Plebiscyt blogów Less Waste

plebiscyt blogów less waste

Ruch Less Waste polega na wprowadzaniu w swoje życie nawyków, które mają na celu zmniejszenie liczby produkowanych przez nas odpadów. Dlaczego dbanie o środowisko jest takie ważne, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Przychodzę natomiast z pomocą jak być bardziej eko w codziennym życiu. Na blogu Triny znajdziesz wiele ciekawych porad dotyczących naturalnej pielęgnacji. W naszym sklepie z kolei posiadamy bogatą ofertę kosmetyków Less Waste. Staramy się systematycznie wprowadzać nowe marki kosmetyków naturalnych. Wychodząc poza treści dostępne tutaj, chciałabym przedstawić Wam plebiscyt blogów Less Waste, czyli najciekawsze strony gdzie poznasz porady jak marnować mniej w innych dziedzinach swojego życia.

Na początek przypomnę kilka najpopularniejszych wpisów blogowych o minimalizmie w pielęgnacji, które ukazały się do tej pory na naszym blogu:

Przechodząc dalej, poniżej znajdziesz listę polecanych blogów z masą użytecznych informacji o byciu eko w podróży, kuchni i nie tylko. Lista jest ułożona w kolejności alfabetycznej.

Agataberry.pl

agataberry.pl

Imię i nazwisko: Agata Puk

Coś o sobie:

Moje podejście do stylu życia od dawna zakłada, aby stosować niewielką liczbę kosmetyków, ostrożnie dobierać ubrania czy dodatki do domu. W wielu kwestiach jestem minimalistką i nie lubię przepychu na co dzień – lubię otaczać się małą liczbą przedmiotów. Przede wszystkim dbam o to, aby moja skóra była odżywiona od wewnątrz, lubię też wygodne ubrania z naturalnych tkanin. Kiedyś w moje ręce trafiła książka Życie zero waste, w której autorka Katarzyna Wągrowska dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na życie w duchu zero waste. Ten sposób życia zakłada, że ograniczamy generowanie odpadów. Brzmi prosto, ale wcale takie proste nie jest. Sama autorka zaś pisze już na wstępie książki, że “głównym założeniem tego ruchu jest praktykowanie umiarkowanej i rozsądnej konsumpcji z poszanowaniem wykorzystywanych zasobów, aby zachować równowagę w środowisku i zostawić świat w co najmniej tak dobrym stanie, w jakim sami go zastaliśmy”. Nie sposób nie zgodzić się z tym, że takie podejście do naszej planety jest niezwykle ważne. Lektura książki była dla mnie bardzo inspirująca i chciałam wprowadzić część rozwiązań autorki do mojego życia. Czy się udaje? Myślę, że w podejściu less waste chodzi o to, aby sama droga była naszym stylem życia. Każdą zmianę najlepiej wprowadzać małymi krokami. Cieszę się, że udaje mi się wprowadzać w życie ekologiczne rozwiązania, choć wiem, że stosowanie filozofii less waste to bardzo duże wyzwanie. W mojej codzienności jest jeszcze dużo rozwiązań, które wcale nie są ekologiczne. Mam jednak nadzieję, że z czasem coraz więcej moich nawyków będzie bardziej przyjazna dla naszej planety.

Co znajdziesz na moim blogu?

Tematy realizowane na blogu to m.in. zdrowy styl życia, uroda, świadome zakupy, słodycze bez cukru, przepisy, less waste. Od sierpnia 2018 spełniam się w roli mamy i opisuję na blogu swoje doświadczenia związane z macierzyństwem.

Linki:

Blog, FB, IG.

Cosmeticosmos.pl

CosmetiCosmos

Imię i nazwisko: Aneta Ignaciuk

Coś o sobie: Od dawna interesują mnie tematy związane z przyrodą, dlatego ukończyłam ochronę środowiska i architekturę krajobrazu. Zdaję sobie sprawę, jakie korzyści, ale i zagrożenia, niesie ze sobą cywilizacja. Uważam jednak, że wiedza oraz uważność pomoże nam ograniczyć negatywny wpływ naszych codziennych wyborów na środowisko. Od 22 lat jestem wegetarianką, stosuję kosmetyki naturalne, szukam ciekawych rozwiązań (np. szampon w kostce, pasta do zębów w pastylkach, DIY), używam ekologicznych środków czystości (ocet i soda to złoto!), głównie kupuję ubrania z drugiej ręki, unikam „zachcianek” i fast fashion, stawiam na jakość i wielorazowość, a także lokalne warzywa i owoce. Staram się po prostu w życiu codziennym dokonywać lepszych dla planety wyborów, ale jest to też na luzie, bez samobiczowania i pouczania innych 🙂 Wiem, że mój „przykład” inspiruje znajomych, często pytają o różne kwestie, co zawsze mnie cieszy! Oczekuję jednak też rozwiązań systemowych, szczególnie w dziedzinie przemysłu, choć jednocześnie mocno wierzę, że działania jednostek również mają sens, pokazują choćby trendy i co jest dla nas ważne.

Co znajdziesz na moim blogu?

Cześć! Mam na imię Aneta i od 8 lat prowadzę blog CosmetiCosmos.pl. Znajdziesz tu recenzje kosmetyków, głównie naturalnych, przepisy DIY, porady, eko środki czystości i tematy less waste, moje doświadczenia i relacje z wydarzeń – na luzie. Jestem też organizatorką spotkań Nature of Woman, tworzę niszowy Box Dobroci, a kilka razy miałam przyjemność udzielać wywiadów dla radia czy portali internetowych. Pytania? Najszybciej znajdziesz mnie na Instagramie!

Linki:

Blog, IG.

Cozato.pl

cozato.pl

Zespół Cozato to między innymi Jakub Wasielak, Wiktoria Stykowska, Marta Zwolińska.

Coś o nas:

Cały zespół Cozato, który tworzy obecnie ponad 10 osób, to pasjonaci życia w stylu less waste. Od dawna na uwadze mieliśmy odpowiedzialną, zrównoważoną konsumpcję i dobraliśmy o to, aby przedmioty z których korzystamy wędrowały w drugi obieg (lub z drugiego obiegu do nas wpadały! ;)). Jednak dostępne obecnie rozwiązania, takie jak grupki facebookowe czy portale z ogłoszeniami, nigdy nie były dla nas satysfakcjonujące. Brakowało nam wygodnego, efektywnego rozwiązania, a najlepiej takiego, które łatwo zachęci inne osoby do dbania o planetę. Dlatego postanowiliśmy, że sami stworzymy coś takiego! Tworzymy więc platformę do wymiany rzeczami, a jednocześnie prowadzimy blog, na którym promujemy drugi obieg, odpowiedzialną konsumpcję i życie less waste.

Co znajdziesz na naszym blogu?

Cozato to projekt stworzenia serwisu internetowego wspomagającego realizację tzw. wymiany sąsiedzkiej. Platforma będzie łączyć osoby posiadające zbędne przedmioty z tymi, którzy mogą ich potrzebować. Serwis ruszy tej jesieni, jednak postanowiliśmy wystartować z blogiem już wcześniej. Publikujemy na nim artykuły promujące życie w stylu less waste. Czytelnicy znajdą tam praktyczne porady dla początkujących zerowasteowiczów, a także wiedzę dla bardziej “zaawansowanych”. Chcemy wzbudzić w czytelnikach poczucie, że życie z myślą o planetę jest naprawdę proste, trzeba tylko wiedzieć jak zrobić pierwszy krok.

Linki:

Blog, FB, LinkedIn, IG.

Dobrezielsko.pl

dobrezielsko.pl

Imię: Gosia

Coś o sobie:

Ekologiczne podejście jest dla mnie czymś zupełnie normalnym, bo kształtowało się, gdy byłam jeszcze dzieckiem. Dużo mówiło się wtedy o ekologii w szkole, a w domu panowało podejście typu „do ostatniego okruszka”. Jeśli coś spełniało swoją funkcję, to było używane. Po prostu wykorzystujemy to, co mamy, zanim kupimy coś nowego. Nawet stare koszulki, które już nie nadawały się do noszenia, zostawały szmatkami. Po prostu wykorzystywało się to, co się ma. Na pewno wyszło to z poprzedniej epoki – w takim podejściu zostałam wychowana. Kiedy niektórzy dziwią się, dlaczego wykorzystuję różne rzeczy albo jak bardzo chcę wykorzystać wszystkie resztki jedzenia, jak można wyrzucić ot tak, ja dziwię się, dlaczego tego nie wykorzystują i stawiają ponad wszystko swój komfort i brak wysiłku. Dla mnie z kolei problemem jest marnowanie i dużo łatwiej przychodzi mi oszczędzanie zasobów. Przykładowo – dla niektórych lejąca się woda podczas mycia zębów to kwestia wygody i tego, że ich stać na rachunki, a dla mnie marnowanie zasobów. Gdy byłam młodą nastolatką, zainteresowałam się wegetarianizmem (a później weganizmem i jego wpływem na ekologię. W tym kierunku zaczęłam szukać wiedzy i wyciągnęłam wnioski. Sam wybór diety roślinnej jest już sporym ekologicznym wkładem w budowanie lepszego społeczeństwa i zrównoważonego podejścia do środowiska. Dlatego też na moim blogu podkreślam ten aspekt. Zależy mi także na pokazanie tego, że przygotowując posiłki w domu, również mamy wpływ na to, jak wykorzystamy wszystkie produkty, które mamy. Uważam jednak, że takie zupełne zero wastowe podejście nie jest realne. Dlatego bliższa jest mi idea less waste – zdroworozsądkowa. Żyjemy w coraz szybszym świecie i nieraz nasze wybory nie zawsze są bardzo ekologiczne. I również mi się to zdarza, staram się więc wyważyć różne potrzeby i priorytety. Tak więc odpowiadając na pytanie, kiedy zaczęła się u mnie przygoda z less waste, odpowiem – za dziecka, w domu, w przedszkolu, a potem w szkole. Tylko wtedy nazywało się to po prostu ekologią.

Co znajdziesz na moim blogu?

Na moim blogu znajdują się proste roślinne przepisy, w większości bezglutenowe. Piszę je przede wszystkim dla moich pacjentów (jestem dietetyczką), którzy muszą eliminować różne produkty z diety. Piszę je oczywiście dla siebie, dla moich znajomych, a także dla wszystkich osób, które szukają inspiracji do tego, by jeść zdrowo roślinne. Oprócz tego bliski jest mi kontakt z naturą, a więc na moim blogu oraz stronach w social mediach znajdą się treści ogródkowe i przyrodnicze.

Linki:

Blog, FB, IG.

Esencjablog.pl

esencjablog

Imię i nazwisko: Aleksandra Bohojło

Coś o sobie:

Bloguję od 7 lat, a moja przygoda z less waste zaczęła się jakieś 5 lat temu od warsztatów kulinarnych Zero Waste Cooking, na które zostałam zaproszona przez jedną z sieci hoteli. To na nich dowiedziałam się jak można przygotować smaczne, kolorowe i zdrowe posiłki dla całej rodziny bez marnowania czegokolwiek w kuchni. Poznałam też kilka zasad oszczędnego gotowania, między innymi zasadę 5 R: refuse, reduce, reuse, recycle, rot. Gotowanie bez strat przełożyło się na racjonalne i świadome zakupy, a za co za tym idzie – zaoszczędzenie domowego budżetu i ochronę środowiska. Takie podejście zafascynowało mnie na tyle, że postanowiłam przenieść je na inne obszary życia i zmienić wiele swoich nawyków – oszczędzanie prądu i wody, segregacja śmieci, eliminowanie plastiku, wypożyczanie lub wymiana zamiast kupowania ciągle nowych produktów, generalnie mniej kupowania, kreatywne wykorzystanie opakowań i resztek jedzenia, robienie kosmetyków w domowym zaciszu, itp.

Co znajdziesz na moim blogu?

Na moim blogu znajdziecie kilka bardzo prostych przepisów na dania less waste i wiele praktycznych przepisów na kosmetyki domowej roboty. Od lat używam jedynie kosmetyków naturalnych, chętnie wspieram polskie marki, które mają ogromny i doskonałej jakości asortyment produktów, ale od czasu do czasu organizuję sobie z córkami domowe spa z użyciem resztek produktów z kuchni. Na blogu jest też kilka artykułów z cyklu „Ekologia dla początkujących”, w których opisuję jak zaczęłam swoje życie w duchu less waste i przedstawiam swoją listę codziennych eko-nawyków.

Linki:

Blog, FB, IG.

Joulenka.pl

joulenka.pl

Imię i nazwisko: Julia Dzwończyk

Coś o mnie:

Jestem nauczycielką szycia, miłośniczką prostoty i mamą. Kilkanaście lat temu zaczęłam uczyć się szyć, bo nie potrafiłam znaleźć w sklepach zwykłych, prostych ubrań. Potem płynnie wgryzłam się w temat minimalizmu, szafy kapsułowej i życia less waste. Szycia nauczyło mnie wykorzystywania zasobów, które mam – zapoczątkowało szereg zmian, które prowadzą do bardziej zrównoważonego trybu życia.

Co znajdziesz na moim blogu?

Na moim blogu znajdziecie wskazówki, jak zacząć przygodę z szyciem oraz szyć własne ubrania, żeby odpowiadały Waszym potrzebom. Na youtubie z kolei opowiadam o drodze do minimalizmu, jakości ubrań, poruszam też tematy less waste jak np. ekologiczne pranie.

Linki:

Blog, IG, YouTube.

Lilianey.pl

Lilianey

Imię i nazwisko: Dagmara Broda

Coś o sobie:

Lubię pisać i od dawna interesuję się pielęgnacją skóry, więc pomysł tworzenia bloga o pielęgnacji i kosmetykach był dla mnie zupełnie naturalny. Jednak zanim powstał blog, przeszłam długą drogę od emocjonalnych zakupów po świadomość w doborze produktów. Pomimo tego, że zgłębiałam wiedzę o typach i problemach skóry, to kupowałam za dużo różnych kosmetyków, nie wiedząc za bardzo, co z czym łączyć. Miałam także niezbyt udane doświadczenia z leczeniem dermatologicznym. Po latach prób i błędów doszłam do wniosku, że moja skóra nie lubi być przepielęgnowana, a lubi za to minimalizm w pielęgnacji i sprawdzone produkty. Zrozumiałam także, że to, co służy jednej osobie, nie musi być dobre dla drugiej. Nie lubiłam (i nadal nie lubię) contentu, w którym wmawia mi się, że muszę czegoś używać – to każdy z nas decyduje, czego potrzebuje i co ostatecznie kupuje. Dlatego powstał ten blog – żeby pokazać, że minimalna pielęgnacja jest ok dla naszej skóry i portfela, a ograniczenia w ilości kosmetyków (i nie tylko) nie są złe 🙂

Nie muszę też wybierać czy jestem team eko czy dermo, bo przecież nie trzeba stawać po jednej stronie barykady. Chciałam to pokazać także innym odbiorcom – taką racjonalną pielęgnację, bez spiny i podzielić się z nimi swoim podejściem, może nawet kogoś zainspirować do zmiany 🙂

Metodą małych kroków naprawdę można wiele zdziałać. Jest to ważne tym bardziej teraz, kiedy na rynku pojawia się tyle nowości, a w sieci aż kipi od różnych trendów, że można się w tym wszystkim pogubić.

Co znajdziesz na moim blogu?

Na blogu znajdziecie głównie treści związane ze świadomymi zakupami kosmetycznymi i pielęgnacją skóry. Do recenzji i poleceń kosmetyków przemycam także treści edukacyjne o składnikach aktywnych, kontrowersyjnych substancjach, czy typach skóry. We wpisach umieszczam także proste porady na to, jak ograniczyć swoją pielęgnację i kupować mniej, a lepiej – a co za tym idzie marnować mniej kosmetyków. Staram się, aby moje wpisy były wartościowe i jednocześnie napisane prostym i lekkim językiem – idealnym do kawki 🙂

Linki:

Blog, IG, FB.

Pocotoeko.pl

pocotoeko.pl

Imię i nazwisko: Marta Zwolińska

Coś o mnie:

Jestem mamą dwóch wspaniałych chłopców, z wykształcenia socjolożką, zawodowo zajmuję się komunikacją – obecnie w firmie, która pomaga miastom oszczędzać wodę. Pomysł na podcast i bloga pojawił się z potrzeby działania i edukacji, by jak najwięcej osób zainteresowało się tematem klimatu i środowiska, i potrafiło małymi krokami zmieniać swoje nawyki.

Co znajdziesz na moim blogu?

W podcaście „Po co to eko” rozmawiam z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w walkę o lepszy klimat (ekspertami, naukowcami, aktywistami), na blogu i w mediach społecznościowych mówię o nawykach less waste, jak oszczędzać wodę, energię, jak przestawić się na życie bardziej eko i o swojej codzienności.

Linki:

Blog, IG.

Poprawmy.pl

poprawmy.pl

Imiona i nazwiska: Melania Gruszecka i Natalia Kuźma 

Coś o nas:

Zrównoważony rozwój i tematyka less waste zainteresowały nas w czasie studiów. Obie działałałyśmy w organizacji studenckiej, której celem było stworzenie projektów odpowiedzialnych społecznie. Chciałyśmy zrobić w tym temacie więcej i tak pojawił się pomysł na PoprawMy. Postanowiłyśmy stworzyć przestrzeń, w której razem z naszą społecznością będziemy szukać odpowiedzi na trudne pytania i wątpliwości, które rodzą się w naszych głowach.

Co znajdziesz na naszym blogu?

Na naszym blogu znajdziesz tematy związane z less waste, ciekawostki, przepisy i małe kroczki, które możesz wprowadzić już dziś.

Linki:

Blog, IG.

Tropimyprzygody.pl

tropimyprzygody.pl

Imiona i nazwiska: Karolina i Bartek Wudniak

Coś o nas:

Nasza przygoda z less waste tak na poważnie zaczęła się 7 lat temu podczas naszej Niekończącej Się Podróży Poślubnej. Naoglądaliśmy się tak wielu śmieci w pięknych i teoretycznie „dzikich” miejscach, w których absolutnie nie powinny się znaleźć i bardzo nas to gryzło. To był też czas, kiedy czytaliśmy dużo reportaży dotyczących zmian klimatycznych i zaśmiecania naszej planety. Zaczęliśmy szukać rozwiązań, które sprawią, że nasz indywidualny impakt na ziemię będzie możliwie najmniejszy. Na blogu publikowaliśmy treści podróżnicze, ale ponieważ less waste stało się bliskim nam tematem, włączyliśmy go (oraz kwestie odpowiedzialnego podróżowania) do tematyki bloga. 

Co znajdziesz na naszym blogu?

Na naszym blogu, oprócz porad podróżniczych i obszernych opisów krajów Ameryki Południowej, Nowej Zelandii, Australii, Kanady i Europy, znajdziecie wskazówki dotyczące życia i podróżowania less waste, z pełną świadomością swojego wpływu na lokalne środowisko. 

Linki:

Blog, IG.

Podsumowanie

Może znasz inne blogi, które warto umieścić w naszym plebiscycie? Koniecznie daj znać w komentarzu kogo byś dodała do naszej listy wyróżnionych stron i profili w mediach społecznościowych.

Zobacz popularne kosmetyki i akcesoria Less Waste:

Przeczytaj także

Wielozadaniowe kosmetyki naturalne: warto je mieć pod ręką

Wielozadaniowe kosmetyki naturalne: warto je mieć pod ręką

Pielęgnacja skóry i włosów zimą – o tym musisz pamiętać!

Pielęgnacja skóry i włosów zimą – o tym musisz pamiętać!

Chlorek srebra w kosmetykach – zastosowanie i bezpieczeństwo

Chlorek srebra w kosmetykach – zastosowanie i bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany