Olej kameliowy w pielęgnacji – poznaj właściwości tej azjatyckiej dobroci!

olej kameliowy na twarz i włosy

Olej kameliowy, zwany też herbacianym, to absolutne must have, jeśli jesteś fanką azjatyckiej pielęgnacji. Ale nie tylko. Okazuje się, że olej z nasion kwiecistej kamelii znakomicie działa na włosy i skórę. Jak? Dowiesz się z tego artykułu. Oto kompendium wiedzy o zastosowaniu i właściwościach oleju kameliowego.

Szukasz oleju kameliowego? Sprawdź:

Na rozmaitych blogach i forach możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że to właśnie olej kameliowy stoi za nieskazitelną cerą i pięknymi włosami Japonek. I coś w tym jest. Plusem tego oleju jest to, że stał się na tyle powszechny, że i Ty możesz skorzystać z jego dobrodziejstw. Czy warto? W tym artykule postaramy się udowodnić, że tak. Najpierw jednak kilka słów, czym tak właściwie jest olej kameliowy.

Co to jest olej kameliowy?

Oleje roślinne od wieków są podstawą tradycyjnej medycyny chińskiej. Stosowane są w leczeniu rozmaitych schorzeń, w tym dolegliwości żołądkowych, a także w pielęgnacji. Intensywnie nawilżający olej kameliowy od wieków jest sekretem urody Japonek i starożytnych gejsz, ale nie jest dobrze znany w innych częściach świata, tak na przykład na Zachodzie kwiat kamelii do niedawna był używany głównie do celów dekoracyjnych. Dziś olej z nasion herbaty, znany jako kamelia lub olej z nasion kamelii, jest chętnie wykorzystywany na włosy i skórę.

Olej herbaciany, inaczej kameliowy, można stosować na dwa sposoby: w postaci zewnętrznej jako olej pielęgnacyjny oraz wewnętrznie jako produkt o właściwościach leczniczych.

Olej kameliowy (Camellia oil) wytwarzany jest z kwiatu kamelii, rośliny z rodziny herbatowatych, występującej naturalnie w całej Azji Wschodniej. Uzyskuje się go poprzez tłoczenie na zimno nasion kamelii, dzięki czemu zachowuje pełnię swoich cudotwórczych właściwości.

W kosmetyce najczęściej wykorzystuje się odmiany:

Olej kameliowy jest nietłusty, szybko się wchłania i nie pozostawia nieprzyjemnego uczucia lepkości. Ma złoto-żółty kolor, jest jedwabisty w dotyku, a przy tym ma lekki specyficzny zapach, przez który uchodzi za afrodyzjak w krajach azjatyckich.

Co zawiera olej kameliowy?

Olej kameliowy zawiera kwasy tłuszczowe NNKT jak oleinowy (średnia zawartość 86%), palmitynowy (7,5%), linolowy (4%), stearynowy (2%) i arachidowy (0,5%). Jest również  bogaty w witaminy A, B, C, D i E oraz polifenole. Cennym składnikiem jest tu kamelioferyna A, czyli składnik o działaniu przeciwstarzeniowym.

Dlaczego warto włączyć olej z kamelii do pielęgnacji? Witamina A wspiera zdrową produkcję nowych komórek skóry, a witamina D wspiera ich wzrost. Udowodniono, że witamina E pomaga skórze zachować wilgoć, czyniąc ją bardziej miękką, gładszą i mniej podatną na drobne zmarszczki. Olej kameliowy bogaty jest w przeciwutleniacze, które pomagają łagodzić stany zapalne skóry, podrażnienia, a nawet objawy trądziku. Przeciwutleniacze chronią również Twoją skórę przed przyszłymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Olej kameliowy w porównaniu do oliwy z oliwek ma więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych i dzięki temu wykazuje o wiele lepsze właściwości antyoksydacyjne. Do tego wykazuje wyjątkową zdolność zatrzymywania wilgoci i jest jednym z najszybciej wchłanianych olejów roślinnych.

Co istotne, olej kameliowy ma podobną masę cząsteczkową i skład jak sebum, czyli olej, który naturalnie zawiera Twoja skóra, dzięki czemu wnika w najgłębsze warstwy skóry. Ponadto wysokiej jakości produkty, takie jak olejki do twarzy z kamelii, nie zawierają soi, orzechów, glutenu i są wegańskie.

Olej kameliowy nadaje się do szerokiej gamy zastosowań i jest powszechnie stosowany ze względu na wyjątkowe właściwości nawilżające, przeciwstarzeniowe, regenerujące, kojące, wzmacniające i odmładzające. Najbardziej popularne kosmetyki z dodatkiem oleju kameliowego to kremy, oliwki do twarzy i ciała oraz rozmaite serum i maski do ochrony i odżywiania włosów. 

Olej kameliowy na skórę

Unikalna kompozycja kwasów oleinowych i witamin oleju kameliowego zapewnia skórze wiele korzyści. Witaminy zapewniają niesamowite odżywienie skóry, pozostawiając ją aksamitną i gładką w dotyku.

Działanie oleju kameliowego na skórę:

  • głębokie nawilżenie i odżywienie
  • redukcja zaczerwienień
  • zmniejszenie stanów zapalnych
  • poprawa elastyczności
  • mniejsza widoczność blizn

W największym skrócie olej z kamelii nawilża, odżywia, regeneruje, a na dodatek pobudza produkcję kolagenu, co sprzyja odmłodzeniu skóry. Dodajmy, że olej kameliowy ze względu na umiejętność penetracji głębszych warstw skóry jest znakomitym surowcem transportującym składniki aktywne, przez co znakomicie nadaje się do masażu ciała.

Olej kameliowy na włosy

Te same właściwości, które sprawiają, że olej kameliowy jest doskonały dla Twojej skóry, sprawiają, że jest często wykorzystywany w preparatach do pielęgnacji włosów. Składniki odżywcze i kwasy, które odżywiają Twoją skórę, działają również w przypadku włosów, rzęs, a nawet paznokci. Co więcej, ten niesamowity olej roślinny pomaga zachować strukturę białkową włosów i zapobiega uszkodzeniom UV. Jest nasycony kwasami oleinowymi, białkami i glicerydami, które są niezbędne do utrzymania zdrowych, mocnych i lśniących włosów.

Działanie oleju kameliowego na włosy:

  • nawilża włosy i domyka łuski
  • wzmacnia i przyspiesza regenerację
  • wygładza włosy bez ich obciążania
  • zapobiega puszeniu i elektryzowaniu
  • zapobiega wypadaniu włosów i łamliwości
  • nadaje włosom blasku i miękkości
  • działa na suchą skórę głowy, zapobiegając podrażnieniom i łupieżowi

Olej kameliowy stosowany na włosy zapewnia im blask i miękkość. Dodatkowo wspomaga regenerację i zapewnia im porządną dawkę nawilżenia, przez co jest polecany do włosów suchych i zniszczonych. Musisz też wiedzieć, że to właśnie olej kameliowy w krajach orientu jest powszechnie stosowany za włosy i to on stoi za pięknymi, długimi i lśniącymi włosami Japonek.

Jak stosować olej kameliowy?

Olej kameliowy może mieć postać płynną lub stałą, która łatwo rozpuszcza się w dłoni. Jest lekki, dzięki czemu jest idealnym produktem pielęgnacyjnym na dzień i na noc, również dla skóry tłustej i trądzikowej. Warto wcierać go w skórę szyi i starzejącą się skórę dłoni przed snem.

Aby użyć oleju kameliowego, po prostu weź niewielką jego ilość i nałóż okrężnymi ruchami. W przypadku włosów dobrze stosować go przed myciem – dzięki temu zapobiegniesz nadmiernemu wypadaniu włosów oraz łupieżowi. 

Jeśli chcesz wykorzystać olej kameliowy do masażu ciała, możesz przygotować ultranawilżający i wygładzający olejek – wystarczy, że wymieszasz łyżkę oleju z dwoma kropelkami oleju pomarańczowego. Jeśli masz podrażnioną skórę, skłonną do przesuszenia i zaczerwienień, ukojenie przyniesie olejek lawendowy wymieszany z kamelią – zapach lawendy zadziała aromateraupetycznie, wprowadzając w błogi stan relaksu.

Kosmetolog odpowiada na Wasze pytania o olej kameliowy

kosmetolog radzi

Czy olej kameliowy jest odpowiedni dla skóry wrażliwej?

Olej kameliowy doskonale sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu skóry – w tym skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Stosowanie tego oleju pomaga złagodzić świąd, zaczerwienienie i pieczenie, a także zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Czy olej kameliowy zapycha pory?

Olej kameliowy nie jest komedogenny – nie zapycha porów skóry i nie przyczynia się do powstawania wyprysków. Może być z powodzeniem stosowany w przypadku cery mieszanej i tłustej. Olej kameliowy wpływa dobroczynnie na poprawę wyglądu i kondycji skóry problematycznej. Wygładza i głęboko nawilża skórę, nie pozostawiając na niej tłustej i lepkiej powłoki. 

Czy olej kameliowy można stosować na usta?

Tak – olej kameliowy może być nakładany bezpośrednio na usta. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji suchych i spierzchniętych ust, jako zamiennik balsamu lub pomadki ochronnej. 

Czy olej kameliowy zapobiega siwieniu włosów?
Olej kameliowy doskonale pielęgnuje włosy – nawilża je, odżywia i głęboko regeneruje. Może być stosowany na siwiejące włosy oraz włosy farbowane. Olej kameliowy pomaga zabezpieczyć kolor włosów oraz ograniczyć jego płowienie.

Czy olej kameliowy może być stosowany w trakcie ciąży?

Tak – stosowanie tego oleju jest bezpieczne w okresie ciąży. Olej kameliowy świetnie nawilża, wygładza i uelastycznia skórę. Regularne stosowanie oleju kameliowego w połączeniu z delikatnym masażem pomaga zapobiegać powstawaniu rozstępów oraz zmniejszyć widoczność istniejących zmian na skórze. Olej kameliowy pomaga również zniwelować swędzenie skóry, co zdecydowanie zwiększa poczucie komfortu kobiet ciężarnych.

Olej kameliowy – podsumowanie

Olej kameliowy używany jest od wieków w Chinach i Japonii, powszechnie uważany jest za ceniony sekret młodzieńczej, nieskazitelnej urody kobiet z Azji Wschodniej. W krajach zachodnich uchodzi za eliksir młodości oraz za afrodyzjak (ze względu na specyficzny zapach).

Jego popularność rośnie na całym świecie, głównie za sprawą niezwykłych zdolności zatrzymywania wilgoci i wnikania w najgłębsze warstwy skóry, przez co dostarcza ogromne ilości składników odżywczych. Olej kameliowy to remedium na suchą skórę, włosy czy zniszczone paznokcie.

Czy znasz olej kameliowy? Miałaś okazję go stosować? Podziel się w komentarzu swoimi doświadczeniami!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Zielona herbata w kosmetykach  – czy wiesz o niej wszystko?

Zielona herbata w kosmetykach – czy wiesz o niej wszystko?

Najlepsze żele do cery mieszanej – Ranking TOP 8 w 2023 roku

Najlepsze żele do cery mieszanej – Ranking TOP 8 w 2023 roku

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany