Sposoby na ekologiczne mycie naczyń

ekologiczne mycie naczyń

Dbanie o ekologię może stać się stylem życia (do czego zachęcamy!) i objąć takie jego dziedziny jak pielęgnacja, jedzenie, a nawet sprzątanie. Wprawdzie mycie naczyń ręcznie nie jest postrzegane jako najbardziej eko, jednak istnieją sposoby, aby oddziaływać mniej na środowisko przy tej czynności. Jakie? Wystarczy wyposażyć się w ekologiczne akcesoria jak gąbkę czy szczotkę, zrobić własny płyn do mycia naczyń i stosować się do kilku prostych wskazówek.

Jeśli nie masz zmywarki – która uchodzi obecnie za najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, jeśli chodzi o zmywanie naczyń – jedyną opcją na wypucowanie zastawy stołowej, szklanek i sztućców jest mycie ręczne. I tutaj do wyboru masz wiele płynów do mycia naczyń. Jedne obiecują spektakularne efekty przy użyciu jednej kropli, drugie delikatność dla skóry, a jeszcze inne minimalny wpływ na środowisko. Dziś skupimy się na tych trzecich. Wprawdzie w sklepach może znaleźć wiele eko produktów i chemii domowej, ale co powiesz na to, aby samej przygotować płyn do mycia naczyń? W tym artykule podpowiadamy, jak zrobić płyn do mycia naczyń, jak myć naczynia w sposób najbardziej ekologiczny oraz dajemy kilka podpowiedzi, dlaczego warto postawić na środki chemii domowej wpisujące się w nurt eco-friendly.

Eko zmywanie naczyń – od czego zacząć?

Choć zmywanie naczyń wydaje się prostą, wręcz prozaiczną czynnością, istnieje kilka sposobów, dzięki którym stanie się jeszcze bardziej efektywna. Pierwsza podstawowa zasada dotyczy akcesoriów, które posiadasz. Jeśli chcesz zmywać ekologicznie, najlepiej wybierz ekologiczną gąbkę do mycia naczyń i ekologiczny płyn

Ekologiczna gąbka do mycia naczyń

Eko gąbkę do naczyń najczęściej kupisz w dwupaku. Jej zaletą jest to, że jest wykonana z delikatnego materiału, dzięki czemu nie rysuje powierzchni. Nadaje się do czyszczenia delikatnego szkła, stali nierdzewnej i powłok z efektem lotosu. Do jej produkcji stosowane są odnawialne i biodegradowalne surowce, zatem nawet jeśli jej fragmenty dostają się do kanalizacji, nie zanieczyszcza mikroplastikiem, jak to jest w przypadku tradycyjnych gąbek. Co istotne, jest to gąbka wielokrotnego użytku – można ją prać w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie tylko wykorzystujesz przyjazne dla środowiska materiały, ale też ograniczasz ilość odpadów.

Jedną z marek słynącą z ekologicznych środków i akcesoriów do mycia naczyń jest niemiecka firma Sonett, która działa na rynku od 1977 roku. Jej eko produkty do prania i sprzątania znajdziesz w naszym sklepie.

Ekologiczny płyn do mycia naczyń

Czym różni się ekologiczny płyn do mycia naczyń od zwykłego? Odpowiedź nie będzie zaskoczeniem: skład. Wiele detergentów do zmywania naczyń zawiera fosforany, czyli substancję występującą naturalnie, ale jeśli zbyt dużo dostanie się jej do ścieków wodnych, powoduje zakwit glonów, zwłaszcza sinic. Zakwity glonów blokują światło słoneczne i powodują zaburzenia równowagi tlenu w zbiorniku wodnym, w rezultacie zabijają inne gatunki.

Ekologiczne płyny do mycia naczyń nie zawierają enzymów, inżynierii genetycznej i fosforanów, środków uwalniających chlor, sztucznych barwników i konserwantów, są też wolne od silnie czyszczących substancji chemicznych. Polecane są do domów, gdzie przebywają alergicy, małe dzieci czy zwierzęta domowe. Niektóre nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. To, co jest pewne, to dzięki zastosowaniu łagodnych środków powierzchniowo czynnych są delikatniejsze dla skóry dłoni.

Niektóre firmy stawiają również na ekologiczne butelki. Przy zakupie ekologicznej chemii domowej warto upewnić się, że butelkę można poddać recyklingowi – będzie to wyraźnie oznaczone znakiem strzałek ułożonych na kształt trójkąta.

Ekologiczne płyny do mycia naczyń – rekomendacja Triny:

Jak myć naczynia bardziej ekologicznie i efektywnie?

Najlepszym sposobem na mycie naczyń w sposób przyjazny dla środowiska jest ich zmywanie od razu po jedzeniu czy użyciu – dzięki temu ograniczysz zużycie wody i energii, ponieważ resztki jedzenia nie zdążą wyschnąć, a i trudniejsze zabrudzenia jak tłuszcz jest wtedy łatwiej usunąć. Jeśli jednak nie jesteś zwolenniczką stania przy zlewie, kiedy dopiero co przygotowywałaś posiłek, jest kilka sposobów, które ułatwią Ci późniejsze zmywanie.

Efektywne i zrównoważone mycie naczyń krok po kroku:

  1. Zeskrob z naczyń resztki jedzenia, aby nic na nich nie wysychało.
  2. Namocz naczynia, dzięki temu ograniczysz zużycie wody oraz mediów (np. elektryczności, jeśli woda jest podgrzewana bojlerem) przy późniejszym zmywaniu. Nie tylko usuniesz zabrudzenia bez szorowania, ale też spędzisz przy zlewie mniej czasu. 
  3. Zacznij od najmniej zabrudzonych naczyń, tłuste garnki i patelnie zostaw na koniec.
  4. Jeśli masz podwójny zlew, jedną komorę wypełnij ciepłą wodą z płynem, a drugi zimną. Do zimnej możesz dodać odrobinę octu, który ma właściwości nabłyszczające. Jeśli nie masz dwukomorowego zlewu, rozważ użycie miski z wodą.
  5. Naczynia odstaw na suszarkę. Gdy masz ich dużo, najlepiej myj etapami, dając czas, aby swobodnie wyschły. Robiąc tzw. piramidę, naczynia będą nie tylko wolno schnąć, ale mogą pojawić się nieestetyczne zacieki. Możesz również wytrzeć naczynia do sucha ściereczką.

Na koniec nie zapomnij umyć zlewu. W komorze mogą osiąść siedliska bakterii, które wnikają w zarysowania i każdy zakamarek. Dlatego też nie zaleca się namaczania naczyń zbyt długo, bo tym samym stają się pożywką dla szkodliwych drobnoustrojów. Zdezynfekuj też gąbeczkę.

Najlepsza metoda mycia naczyń? Dwukomorowa!

Eksperci mają jeszcze jedną radę. Okazuje się, że mycie naczyń metodą dwukomorową może zmniejszyć wpływ na środowisko nawet o 71%.

Na czym polega ta metoda? Po prostu w jednej komorze zlewu moczysz naczynia w ciepłej wodzie, następnie szorujesz i opłukujesz zimną wodą w drugiej komorze. Nowe badanie wskazuje, że ta technika generuje o 18 i 71% mniej emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do używania zmywarki lub mycia pod kranem. (Więcej o badaniu tutaj)

Autorem badania jest dr Gregory Keoleian, profesor zrównoważonych systemów na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor. Wskazuje on, że metoda dwukomorowa zużywa najmniej gorącej wody, podczas gdy strategia odkręcania kranu zużywa jej nawet dwa razy więcej niż zmywarka. Doktor podpowiada też, co zrobić, gdy masz zmywarkę, a chcesz zminimalizować jej wpływ na środowisko – zaleca pominięcie płukania wstępnego i wyłączenie opcji podgrzewania i suszenia. Ten sposób redukuje emisję gazów cieplarnianych nawet o 14%.

Moczenie w gorącej wodzie, szorowanie i płukanie w zimnej wodzie to najbardziej przyjazny dla środowiska sposób czyszczenia naczyń. Ponadto jest to rozwiązanie ekonomiczne.

Jak zrobić płyn do mycia naczyń w domu?

Wróćmy na chwilę do ekologicznych sposobów na mycie naczyń. Na pewno spotkałaś się z tym, że szkło warto płukać w wodzie z octem (sami piszemy o tym wyżej). Ponadto możesz dodać kilka kropel octu do wody z płynem do naczyń, aby sprawniej uporać się z tłuszczem. Ocet jest polecany nawet przy myciu w zmywarce – wlewa się go na dno zmywarki, a zamiast tabletek używa się sody oczyszczonej. Producenci zmywarek są jednak tutaj zgodni, że najlepiej używać rekomendowanych produktów, ponieważ każdy środek domowy może wpłynąć na działanie zmywarki, jej szybszą eksploatację czy nawet awarie. Możesz za to rozważyć ekologiczne tabletki, np. tabletki do zmywarki Pierpaoli Ekos bez agresywnych środków chemicznych i ze składnikami przebadanymi toksykologicznie.

Pytanie, czy można zastąpić płyn ze sklepu własną domową mieszanką? Okazuje się, że istnieją przepisy na domowy płyn do mycia naczyń. Pamiętaj tylko, że może nie być tak skuteczny w zwalczaniu trudnych zabrudzeń, jak środki komercyjne. Nie oznacza to jednak, że nie warto zrobić płynu samodzielnie i przetestować go na własnych naczyniach (i skórze ;)).

Do zrobienia ekologicznego płynu do naczyń mogą Ci się przydać:

Wybierając olejek eteryczny, postaw na taki, który dobrze znasz. Co do zasady olejki mogą podrażniać, dlatego przed kontaktem ze skórą warto zrobić próbę uczuleniową.

Jedną z najczęściej polecanych metod jest zrobienie płynu do naczyń z płatków mydlanych – wystarczy je zmieszać z gorącą wodą aż do rozpuszczenia, a po ostygnięciu dodać glicerynę i wybrany olejek zapachowy (przepis 1). Czasem dodaje się również ocet i sodę oczyszczoną (przepis 2). Proporcję składników zamieszczamy poniżej.

Przepis 1. Wlej do naczynia 2 szklanki gorącej wody, 1 szklankę rozdrobnionych płatków mydlanych i dokładnie wymieszaj. Po ostygnięciu dodaj 1 szklankę płynnej gliceryny i kilka kropel ulubionego olejku. Odstaw do ostygnięcia aż mieszanka przyjmie żelową konsystencję.

Przepis 2. Do 2 litrów gorącej wody dodaj 1 łyżeczkę sody i 1 łyżeczkę octu. Wymieszaj i dodaj 5 g płatków mydlanych i kilka kropel wybranego olejku.

Tak przygotowany domowy i ekologiczny płyn do mycia naczyń należy przelać do szklanej butelki w momencie, kiedy ostygnie! Nie przelewaj gorącej mieszanki.

Jeśli zależy Ci na ekologii, ale wolisz gotowe produkty, sprawdź kategorię w naszym sklepie: Produkty i akcesoria do mycia naczyń

Ekologiczne zmywanie naczyń – podsumowanie

Zmywania naczyń nie lubi aż 36,3% Polaków. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie firmy Candy Polska był to jeden z najczęściej wskazywanych nielubianych obowiązków domowych. Nic dziwnego, sterta brudnych naczyń, nieskuteczne płyny do zmywania czy stare gąbki do naczyń mogą zniechęcać. Dlatego zachęcamy do zmiany nawyków i wprowadzenia ekologicznych sposobów! Dzięki temu nauczysz się nie tylko efektywnie i szybko zmywać naczynia, ale zrobisz to też z minimalnym wpływem na środowisko naturalne.

Dlaczego warto wybierać ekologiczne płyny do naczyń? Już same opakowania niektórych domowych środków czystości mogą budzić wątpliwości, czy są przyjazne dla środowiska, a co dopiero skład niektórych płynów do naczyń. Niektóre substancje obecne w detergentach klasyfikowane są dzisiaj jako rakotwórcze, zaburzające działanie hormonów, a także zwiększające ryzyko alergii skórnych. Należy pamiętać, że przecież ich resztki spływają do kanalizacji, a opary unoszą się w powietrzu. Na tym tle wyróżnia się eko chemia domowa bazująca na naturalnych składnikach, które nie tylko są bezpieczne dla zdrowia, ale też mają zerowy lub minimalny wpływ na środowisko wodne.

Stosujesz ekologiczną chemię domową w swoim domu? Masz sprawdzone domowe sposoby na bardzo zabrudzone naczynia? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Prezenty na Dzień Matki – kosmetyki naturalne, które sprawią radość Twojej mamie

Prezenty na Dzień Matki – kosmetyki naturalne, które sprawią radość Twojej mamie

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany