelainowy czy mlekowy, ponieważ podwójna ilość składników aktywnych zwiększa ryzyko pojawienia się skutków ubocznych
- retinol wprawdzie jest bezpieczny, ale ma wysokie ryzyko drażniące, zatem nie zaleca się łączenia go z kwasami AHA
- niacynamid, jednak dotyczy to stosowania kosmetyków po sobie, nie ma przeciwwskazań, aby witaminę B3 stosować rano, a glikol wieczorem
- kwas hialuronowy – sytuacja podobna jak z niacynamidem, istnieją rozbieżności w pH, przez co kwas glikolowy może zaburzać wchłanianie, dlatego najlepiej stosuj kwas hialuronowy na dzień, a glikolowy na noc
Do czego kwas glikolowy, czyli składniki na TAK
- gliceryna roślinna
- hydrolaty
- ceramidy
- kwas salicylowy z glikolowym tworzą dobry duet do zwalczania punktowego trądziku, ale mogą nadmiernie wysuszać
Kwas glikolowy w pielęgnacji twarzy – podsumowanie
Kwas glikolowy to składnik bezpieczny, po który może sięgnąć każdy, niezależnie od rodzaju skóry czy wieku. Dzięki temu, że jego cząsteczki są najmniejsze ze wszystkich kwasów AHA, wykazuje najefektywniejsze działanie. Skóra sucha i szorstka odzyska optymalny poziom nawilżenia, zanieczyszczona stanie się świeża, oczyszczona i z mniejszymi niedoskonałościami, a cerze trądzikowej pomoże uporać się z bliznami i przebarwieniami, do tego ograniczy występowanie niespodzianek na skórze.
Peeling kwasem glikolowym najlepiej wykonuj tylko w gabinetach kosmetycznych. Do pielęgnacji domowej znajdziesz wiele innych kosmetyków jak kremy z kwasem glikolowym, toniki czy serum, które są odpowiednie do codziennego stosowania. A to oznacza, że możesz liczyć na znakomite efekty przy minimalnym ryzyku podrażnień.
Stosujesz kwas glikolowy na twarz? Widzisz u siebie efekty? Podziel się w komentarzu swoim doświadczeniem z kwasami w pielęgnacji!