Dermokosmetyki – jak działają i czym różnią się od klasycznych kosmetyków

dermokosmetyki naturalne

Dermokosmetyki są określane jako kosmetyki z apteki, ponieważ to tam najczęściej możesz je spotkać. Jednak coraz częściej preparaty o właściwościach leczniczych znajdziesz także w drogeriach. Co to są dermokosmetyki? Czym się różnią od klasycznych i czy są od nich lepsze? Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o dermokosmetykach.

Termin „dermokosmetyki” jest dość powszechnie używany i kojarzony przez osoby, które nawet nie miały z nimi styczności. Jeszcze niedawno kojarzone były głównie jako kosmetyki z apteki, ale dziś możesz je spotkać również w drogeriach, które współpracują z profesjonalnymi markami kosmetycznymi. Przez skojarzenie z apteką niektórzy dermokosmetyki traktują jak lek, a tymczasem to wciąż kosmetyki służące do pielęgnacji, których zadaniem jest tylko uzupełnienie leczenia. Czym tak naprawdę są dermokosmetyki?

Co to są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki (znane również jako kosmeceutyki, kosmetyki apteczne, kosmetyki dermatologiczne i kosmetyki hipoalergiczne) to preparaty wykazujące właściwości lecznicze. Zazwyczaj nie znajdziesz ich w tradycyjnych sklepach czy drogeriach, ponieważ ich sprzedażą zajmują się głównie apteki. Utarło się przez to myślenie, że skoro są to kosmetyki apteczne, tym samym są to produkty lecznicze – nic bardziej mylnego.

Nazwa dermokosmetyki powstała z połączenia dwóch pojęć, czyli kosmetyków i farmaceutyków, jednak to wciąż kosmetyki, a nie leki. Mogą wspomóc terapie dermatologiczne przy trądziku, łuszczycy czy przebarwieniach, nie wyleczą jednak schorzeń skóry. 

Z punktu widzenia prawa europejskiego i polskiego, dermokosmetyk to po prostu kosmetyk i nie ma tu jasnej, prawnej definicji. Tym samym podlega takim samym regulacjom jak wszystkie inne produkty kosmetyczne, tj. unijnemu rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady 1223/2009/WE oraz polskiej ustawie o produktach kosmetycznych. Powszechnie pod tym pojęciem rozumie się produkty do pielęgnacji skóry problemowej z zastrzeżeniem, że ich zadaniem jest wspomóc terapię, a nie leczenie problemów dermatologicznych.

Czym się różni kosmetyk od dermokosmetyku?

Jak wspomnieliśmy, zarówno kosmetyki, jak i dermokosmetyki zaliczane są do tej samej kategorii. Jakie są tu różnice?

Najprościej wskazać, że dermokosmetyki od zwykłych kosmetyków różnią się składem oraz przeznaczeniem, ale nie tylko.

Zacznijmy od tego, że dermokosmetyki to produkty hipoalergiczne, co musi być potwierdzone badaniami; tym samym są to preparaty nadające się do cer wrażliwych i problematycznych. Ponadto mają wysoką zawartość składników aktywnych, które mają wspomóc leczenie objawów trądziku, AZS czy innych problemów skórnych, stąd mogą wykazywać się skuteczniejszym działaniem.

Dermokosmetyki a tradycyjne kosmetyki – różnice:

  • hipoalergiczne
  • wysoka zawartość innowacyjnych składników aktywnych o udowodnionym działaniu
  • pozbawione składników alergicznych
  • zwykle są bezbarwne i bezwonne
  • odpowiednie dla cer wrażliwych i problematycznych
  • wytwarzane w sterylnych warunkach
  • kontrolowany proces produkcji i testów jakości
  • testowane pod kontrolą lekarza lub dermatologa
  • wysoki profil bezpieczeństwa: zwykle mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, małe dzieci, niemowlęta i noworodki

Wprawdzie dermokosmetyki podlegają takim samym regulacjom prawnym, jak zwykłe kosmetyki, ale w praktyce często okazuje się, że ich proces produkcji jest bardziej kontrolowany wewnątrz organizacji. Niektóre firmy produkują dermokosmetyki z uwzględnieniem najwyższych norm dotyczących produkcji leków, aby zagwarantować ich bezpieczeństwo oraz wysoką jakość. Oznacza to konsultacje ze specjalistami (chemikami, dermatologami i kosmetologami) na etapie tworzenia receptury oraz rygorystyczne testy jakościowe pod okiem doświadczonego lekarza lub dermatologa.

Jak działają dermokosmetyki?

Głównym zadaniem kosmetyków dermatologicznych jest pomoc w pielęgnacji skóry objętej problemami. W tej grupie produktów znajdziesz rozmaite preparaty stosowane miejscowo jak kremy, maści, balsamy, emulsje, żele, ale też preparaty do skóry głowy jak szampony i wcierki Służą one do pielęgnacji, zmniejszają zmarszczki i przebarwienia, regulują pracę gruczołów łojowych itd.

Działanie dermokosmetyków:

  • nawilżają
  • odżywiają
  • wspierają regenerację skóry
  • pomagają zwalczyć problemy skórne
  • opóźniają procesy starzenia
  • chronią przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych

Kosmetyki lecznicze mają szerokie zastosowanie – mogą nawilżać i odżywiać suchą skórę, ale też odbudowywać jej uszkodzony płaszcz hydrolipidowy. Co istotne, działają łagodnie, tj. z reguły nie podrażniają skóry, nie wysuszają i ogólnie są bezpieczne w stosowaniu. Z tego też względu dermokosmetyki są często wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej jako podstawa lub uzupełnienie specjalistycznych zabiegów.

Więcej o tym, jak odbudować warstwę ochronną skóry dowiesz się tu:

Co zawierają dermokosmetyki?

Dermokosmetyki zawierają często innowacyjne składniki aktywne w wyższych stężeniach. Co więcej, substancje bioaktywne powinny mieć potwierdzone działanie w badaniach dermatologicznych i laboratoryjnych. Ze względu na to, że są to kosmetyki hipoalergiczne, czyli o zmniejszonym ryzyku wywołania reakcji alergicznej, nie powinny zawierać m.in. syntetycznych środków zapachowych, barwiących konserwantów, substancji modyfikowanych genetycznie czy olejków eterycznych. Nie zawierają środków powierzchniowo czynnych jak SLS i SLES. Mogą za to zawierać bezpieczne konserwanty.

Dermokosmetyki mogą zawierać minimalną ilość bezpiecznych, nieuczulających konserwantów. Mimo że nie zawierają substancji o wysokim ryzyku uczulenia, wciąż mogą powodować działania niepożądane, dlatego należy czytać etykiety i stosować je ostrożnie.

Skład dermokosmetyków jest wyjątkowy, ponieważ łączy nowoczesne substancje aktywne z wyciągami organicznymi. Składnikami dermokosmetyków są najczęściej antyoksydanty, pochodne witamin, jony metali (głównie cynku i selenu), lipidy, peptydy i białka. Mogą zawierać także składniki pochodzenia roślinnego, takie jak aloes, zielona herbata, jeżówka, żeń-szeń, papaja, oczar wirginijski czy miłorząb japoński. Specjalistyczne dermokosmetyki dla skóry dojrzałej zawierają kwas hialuronowy, pochodne witaminy A (retinol), kwas askorbinowy (witamina C), ubichinon (koenzym Q10), kofeinę i kurkuminę. Oprócz tego w dermokosmetykach spotkasz witaminę E i witaminy z grupy B.

Powyższe znajdziesz też w kosmetykach naturalnych, które mogą wspomóc Twoją codzienną pielęgnację – poznaj nasze rekomendacje:

W dermokosmetykach obecne są również substancje nawilżające, które z jednej strony zapewniają nawodnienie i zmiękczenie naskórka, a z drugiej – tworzą zabezpieczającą przed utratą wilgoci warstwę okluzyjną. Tutaj warto wymienić takie składniki jak olejek jojoba, dimetykon, mocznik, sorbitol, miód oraz parafinę, wazelinę, wosk karnauba i wosk pszczeli.

Czy dermokosmetyki są dobre?

Zaletą dermokosmetyków jest niewątpliwie większa koncentracja na potrzebach i problemach skóry. Ich główna zaleta wynika z przeznaczenia: przez to, że są przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej, alergicznej i z problemami dermatologicznymi, pozbawione są potencjalnie alergennych substancji, tym samym ryzyko reakcji alergicznej jest minimalne.

Dermokosmetyki są najczęściej doskonale przebadane, także podczas testów klinicznych u osób z chorą skórą, przez co uważane są za bezpieczniejszy wybór niż zwykły kosmetyk.

Na popularność dermokosmetyków wpływa również miejsce ich zakupu. Są to kosmetyki z apteki, a więc kupujesz je u farmaceuty, który cieszy się społecznym zaufaniem. Zadaniem farmaceuty jest pomóc klientowi w rozszyfrowaniu składu czy też doborze właściwego produktu. Dermokosmetyki coraz częściej pojawiają się też w drogeriach – tutaj możesz mieć obawy, że pracownicy drogerii nie dysponują taką wiedzą i fachowo nie doradzą jak farmaceuta, jednak to się zmienia i wiele drogerii odpowiednio szkoli swoich pracowników. Również w drogeriach on-line często uruchamiane są czaty, na których czeka na Ciebie ekspert, który może doradzić dobór konkretnego produktu.

Wprawdzie dermokosmetyki mają wiele zalet, w tym powszechna dostępność w aptekach bez recepty, ale mają jedną wadę: po ich zastosowaniu mogą wystąpić działania niepożądane. Wprawdzie określa się je jako hipoalergiczne, ale oznacza to tylko tyle, że ryzyko reakcji jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnego preparatu kosmetycznego. Działanie niepożądane może też być wynikiem źle dobranego dermokosmetyku, dlatego każdorazowo zalecamy skonsultować się tu z farmaceutą bądź dermatologiem.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii – cena dermokosmetyków. Wprawdzie używanie kosmeceutyków wiąże się z pozytywnymi efektami, ale produkty są najczęściej droższe od tradycyjnych kosmetyków. Przez to też na dermokosmetyki decydują się osoby, które zmagają się z poważnymi schorzeniami skórnymi i widzą w nich dla siebie ratunek.

Dla kogo dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to inaczej kosmetyki na problemy ze skórą i z założenia są przeznaczone dla osób o wrażliwej, chorej i skłonnej do alergii skórze. Wśród tych chorób znajdują się m.in. AZS, trądzik, egzema, alergia, nadwrażliwość, przebarwienia, bielactwo. Ponadto dermokosmetyki mogą być przeznaczone dla diabetyków i osób z chorobą onkologiczną po terapii naświetleniami.

Na co pomagają dermokosmetyki w pielęgnacji:

  • trądzik pospolity i różowaty
  • atopowe zapalenie skóry 
  • łuszczyca
  • łupież suchy i tłusty
  • suchość skóry
  • przebarwienia
  • pękające naczynka
  • blizny
  • rozstępy oraz cellulit

Tak naprawdę dermokosmetyki może stosować każdy. Po dermokosmetyki możesz sięgnąć nawet wtedy, kiedy masz zdrową cerę w celu poprawienia urody. Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa i hipoalergiczność mogą być używane przez kobiety w ciąży, karmiące piersią, jak i u małych dzieci, niemowląt oraz noworodków (tutaj należy sprawdzić informacje producenta, bo niektóre dermokosmetyki są zalecane dzieciom po 1. roku życia).

Jeśli borykasz się z problemami skórnymi, najlepiej skonsultuj się z dermatologiem. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie dermokosmetyk będzie dla Ciebie odpowiedni.

Kosmetolog radzi: Dermokosmetyki czy kosmetyki naturalne?

kosmetolog radzi

Przed zakupem kosmetyków coraz częściej i uważniej czytamy etykiety produktów. Zwracamy uwagę na skład INCI, szukamy w nim konkretnych składników aktywnych i tropimy substancje chemiczne, których chcielibyśmy się wystrzegać. Zarówno dermokosmetyki, jak i kosmetyki naturalne kojarzą nam się z jakością i bezpieczeństwem. Utarło się jednak błędne przekonanie, że po kosmetyki naturalne może sięgnąć każdy, a dermokosmetyki to produkty zarezerwowane dla osób z problemami skórnymi i alergiami. 

Od kosmetyków naturalnych oczekujemy więc czegoś nieco innego niż od dermokosmetyków – kryteria wyboru mogą się więc tutaj różnić. W przypadku kosmetyków naturalnych oprócz efektywnego działania zwracamy uwagę na to, czy produkty zawierają ekologiczne i organiczne składniki, czy posiadają dodatkowo certyfikaty. Nie bez znaczenia jest dla nas miejsce produkcji kosmetyków, brak testów na zwierzętach, a także na to, czy opakowania są zdatne do recyklingu. 

Jaki wybór jest zatem lepszy – dermokosmetyki, czy kosmetyki naturalne? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od wielu czynników – przede wszystkim od potrzeb naszej skóry, przeznaczenia danego produktu i celu, w jaki chcemy go stosować.

Warto jednak podkreślić, że niektóre dermokosmetyki mogą być jednocześnie kosmetykami naturalnymi. Naturalne dermokosmetyki mogą okazać się świetnym wyborem dla osób, które poszukują produktów łączących właściwości dermokosmetyków z walorami kosmetyków naturalnych.

Kosmetyki apteczne – podsumowanie

Dermokosmetyki są przeznaczone do łagodzenia i zapobiegania różnego rodzaju problemom skórnym i niedoskonałościom. Wspomagają terapie dermatologiczne, jednak nie wykazują właściwości leczniczych. Stosuje się je przy takich dolegliwościach jak atopowe zapalenie skóry, trądzik pospolity oraz różowaty czy łuszczyca. Polecane są także, jeśli chcesz poprawić swoją urodę, na przykład zauważyłaś u siebie przebarwienia lub pogorszenie stanu skóry.

Reasumując, dermokosmetyki są wybawieniem dla osób zmagającymi się z problemami skórnymi, a ich najważniejszą zaletą jest to, że wykazują właściwości na pograniczu kosmetyki i medycyny.

Czy stosujesz dermokosmetyki? A może pomagają Ci tradycyjne kosmetyki lub domowe sposoby w walce z problemami skóry? Podziel się swoją historią w komentarzu!

Przeczytaj także

Palo santo – właściwości, zastosowanie i sposób użycia

Palo santo – właściwości, zastosowanie i sposób użycia

Jakie są różnice między olejkami eterycznymi a zapachowymi?

Jakie są różnice między olejkami eterycznymi a zapachowymi?

Parafina w kosmetykach – czy jest bezpieczna, a może lepiej jej unikać?

Parafina w kosmetykach – czy jest bezpieczna, a może lepiej jej unikać?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany