Peeling skóry głowy – od A do Z!

peeling do skóry głowy

Odpowiadam na najważniejsze pytania o peeling skóry głowy: dlaczego warto go robić? Jak często, w jaki sposób? Jakich efektów możesz się spodziewać? Poznasz najlepsze naturalne peelingi do skóry głowy i sposoby, jak zrobić peeling skóry głowy.

Słysząc peeling, pierwsze nasze skojarzenie to oczywiście twarz i usuwanie z jej powierzchni martwego naskórka oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Popularne są też peelingi do ciała, które stosujemy głównie z myślą o ujędrnieniu skóry. A peeling skóry głowy? To wciąż mało popularny zabieg stosowany w pielęgnacji włosów i będący zaskoczeniem, gdy słyszy się o nim po raz pierwszy.

Peeling skóry głowy – dlaczego warto?

Zadaniem peelingu wykonywanego na skórze głowy jest oczyszczenie skóry z pozostałości po kosmetykach (szamponach, odżywkach, lakierach, piankach, żelach, lotionach itd.) i usunięcie z niej martwego naskórka. Podczas krótkiego masażu, który jest nieodłącznym elementem peelingu, poprawia się krążenie krwi w komórkach skóry, dotlenia cebulki i ułatwia skórze przyjmowanie składników odżywczych. A to przekłada się na efekty, które mogą być naprawdę zaskakujące!

Regularnie wykonywany peeling skóry głowy sprawia, że:

  • włosy są odbite u nasady
  • skóra jest odżywiona
  • włosy wolniej się przetłuszczają
  • zmniejsza się swędzenie skóry
  • znikają podrażnienia
  • skalp jest oczyszczony z pozostałości kosmetyków i codziennych zanieczyszczeń
  • cebulki otrzymują więcej substancji odżywczych
  • włosy zaczynają szybciej rosnąć
  • zmniejsza się wypadanie włosów
  • włosy są mocniejsze i bardziej lśniące

Żeby peeling skóry głowy przyniósł oczekiwane efekty należy wykonywać go regularnie, co najmniej raz w tygodniu.

zalety peelingu skóry głowy

Kiedy warto wykonać peeling skóry głowy?

kiedy robić peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy warto stosować bez względu na rodzaj włosów i najlepiej włączyć go do ich stałej pielęgnacji. Wskazania, które mogą podjąć Ci decyzję o tym, żeby taki peeling zrobić to:

  • osłabione włosy
  • podrażniona, zaczerwieniona skóra
  • częste swędzenie skóry głowy
  • szybkie przetłuszczanie się skóry
  • wolny wzrost włosów
  • brak lekkości i objętości włosów
  • łupież
  • krostki na skórze głowy
  • wypadanie włosów

W każdym z tych przypadków peeling pomoże przywrócić skórze równowagę, zadba o jej oczyszczenie i lepsze odżywienie cebulek.

Domowy czy ze sklepu? Jaki peeling do skóry głowy wybrać?

W ofercie produktów do pielęgnacji włosów peeling jest już coraz częściej spotykanym kosmetykiem. Skończyły się więc już wymówki do wprowadzenia zabiegu peelingu skalpu do naszego rytuału pielęgnacyjnego. Oprócz gotowych produktów peelingujących, możesz również skorzystać z peelingów domowej roboty. Są naprawdę bardzo proste w przygotowaniu i zapewniające skuteczne działanie oczyszczające.

Gotowe produkty mają tę zaletę, że ich składniki są skierowane na rozwiązywanie konkretnych problemów, mają odpowiednie proporcje, a ich stosowanie jest łatwe i przyjemne. Osobom, które mają obawy, co do działania kosmetyków robionych samodzielnie, polecam peeling do skóry głowy ze sklepu – będzie idealnym rozwiązaniem.

Jeżeli nie znalazłaś odpowiedniego peelingu do skóry głowy, możesz posiłkować się też półproduktami, które doskonale sprawdzają się jako dodatek do peelingu – będą to na przykład glinki, lub kosmetykami o uniwersalnym i wszechstronnym działaniu, jak na przykład czarne mydło.

Peelingi i kosmetyki do peelingu skóry głowy ze sklepu

Zielona glinka Nacomi może służyć do peelingu głowy i polecam stosować ją szczególnie wtedy, gdy masz problem z szybkim przetłuszczaniem się skóry i włosów. Glinka reguluje pracę gruczołów łojowych, absorbuje nadmiar sebum i oczyszcza skórę. Wystarczy, że wymieszasz ją z ulubionym szamponem i peeling gotowy.

Łagodzący peeling do skóry głowy Vianek Różowy wykazuje działanie łagodzące i oczyszczające. Pomaga w usunięciu ze skóry pozostałości po kosmetykach stylizacyjnych (pianki, lakiery), nadmiar zrogowaciałego naskórka i łupież. Sprawia, że włosy są odbite u nasady i wolniej się przetłuszczają. Poprawia też ukrwienie i dotlenia skórę, stymulując w ten sposób cebulki i przyspieszając wzrost włosów.

Glinka Ghassoul Nacomi, czyli glinka marokańska to świetny sposób na usunięcie ze skalpu tłuszczu wytwarzanego przez gruczoły łojowe, substancji organicznych i mineralnych pozostałych po odparowaniu potu, resztek keratyny i pozostałości produktów stosowanych do układania i utrwalania fryzury. Dodaje włosom lekkości, odbija je u nasady i przedłuża ich świeżość.

♥ Peeling do skóry głowy OnlyBio produkt urzeka pięknym, kolorowym opakowaniem, jednak najbardziej interesuje nas jego zawartość. W składzie peelingu znajdziemy m.in. białą glinkę, pestki moreli oraz kwas mlekowy. Produkt polecany jest w szczególności w przypadkach przetłuszczającej skóry głowy, jeżeli używasz mocnych środków stylizacyjnych lub dla włosów z tendencją do wypadania.

Peeling trychologiczny stymulujący wzrost włosów Farmona przydatny będzie w walce z wypadaniem włosów. Składniki aktywne, takie jak kwasy AHA, papaina, arginina, ekstrakt ze skrzypu polnego, prowitamina B5 czy też mocznik, oczyszczają dokładnie skórę głowy i dbają o szybszy wzrost włosów.

Szampony i mydła peelingujące skórę głowy – moje rekomendacje

♥ Peelingujący szampon do włosów w proszku Khadi nie jest typowym peelingiem, ale świetnie spełnia jego funkcję. Dokładnie oczyszcza włosy i skórę głowy z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, pomaga odbić włosy u nasady i delikatnie je usztywnia. Wykazuje działanie wzmacniające cebulki włosów, zapobiega ich wypadaniu, odżywia i wygładza. Nadaje włosom piękny, naturalny połysk. W skrócie – robi jeszcze więcej niż typowy peeling do skóry głowy.

Czarne mydło Bioline to kosmetyk o uniwersalnym zastosowaniu, świetny także jako peeling skóry głowy. Złuszcza i usuwa martwy naskórek, oczyszcza, odtyka zatkane pory i pomaga usunąć nawet bardzo głębokie zanieczyszczenia. Wspomaga łagodzenie stanów zapalnych i podrażnień, doskonale sprawdza się w pielęgnacji podrażnionej skóry. Przedłuża świeżość włosów.

Polecane kosmetyki naturalne do oczyszczania skalpu

Najlepszy peeling do skóry głowy, jaki znajdziesz w sklepie, to czarne mydło, czyli popularne Savon Noir.

Chociaż nie zawiera składników ścieralnych, doskonale oczyszcza skórę, usuwa z niej martwy naskórek, a masaż nim wykonany, poprawia krążenie i dotlenia komórki. W pielęgnacji skóry głowy doskonale sprawdzi się Czarne mydło z glinką rassoul i olejem laurowym. Nie tylko oczyści skórę i usunie martwy naskórek. Odżywi też cebulki, odtłuści skórę głowy, pomoże uregulować poziom sebum i złagodzi stany zapalne.

Nie mogę pominąć też mydła Aleppo z olejem laurowym.

Za sprawą swoich właściwości oczyszczających, może być delikatnym peelingiem skóry głowy. Jeśli Twoim problemem jest przetłuszczająca się skórą, wypróbuj mydło z 20% zawartością oleju laurowego. Do skóry suchej i łuszczącej wybierz mydło nawilżające. Doskonałe będzie mydło z 5% zawartością oleju laurowego. Myjąc włosy mydłem Aleppo warto zastosować płukankę octową, która zmiękczy włosy i zmyje z włosów osad, który może pozostać po mydle.

Domowy peeling do skóry głowy

Przygotowanie peelingu do skóry głowy jest bardzo łatwe – wystarczy, że do szamponu dodasz 1-2 łyżki cukru, najlepiej trzcinowego i peeling gotowy. Taki peeling nie zawsze jednak się sprawdza i często słyszę opinię, że jest mało skuteczny. Ale spróbować i tak warto! A poniżej znajdziesz kilka innych pomysłów na domowe peelingi do skóry głowy, które warto przetestować, by znaleźć ten, który będzie służył Twoim włosom i skórze najlepiej.

Najlepsze peelingi do zrobienia w domu

domowy peeling do skóry głowy jak zrobić

Do najczęściej polecanych peelingów do skóry głowy należą te, które możesz wykonać sama w domu. Być może nie każdy z nich sprawdzi się u Ciebie, dlatego warto byś dała szansę każdemu z nich i dzięki temu znalazła peeling idealny.

Peeling cukrowy – nawilżający

To najbardziej popularny peeling do skóry głowy, którego przygotowanie wymaga połączenia cukru z delikatnym szamponem. Możesz użyć cukru trzcinowego, odpowiedni będzie też cukier biały. Jednak im większe kryształki cukru, tym lepiej. W związku z tym, że cukier szybko się rozpuszcza, peeling powinnaś nałożyć na głowę od razu po przygotowaniu. Peeling będzie delikatnie się pienił, a drobinki cukru nie tylko oczyszczą skórę, ale też ją nawilżą. Podczas masażu cukier się rozpuści, nie powinnaś więc mieć problemu z usunięciem go z włosów.

Peeling z glinką marokańską – odtłuszczający

Jest to doskonały peeling do skóry głowy, która się przetłuszcza. Glinka marokańska ma właściwości oczyszczające i odtłuszczające. Wspomaga leczenie łupieżu, dodaje włosom objętości, odbijając je u nasady. Do przygotowania peelingu potrzebujesz:

  • 2 łyżki delikatnego szamponu
  • 2 łyżki cukru trzcinowego
  • 1 łyżkę glinki ghassoul

Wymieszaj wszystko składniki w miseczce i nałóż powstałą papkę na skalp. Delikatnie masuj, wykonując okrężne ruchy opuszkami palców. Po zakończeniu peelingu umyj włosy szamponem, aby wypłukać z nich glinkę.

Peeling kawowy – oczyszczający

To dobrze oczyszczający peeling, do którego przygotowania potrzebne są:

  • 2 łyżki delikatnego szamponu
  • 3 łyżki mielonej kawy

Ten peeling może nieco podrażniać delikatną skórę głowy. Zetknęłam się też z opinią, że może przyciemniać jasne włosy. Po jego zastosowaniu należy umyć włosy szamponem, aby wymyć ziarenka kawy.

Peeling lniany – normalizujący pracę gruczołów łojowych

Peeling o działaniu nawilżającym i regulującym pracę gruczołów łojowych. Polecany do przesuszonej i łuszczącej się skóry. Aby go przygotować potrzebujesz:

  • 4 łyżki cukru
  • 2 łyżki siemienia lnianego
  • kilka kropli octu jabłkowego

Siemię lniane odżywia i wzmacnia cebulki, cukier nawilża skórę. Dodatek octu sprawia, że włosy są lśniące i lekko odbite u nasady.

peeling skóry głowy efekty

Jaką rolę pełni peeling skóry głowy?

Peeling ma za zadanie oczyszczać skórę i usuwać z niej martwy naskórek. Wykonując peeling skóry głowy usuwasz z niej pozostałości po kosmetykach, dotleniasz cebulki i ułatwiasz skórze przyjmowanie składników odżywczych. Przy okazji regulujesz też pracę gruczołów łojowych i poprawiasz krążenie krwi w komórkach skóry głowy.

Efekty stosowania peelingu – zapamiętaj!

  • skóra jest dokładnie oczyszczona, zrelaksowana i uspokojona
  • skóra lepiej wchłania substancje odżywcze
  • włosy są odbite od nasady
  • wzmocnienie mieszków włosowych
  • poprawa mikro-krążenia krwi w skórze głowy
  • szybszy wzrost włosów
  • odtłuszczenie skóry – włosy wolniej się przetłuszczają
  • złagodzenie swędzenia i wyeliminowanie suchego łupieżu
  • nawilżenie

Peeling skóry głowy krok po kroku

Pamiętaj, że peeling musi być wykonany delikatnie.

  1. Dokładnie zmocz włosy wodą i zaczekaj, aż jej nadmiar ścieknie.
  2. Nałóż peeling na skórę.
  3. Wykonaj 2-3 minutowy, delikatny masaż. Masuj głowę opuszkami palców, kolistymi ruchami.
  4. Spłucz peeling, starając się dokładnie zmyć pozostałe drobinki. Jeśli stosujesz np. peeling z glinką, umyj włosy szamponem.
  5. Nałóż na włosy odżywczą maskę.
  6. Spłucz i pozwól włosom naturalnie wyschnąć.

Na bardzo suche końcówki włosów przed wykonaniem peelingu nałóż odżywkę.

Jak często stosować peeling do skóry głowy?

Na początek możesz wykonywać peeling raz w tygodniu. Jeśli zaczniesz zauważać poprawę, skóra będzie uspokojona, przestanie swędzić, włosy będą przetłuszczały się wolniej, to wykonuj peeling raz na 2 tygodnie. Z czasem być może będziesz potrzebować tylko jednego peelingu w miesiącu. Wszystko zależy od tego, jak skóra i włosy będą reagować na peeling i jak szybko osiągniesz spodziewane rezultaty. Pamiętaj jednak, że peeling musi być wykonywany systematycznie.

Podsumowanie

Stosując peelingi do twarzy i ciała, nie zapominaj też o skórze głowy. Pozostałości po kosmetykach, które się nabudowują na skórze, zakłócają jej prawidłowe funkcjonowanie, co może być przyczyną wielu problemów z włosami i skórą, z którymi się zmagasz. Peeling jest jednym z tych zabiegów, które na pewno poprawią wygląd Twoich włosów i przyczynią się do zdrowego funkcjonowania skóry. Aby tak było, warto stosować go regularnie, jednocześnie pamiętając o tym, że ma być to zabieg wykonywany delikatnie, bo mocne tarcie, zwłaszcza, gdy stosujesz peeling cukrowy lub kawowy, może podrażnić skórę.

Stosowałaś już peelingi na skórę głowy? Który peeling najlepiej się u Ciebie sprawdził?

Przeczytaj także

Jak chronić włosy przed słońcem i promieniowaniem UV?

Jak chronić włosy przed słońcem i promieniowaniem UV?

Naturalna pielęgnacja męskiej skóry – dlaczego warto?

Naturalna pielęgnacja męskiej skóry – dlaczego warto?

Komentarze (21)

  1. W
    Odpowiedzi ()
    1. W
    2. M
    3. L
  2. D
    Odpowiedzi ()
    1. m
    2. A
      Ania
      Zadnych zabiegow pielegnacyjnych nie wykonujemy glowa w dol. Wlos powinien zawszd byc pielegnowany, myty, czesany zgodnie z kierunkiem wzrostu.
    3. A
      Aga N.
      Mycie włosów czy nakładanie odżywki można wykonywać tak i tak. Ponadto masowanie skalpu właśnie głową w dół sprzyja kondycji cebulek.
    4. A
  3. j
    jasta
    stosuje peelingi skóry głowy. to jest świetne, zarówno dla włosów jak i dla skóry głowy. w taki sposób pozbyłam się też łupieżu, dodatkowo stosując szampon przeciwłupieżowy xxx. teraz nie mam łupieży, a z to mam zdrowa skórę głowy i odżywione włosy.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Cieszę się, że coraz więcej osób potwierdza skuteczność peelingów skóry głowy i przekonuje się do ich stosowania 🙂
  4. M
    Małgorzata
    Dzień dobry, peeling z siemienia lnianego – to ma być siemię lniane zaparzone, kleiste, czy same pestki? Jak dokładnie przygotować ten peeling?
    Odpowiedzi ()
    1. K
      Kana
      Proponuję siemię zalać wodą, temp pokojowa, odstawić na ok. godzinę, kleik odcedzić od pestek (np sitko), wymieszać z cukrem + ocet. Tak jak w komentarzu poniżej – nie idzie tego wypłukać jeśli użyje Pani nasion. Z kawą jeszcze jako tako, chyba że jest się blondynką :p
    2. k
  5. A
    Anonim
    Jak już się wstawia przepisy na coś to miło by było gdyby były sprawdzone. Peeling z lnem to katastrofa. Wypłukanie tego z włosów graniczy z cudem. 40 minut intensywnego płukania a ja wciąż mam pełno tego we włosach. Tragedia.
    Odpowiedzi ()
    1. K
      Kana
      Dokładnie, jedynie grzebieniwm na wszy(: dlatego jak już stosować siemię lniane ja zalewam nasiona wodą (nie gorącą) i przecedzam ten kleik przez sitko, działa na skórę głowy ale też można (a nawet trzeba:)) na same włosy jako odżywka bez spłukiwania (z umiarem)
  6. K
    Kasia
    Chciałabym przestrzedz przed stosowaniem peelingu skóry głowy. Miałam taki zabieg u poleconego przez koleżankę trychologa, poskutkował wysuszeniem skóry i potwornym stanem zapalnym, oraz koniecznościa wizyty u dermatologa i silnych leków. Skóra piekła, bolały mnie włosy u nasady. Przez parę miesięcy nie mogłam dojść do ładu z włosami po jednym peelingu (!), niby profesjonalnym i do skóry delikatnej.
  7. G
    Gucia
    Ja stosuję na włosy peeling z Alterry z kawą. Wiem że jest do ciała ale jest tani (to mnie skusiło) i delikatny jak na peeling do ciała. Polecam go przede wszystkim dla tego że włosy po nim są fantastycznie lśniące sypkie i nie miałam takich po żadnej odżywce. On musi w składzie zawierać coś co świetnie działa na moje włosy. Serio żałuję że nie można robić peelingu przy każdym myciu 🙂 Jak ja robię peeling: rozrzedzam go wodą, chwilę wcieram go we włosy całą powierzchnią dłoni, dodaję wody w razie potrzeby aby te drobinki dostały się do skóry głowy a potem wsuwam palce między włosy kierując się POD WŁOS. Wtedy rzeczywiście docieram do skóry głowy.
  8. p
    pepe
    Kolejne opakowanie i kolejna radość z efektów, które daje mi peeling. Nie miałam nigdy nic lepszego. Fajnie oczyszcza ale nie wysusza włosów. Do tego po takim „zabiegu” moje włosy dostają jakby objętości :))))Cudnie

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany