Jak naturalnie przyciemnić włosy – w domu i bez chemii

jak przyciemnić włosy naturalnie

Płukanki z kawy, herbaty, olej rycynowy – to tylko niektóre naturalne sposoby na przyciemnianie włosów. Niektóre z nich sprawdzą się przy włosach ciemnych, inne przy blondach, jeszcze inne są polecane przy konkretnym rodzaju włosów. Chcesz dowiedzieć się, jak przyciemnić włosy naturalnie? Przyjrzeliśmy się wybranym metodom!

Chociaż lubimy i cenimy naturalne piękno, każda z nas ma prawo do zmian w swoim wyglądzie. Tym bardziej że czasem wystarczy tylko odrobina dyscypliny, aby zmienić kolor włosów i samopoczucie. Zamiast sięgać po farby do włosów najpierw przyjrzyj się swoim kosmykom. Może nie potrzebują radykalnej zmiany kolorów? Może wystarczy pogłębienie, przyciemnienie lub rozjaśnienie? Na każdy z tych zabiegów istnieją naturalne, domowe sposoby! W tym artykule skupiamy się na tym, jak przyciemnić włosy w sposób naturalny.

Jeśli interesuje Cię temat naturalnego rozjaśniania włosów, sprawdź nasz poradnik:

Naturalne przyciemnianie włosów domowym sposobem jest zdecydowanie łagodniejszą metodą na pogłębienie koloru włosów. Zaleta jest tu jedna – jest to łagodna metoda, która nie niszczy włosów, a wręcz przeciwnie. Rozmaite płukanki z ziół, olejów, kawy czy herbaty mogą korzystnie wpłynąć na kondycję włosów, sprawiając, że staną się one mocniejsze i bardziej sprężyste. Jeśli więc zależy Ci na zachowaniu koloru swoich włosów, ale chcesz go przyciemnić przy jednoczesnym wsparciu ich zdrowia – zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto przyciemniać włosy naturalnymi metodami?

Chemiczna koloryzacja może szkodzić włosom, zwłaszcza taka stosowana długotrwale i bez odpowiedniej pielęgnacji. Zabieg koloryzacji ma to do siebie, że osłabia włosy i narusza ich naturalną strukturę. Mało tego, przyczynia się do zmiany porowatości, przez co włosy stają się cienkie, łamliwe, mniej odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, do tego tracą objętość i blask.

Możesz jednak przyciemnić włosy bez użycia chemii i bez wizyty w salonie fryzjerskim. Jak? W domu, a konkretnie w kuchni, znajdziesz kilka produktów, dzięki którym przygotujesz mieszanki przyciemniające włosy. Są to typowe produkty jak kawa czy herbata, ale także zioła i inne składniki, które mają właściwości pielęgnujące i przyciemniające włosy.

Zalety domowych sposobów na przyciemnianie włosów:

  • pielęgnują włosy
  • nie niszczą struktury włosów
  • nie przesuszają włosów
  • pogłębiają kolor
  • nadają blasku
  • mogą dodatkowo wzmocnić włosy

Jeśli chcesz pogłębić kolor włosów lub zastanawiasz się, jak przyciemnić siwe włosy bez farbowania, rozważ naturalne i delikatne dla włosów metody, zanim udasz się do salonu fryzjerskiego lub zdecydujesz się na farbowanie w domu drogeryjnymi farbami. Jeśli jednak wolisz pewniejszy i szybszy efekt, wybierz naturalne farby do włosów.

Jakie włosy można naturalnie przyciemnić?

Zanim przejdziemy do naturalnych metod na przyciemnianie włosów, warto zaznaczyć, że metody te nie sprawdzą się na każdych włosach. Sam efekt nie jest tak mocny jak w przypadku farb, może być też łagodniejszy od henny do włosów. W praktyce jest to subtelna przemiana, która w przypadku jasnych włosów może oznaczać przyciemnienie o zaledwie kilka tonów. To właśnie na jaśniejszych włosach rezultat będzie najbardziej wyrazisty, dojdą np. złote, brązowe czy kasztanowe refleksy. Podobnie będzie w przypadku jaśniejszych brązów. W przypadku włosów ciemniejszych może to oznaczać jedynie pogłębienie koloru i nadanie tylko lekkich refleksów.

Na domowe przyciemnianie włosów bardziej podatne są włosy, które nie były wcześniej farbowane (naturalne) oraz zdrowe. Pomóc może również dłuższa przerwa w koloryzacji – od 3 do 6 miesięcy.

Oprócz kolorów włosów czy faktu, czy były wcześniej poddawane zabiegowi koloryzacji lub nie, ważna jest również kondycja włosów. Włosy osłabione mogą słabiej reagować na domową koloryzację, zwłaszcza na zioła, które mogą działać na nie przesuszająco. Włosy zdrowe za to nie tylko mocniej i szybciej złapią kolor, ale będzie on też równomierny.

Płukanka na przyciemnianie włosów

Jeśli chcesz przyciemnić włosy bez użycia chemii i bez wizyty w salonie fryzjerskim, dobrym pomysłem są płukanki do włosów. Nie jest to nowy wytwór. Większość domowych płukanek bazuje na składnikach, które są powszechnie stosowane w branży kosmetycznej np. w szamponach przyciemniających czy tzw. szamponetkach koloryzacyjnych. Ponadto już nasze babcie stosowały domowe metody na włosy, np. odżywki z nafty na ich nabłyszczenie i odżywienie czy też sok z cebuli na wzmocnienie i ograniczenie siwizny.

Produkty domowe, które mogą przyciemnić włosy, to:

  • świeżo mielona kawa
  • czarna herbata
  • kora dębu
  • łupiny cebuli
  • szałwia
  • orzechy włoskie

Każda z metod wymaga systematyczności i cierpliwości. Tylko wtedy uzyskasz efekt ciemniejszych, a co najważniejszych, mocniejszych i wypielęgnowanych włosów. Zauważalne efekty przyciemnienia uzyskuje się zwykle po 3-4 zabiegach.

Przyciemnianie włosów kawą

Istnieją dwie popularne metody na farbowanie włosów kawą w domu – jest to płukanka i maska z kawy. My skupiamy się na tym pierwszym. Dzięki kawie włosy nie tylko nabierają ciemniejszego odcienia, ale też blasku, stają się gładkie i sprężyste. Wszystko to za sprawą kofeiny, która wzmacnia kosmyki i pomaga zregenerować włosy. Co więcej, wykazuje działanie energetyzujące, przez co poprawia się ukrwienie głowy i stymulowany jest szybszy porost włosów. Za naturalny efekt przyciemnienia włosów odpowiada barwnik kawy, przez który ta wykorzystywana jest nawet do sztuki malowania kawą.

Jak przygotować płukankę z kawy na przyciemnienie włosów? Wystarczy, że 4-5 łyżek świeżo zmielonej kawy (możesz skorzystać z gotowej sypanej lub rozpuszczalnej) zalejesz 2 szklankami wody i zagotujesz na wolnym ogniu przez kilka minut. Dopiero z wystudzonym naparem działasz dalej.

Napar kawy do przyciemniania włosów warto odcedzić – fusy mogą przeszkadzać w płukaniu włosów, mogą też być trudne do usunięcia. Fusy możesz wykorzystać do aromatycznego peelingu skóry ciała i głowy.

Jak płukać włosy kawą? Włosy najlepiej, aby były świeżo umyte. Możesz tutaj je płukać kawą na dwa sposoby: w misce, w której zanurzysz kosmyki, lub przy pomocy kubeczka polewaj włosy. Następnie dokładnie wyciśnij płyn z włosów, odsącz ręcznikiem papierowym, wyczesz i pozostaw do wyschnięcia. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu. Możesz też włosy przetrzymać dłużej w kawie, ok. 20 minut, dla lepszego efektu.

Przyciemnianie włosów herbatą

Czarna, mocna herbata ma ciemny bursztynowy kolor, a nawet odcień przypalonego karmelu. Dlaczego więc nie spróbować przyciemnić włosów właśnie herbatą? Okazuje się, że ten sposób dobrze znają włosomaniaczki i stosują herbatę, aby nadać włosom złocistych i brązowawych refleksów.

Jak przygotować płukankę z herbaty na przyciemnianie włosów? Wystarczy zaparzyć 4 łyżki czarnej liściastej herbaty w 1 litrze wody. Jeśli chcesz wzmocnić efekt, dodaj kilkanaście listków pokrzywy, która dodatkowo wzmocni pasma i zapobiegnie wypadaniu włosów. Tak przygotowaną płukankę stosuj po każdym myciu włosów. Dla wygody możesz napar przelać do butelki ze sprayem i w ten sposób spryskiwać całe pasma.

Przyciemnianie włosów korą dębu

Płukanka z kory dębu nie tylko przyciemnia kolor włosów, ale też hamuje ich wypadanie i nadaje im blasku. Działa delikatnie, dlatego jest zalecana zwłaszcza do włosów jasnych i podatnych na farbowanie.

Jak przygotować płukankę z kory dębu na przyciemnianie włosów? Przygotuj 3 łyżki (krótkie włosy) lub 6 łyżek (długie włosy) kory dębu. Zalej je wrzątkiem (adekwatnie: 1 lub 2 szklanki wody) i gotuj przez ok. 7 minut. Pozostaw do ostudzenia, odcedź i przelej do naczynia. Ostudzoną płukanką płucz włosy. Pozostaw do wyschnięcia.

Po płukance z kory dębu włosy mogą być nieco szorstkie i matowe, dlatego warto na nie pielęgnujący olejek.

Przyciemnianie włosów cebulą

Łupiny cebulek to naturalny barwnik wykorzystywany od lat, m.in. do farbowania i przyozdabiania pisanek na Wielkanoc. Co ciekawe, cebula jest jednym z najpopularniejszych “babcinych” sposobów na to, jak przyciemnić siwe włosy. Najczęściej jednak był to sok z cebuli, który nie tylko przeciwdziała siwieniu, ale też wzmacnia cebulki i korzystnie wpływa na porost włosów. Płukanka z łupinek cebuli może pomóc w przypadku problemów z łupieżem – wtedy nałóż ją nie tylko na pasma, ale też wmasuj w skórę głowy (uważaj tylko, jeśli masz wrażliwą skórę głowy).

Jak przygotować płukankę z łupin cebuli do przyciemniania włosów? Potrzebujesz 2 garści łupin i 3 szklanek wody. Łupiny zalej wodą i pozostaw na kilka godzin. Następnie gotuj wszystko na wolnym ogniu przez 30 minut. Pozostaw do ostygnięcia, najlepiej na całą noc. Odcedź. Tak przygotowaną miksturą możesz spłukać włosy lub moczyć je przez 15 minut (w tym wariancie na koniec włosy należy opłukać w czystej wodzie i dopiero pozostawić do wyschnięcia).

Przyciemnianie włosów szałwią

Zioła to również dobry sposób na przyciemnienie włosów. Należy jednak właściwie dobrać zioła – i tutaj świetnie sprawdza się szałwia. Szałwia wykazuje działanie przeciwłupieżowe i przeciwłojotokowe, przez co jest dość częstym składnikiem naturalnych szamponów przeciwłupieżowych. Stosowana w postaci płukanki przyciemnia włosy, pogłębia ich kolor, ponadto dodaje blasku i wygładza.

Oprócz szałwii działanie przyciemniające wykazują zioła barwiące typu pokrzywa, skrzyp polny i rozmaryn. Możesz dowolnie mieszać je ze sobą. Pamiętaj, że niektóre mogą działać mocno wysuszająco lub drażniąco na skalp, dlatego zawsze przyciemnianie ziołami powinno iść w parze z intensywnym nawilżaniem.

Jak przygotować płukankę do przyciemniania włosów z szałwii? Potrzebujesz 3 łyżek szałwii, którą należy zalać 1 szklanką wrzątku (w przypadku długich włosów zastosuj 6 łyżek szałwii i 2 szklanki wody). Odstaw na 2 godziny. Przecedź. Schłodzonym naparem płucz włosy po każdym ich umyciu.

Przyciemnianie włosów orzechami włoskimi

Silne właściwości barwiące włosy wykazuje orzech włoski. Co ciekawe, możesz tu przygotować zarówno płukankę z orzechów, jak i farbę. Przepis na płukankę podajemy niżej. W przypadku farby potrzebujesz zmielonych łupin, konkretnie to 2 szklanek. Następnie dodajesz do tego wodę w takiej ilości, aby utworzyć papkę, którą równomiernie nakładasz na włosy i spłukujesz po 30 minutach.

Płukanka z łupin orzecha włoskiego uznawana jest za jedną z najsilniejszych metod naturalnego przyciemniania włosów. Możesz potrzebować rękawiczek ochronnych przy przyciemnianiu włosów. Omijaj również okolice czoła i twarzy, aby uniknąć zabarwienia skóry.

Jak przygotować płukankę przyciemniającą włosy z orzechów? Orzechy włoskie należy najpierw rozłupać. Przygotuj więc 2-3 garści orzechów, a jak już uzyskasz mniejsze kawałki, całość (miąższ, łupiny itd.) przerzuć do naczynia, zalej 3 szklankami wody i gotuj przez 20 minut. Odcedź. Zastosuj płukankę i przetrzymaj ją od 30 do 60 minut na włosach, najlepiej pod czepkiem. Następnie opłucz włosy czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Oleje na przyciemnienie włosów

W przyciemnianiu włosów pomóc mogą również oleje. O korzyściach płynących z olejowania włosów pisaliśmy na blogu już wielokrotnie, np. Najlepsze metody na olejowanie włosów – poznaj efekty. W skrócie: stosowane regularnie odżywiają, wzmacniają i dodają blasku. Niektóre oleje roślinne oprócz właściwości pielęgnacyjnych wykazują również inne działanie, np. pogłębiają naturalny kolor włosów i dodają blasku. Co więcej, olejowanie dociąża włosy i je wygładza, przez co wizualnie mogą zmienić swój odcień i stać się ciemniejsze. Zasada ta dotyczy zarówno blondynek, brunetek, jak i rudowłosych.

Oleje przyciemniające włosy to m.in.:

  • olej rycynowy
  • olej z orzecha włoskiego
  • indyjski olej amla

Niektóre odważniejsze włosomaniaczki testują nawet sos sojowy na przyciemnianie włosów, ale my tutaj skupimy się na najpopularniejszych rozwiązaniach, jakimi są olej rycynowy i olej z orzechów włoskich. Oprócz tego do ściemniania włosów możesz wykorzystać olejek rozmarynowy, który pomoże też złagodzić łupież.

Aby wykonać bezpieczną dla włosów mieszankę przyciemniającą, wystarczy kilka kropel wybranego oleju dodać do odżywki lub maski.

Przyciemnianie włosów olejem rycynowym

Olej rycynowy powstaje z nasion rącznika pospolitego i jest bogatym źródłem rycyny, która przyciemnia włosy. Rycyna niestety może też wysuszać pasemka, dlatego olejowanie olejem rycynowym (lub inne zabiegi z jego udziałem) należy wykonywać rzadko, maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Olej rycynowy ma tłustą konsystencję. Może przeciążać oraz przetłuszczać kosmyki, dlatego nie należy go stosować samodzielnie. Możesz go wymieszać z olejem bazowym, np. arganowym lub jojoba. Stosuj też nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

Jak olejować włosy, aby je przyciemnić? Wystarczy, że olej lub mieszankę olejów nałożysz na całą długość włosów. Pozostaw przynajmniej na godzinę lub nawet na całą noc, pamiętając o czepku ochronnym. Rano włosy dokładnie umyj i gotowe!

Przyciemnianie włosów olejem z orzechów włoskich

O orzechach włoskich już wspomnieliśmy w kontekście płukanki do włosów, która uważana jest za najsilniej przyciemniającą. Jest też inny produkt, mianowicie olej, który wytłaczany jest z owoców orzechowca Juglans Nigra. Olej ten wyróżnia się pięknym zapachem, który utrzymuje się na włosach. Ma ciemną barwę i właśnie jego barwnik powoduje silne przyciemnianie włosów. Mało tego – olej spowalnia starzenie się włosów, przeciwdziała tym samym ich siwieniu i utracie koloru. 

Olej z orzecha włoskiego polecany jest do włosów wysokoporowatych ciemnych. Nadaje włosom kasztanowy odcień.

Jak olejować włosy olejem orzechowym? Zaletą oleju jest jego delikatna i lekka konsystencja. Wystarczy jedna łyżka oleju, aby pokryć włosy o średniej długości. Nakładasz go tak samo, jak inne oleje.

Przyjrzyj się swojej diecie, czyli co jeść, by zachować kolor włosów

Oczywiście, sposoby na ciemniejsze włosy bazują głównie na produktach, które nakładasz na włosy, ale warto przyjrzeć się również diecie. To, co spożywasz, ma wpływ na Twoje naturalne piękno, dotyczy to również zdrowia i kondycji włosów. A jak już wspomnieliśmy, zdrowe włosy lepiej wchłaniają pigmenty, zarówno z farb, jak i naturalnych produktów. Nie wspominając, że dobrze odżywione włosy lśnią zdrowym blaskiem, co również może podkreślić wrażenie pełniejszego koloru. Dodajmy, że o diecie sporo się mówi w kontekście zapobiegania siwienia włosów – jeśli jest ona uboga w konkretne witaminy i minerały, wówczas włosy szybciej bledną i tracą swój kolor.

Nawet najlepsze sposoby na przyciemnienie włosów nie mają zbyt intensywnego działania. Ich zaletą jest jednak to, że mogą pomóc pogłębić tony i zachować dłużej intensywny kolor włosów. Dobra płukanka przyciemniająca włosy oraz dieta działają dodatkowo odżywiająco na strukturę włosów – i to są największe zalety stosowania naturalnych metod.

A co jeść, aby mieć zdrowe włosy? W diecie nie powinno zabraknąć produktów obfitujących w witaminy A, C, E i witaminy z grupy B. Bardzo ważne są również takie minerały jak cynk, żelazo, siarka, mieć i nienasycone kwasy tłuszczowe, które wzmacniają budulec włosa. Dobrym produktem są tu jajka, ciemne pieczywo i pełnoziarniste produkty. Dodatkowo w diecie powinny pojawiać się banany, pomarańcze, brokuły i mięso kurczaka. Jeśli chodzi o to, co jeść, aby nie siwieć, to tu warto postawić na produkty bogate w keratynę, ponieważ ta jest podstawowym budulcem zdrowych włókien – znajdziesz ją w jajkach, rybach, chudym mięsie wołowym, owsiance i komosie ryżowej.

Sposoby na naturalne przyciemnianie włosów – podsumowanie

Metody naturalnego przyciemniania włosów mają tę zaletę, że są na tyle łagodne, że możesz je z powodzeniem stosować nawet kilka razy w tygodniu. Domowe przyciemnianie to nie tylko ciemniejszy, głębszy i bardziej wyrazisty kolor włosów, ale też takie korzyści jak bardziej odżywione i wygładzone pasma. W koloryzacji przyciemniającej bez chemii sięgasz po środki, które nie wykazują negatywnego wpływu na włosy i skórę głowy. Warunek jest jednak jeden: aby były efekty, musisz być systematyczna i cierpliwa, ponieważ przyciemnienie odcienia możesz zauważyć dopiero po kilku tygodniach (w zależności od wybranej metody).

Reasumując, regularne stosowanie naturalnych sposobów przyciemniających włosów jak kawa czy herbata może dać zadowalające efekty. Dobrym zamiennikiem dla chemicznych produktów jest także henna, o której szerzej napisaliśmy tutaj:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany