Tysiące kobiet wyszukuje sposoby na piękne włosy. Przeanalizowałam porady włosomaniaczek i pokazuję 10 prostych metod o sprawdzonym działaniu.
Czy można mieć zawsze piękne włosy? Teoretycznie tak, ale każda z nas wie, że coś takiego, jak „bad hair day” też istnieje. I nawet jeśli bardzo się staramy i dbamy o włosy na milion różnych i sprawdzonych sposobów, te gorsze dni naszym włosom również się przytrafiają. Ten wpis nie będzie jednak o tym, jak uratować włosy, gdy mamy „bad hair day”. Poznasz jednak sposoby, dzięki którym Twoje włosy będą prezentowały się dobrze w każdy inny dzień, niezależnie od pory roku. Jesteś gotowa?
Spis treści
Sposoby na piękne włosy – 10 prostych i sprawdzonych rozwiązań
1/ Określ, jaki masz typ włosów
To, od czego warto zacząć dbanie o włosy to określenie rodzaju ich porowatości (włosy mogą wysokoporowate, niskoporowate i średnioporowate), typu (czy są cienkie, czy grube, proste, kręcone, czy tylko delikatnie się falują) oraz kondycji. W tym wszystkim może pomóc Ci dobry fryzjer, chociaż sama też powinnaś sobie poradzić.
Dlaczego warto jest wiedzieć, jaką porowatość mają nasze włosy? Bo dzięki temu łatwiej jest dobrać np. olej roślinny, który będziemy stosować do ich olejowania. Jeśli masz problem z określeniem porowatości włosów, skorzystaj z tej ściągi, w której opisałam, czym dany rodzaj włosów się charakteryzuje:
- Włosy niskoporowate to te, których łuski ściśle do siebie przylegają, są gładko i równomiernie ułożone oraz domknięte. Takie włosy są zazwyczaj bardzo gładkie, śliskie i proste. Mogą być oporne na stylizację i koloryzację. Długo schną i są bardzo podatne na uszkodzenia.
- Włosy wysokoporowate są to włosy suche, zniszczone zabiegami stylizacyjnymi (suszeniem, prostowaniem). Ich łuski odstają, mają tendencję do puszenia się i szybko ulegają uszkodzeniom. Są to zazwyczaj włosy kręcone lub falowane.
- Włosy średnioporowate, czyli takie, które łączą w sobie cechy pozostałych typów porowatości. Mogą być proste lub falowane i dobrze poddawać się zabiegom stylizacyjnym. Nie są tak suche, jak włosy wysokoporowate, mogą za to tak samo szybko łapać wilgoć z powietrza.
Określenie rodzaju, typu i kondycji włosów (w tym ostatnim może pomóc badanie, które coraz częściej można wykonać w salonach fryzjerskich) oraz tego, w jakim stanie jest skóra głowy to pierwszy i najważniejszy krok, który pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, metody pielęgnacji włosów i niezbędne zabiegi, jakie powinnaś wykonywać, jeśli chcesz jak najlepiej o nie zadbać.
2/ Chroń włosy przed promieniowaniem UV
O tym, dlaczego ochrona włosów przed promieniowaniem UV jest ważna pisałam na blogu całkiem niedawno -> przeczytaj: Jak chronić włosy przed słońcem i promieniowaniem UV? Kilka najważniejszych kwestii związanych z tym zagadnieniem, przypomnę jednak i w tym wpisie.
Słońce, przed którym chronimy skórę, ma również niekorzystne działanie na nasze włosy. Jego promienie powodują odchylenie się łusek włosów i niszczenie ich kory, efektem czego są suche i łamliwe włosy, które zaczynają tracić swoją sprężystość, miękkość i blask. Stają się bardziej podatne na złamanie, a końcówki na rozdwajanie. Słońce osłabia też cebulki włosów, przez co włosy mogą zacząć wypadać. To jednak nie wszystko, bo warto wiedzieć też o tym, że słońce powoduje płowienie koloru włosów i może uszkadzać włosy w sposób trwały, prowadząc do niszczenia niektórych aminokwasów.
Dlatego – szczególnie latem – warto stosować mgiełki, olejki, odżywki i inne tego typu produkty, które zawierają filtry UV i otaczają włosy ochronnym filmem.
Idealnym kosmetykiem ochronnym, który zawiera filtry przeciwsłoneczne jest mgiełka do włosów Summer Protection z autorskiej linii kosmetyków Anwen.
Znajdziesz ją w sklepie Triny.pl.
Poza kosmetykami włosy należy chronić też przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem (zwłaszcza w upalny dzień na plaży) i chować je pod lekkim kapeluszem, chustą lub czapką.
3/ Myj delikatnie
Temat delikatnej pielęgnacji włosów, a raczej ich mycia, poruszałam na blogu już kilka razy. Ale we wpisie omawiającym sposoby na piękne włosy nie sposób do niego nie wrócić. W końcu to podstawa zdrowych, zadbanych pasm.
Delikatne mycie włosów to stosowanie kosmetyków – szamponów, które nie zawierają w składzie tak silnych detergentów, jak SLS, czy SLES. Ich łagodniejszą formą jest SCS – substancja pozyskiwana w podobny sposób, ale mająca dużo delikatniejsze działanie na skórę.
Doskonałym wyborem są szampony zawierające: mydlnicę lekarską, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, czy Coco-Glucoside. To te substancje myjące mają najłagodniejszy wpływ na nasz skalp.
Poza doborem odpowiednich szamponów do mycia, pamiętaj też o tym, żeby nie polewać głowy podczas mycia gorącą wodą, szampon przed nałożeniem na włosy rozcieńczaj z wodą, a podczas mycia wykonuj delikatny masaż skóry. Po myciu nie wycieraj i nie wyciskaj włosów. Odsącz je natomiast miękkim ręcznikiem, bawełnianą koszulką lub pieluszką.
Do mycia włosów możesz stosować też odżywkę. O wszystkich metodach mycia włosów z użyciem odżywki przeczytasz w tym wpisie -> Mycie włosów odżywką. Sprawdzone metody, wady i zalety.
4/ Stosuj odżywki do włosów
Kolejna podstawa podstaw, ale jakże ważna! Chcą mieć zawsze piękne włosy nie da się obejść tego punktu, bowiem to odżywki do włosów dostarczają naszym włosom składniki nawilżające, odżywcze i regenerujące. To dzięki nim włosy są miękkie, gładkie, lśniące i lepiej się rozczesują. Dlatego ważne jest, żeby po każdym myciu odżywka pojawiała się na Twoich włosach przynajmniej na 2-3 minuty. A raz w tygodniu zadbaj o ich intensywniejsze odżywienie i nałóż na włosy maskę.
5/ Otulaj włosy
Omawiając skuteczne sposoby na piękne włosy, koniecznie trzeba wspomnieć o stosowaniu ochronnych mgiełek, serum na końcówki i olejków. Włosy otulone ochronnym filmem, który tworzą na ich powierzchni tego typu kosmetyki, są mniej podatne na zniszczenie, przesuszenie i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Często takie produkty zawierają też składniki odżywcze, dzięki którym włosy zyskują znacznie więcej niż tylko ochronę.
Jaki kosmetyk ochronny do włosów wybrać? To już kwestia głównie tego, jaki masz rodzaj włosów i jaka jest ich kondycja.
Staraj się jednak wybierać produkty:
- lekkie,
- na bazie olejów,
- bez dodatku alkoholu.
Jeśli Twoje włosy akceptują kosmetyki bez silikonów, zrezygnuj z ich stosowania, a jeśli jednak uznasz, że silikony są Twoim włosom potrzebne, wybieraj te lekkie, które bez problemu zmyjesz z włosów.
Więcej o silikonach przeczytasz w tym wpisie -> Silikony do włosów. Czy zawsze są złe?
6/ Postaw na naturę
Olejki roślinne, maski i odżywki na bazie ekstraktów i olejów oraz delikatne szampony zawierające naturalne składniki myjące i pielęgnujące – zachęcam do tego, żebyś w pielęgnacji włosów postawiła właśnie na to, co naturalne.
Brak siarczanów, silnych konserwantów, olejów mineralnych, silikonów i alkoholu będzie służył Twoim włosom lepiej, niż się tego spodziewasz.
Pamiętaj jednak o jednym – nie wszystko na raz! Dlatego wprowadzaj naturalne kosmetyki do włosów stopniowo. I miej świadomość, że nie wszystko musi się sprawdzić, dlatego może się okazać, że jednak niewielki dodatek silikonów jest w kosmetykach, które stosujesz do włosów, niezbędny.
7/ Rób peeling
W trosce o piękne włosy nie możesz zapomnieć też o skórze głowy. Bo to właśnie zdrowy skalp decyduje o tym, w jakiej kondycji są Twoje włosy!
Dlatego poza łagodnym myciem i unikaniem gorącej wody, rezygnacji z kosmetyków z dodatkiem alkoholu i ochroną włosów przed promieniowaniem UV, zadbaj też o regularny peeling głowy. Jest to doskonały sposób na oczyszczenie skóry z pozostałości kosmetyków, złuszczenie martwego naskórka, dotlenienie cebulek. Masaż, który wykonujesz podczas peelingu skalpu poprawia cyrkulację krwi, stymuluje cebulki i ułatwia im przyjmowanie składników odżywczych. Po peelingu włosy zyskują na objętości, lepiej się układają i dłużej pozostają świeże.
Przeczytaj: Peeling skóry głowy. Czy warto?
8/ Podcinaj końcówki
Regularne wizyty u fryzjera i podcinanie końcówek to kolejne sposoby na zdrowe włosy. Dbając o podcinanie końcówek, dbasz o to, żeby włosy mniej się rozdwajały i były zdrowsze. Sprawiasz też, że lepiej się układają, mniej plączą i wydają się być gęstsze. I co ciekawe, regularnie podcinane włosy łatwiej zapuścić.
9/ Upinaj luźno
Luźne upięcia, koki, kucyki, warkocze mają kilka zalet. Po pierwsze – ładnie wyglądają. Po drugie – pomagają chronić włosy przed uszkodzeniami – gdy włosy są spięte i nie ocierają się np. o szalik, mniej się łamią, plączą i kruszą. Po trzecie – upinając włosy, chronisz je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, co jest bardzo ważne o każdej porze roku. Po czwarte – związując włosy luźno, nie naciągasz ich, dzięki czemu unikasz wyrywania włosów i bólu u ich nasady.
10/ Jedz zdrowo
Dbanie o włosy to również odpowiednia dieta, która dostarczy im cenne kwasy tłuszczowe, mikroelementy i witaminy. Tym, czego nie powinno brakować na Twoim talerzu, są świeże warzywa i owoce, zioła, orzechy i nasiona, ryby i dobre oleje roślinne. Więcej na temat diety odpowiedniej dla włosów przeczytasz w tym wpisie: Dieta dla pięknych włosów.
Czy stosujesz te sposoby na piękne włosy w codziennej pielęgnacji swoich włosów? Co jeszcze dodałabyś do tej listy? Daj mi o tym znać w komentarzu 🙂
Komentarze (5)