Najlepsze oleje do OCM

najlepsze oleje do OCM

Oczyszczanie twarzy olejami, czyli słynne OCM, jest nieodłącznym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej wielu z nas. Cenimy tę metodę przede wszystkim za delikatność, skuteczność i dokładność oraz za to, że nie wymaga stosowania chemicznych substancji myjących. U osób początkujących w temacie OCM ta metoda wzbudza sporo wątpliwości, do których dołączają też pytania o to, jak wykonać OCM oraz które oleje do OCM są najlepsze. I właśnie na pytanie o najlepsze oleje do OCM odpowiem w dzisiejszym wpisie.

Czym jest słynna metoda OCM?

OCM to skrót od oil cleansing metod. Oznacza to ni mniej ni więcej, jak oczyszczanie, czy też mycie skóry olejem, a konkretnie – specjalnie przygotowaną w tym celu mieszanką olejów. Nałożone na skórę oleje rozpuszczają znajdujący się na skórze makijaż, a podczas zmywania usuwają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Działając zgodnie z zasadą, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz oleje usuwają ze skóry zebrany na niej kurz i pot, które zmieszały się z naszym sebum i oczyszczają zatkane pory. Robią to w sposób bardzo delikatny, nie przesuszają skóry i nie uszkadzają jej naturalnego płaszcza ochronnego.

Więcej o metodzie OCM, jej zaletach oraz jak ją wykonywać krok po kroku, dowiesz się z artykułu:

OCM i oczyszczanie twarzy olejami. O co w tym chodzi?

Metoda OCM – najlepsze olejki do mycia twarzy

Aby prawidłowo wykonać OCM, należy sięgnąć po odpowiednio skomponowaną mieszankę olejów roślinnych. Olejem, który stosuje się w tradycyjnych mieszankach do OCM jest olej rycynowy. Ze względu na dość silne właściwości oczyszczające tego oleju, często zastępuje się go olejem jojoba, który jest równie skuteczny, ale znacznie delikatniejszy. Poniżej szczegółowo opisuję najlepsze oleje do OCM.

Olejek rycynowy

Olejek rycynowy pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego. Jest to bylina rosnąca m.in. w Polsce, z której nasion najpierw tłoczy się olej, a następnie poddaje procesowi wygotowania w wodzie. Taki proces pozyskiwania oleju prowadzi do rozkładu substancji trujących znajdujących się w nasionach rącznika. Uzyskany olej ma gęstą konsystencję, jasnożółty lub bezbarwny kolor i słabo wyczuwalny zapach.

Olejek rycynowy jest bardzo chętnie stosowany do pielęgnacji włosów, które wyraźnie wzmacnia, zagęszcza i regeneruje. Regularnie stosowany sprawia, że włosy szybciej rosną, mniej wypadają i eliminuje problem łupieżu.

Nie tylko olejek rycynowy działa zbawiennie na włosy. Zobacz inne olejki do włosów.

Ze względu na swoją budowę strukturalną podobną do budowy ludzkiego sebum, olejek rycynowy doskonale sprawdza się też w pielęgnacji skóry. Wykazuje działanie oczyszczające, przeciwzapalne, regulujące i łagodzące. To właśnie te właściwości sprawiają, że jest to olej najczęściej stosowany w metodzie OCM i stanowiący podstawę mieszanek olejowych służących do oczyszczania skóry.

Olej jojoba

Olej jojoba, czyli drugi najlepszy olej do OCM, pozyskuje się z nasion wiecznie zielonego krzewu Simmondsia Chinensis porastającego rozległe obszary Ameryki Środkowej. Jest to olej o jasnożółtym, niemal przezroczystym kolorze i delikatnym, słabo wyczuwalnym zapach. Budową chemiczną znacznie różni się od większości olejów roślinnych i jest zaliczany do grupy płynnych wosków.

olej jojoba do ocm

Skład chemiczny oleju jojoba, podobnie jak w przypadku oleju rycynowego, jest bardzo zbliżony do budowy ludzkiego sebum. Dzięki temu ten olej również może być stosowany do OCM i stanowić podstawę oczyszczających mieszanek olejowych. Zaletą oleju jojoba jest to, że może być on stosowany do wszystkich rodzajów skóry – nie tylko tłustej, trądzikowej i mieszanej (tak jak olejek rycynowy), ale też suchej, wrażliwej i skłonnej do częstych stanów zapalnych.

Olej jojoba wykazuje działanie oczyszczające, reguluje pracę gruczołów łojowych, łagodzi stany zapalne skóry. Wzmacnia też barierę ochronną skóry, chroni przed utratą wilgoci i neutralizuje działanie wolnych rodników.

Chcesz wiedzieć więcej o oleju jojoba? Przeczytaj ten wpis:

Olejek jojoba. Zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów

Jak dobrać oleje do OCM – oleje bazowe

Olejek rycynowy i olej jojoba to najlepsze oleje do OCM. Nie powinny być jednak stosowane samodzielnie, a w połączeniu z innymi olejami roślinnymi, w dopasowanych do wymagań skóry proporcjach. Wybierając oleje do OCM, stawiamy na oleje nierafinowane tłoczone na zimno. Tym, czym możemy (a nawet powinnyśmy) sugerować się przy wyborze oleju, który połączymy z olejem rycynowym lub olejem jojoba, jest rodzaj naszej cery. Poniżej przedstawiam najlepsze oleje do OCM w przypadku konkretnych typów skóry. Preparaty uporządkowałam w ramach praktycznych list produktów.

Oleje do skóry suchej i dojrzałej

♥ olej arganowy

♥ olej ze słodkich migdałów

♥ olej z pestek malin

♥ olej z marakui

♥ olej z pestek moreli

♥ olej z kiełków pszenicy

♥ olej makadamia

♥ olej z dzikiej róży

♥ olej lniany

Oleje do skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej

♥ olej konopny

♥ olej z czarnuszki

♥ olej lniany

♥ olej z pestek malin

♥ olej z pachnotki

♥ olej z krokosza

♥ olej z ogórecznika

♥ olej z pestek dyni

♥ olej tamanu

Oleje do cery naczyniowej

♥ olej z dzikiej róży

♥ olej ze słodkich migdałów

♥ olej z kocanki

♥ olej z orzecha laskowego

♥ olej z marakui

♥ olej z ogórecznika

Oleje do cery normalnej

♥ olej z pestek winogron

♥ olej ze słodkich migdałów

♥ olej z pestek granatu

♥ olej arganowy

♥ olej lniany

♥ olej z pestek moreli

Wszystkie najlepsze oleje do OCM znajdziesz w sklepie Triny.pl:

Jak łączyć oleje do OCM?

Aby stworzyć mieszankę do OCM, możemy łączyć ze sobą więcej niż tylko dwa rodzaje olejków, wykorzystując najlepsze oleje do OCM. Warto zestawiać je tak, by w pełni czerpać z ich dobroczynnych właściwości. Jednak w początkowym etapie, czyli zaczynając przygodę z OCM, warto wypróbować połączenie oleju jojoba lub rycynowego z jednym olejem według listy podanej wyżej, a dopiero później wzbogacać mieszankę kolejnymi olejami.

Proporcje, w jakich należy mieszać oleje OCM, znajdziesz w artykule o olejkach eterycznych, do którego linkuję poniżej, lub też w kompedium wiedzy: OCM i oczyszczanie twarzy olejami. O co w tym chodzi?

Mieszankę do OCM możemy wzbogacić dodatkiem olejku eterycznego. Dzięki temu nasz olej będzie nie tylko ładniej pachniał, ale zyska też dodatkowe właściwości.

O tym, jak i po co dodawać olejki eteryczne do mieszanki do OCM szczegółowo pisałam w tym artykule:

Czym wzbogacić mieszankę do OCM?

Najlepsze oleje do OCM – gotowe mieszanki

Jeśli nie chcesz robić swoich własnych mieszanek do OCM, możesz postawić na gotowe olejki do oczyszczania twarzy. Kupując taki olejek zwróć jednak uwagę, czy jest to olej, którym możesz wykonać tradycyjne OCM, czy mieszanka olejów wzbogacona emulgatorem. Tego typu mieszanka działa w nieco inny sposób i podczas zmywania wodą tworzy delikatną emulsję. Możliwe też, że olejek który kupisz, będzie nazywał się olejkiem do demakijażu, ale jego skład będzie pozwalał na stosowanie go do OCM. Pamiętaj, że OCM służy do codziennego oczyszczania twarzy z nadmiaru sebum, brudu, potu, złuszczonego naskórka, a jeśli jest na niej makijaż – usuwa również go.

Poniżej znajdziesz moje propozycje olejków, które z powodzeniem możesz stosować do OCM.

Olejek do demakijażu dla cery mieszanej Nacomi

olej do demakijażu nacomi

Olejek Nacomi dedykowany cerze mieszanej to mieszanka olejku rycynowego z olejem ze słodkich migdałów, olejem jojoba, olejem z pestek winogron, olejem arganowym, olejem inca inchi i olejem rokitnikowym. Mieszankę wzbogaca witamina E. Olejek bardzo dobrze oczyszcza skórę, usuwa z niej makijaż i odtyka zatkane pory. Wzmacnia też rzęsy, zmiękcza, nawilża i wygładza skórę oraz łagodzi stany zapalne.

Olejek do demakijażu Resibo

olejek do demakijażu resibo

Olejek do demakijażu Resibo opiera swoje działanie na właściwościach oleju lnianego, oleju z pestek winogron, oleju manuka i oleju abisyńskiego. Doskonale radzi sobie z oczyszczaniem twarzy z codziennych zanieczyszczeń, usuwa makijaż, odtyka pory. Jest bardzo łagodny, dzięki czemu może być stosowany do wszystkich rodzajów cery. Do olejku dołączona jest ściereczka z mikrofibry, która bardzo dobrze usuwa olej (wraz z całym brudem) ze skóry.

Najlepsze oleje do OCM – podsumowanie

Oczyszczanie twarzy olejami to skuteczny i bardzo delikatny sposób na usunięcie makijażu i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Z powodzeniem można stosować tą metodę do oczyszczania wszystkich rodzajów cery, o każdej porze roku. Wybierając gotowe oleje do metody OCM zwracaj zawsze uwagę na ich skład i unikaj w nich parafiny, silikonów i barwników. A tworząc własne mieszanki, wypróbuj zarówno te oparte na olejku rycynowym, jak i te, których działanie będzie wynikało z właściwości oleju jojoba. Dzięki temu metodą prób i błędów uda Ci się odnaleźć mieszankę, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb Twojej skóry. Powodzenia!

Oczyszczasz twarz olejami? Które oleje do OCM lubisz najbardziej? Jak działają na Twoją skórę? Jakie są Twoim zdaniem najlepsze oleje do OCM? Podziel się swoimi rekomendacjami!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Chelatowanie włosów – na czym polega ten zabieg i dlaczego warto go wykonywać?

Chelatowanie włosów – na czym polega ten zabieg i dlaczego warto go wykonywać?

Kolorówki – tajemnice profesjonalnego makijażu

Kolorówki – tajemnice profesjonalnego makijażu

Komentarze (3)

  1. E
    Ewa
    Ja się kocham w pielęgnacji olejami – od dziecka cierpię na AZS i swoje ukojenie znalazłam w oleju konopnym z CBD <3 polecam z pełną świadomością!
  2. D
    Dominika
    Może to głupie pytanie, ale czy OCM stosuje się TYLKO do oczyszczenia twarzy z makijażu? Czy jest w ogóle sens stosować tę metodę, jeśli nie maluję się na co dzień? Zastanawiam się, czy to byłby dobry pomysł, gdybym oczyszczała cerę olejami, zostawiła na twarzy na jakiś czas, a potem jeszcze bym oczyściła np. pudrem myjącym (lub na odwrót)? Co o tym myślicie?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      To bardzo dobre pytanie! OCM to nie metoda demakijażu, a oczyszczania twarzy! Czyli służy do codziennego oczyszczania twarzy z nadmiaru sebum, brudu, potu, złuszczonego naskórka. A jak mamy makijaż, to dodatkowo usuwa też makijaż. Oczyszczenie olejami i zastosowanie pudru oczyszczającego jako drugiego kroku oczyszczania to bardzo dobry pomysł 🙂

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany