
O kosmetykach mineralnych krąży wiele faktów i mitów, z których niekoniecznie wszystkie są prawdziwe. Dziś przedstawię Ci kilka z nich i rozwinę pewne zagadnienia, co do których być może masz wątpliwości, będąc na początku przygody z makijażem mineralnym.
Spis treści
Fakt 1. Minerały nie mają daty ważności
Tak i nie. Bo zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem producent kosmetyków musi określić datę ważności kosmetyku i umieścić ją na opakowaniu. Czyli minerały taką datę mają, ale jest ona raczej teoretyczna, bo tak naprawdę kosmetyków mineralnych można używać bezterminowo. Jest jednak jeden warunek – nie mogą zawierać składników organicznych. W przeciwnym razie mogą rozwinąć się w nich bakterie, ale mimo wszystko czas na zużycie to nawet kilka lat. I całe szczęście, ponieważ te produkty są bardzo wydajne.
Fakt 2. Produkty mineralne mają zawsze dobry skład
Jeszcze do niedawna tak było, ale niestety wiele firm podchwyciło mineralny trend, wprowadzając do swojej oferty różne kosmetyki „mineralne”, które są takimi wyłącznie z nazwy.
W produktach mineralnych, należy zwrócić uwagę na to, aby skład był krótki, nie zawierał zbędnych konserwantów i barwników.
Czego zatem szukać, a czego unikać?
♦ W składzie mogą znaleźć się: : Mica, Titanium Dioxide, Zinc Oxide, Iron Oxides.
♦ Na pewno nie powinno natomiast w nim być: Paraffinum Liquidum, Dimethicone, Phenoxyethanol, Methylparaben, Propylparaben. Są to pochodne ropy naftowej i konserwanty, które nie mają nic wspólnego z naturalnym makijażem!
Starajmy się unikać również barwników syntetycznych. Różnie podejrzanie wyglądające składniki, oznaczane jako CI (+ numer) np. CI 77499 (czarny tlenek żelaza), to tlenki żelaza, naturalne barwniki – ich nie musimy się wystrzegać.
Fakt 3. Kosmetyki mineralne poprawiają stan cery
Na pewno go nie pogarszają, a mogą też wpływać na poprawę! Nie powodują podrażnień, nie zatykają porów, przyspieszają regenerację skóry. Składniki zawarte w kosmetykach mineralnych (oczywiście tych prawdziwych, nie tych jedynie z nazwy), mają działanie antybakteryjne, zapobiegają rozwijaniu się stanów zapalnych, a także łagodzą istniejące już zmiany skórne.
Mika pięknie rozświetla cerę, a różne odcienie tlenku żelaza to łagodne i bezpieczne dla skóry barwniki.
Fakt 4. Podkład i puder mineralny sprawdzą się przy każdym rodzaju cery
Tak, to prawda! Są to kosmetyki bardzo uniwersalne, stosować mogą je zarówno osoby z tendencją do przetłuszczania się cery jak i te które borykają się z jej przesuszaniem. Minerały nie zaszkodzą nawet w przypadku poważniejszych problemów skórnych, jak na przykład AZS czy alergie. Są więc świetnym rozwiązaniem dla kobiet poszukujących kamuflażu, który jednocześnie nie obciąża cery oraz nie powoduje pogorszenia jej stanu.

Fakt 5. Do stosowania produktów mineralnych potrzeba specjalnych akcesoriów
Istnieją oczywiście pędzle i gąbeczki dedykowane kosmetykom mineralnym i nie ukrywam, że najlepiej jest po nie sięgnąć. Zapewnią najlepszy i najtrwalszy efekt. W przypadku pędzli, można użyć innych, dbając jedynie o to, aby miały zbite włosie (inaczej proszek bardzo łatwo się z nich osypie). Jeśli chodzi o gąbeczkę, to polecam stosowanie tej typowo do minerałów. Ma zupełnie inną budowę niż standardowa, jest twardsza i bardziej porowata, a to wszystko po to aby ładniej nałożyć produkt na skórę.
Fakt 6. Kosmetyki mineralne można nakładać na sucho lub na mokro
Zdecydowanie tak! Tutaj wszystko zależy od preferencji. Na sucho lub mokro możemy stosować zarówno podkład mineralny i korektor, jak i cienie do powiek. Aplikacja podkładu zwilżonym pędzelkiem lub gąbeczką zapewni nam bardziej jednolity efekt i pomoże uniknąć plam, jest więc to dobry sposób dla osób początkujących. Świetnie sprawdzi się też przy cerze suchej – pomoże uniknąć nieestetycznego podkreślania skórek i przesuszonych partii.
Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby te metody połączyć i najpierw aplikować kosmetyk na mokro, następnie dokładając warstwę już klasycznym sposobem – na sucho.
Zachęcam do eksperymentów, bo u każdego sprawdzi się inna metoda!
Fakt 7. Minerały źle współgrają z kremami z filtrem
Myślę, że to temat na czasie. Mamy czerwiec, słońca jest coraz więcej i przy dłuższej ekspozycji na słońce zdecydowanie należy sięgnąć po krem z filtrem. Cechą wielu z nich jest to, że mają dość tłustą i ciężką konsystencję, a także dość mocno bielą skórę. Nie sprzyja to wykonaniu perfekcyjnego makijażu. Dlatego też lepiej wybierać te o lekkiej lejącej formule lub ewentualnie sucho-kremowej, która nie powoduje ważenia się podkładu. Najlepszym wyborem będzie filtr chemiczno-mineralny (ważne aby nie zawierał gliceryny). Dobrym sposobem na przedłużenie trwałości podkładu, jest użycie bazy przed jego nałożeniem.
Fakt 8. Produkty mineralne można ze sobą mieszać
Oczywiście, że tak! Dzięki wymieszaniu dwóch (lub więcej) odcieni, możemy stworzyć swój idealny odcień podkładu (choć zwykle marki mają tyle propozycji, że nie jest to konieczne). Mieszać możemy również róże czy cieni do powiek, uzyskując bardzo ciekawe i zaskakujące kombinacje kolorów. W końcu makijaż to też zabawa, warto testować nowe połączenia.
To już wszystkie fakty dotyczące kosmetyków mineralnych, które chciałam Ci przybliżyć. Jestem ciekawa, czy dowiedziałaś się czegoś nowego? Mam nadzieję że ten wpis okazał się ciekawy i pomocny!
Komentarze (8)