Czym wzbogacić mieszankę do OCM?

Czym wzbogacić mieszankę do OCM?

Oczyszczanie skóry olejami, czyli bardzo popularna metoda OCM może być jeszcze skuteczniejsza, jeśli wzbogacisz mieszankę olejów, które stosujesz, odpowiednimi dodatkami. Najlepiej sprawdzają się w tej roli olejki eteryczne, które nie tylko dodają mieszance ładnego zapachu, ale wzmacniają też jej właściwości pielęgnacyjne i oczyszczające.

OCM  to niezwykle łagodna i delikatna metoda oczyszczania skóry z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i makijażu. Oleje roślinne stosowane do oczyszczania skóry działają na zasadzie tłuszcz rozpuszcza tłuszcz zmywając z niej brud, kurz, makijaż i usuwając nadmiar sebum. Nie naruszają przy tym naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka, nie powodują jej podrażnień i przesuszania skóry. Pomagają natomiast dokładnie oczyścić pory skóry, jednocześnie nawilżając, odżywiając i odświeżając skórę.

Mieszanki do OCM – zalecane proporcje i polecane oleje

mieszanka olei do ocm

Tradycyjna mieszanka olejów stosowana do OCM składa się z oleju rycynowego i dowolnie wybranego, ale dopasowanego do wymagań skóry, oleju bazowego. Przy komponowaniu mieszanki do OCM, przynajmniej w początkowej fazie jej stosowania, warto kierować się zalecanymi proporcjami olejów:

  • skóra sucha: 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego
  • skóra normalna: 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego
  • skóra tłusta: 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego

Najlepsze oleje dla cery suchej to m.in. olej ze słodkich migdałów i olej arganowy. Dobre są też oleje z awokado, olej z kiełków pszenicy i olej z pestek moreli. Jeśli masz cerę mieszaną możesz sięgnąć po olej jojoba i olej z pestek winogron, przy cerze tłustej sprawdzą się olej lniany, olej z pestek dyni i olej z czarnuszki. Stosując OCM do oczyszczania cery trądzikowej do mieszanki warto dodać też kilka kropli oleju tamanu, a mając cerę naczyniową siegnąć po olej z kocanki lub olej z orzecha laskowego.

Z czasem, gdy zauważysz pierwsze rekacje swojej skóry na OCM, możesz zacząć modyfikować mieszankę poprzez zmniejszanie lub zwiększanie proporcji olejów.

Możesz też zacząć stosować zamiast jednego oleju bazowego 2-3 dowolnie wybrane oleje. Pamiętaj jednak o tym, że bazą ma być zawsze olej rycynowy.

Czym wzbogacić mieszankę do OCM?

co dodać do mieszkanki do ocm

Swoją mieszankę do OCM możesz wzbogacić też dodatkiem kilku kropli olejków eterycznych, które poza właściwościami zapachowymi i aromateraupetycznymi, mają też działanie lecznicze i pielęgnacyjne. Wsytarczy dodać zaledwie kilka kropli olejku (przyjęło się dodawać 10 kropli olejku na 100 ml oleju), żeby mieszanka olejów zyskała jeszcze lepsze właściwości odświeżające, przeciwzapalne, czy antybakteryjne.

Które olejki eteryczne będą najlepsze?

To oczywiście zależy od tego, jaki masz typ cery, z jakimi problemami się zmagasz (trądzik, pękające naczynka, nadmierne przesuszanie się skóry, częste stany zapalne, zaczerwienienia itd.).

Wybierając olejek sprawdź najpierw jakie ma właściwości, a ostatnią rzeczą, którą będziesz się kierować niech będzie jego zapach. W OCM to nie on jest najważniejszy.

Najczęściej wybierane olejki eteryczne do OCM

olejek lawendowy do ocm

Olejek lawendowy – może być stosowany praktycznie do każdego rodzaju skóry. Ma właściwości antybakteryjne, jest doskonałym antyseptykiem. Łagodzi infekcje skórne i stany zapalne, reguluje wydzielanie sebum, ma też działanie przeciwzmarszkowe.  Odpręża i uspokaja skórę.

olejek cytrynowy do OCM

Olejek cytrynowy – ze względu na właściwości antybakteryjne i antyseptyczne dobrze sprawdzi się w oczyszczaniu cery tłustej i trądzikowej. Możesz po niego siągnąć także wtedy, gdy na Twojej skórze pojawiły się przebarwienia – olejek cytrynowy ma właściwości rozjaśniające. Poza przebarwieniami niweluje też widoczność drobnych zmarszczek i blizn potrądzikowych. A do tego przyjemnie odświeża i neutralizuje działanie wolnych rodników.

olejek różany do OCM

Olejek z drzewa różanego jest najczęściej wybieranym olejkiem eterycznym w pielęgnacji cery suchej, dojrzałej i naczyniowej.  Poza działaniem antybakteryjnym i przeciwzapalnym, wykazuje też właściwości wygładzające i napinające, łagodzi zaczerwienienia i stany zapalne. Rozjaśnia też drobne zmarszczki i blizny oraz przebarwienia i wzmacnia naczynka. Może być stosowany przy trądziku różowatym.

olejek z drzewa herbacianego do ocm

Olejek z drzewa herbacianego – to silny antyseptyk i olejek słynący z właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej i ze skłonnością do częstych stanów zapalnych i niedoskonałości. Może podrażniać oczy, dlatego dodając go do swojej mieszanki do OCM, zachowaj szczególną ostrożność.

olejek z bergamotki do ocm

Olejek z bergamotki reguluje poziom sebum, łagodzi stany zapalne skóry, jest silnym antyseptykiem. Przyspiesza gojenie drobnych ran na skórze i regenerację skóry. Odświeża i łagodzi. Dobrze sprawdza się w mieszance olejów stosowanych do pielęgnacji cery tłustej. Bardzo ładnie pachnie.

olejek tymiankowy do OCM

Olejek tymiankowy ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Łagodzi podrażnienia skóry i wspomaga zabliźnianie się ran. Jest doskonałym antyseptykiem. Idealny dla skóry trądzikowej i skłonnej do często pojawiających się stanów zapalnych.

olejek geraniowy do OCM

Olejek geraniowy – idealny do cery dojrzałej, jednak równie dobrze sprawdza się w pielęgancji cery zmęczonej, ze skłonnością do stanów zapalnych i obrzęków oraz cery trądzikowej. Napina i ujędrnia skórę, wygładza zmarszczki i działa przeciwzapalnie.

olejek rozmarynowy do OCM

Olejek rozmarynowy – dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej i mieszanej ze skłonnością do zanieczyszczeń i wyprysków. Wykazuje działanie ujędrniające, wygładza i napina skórę. Reguluje też poziom sebum, a jego zapach łagodzi objawy zmęczenia i bóle głowy.

olejek miętowy do OCM

Olejek miętowy wykazuje działanie odświeżające, chłodzące i kojące, działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Wspomaga pielęgnację cery trądzikowej, podrażnionej np. działaniem słońca, dojrzałej i skłonnej do częstych stanów zapalnych.

olejek pichtowy do OCM

Olejek pichtowy łagodzi infekcje skórne, tonizuje skórę i odświeża. Tak, jak olejek z drzewa herbacianego, ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne. Sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry.

Podsumowanie

Wzbogacając mieszankę do OCM – czy to olejkami eterycznymi, czy przez dodatek kolejnych olejów bazowych, warto obserwować reakcję skóry i gdy tylko zacznie dziać się coś niepokojącego – zrezygnować z nowych dodatków. W pielęgnacji często najprostsze rozwiązania są po prostu najlepsze.

O OCM dowiesz się więcej z tego wpisu- > Oczyszczanie twarzy olejami. O co w tym chodzi?

A jeśli ineteresuje Cię temat olejków eterycznych, koniecznie zajrzyj do tego wpisu – > Olejki eteryczne. Jakie mają właściwości? Jak je stosować do pielęgnacji skóry i włosów?

Daj znać, czy stosujesz metodę olejowego oczyszczania twarzy i jak się u Ciebie sprawdza. Czy wzbogacasz swoją mieszankę olejkami eterycznymi?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Prezenty na Dzień Matki – kosmetyki naturalne, które sprawią radość Twojej mamie

Prezenty na Dzień Matki – kosmetyki naturalne, które sprawią radość Twojej mamie

Jak zlikwidować cienie pod oczami? Naturalne sposoby

Jak zlikwidować cienie pod oczami? Naturalne sposoby

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany