Jak wybrać dobrej jakości olejek do twarzy? O tym musisz wiedzieć przed zakupem

Jak wybrać dobrej jakości olejek do twarzy

Zanim sięgniesz na sklepowej półce po olej roślinny do pielęgnacji twarzy, upewnij się, że jest on dobrej jakości. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie oleju? I czy wszystkie oleje roślinne są takie same?

Co trzeba wiedzieć o olejach?

Mamy dwa rodzaje olejów roślinnych. Oleje nierafinowane i rafinowane. Czym się od siebie różnią?

Oleje nierafinowane to czyste oleje roślinne, najwyższej jakości, które nie zostały poddane dodatkowemu oczyszczaniu, czyli rafinacji. W procesie rafinacji wiele cennych właściwości roślin, z których tłoczy się olej, zostaje utraconych. Oleje nierafinowane są więc bogatsze w zawartość składników odżywczych i lepiej służą skórze. Jednak ze względu na wysokie stężenie substancji w nich zawartych, mogą mieć działanie drażniące skórę alergiczną. Oleje nierafinowane charakteryzują się też często dość specyficznym zapachem roślin, z których zostały pozyskane. Jedne pachną ładnie, inne brzydko – a często jest to kwestia subiektywna, czy ten zapach Ci się podoba 🙂

rodzaje olejków do twarzy


Oleje rafinowane to oleje oczyszczone w procesie rafinacji. Rafinacja to proces pozyskiwania oleju z użyciem substancji chemicznych. Oleje rafinowane nie mają już tak silnych właściwości pielęgnacyjnych, jak oleje nierafinowane. Są też  pozbawione charakterystycznego dla olejów nierafinowanych zapachu.Różnią się też od nich kolorem. Są olejami tańszymi. Dobrze sprawdzają się jako składnik samodzielnie przygotowywanych kosmetyków. Ze względu na mniejsze stężenie zawartych w tych olejach substancji aktywnych, oleje rafinowane są bezpieczniejsze dla osób mających wrażliwą skórę.

Oleje roślinne mogą być pozyskiwane w procesie tłoczenia na zimno lub na ciepło.

Wartościowe dla Twojej skóry są oleje tłoczone na zimno. To w nich znajduje się najwięcej wartościowych substancji, które olej może utracić pod wpływem wysokiej temperatury.

Zanim kupisz olej

Podejmując decyzję o włączeniu olejów roślinnych do pielęgnacji twarzy, zastanów się, jakiego oleju potrzebuje Twoja skóra. Czy ma być to olej nawilżający, działający przeciwzapalnie, regulujący poziom sebum, czy jego głównym zadaniem ma być przede wszystkim dostarczenie skórze substancji odżywczych. Sprawdź, jakie oleje najlepiej wpisują się w potrzeby Twojej skóry. Jeśli masz skórę bardzo suchą wybierz oleje z grupy olejów nieschnących.

Tutaj przeczytasz jak dobrać najlepszy olejek do swojej skóry  -> Jaki olej do twarzy wybrać?

W przypadku skóry tłustej sięgnij po oleje schnące z niskim potencjałem komedogennym (które nie zapychają porów skóry).

O olejach do skóry problematycznej ze skłonnością do zapychania przeczytasz tutaj -> Oleje do skóry skłonnej do zapychania. Których unikać, a których używać?

Na co zwrócić uwagę kupując olej do pielęgnacji twarzy?

wysokiej jakości olej - jak wybrać
  1. Kupując oleje roślinne, warto zwrócić uwagę na ich opakowania. Oleje powinny być w szklanych butelkach, najlepiej z ciemnego szkła. Chroni to olej przed jełczeniem. Jeśli olej jest w szklanej butelce z jasnego szkła, zwróć uwagę na to, czy został zapakowany w kartonik, który chroni go przed kontaktem ze światłem słonecznym.
  2. Sprawdź, w jakich warunkach należy przechowywać olej. Wiele olejów roślinnych wymaga przechowywania w lodówce. Taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu oleju.
  3. Jeśli kupujesz olej roślinny w sklepie, zwróć uwagę na to, czy półka, na której stoi nie jest narażona na bezpośrednią ekspozycję światła słonecznego.
  4. Kupując olej w sklepie internetowym, zapytaj sprzedawcę o to, w jakich warunkach jest przechowywany.
  5. Oleje roślinne mają dość krótkie terminy przydatności. Często może być tak, że na zużycie oleju mamy 3 miesiącu, od momentu pierwszego otwarcia buteleczki. Warto więc zwrócić uwagę na zalecenia producenta, które znajdują się na opakowaniu i zapisać datę otwarcia butelki.
  6. Często trwałość olejów przedłuża się przy pomocy naturalnych konserwantów. Może to być olejek eteryczny, np. rozmarynowy. O tym, czy olej zawiera konserwant dowiesz się z etykiety.
  7. Oleje roślinne są pozbawione sztucznych substancji zapachowych. Możemy w nich wyczuć jedynie naturalny (często mało przyjemny) zapach rośliny, z której olej został pozyskany.
  8. W czystym oleju roślinnym nie powinno być dodatku parafiny. Parafina to pochodna ropy naftowej. Uważaj na nią bo zapycha pory!
  9. Jeśli chcesz mieć 100% pewność, że olej jest ekologiczny, wybierz olej z certyfikatem potwierdzającym jego organiczność.

Gdy już kupisz olej, pamiętaj o prawidłowych zasadach jego przechowywania. Trzymaj olej w lodówce lub łazienkowej szafce. Chroń przed działaniem światła, a po użyciu oleju, dokładnie zakręcaj buteleczkę.

Podsumowanie

Oleje roślinne to prawdziwi sprzymierzeńcy naszej skóry. Warto włączyć je do codziennej pielęgnacji. Należy jednak wybierać oleje roślinne wysokiej jakości, które zapewnią skórze kompleksową pielęgnację. Dobry olej nie musi być drogi. Ważne jednak, żeby był olejem nierafinowanym, tłoczonym na zimno, nie zawierał dodatkowych substancji zapachowych i konserwantów (poza konserwantami roślinnymi), był zamknięty w buteleczkę z ciemnego szkła lub zapakowany w papierowy kartonik.

Stosujesz oleje roślinne do pielęgnacji skóry twarzy? Na co zwracasz uwagę przy kupnie oleju?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Aminokwasy – podział i funkcje. Jakie aminokwasy znajdziesz w kosmetykach?

Aminokwasy – podział i funkcje. Jakie aminokwasy znajdziesz w kosmetykach?

Oczyszczanie twarzy – jak to robić dobrze i czego unikać?

Oczyszczanie twarzy – jak to robić dobrze i czego unikać?

Najlepsze maseczki dla nastolatków – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Najlepsze maseczki dla nastolatków – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Komentarze (3)

  1. M
    Marzena
    Moje olejki(incha,konopny,rycynowy,migdałowy)na pewno stoją dłużej niż 3 m.od otwarcia(w łazience).Czyli pewnie już powinnam wyrzucić?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Sprawdź, czy się nie zepsuły. Powąchaj – czy czuć, żeby olej był zjełczały? Zwróć też uwagę, czy nie pojawił się jakiś osad w butelce, paprochy itd. Jeśli wszystko jest okej, możesz jeszcze używać.
  2. M
    Marta
    Niedawno kupiłam olej tamnu, konopny, z pestek mali i nasion marchwi do olejowania twarzy razem z hydrolatem, czy muszę je trzymać w lodówce czy mogą stać w ciemnym miejscu w łazience? Zwłaszcza teraz kiedy nie ma upałów?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany