9 kroków do pięknych włosów latem

9 kroków do pięknych włosów latem

Latem skupiamy się przede wszystkim na ochronie skóry przed promieniowaniem UV i często zapominamy o włosach. To błąd, bo włosy latem wymagają szczególnej ochrony. Słońce, wiatr, woda osłabiają, wysuszają i powodują wypadanie. Jak dbać o włosy latem? Co może zapewnić im skuteczną ochronę?

Włosy pod szczególną ochroną

Najbardziej niebezpiecznym czynnikiem, przed którym należy chronić włosy jest oczywiście słońce. Pod jego wpływem włosy zaczynają płowieć, stają się kruche i łamliwe, słabe i bardzo suche. Promienie UV rozszczelniają łuski włosa i niszczą główny budulec włosa, którym jest białko. Negatywny wpływ na włosy mają również chlorowana woda w basenie oraz woda morska. Włosy, których nie zabezpieczamy przed ich działaniem stają się szorstkie, nieprzyjemne w dotyku i trudne w rozczesaniu. Tracą swój naturalny blask i miękkość. Dlatego latem powinniśmy otaczać nasze włosy szczególną opieką.

Jak dbać o włosy latem?

9 kroków do pięknych włosów latem

Jeśli nie chcesz, aby Twoje włosy po lecie przypominały stóg siana, zadbaj o nie już teraz. Stosując się do kilku prostych zasad i zapewniając włosom delikatną, ale skuteczną pielęgnację, unikniesz konieczności ich intensywnej regeneracji po lecie. Co możesz zrobić?

1. Noś nakrycia głowy

Stylowy kapelusz, czy bawełniana chustka powinny towarzyszyć Ci zawsze, gdy planujesz dłuższy pobyt na słońcu. Możesz o nich nie pamiętać, wychodząc na zakupy, ale idąc na plażę, na piknik, czy długi spacer, traktuj je jako niezbędnik.

2. Stosuj produkty z filtrami UV

Najlepsze będą mgiełki i odżywki w sprayu, którymi możemy spryskiwać włosy w ciągu dnia, także na plaży.

3. Stosuj naturalne olejki do zabezpieczania końcówek

Po każdym myciu oraz przed wyjściem z domu, warto wmasować kilka kropli olejku roślinnego w same końcówki włosów. Na plaży, czy basenie można nałożyć olej na całe włosy, a następnie zapleść je w warkocz, albo koczek. Najskuteczniejsze oleje chroniące przed promieniowaniem UV to olej z pestek malin, olej z kiełków pszenicy i olej z nasion marchwi. Mają one najwyższy współczynnik SPF, sposród wszystkich olejów roślinnych.

4. Intensywnie odżywiaj i nawilżaj

Wyjeżdżając na wakacje zapakuj do walizki intensywnie nawilżającą maskę do włosów lub olej. Stosuj je przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Po każdym myciu pamiętaj o odżywianiu włosów. Do pielęgnacji możesz włączyć też kosmetyki z lekkimi silikonami.

5. Myj często, ale delikatnie

Skóra głowy latem może przetłuszczać się szybciej i wymagać częstszego mycia. Zresztą po powrocie z plaży umycie włosów to i tak konieczność. Aby nie podrażniać i tak narażonej na działanie agresywnych czynników zewnętrznych skóry, stosuj delikatne szampony bez SLS-ów lub myj włosy odżywką.

Więcej o myciu włosów odżywką przeczytasz tutaj -> Mycie włosów odżywką. Sprawdzone metody, wady i zalety.

6. Zrezygnuj z suszarki

Latem włosy i tak wysychają szybciej, a gorące powietrze z suszarki będzie je tylko dodatkowo przesuszać i osłabiać. Warto też zrezygnować ze stosowania prostownicy i lokówki, a włosy zaplatać w luźne warkocze, związywać w kucyk albo koczek.

7. Chroń przed wysychaniem na słońcu

Spędzając dzień na plaży, lepiej nie pozwalać włosom wysychać. Odparowująca z nich pod wpływem słońca woda, będzie sprzyjać ich przesuszaniu. Warto mieć pod ręką nawilżającą mgiełkę, czy roślinny hydrolat i rozpylać je na włosach, aby cały czas pozostawały wilgotne.

8. Zrezygnuj z farbowania

Pod wpływem słońca farba i tak będzie szybciej płowiała, a włosy szybciej stracą intensywność koloru. Farbowanie uszkadza strukturę włosów i ich naturalną barierę ochronną, dlatego latem, gdy są narażone na zniszczenia powodowane słońcem, nie dokładaj im dodatkowego niszczącego czynnika. A jeśli już decydujesz się na farbowanie wybierz naturalną hennę albo roślinną farbę do włosów.

9. Dobrze się odżywiaj

Pisałam już o tym, jak zbilansowana dieta wpływa na zdrowie i wygląd naszych włosów. Pamiętaj o tym i latem jak najczęściej sięgaj po sezonowe owoce i warzywa, pij dużo wody, a do sałatek dodawaj oleje bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (np.lniany lub oliwę z oliwek).

O diecie dla zdrowych włosów przeczytasz tutaj -> Dieta dla pięknych włosów

Podsumowanie

Słońce jest fajne, ale na nasze włosy nie wpływa niestety dobrze. Dlatego staranna pielęgnacja włosów właśnie teraz, gdy słońce tak intensywnie świeci i grzeje, powinna być naszym priorytetem. Nie jest ona tak bardzo wymagająca, jakby się mogło wydawać, a dobrze zaplanowana nie powinna nam sprawić kłopotów podczas wakacyjnych wyjazdów.

Pamiętasz o tym, żeby chronić włosy przed działaniem słońcem? Jak wygląda letnia pielęgnacja Twoich włosów?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Aplikacja kosmetyków mineralnych techniką na mokro

Aplikacja kosmetyków mineralnych techniką na mokro

Jaka odżywka do włosów kręconych? Najlepsze odżywki do mycia i pielęgnacji loków

Jaka odżywka do włosów kręconych? Najlepsze odżywki do mycia i pielęgnacji loków

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany