Aloes stał się ostatnio szalenie popularny i odnosi niesamowite sukcesy w świecie naturalnej pielęgnacji. Znany jest przede wszystkim z tego, że wykazuje silne działanie łagodzące, kojące i nawilżające. Stosuje się go na rany, na problemy z trądzikiem, do pielęgnacji włosów i na poparzenia słoneczne. Na bazie aloesu powstaje też coraz więcej kosmetyków, a żel z aloesu stał się must have w niemal każdej naturalnej kosmetyczce. Nadal pojawia się jednak sporo pytań o to, jak używać aloes, dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawię Ci najlepsze i najbardziej skuteczne sposoby jego stosowania.
Spis treści
Aloes – niepozorna roślina o wyjątkowych właściwościach
Aloes to zielona roślina należąca do grupy sukulentów, która rosnąc w doniczce na parapecie nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jednak tylko pozornie jest to zwykły kwiatek, który nawet jakoś specjalnie nie wyróżnia się urodą. Wystarczy przeciąż liść aloesu, by dostrzec to, co w nim niezwykle cenne. A jest to jego miąższ, będący substancją niezwykle cenną i bogatą w wiele składników o właściwościach łagodzących, przeciwzapalnych i nawilżających. To właśnie miąższ z aloesu, z którego pozyskuje się sok i żel aloesowy, czyni tę rośliną tak wyjątkową i sprawia, że aloes pojawia się na coraz większej ilości parapetów.
Miąższ z aloesu – skład i właściwości
Miąższ z aloesu, mimo iż w 99% składa się z wody, stanowi też niezwykle cenne bogactwo składników odżywczych. To, co znajdziemy w tej galaretowatej substancji to m.in.:
- witaminy z grupy B, witamina C i witamina E
- aminokwasy w postaci alaniny, seryny, tyrozyny, kwasu glutaminowego, proliny, cystyny, hydroksyproliny
- substancje mineralne: fosfor, sód, wapń, miedź, magnez, cynk, potas, żelazo, mangan, chrom
- naturalny kwas salicylowy
- polisacharydy
- nienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe
- substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne: kwas cynamonowy, beta-sitosterol, kampesterol, bradykinaza, związki siarkowe i fenole
- saponiny
- mleczan magnezu
Podaje się, że wszystkich substancji odżywczych występujących w aloesie jest ok. 200. To dzięki ich działaniu miąższ z aloesu i pozyskiwany z niego żel wykazują właściwości przeciwzapalne, kojące, łagodzące, regenerujące i nawilżające. Warto jednak pamiętać, że aloes ma nie tylko właściwości pielęgnacyjne. Stosowany w celach zdrowotnych wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, oczyszcza organizm z toksyn, wzmacnia układ odpornościowy, obniża poziom cholesterolu LDL i pomaga leczyć zaparcia.
Jak używać aloes?
W pielęgnacji stosuje się aloes w różnych formach, m.in. żelu, który jest substancją pozyskaną z miąższu rośliny. Niemal w całości składa się on z wody, a pozostały 1% jego zawartości to wspomniane już wyżej składniki aktywne oraz polisacharydy. Nie każdy żel aloesowy ma taki sam skład i jeśli się czymś różni, to właśnie zawartością polisacharydów. A o tym, czy jest ich więcej, czy mniej, decyduje sposób pozyskiwania żelu. Są one bowiem wrażliwe na działanie wysokiej temperatury i pod jej wpływem ulegają degradacji. Jeśli więc zależy nam na dobrym, bogatym nie tylko w wodę i minerały, ale również polisacharydy żelu z aloesu, warto zapytać sprzedawcę, w jaki sposób żel jest pozyskiwany. I wybierać te produkty, które zawierają żel aloesowy pozyskiwany poprzez ekstrahowanie liści na zimno.
Aloes możemy kupić również w formie kremu, soku, maści, kapsułek. Bardzo dużą popularnością cieszy się też żywa roślina, której liście są po brzegi wypełnione dobroczynnym sokiem.
Aloes jest bardzo łatwy w uprawie (należy do rodziny sukulentów), a przecięty kawałek jego liścia może być stosowany bezpośrednio na skórę, albo posłużyć do samodzielnie przyrządzanych kosmetyków. Warto jednak wiedzieć o tym, że liść aloesu, który chcemy wykorzystać na przykład do okładów na oparzenia powinien mieć ok. 20 cm, a roślina nie może mieć mniej niż 3 lata. Na tydzień przed zbiorem należy przestać ją podlewać.
Aloes możemy stosować bezpośrednio na skórę i włosy. Przed zastosowaniem aloesu warto wykonać próbę uczuleniową, bo zdarza się, że aloes może wywoływać reakcje alergiczne.
Poza stosowaniem czystego żelu aloesowego, możemy dodawać aloes do samodzielnie robionych kosmetyków, wzbogacać nim kupione w sklepie kremy, olejki i odżywki do włosów. Do naszej dyspozycji są też gotowe linie kosmetyków opierających swoje działanie na właściwościach żelu z aloesu. Tego typu produkty oferuje m.in. marka Equilibra.
Jak używać aloes do pielęgnacji twarzy?
Aloes świetnie sprawdza się w pielęgnacji niemal wszystkich rodzajów cery. Jego stosowanie poleca się osobom z bardzo suchą, szorstką i podrażnioną skórą, przy problemach z trądzikiem i skłonną do częstych stanów zapalnych. Stosując żel z aloesu do pielęgnacji twarzy wzmacniamy stopień jej nawilżenia, łagodzimy stany zapalne i podrażnienia, zmniejszamy obrzęki i opuchliznę. Aloes łagodzi zaczerwienie skóry, wspiera procesy regeneracji naskórka, dostarcza cenne składniki odżywcze. Pomaga też w rozjaśnianiu blizn i przebarwień, zmniejsza szorstkość skóry i widoczność wyprysków. Wykazując działanie przeciwzapalne wspomaga leczenie trądziku.
Najlepsze sposoby na używanie aloesu w pielęgnacji twarzy:
- żel aloesowy zamiast serum pod krem -> wybierz żel wzbogacony ekstraktami i olejami roślinnymi (np. żel aloesowy Holika Holika)
- łagodząca i nawilżające maseczka do twarzy
- baza pod olejowanie twarzy
- żel pod oczy na obrzęki i opuchliznę
- punktowy żel na wypryski
Więcej informacji o stosowaniu aloesu na twarz znajdziesz tutaj:
Jak używać aloesu do pielęgnacji ciała?
Aloes warto wykorzystać również w pielęgnacji skóry całego ciała. Szczególnie polecam stosowanie żelu z aloesu na podrażnienia powstałe w skutek opalania oraz po depilacji. Dzięki właściwościom kojącym, przeciwzapalnym i regenerującym aloes złagodzi swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie skóry, nawilży ją i wygładzi.
→ Łagodzące okłady z aloesu
Okłady z aloesu to prawdziwa pierwsza pomoc na oparzenia i podrażnienia powstałe w skutek opalania. Nakładając na skórę żel z aloesu lub przykładając w podrażnione miejsca miąższ z przeciętej łodygi, szybko złagodzisz pieczenie, świąd i zaczerwienie skóry. Okłady możesz stosować nawet kilka razy dziennie, ale pamiętaj o tym, by nie nakładać żelu z aloesu na otwarte rany.
→ Aloes po depilacji
Aloes doskonale sprawdza się również po depilacji, gdy skóra jest podrażniona, swędzi, piecze i pojawiają się na niej drobne krostki. Nałożenie na suchą skórę żelu z aloesu przynosi podrażnionej skórze natychmiastową ulgę.
Jak używać aloes do pielęgnacji włosów?
Aloes jest humektantem, który świetnie nawilża włosy i skórę głowy. Dzięki temu, że jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, nie musimy obawiać się, że będzie nadbudowywał się na powierzchni włosów. Stosując aloes do pielęgnacji włosów i skóry głowy możemy liczyć na odżywienie cebulek, szybszy wzrost włosów i likwidację suchego łupieżu. Aloes sprawi, że włosy będą bardziej lśniące i gładkie, doda im objętości, wzmocni i będzie zapobiegał ich elektryzowaniu. Warto jednak pamiętać, że jako humektant może wzmacniać puszenie się włosów, dlatego osoby z włosami wysokoporowatymi muszą korzystać z aloesu w rozsądny sposób.
Jak używać aloes w pielęgnacji włosów i skóry głowy:
- jako podkład w olejowaniu włosów
- jako wcierka do włosów
- dodatek do ulubionej maseczki
→ Kosmetyki do włosów na bazie aloesu
Bardzo wygodną formą stosowania aloesu do włosów jest używanie kosmetyków, których skład opiera się na ekstrakcie, żelu lub soku z aloesu. Sięgając po takie kosmetyki, zwróć uwagę na to, ile aloesu zawierają (im go więcej, tym chętniej producent się tym chwali) oraz co zawierają w składzie. Unikaj produktów z parafiną, silikonami i SLS-ami, a wybieraj te, które zawierają łagodne składniki roślinne, oleje i naturalne substancje myjące. Wszystkie produkty na bazie aloesu dostępne w Triny znajdziesz w dedykowanej kategorii (kliknij).
Więcej o aloesie w pielęgnacji włosów dowiesz się z tego wpisu:
Podsumowanie
Sięgając po aloes i kosmetyki na jego bazie możesz osiągnąć naprawdę świetne efekty pielęgnacyjne. Twoja skóra będzie lepiej nawilżona, włosy staną się miękkie i gładkie, znikną sińce pod oczami i zmniejszy się ilość zaskórników i stanów zapalnych. Pamiętaj jednak o tym, aby używać dobrej jakości żelu aloesowego oraz kosmetyków z naturalnymi składami, które opierają swoje działanie na jego właściwościach. Dzięki temu używanie aloesu w pielęgnacji będzie naprawdę skuteczne.
Komentarze (3)