Wysypka, swędzenie i zaczerwienie pojawiające się na skórze kilka minut po depilacji to dość częsty problem. Czy można temu zaradzić? Jakie kosmetyki zapewnią Twojej skórze uczucie pełnego komfortu po depilacji?
Skóra po depilacji powinna być aksamitnie miękka i gładka. Pojawiające się podrażnienia, którym często może towarzyszyć wysypka i niemiłe swędzenie, mogą zepsuć cały efekt starannej depilacji. Mogą się z nimi zmagać zwłaszcza posiadaczki wrażliwej skóry. Wystarczy jednak kilka prostych trików i dobre kosmetyki naturalne, by depilacja obyła się bez podrażnień.
Spis treści
Podrażnienia po depilacji – dlaczego powstają?
Jeżeli po depilacji na Twojej skóry pojawiają się czerwone krostki lub podrażnienia, to prawdopodobnie popełniłaś kilka błędów przy zabiegu. Dobra wiadomość jest taka, że można ich uniknąć.
Najczęstsze przyczyny powstawania podrażnień po depilacji:
- brak przygotowania skóry do depilacji
- golenie starą i tępą maszynką
- nieodpowiednia golarka (bez np. paska nawilżającego)
- zły kierunek prowadzenia maszynki
- zbyt mocne prowadzenie maszynki
- golenie na sucho, bez poślizgu
- nieużywanie kosmetyków do pielęgnacji skóry po goleniu
W dalszej części artykułu podpowiadamy, co zrobić, aby uniknąć zaczerwienienia, swędzenia czy pieczenia skóry po depilacji. Zasady te są ogólne – możesz je zastosować na dowolną partię ciała.
Przygotuj skórę do depilacji
Pierwszy i najważniejszy krok to przygotowanie skóry. Niezależnie od metody depilacji, którą stosujesz, pierwszym jej etapem powinno być zmiękczenie skóry i włosków. Dlatego przed rozpoczęciem depilacji weź prysznic lub kilkuminutową kąpiel – dzięki temu otworzysz pory, a także zmiękczysz włoski, przez co łatwiej będzie je usunąć.
Na 2-3 dni przed planowaną depilacją warto też wykonać mocny peeling ciała, który usunie martwy naskórek. Bezpośrednio przed zabiegiem możesz wykonać łagodny peeling, który nie tylko oczyści skórę, ale też zmiękczy włosy i zapobiegnie ich wrastaniu. Wybierz tutaj naturalne peelingi z olejami roślinnymi i masłami, ponieważ te znakomicie nawilżają i zmiękczają. Przed depilacją polecam również wykonać krótki masaż skóry za pomocą rękawicy Kessa.
Dlaczego warto wykonywać peeling przed depilacją? Dzięki peelingowi nie tylko przygotujesz skórę do zabiegu, ale też wzmocnisz i przedłużysz efekt depilacji. Złuszczenie skóry odsłania krótsze włosy i wygładza skórę, przez ułatwia sam zabieg, zmniejsza ryzyko podrażnień i pozwala dłużej cieszyć się gładką skórą.
Skórę najlepiej depilować wieczorem, dzięki temu będzie miała czas przez noc, aby się zregenerować, tym samym unikniesz podrażnień.
To nie wszystko. Jeżeli planujesz depilację, np. woskiem, to przynajmniej na 2 dni przed zabiegiem chroń skórę przed słońcem, aby nie doprowadzić do poparzeń słonecznych; zrezygnuj też z opalania – zarówno tego naturalnego, jak i w solarium. Niewskazane jest również korzystanie z sauny, bo skóra po niej może być nadwrażliwa. Powstrzymaj się również od stosowania kosmetyków z kwasami owocowymi na te partie ciała, które zamierzasz depilować. Zrezygnuj również z zabiegów kosmetycznych o potencjale drażniącym, jak na przykład profesjonalny peeling w salonie kosmetycznym.
Jak się depilować bez podrażnień?
Aby zapobiec podrażnieniu, ważny jest wybór odpowiedniej metody depilacji. Powszechnie wykorzystuje się do tego maszynki, a golenie lub depilację przeprowadzamy podczas codziennego prysznica czy kąpieli. Golarka ma tę zaletę, że masz ją właściwie zawsze pod ręką, jednak nie oznacza to, że powinnaś po nią sięgać od razu, jak tylko zauważysz odrastające włoski. Jak wspomnieliśmy wyżej, ważne jest przygotowanie skóry, ale także dobór odpowiedniego akcesorium i kosmetyków.
Kilka podstaw depilacji bez podrażnień:
- Jeśli wykonujesz depilację, używając jednorazowej maszynki, pamiętaj, żeby nie wykonywać jej na sucho.
- Aby zapewnić maszynce poślizg, użyj żelu do depilacji albo mydło Aleppo.
- Nigdy nie gol włosów w przeciwnym kierunku do ich wzrostu.
Co do kosmetyków to depilacji, dobrym wyborem będzie mydło Aleppo, które nawilża i zmiękcza skórę, zapobiega podrażnieniom, łagodzi zaczerwienia. Działa antyseptycznie. Zawarty w nim olej laurowy dezynfekuje i odkaża skórę, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, a oliwa z oliwek zapewnia skórze jedwabistą gładkość.
Innym, ale równie doskonałym kosmetykiem, który umożliwia depilację bez podrażnień i jest w 100% naturalny, jest pasta cukrowa. Cukrowa pasta umożliwia usuwanie włosków wraz z cebulkami i zapobiega ich wrastaniu. Można ją stosować do depilacji skóry całego ciała, w tym okolic bikini i skóry pod pachami. Do tego jest wygodna w użyciu, a depilacja z jej pomocą jest bezbolesna.
Jak depilować miejsca intymne bez podrażnień?
Pytanie, jakie pada w kontekście miejsc intymnych, to najczęściej, czy w ogóle je można golić i czy jest to zdrowe. Istnieją badania naukowe dowodzące, że kobiety z owłosieniem łonowym rzadziej cierpią na opryszczkę narządów intymnych, dodatkowo są mniej narażone na zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Badania mówią także o tym, że całkowite usunięcie owłosienia może prowadzić do stanów zapalnych, co ułatwia drogę patogenom do organizmu. Warto tu jednak zaznaczyć, że wielu specjalistów jest zdania, że golenie miejsc intymnych na zero nie zwiększa ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową, a przeprowadzane badania są niekompletne i nie wzięły pod uwagę m.in. częstotliwości kontaktów seksualnych.
Dlaczego więc się golimy? Wiele kobiet decyduje się na depilację miejsc intymnych ze względów higienicznych, estetycznych i dla poczucia komfortu. Jeśli już na to się decydujesz, warto zadbać o to, aby zabieg był jak najbardziej delikatny, ponieważ sama skóra w tych okolicach jest cienka i podatna na zacięcia i podrażnienia. Możesz również zrezygnować z pełnej depilacji i postawić tylko na depilację okolic bikini lub tzw. intymną fryzurę – jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, których skóra źle znosi kontakt z maszynką i mają tendencję do szybkiego odrastania lub wrastania włosków.
Jak depilować miejsca intymne:
- przed goleniem warto przyciąć włoski nożyczkami
- najlepiej robić to po kąpieli i łagodnym peelingu
- wybieraj zawsze nową, jednorazową maszynkę do golenia (najlepiej z kilkoma ostrzami i paskiem do poślizgu)
- gol się z włosem, a nie pod włos
- podczas golenia drugą ręką delikatnie napinaj skórę, aby uniknąć zacięć
- najlepszym sposobem jest golenie na mokro
- na koniec opłucz skórę ciepłą wodą, wytrzyj do sucha bawełnianym ręcznikiem i koniecznie zastosuj krem lub inny balsam po goleniu
Zamiast maszynki do golenia możesz wybrać elektryczna golarkę lub depilator, ale zadbaj o to, aby sprzęt był odkażony. W sklepach znajdziesz również specjalne maszynki do depilacji bikini. Unikaj tępych maszynek, bo to prosta droga do podrażnień. Nie trzymaj też zbyt długo żelu do golenia na skórze, bo ten może spowodować poparzenia.
Aby uniknąć podrażnień w okolicach bikini, noś przewiewną, najlepiej bawełnianą, i nieuciskową bieliznę.
Dodajmy, że najwięcej podrażnień powstaje na skutek nieprawidłowego golenia lub depilacji okolic bikini. Jednak równie ważna jest pielęgnacja po, ponieważ to dzięki niej skóra szybciej odzyska naturalną równowagę. Ważne jest noszenie właściwej bielizny, a także nie pomijanie tych okolic przy codziennej pielęgnacji – je również należy peelingować i kremować.
Nawilżenie to podstawa, czyli jak zapobiegać podrażnieniom po depilacji
Nawilżenie skóry po depilacji to element obowiązkowy, którego nie należy pomijać. Ma na celu złagodzenie zaczerwienienia, nawilżenie skóry, przywrócenie podrażnionej skórze równowagi. O nawilżeniu powinnaś pamiętać również w kolejnych dniach, nie tylko po samym zabiegu, ponieważ odrastające włoski mogą być twarde, przez co dają wrażenie kłucia. Dlatego też nawilżanie skóry dobrymi kosmetykami jest podstawą komfortowej depilacji.
Czym nawilżać skórę po depilacji? Najlepiej stosować do tego celu łagodne kosmetyki bez syntetycznych dodatków. Doskonale sprawdzają się tu oleje roślinne i olejowe mieszanki. Nie tylko nawilżają i odżywiają skórę, ale zapewniają jej też miękkość, działają przeciwzapalnie i łagodzą podrażnienia.
Nawilżenie jest również ważne przed samym zabiegiem depilacji. Elastyczna i odżywiona skóra lepiej reaguje na wszelkie zabiegi kosmetyczne.
Kosmetykiem, który działa bakteriostatycznie, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się zacięć i drobnych ran, które mogą powstać na skutek depilacji, jest naturalny ałun. Zwilżony kamień ałunu wmasowany w skórę szybko złagodzi zaczerwienia skóry i złagodzi swędzenie oraz pieczenie. Po depilacji możesz też sięgnąć po balsam do ciała, którego głównym składnikiem jest masło shea. Ma ono właściwości regenerujące, zmiękczające i nawilżające.
Kosmetolog radzi: Jak złagodzić podrażnienia po goleniu?
Jeżeli podrażnienia po goleniu mimo wszystko pojawią się na twojej skórze, możesz spróbować je złagodzić. Istnieje wiele naturalnych, domowych sposobów na to, aby szybko przywrócić skórze ulgę i odzyskać poczucie komfortu. W tym celu możesz sięgnąć m.in. po:
- aloes – świeży żel aloesowy zadziała na skórę jak naturalny opatrunek. Szybko złagodzi zaczerwienienia, podrażnienia i stany zapalne;
- ocet jabłkowy – przemywanie skóry wacikiem nasączonym octem jabłkowym pomaga ograniczyć swędzenie i podrażnienie skóry, a także zniwelować rozwój stanu zapalnego. Zabieg ten warto wykonywać kilka razy dziennie, aż do ustąpienia podrażnień. W przypadku skóry suchej lub wrażliwej warto rozcieńczyć ocet jabłkowy wodą;
- czarna herbata – zawarty w niej kwas taninowy wykazuje właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i ściągające. Torebki po zaparzonej herbacie wystarczy schłodzić przez kilka minut w lodówce, a potem przecierać nimi delikatnie podrażnione obszary skóry;
- płatki osiane – okład z płatków owsianych wymieszanych z wodą pomoże złagodzić świąd i podrażnienia, dodatkowo kojąc oraz nawilżając podrażnioną skórę;
- aspiryna – roztwór aspiryny stosowany zewnętrznie pomoże ograniczyć stan zapalny skóry i przyspieszyć gojenie się drobnych ranek po goleniu. W tym celu należy rozgnieść dwie tabletki aspiryny i rozpuścić je w niewielkiej ilości wody, a powstałą masę nałożyć na skórę w miejscu podrażnienia. Należy tutaj jednak zachować ostrożność – ta metoda nie jest polecana osobom o suchej i wrażliwej skórze, a także kobietom w okresie ciąży.
Aby złagodzić podrażnienia po goleniu, można sięgnąć także po kosmetyki dostępne w drogeriach. Naturalne oleje roślinne, aloes, pantenol i alantoina to wartościowe składniki aktywne, których nie powinno zabraknąć w ich składzie.
Kosmetyki naturalne, które mogą Ci się przydać
Wybierając kosmetyki do depilacji, sięgaj po produkty bogate w oleje roślinne i pozbawione substancji chemicznych. Pamiętaj, że syntetyczne składniki kosmetyków, mogą powodować dodatkowe podrażnienia.
Podsumowanie
Podczas depilacji ważne jest także zachowanie ostrożności i brak pośpiechu. Niezbędne jest też zachowanie higieny i częsta wymiana maszynki. Nigdy nie stosuj też tępej maszynki, bo na własne życzenie nabawisz się nieprzyjemnych podrażnień.
Jakie są Twoje sposoby na depilację bez podrażnień?
Komentarze (3)