Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i wymaga nieco innej pielęgnacji niż skóra na pozostałej części twarzy. Jeśli o nią nie zadbamy, dorobimy się zmarszczek, cieni i worków, które nie są zbyt lubiane i estetyczne. W dzisiejszym wpisie omówię 10 najważniejszych zasad pielęgnacji skóry pod oczami, które będą gwarancją zadbanej skóry i świetlistego spojrzenia. Stosowanie tych zasad nie jest bardzo angażujące, dlatego zachęcam, żebyś po przeczytaniu tego wpisu od razu wprowadziła je do codziennej pielęgnacji.
Skóra pod oczami jest bardziej cienka i delikatna od skóry, którą mamy na policzkach, brodzie i czole. Znajduje się na niej dużo mniej gruczołów łojowych, przez co jest ona niezwykle podatna na przesuszenie. To właśnie w okolicy oka najszybciej pojawiają się pierwsze zmarszczki, których nie da się uniknąć, ale przy dobrej pielęgnacji można opóźnić ich powstawanie. I to właśnie tutaj często tworzą się mało estetyczne sińce, cienie i opuchlizna, na którą potocznie mówi się worki pod oczami. Często pojawianie się tych defektów jest spowodowane stanem zdrowia lub uwarunkowaniami genetycznymi. Jednak równie często to od naszej pielęgnacji skóry pod oczami zależy, czy uda nam się ich uniknąć.
Spis treści
Jak pielęgnować skórę pod oczami?
Pielęgnacja skóry pod oczami jest tak samo ważna, jak pielęgnacja pozostałej części twarzy. Zdarza się jednak, że podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych pomijamy okolicę oczu albo traktujemy ją dokładnie tak samo, jak skórę na całej twarzy. Jest to dość często popełniany błąd, który powiela mit o tym, że stosowanie kremów pod oczy jest całkowicie zbędne. Nie mogę się z tym zgodzić i w dalszej części wpisu wyjaśnię Ci, dlaczego skóra pod oczami wymaga innej pielęgnacji. A przy okazji zdradzę 10 najważniejszych zasad pielęgnacji skóry pod oczami.
Co wpływa na wygląd skóry pod oczami?
Jak już wspomniałam, skóra pod oczami jest dość cienka i zawiera mało gruczołów łojowych. Dlatego często ulega podrażnieniom, szybko się przesusza, ma skłonność do wiotczenia, utraty jędrności i tworzenia się sińców. Jest też bardzo podatna na wpływ czynników zewnętrznych, nie służy jej niezdrowy tryb życia, mała ilość snu, zła dieta. Pod wpływem promieniowania słonecznego i zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu skóra pod oczami reaguje na działanie RFT, czyli reaktywnych form tlenu, które niszczą jej podstawowe składniki budulcowe – białka, lipidy i sacharydy. W efekcie staje się mało elastyczna, wygląda na zmęczoną, jest sucha i matowa.
Pielęgnacja skóry pod oczami wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, które będą zatwierdzone do stosowania w okolicy oczu przez okulistów. Ich składy muszą być więc łagodne, nie podrażniać oka, nie powodować takich reakcji jak szczypanie czy pieczenie. Takie kremy muszę być też dość lekkie, żeby nie obciążyć tak delikatnej skóry.
Poza kremami skóra pod oczami wymaga też stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które zadbają o jej jędrność, gładkość i świetliste, pełne blasku spojrzenie.
Skóra pod oczami – zasady pielęgnacji – 10 najważniejszych elementów, o których trzeba pamiętać
O skórę pod oczami należy zacząć dbać jak najwcześniej. Mitem jest, że powinnyśmy to robić dopiero po 35 roku życia! Tak naprawdę zmarszczki pod oczami mogą pojawić się wcześniej, a na to, czy mamy też cienie lub worki, wpływa znacznie więcej czynników niż sam wiek. Poniżej znajdziesz 10 najważniejszych zasad, którymi warto się kierować pielęgnując skórę pod oczami. Oczywiście nie musisz stosować ich wszystkich na raz i wybrać tylko te, które wydają Ci się niezbędne i najbardziej potrzebne.
Demakijaż oczu
Absolutnie niezbędna czynność w pielęgnacji skóry wokół oczu to staranny, dokładny, a do tego delikatny demakijaż. Należy wykonywać go zawsze, nawet wtedy, gdy jesteśmy tak zmęczone, że ostatnią rzeczą, o której myślimy jest zmywanie makijażu.
Do usuwania makijażu z oczu polecam stosować naturalne płyny micelarne, mleczka, emulsje, olejki lub czyste oleje roślinne. Ważne, żeby ich skład był pozbawiony dodatków takich składników jak SLS, SLES, alkohol, sztuczne barwniki i silne konserwanty. Pomoże nam to uniknąć nieprzyjemnego uczucia pieczenia czy łzawienia, kiedy odrobina kosmetyku dostanie się do oka, a dodatkowo nie podrażni i nie przesuszy delikatnej skóry.
Usuwając makijaż warto pamiętać o tym, że delikatna skóra wokół oczu nie lubi pocierania i rozciągania. Dlatego demakijaż wykonujemy, przykładając do zamkniętego oka płatek kosmetyczny nasączony wybranym preparatem, chwilę przytrzymujemy, po czym delikatnie przesuwamy w kierunku nosa, czyli do wewnętrznego kącika oka.
Masaż
Masaż skóry wokół oczu jest jednym z najlepszych sposobów na zachowanie jędrnej i elastycznej skóry, pozbycie się opuchlizny i odświeżenie spojrzenia. Jego wykonanie jest bardzo proste i już aplikacja kremu pod oczy, podczas której wklepujemy kosmetyk w skórę, będzie formą masażu. Dodatkowo możemy też wykonywać masaż kostkami lodu.
Masaż skóry wokół oczu usprawnia krążenie krwi, pomaga dotlenić i odżywić tkanki skóry. Wpływa na poprawę kolorytu, zmniejsza opuchliznę i cienie pod oczami. Zapobiega tworzeniu się zmarszczek i zwiększa jędrność skóry.
Stosowanie kremów pod oczy
Już we wstępie wspomniałam, że stosowanie kremów pod oczy powinno być naszym priorytetem. Często jednak spotykam się z tym, że pod oczami ląduje dokładnie ten sam krem, który stosujemy na pozostałej części twarzy. Czy jest to dużym błędem? I tak i nie. Tak, dlatego, że skóra pod oczami jest delikatniejsza i potrzebuje lżejszej formuły od tej, którą ma krem do twarzy i nieco innych składników pielęgnacyjnych. Poza tym kremy do twarzy nie są poddawane testom okulistycznym, co w przypadku kremów stosowanych na okolicę oka jest bardzo ważne. Kremy do pielęgnacji twarzy mogą też obciążać skórę wokół oczu. Nie jest to jednak tak dużym błędem jak całkowita rezygnacja ze stosowania kremów pod oczy, jeśli więc masz do wyboru posmarowanie skóry pod oczami kremem do twarzy albo nie posmarowanie jej niczym, zrób to pierwsze.
Wybierając krem pod oczy sprawdź, czy w jego składzie znajdują się witaminy A, C i E, kwas hialuronowy, ceramidy i inne składniki o właściwościach przeciwzmarszczkowych.
Krem pod oczy możesz zacząć stosować już po 20. roku życia, a po 30. jest to już absolutnie konieczne.
Pielęgnację pod oczami możesz uzupełnić też naturalnymi olejami i masłami roślinnymi. Doskonałym wyborem będzie np. olej arganowy i masło kakaowe.
Sen i odpoczynek
Jestem przekonana, że każda z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyła, jak wyglądają nasze oczy po nieprzespanej nocy. Zaczerwienione spojówki, zmęczone spojrzenie, opuchnięte powieki… I o ile na jedną taką noc można dać sobie przyzwolenie, tak już notoryczne zarywanie nocy odbije się na kondycji i wyglądzie skóry pod oczami długotrwale. Doprowadzi do szybszego starzenia się skóry, powstania cieni i worków pod oczami. Chcesz zawsze być zadowolona z tego, jak wygląda Twoja skóra pod oczami? Zasady pielęgnacji omówione wyżej uzupełnij o przesypianie odpowiedniej liczby godzin na dobę. Sen jest kluczowym elementem zdrowego trybu życia i dbania o piękno. Podobnie jak odpoczynek, o którym nie możesz zapominać, jeśli pracujesz przy komputerze, dużo czytasz,albo spędzasz dużo czasu w pomieszczeniu ze sztucznym oświetleniem.
Ochrona przeciwsłoneczna
Promieniowanie słoneczne przyspiesza powstawanie zmarszczek, starzenie się skóry, sprzyja pojawianiu się przebarwień. Dlatego warto zainteresować się ochroną przeciwsłoneczną i stosowaniem kremów z filtrami UV również pod oczami. Na rynku jest już sporo preparatów tego typu i nie powinnaś mieć problemu ze znalezieniem dobrego kremu pod oczy z filtrami ochronnymi. O jego stosowaniu pamiętaj zwłaszcza latem, gdy promieniowaniem UVA i UVB jest najsilniejsze oraz zimą, podczas górskiej wspinaczki czy jeździe na nartach.
Poza stosowaniem kremów z filtrami ochrona przeciwsłoneczna to też okulary przeciwsłoneczne i kapelusz osłaniający oczy przed słońcem. Ich noszenie sprawia, że nie mrużymy oczu, co jak pewnie wiesz, sprzyja powstawaniu zmarszczek.
Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny zawierać filtry ochronne i warto kupić je w salonie optycznym. Ich noszenie zapobiegnie nie tylko zmarszczkom pod oczami, ale chroni też oczy przed kontaktem ze szkodliwym promieniowaniem UV.
Picie wody
Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne nie tylko dla zdrowia i samopoczucia, ale też ładnego wyglądu skóry. Woda zapobiega tworzeniu się obrzęków, sprzyja nawilżeniu skóry, zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień i cieni pod oczami, wpływa na jędrność i elastyczność skóry. Jest więc też kluczowa w pielęgnacji skóry pod oczami, którą należy nawilżać i od wewnątrz i od zewnątrz. Niestety odwodnionej od wewnątrz skóry nie nawilży nawet najlepszy krem. Pamiętaj o tym i staraj się wypijać codziennie min. 2 litry wody.
Więcej o tym, dlaczego picie wody jest ważne dla naszej skóry, przeczytasz w tym wpisie:
Stosowanie hydrolatów
Hydrolaty, czyli wody kwiatowe, na temat których na blogu znajdziesz kilka wpisów, mają wiele zastosowań. Jednym z nich jest pielęgnacja skóry pod oczami, a hydrolatami, które sprawdzają się w najlepiej, są hydrolat z czystka i hydrolat z bławatka.
Skóra pod oczami – zasady pielęgnacji – najlepsze hydrolaty do stosowania pod oczy:
- Hydrolat z czystka łagodzi stany zapalne skóry, likwiduje i rozjaśnia przebarwienia na skórze. Sprzyja też poprawie mikrokrążenia w skórze, odświeża i nawilża. Stosowany pod oczy, np. w formie kompresu wyrównuje koloryt skóry, zmniejsza cienie i worki pod oczami, odświeża spojrzenie i przyspiesza proces regeneracji naskórka.
- Hydrolat z bławatka (hydrolat z chabra) zmniejsza opuchliznę oczu, wykazuje właściwości łagodzące i kojące. Sprawia, że zmęczone spojrzenie szybko odzyskuje promienny i świeży wygląd, a opuchlizna i cienie znikają. Podobnie jak hydrolat z czystka może być stosowany w formie kompresów na zamknięte powieki.
Okłady i maseczki
Wspomniane hydrolaty możesz stosować jako kompresy na powieki. Tego typu zabiegi są doskonałym sposobem na złagodzenie opuchlizny i odświeżenie spojrzenia. Poza hydrolatami do okładów możesz użyć też zieloną herbatą albo plasterki świeżego ogórka.
Poza okładami warto stosować też maseczki stworzone z myślą o pielęgnacji skóry wokół oczu. W ich składzie znajdziesz składniki o właściwościach przeciwzmarszczkowych, odżywczych, nawilżających i regenerujących.
Maski pod oczy mają często formę płatków żelowych lub kolagenowych. Ich stosowanie sprawdzi się zwłaszcza u osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem i w klimatyzowanych pomieszczeniach, chcą nawilżyć skórę wokół oczu, zlikwidować cienie i odświeżyć spojrzenie.
Polecane produkty:
Zdrowa dieta
Zdrowa, zbilansowana, bogata w warzywa i owoce dieta to kolejny sposób na dobrze wyglądającą skórę pod oczami. Warto o tym pamiętać i dbać o to, żeby w naszym jadłospisie nie brakowało składników odżywczych, witamin i mikroelementów oraz zdrowych tłuszczy. Mają one bowiem olbrzymi wpływ na kondycję i wygląd naszej skóry oraz nasze zdrowie. A ich niedobory będą skutkować szybszym starzeniem się skóry, mniejszą elastycznością, słabszym nawilżeniem, utratą kolorytu oraz cieniami pod oczami.
Stosowanie łagodnych kosmetyków do makijażu
Czytając ten wpis już kilka razy spotkałaś się ze stwierdzeniem, że skóra wokół oczu jest cienka, delikatna i wrażliwa. Dlatego wybierając kosmetyki, którymi ją pielęgnujesz, zwróć uwagę też na skład kosmetyków, które będziesz stosować do makijażu. Twoją uwagę zwracam szczególnie na korektory, podkłady i tusze do rzęs. To one mogą najbardziej obciążać delikatną skórę, powodować łzawienie i pieczenie oczu oraz reakcje alergiczne.
Składnikami, których należy unikać w ich składzie są:
- parafina i jej pochodne,
- alkohol denaturowany,
- silikony
- sztuczne substancje zapachowe.
Skóra pod oczami – zasady pielęgnacji – podsumowanie
Codzienna pielęgnacja skóry pod oczami powinna być tak samo dobrze przemyślana, jak skóra całej twarzy. Jej kluczowymi elementami powinien być staranny demakijaż, delikatny masaż i dobry krem pod oczy. Poza pielęgnacją dbaj też o to, co jesz i ile wody pijesz, wysypiaj się, a latem nie wychodź z domu bez ciemnych okularów. Dzięki temu Twoja skóra pod oczami zawsze będzie wyglądać młodo i świeżo.
A jeśli zmagasz się z cieniami pod oczami, przeczytaj, jak w naturalny sposób możesz się ich pozbyć:
Komentarze (2)