Systematyczne peelingowanie, czyli złuszczanie z twarzy martwego naskórka jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze dobrany peeling do twarzy dba o ładny wygląd skóry, dotlenia komórki, wyrównuje koloryt. Źle dobrany może skórze zaszkodzić. Dlatego dobór odpowiedniego kosmetyku jest kluczowy. Jaki peeling stosować do wrażliwej skóry, a jaki do tłustej? Który peeling pomoże uzyskać lepsze efekty – mechaniczny, czy enzymatyczny? A może peeling typu peel-off?
Spis treści
Peeling do twarzy – dlaczego warto?
Peeling skóry twarzy jest jednym z tych zabiegów, których nie warto pomijać. Bez problemu możesz wykonać go w domu, nie ma potrzeby, aby biegać co tydzień do salonu kosmetycznego.
Ważne, żeby peeling wykonywać systematycznie, 1-2 razy w tygodniu i stosować do tego celu kosmetyk dostosowany do typu i potrzeb cery.
Zalety peelingu twarzy:
- złuszcza z powierzchni skóry martwy naskórek
- otwiera i oczyszcza pory skóry
- zmiękcza skórę
- usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia dokładnie oczyszczając skórę
- wyrównuje koloryt
- poprawia mikrokrążenie i dotlenia komórki skóry
- wygładza i ujędrnia skórę
- ułatwia skórze wchłanianie substancji odżywczych aplikowanych w kosmetykach pielęgnacyjnych
- usuwa nadmiar sebum
- wspomaga proces odnowy komórkowej i przyspiesza regenerację skóry
Czy każda skóra polubi peeling?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów peelingów do twarzy. Najpopularniejsze są peelingi mechaniczne (czyli peelingi ziarniste – scruby), peelingi enzymatyczne i peelingi typu peel-off.
Popularne czarne mydło savon noir przeznaczone do gomażu skóry, to także peeling. Nałożone na skórę działa tak, jak peeling enzymatyczny.
Zabiegowi peelingowania można poddawać każdy rodzaj skóry, nawet bardzo wrażliwą. Ważne jest jednak, aby dobrać odpowiedni rodzaj peelingu i nie stosować go częściej niż 1-2 razy w tygodniu.
Zbyt częste złuszczanie skóry i stosowanie źle dobranego do typu cery i jej wrażliwości peelingu, może być przyczyną podrażnienia, swędzenie, zaczerwienienia i pieczenia skóry. Może powodować również nadmierne przesuszenie i napięcie skóry.
Peeling ziarnisty nie dla każdego?
Najbardziej znanymi i najczęściej stosowanymi do domowego peelingu są peelingi ziarniste, czyli scruby. Peeling zawierający drobinki ścieralne różnej grubości nazywany jest peelingiem mechanicznym. Działa na powierzchni naszej skóry, nie przenikając w jej głębsze warstwy.
Drobinkami ścieralnymi w peelingu mogą być zmielone: pestki owoców (malin, moreli, brzoskwiń), łupiny orzechów, ziarna i płatki zbóż. W peelingach często stosuje się także sproszkowane części roślin, sól i cukier. W zależności od grubości drobinek ścieralnych, peelingi dzielą się na grubo-, drobno- i średnioziarniste.
Do peelingu skóry twarzy najlepsze są peelingi drobnoziarniste.
Peelingi ziarniste należy stosować z zachowaniem dużej ostrożności, bo drobinki ścieralne mogą być ostre i podrażnić skórę.
Nie należy ich stosować do peelingowania cery wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej z zaognionymi stanami zapalnymi.
Jak działa peeling enzymatyczny?
W peelingu enzymatycznym nie znajdziesz ścieralnych drobinek, odpowiedzialnych za działanie peelingu mechanicznego. Jego konsystencja jest kremowa lub żelowa, a za oczyszczające i złuszczające działanie odpowiadają zawarte w składzie peelingu enzymy: papaina (enzym pozyskiwany z papai) lub bromelaina (enzym pozyskiwany z ananasa). Enzymy przenikają przez skórę, rozpuszczając warstwę rogową naskórka, co prowadzi do rozluźnienia połączeń między komórkami i złuszczania zrogowaciałego naskórka.
Peeling enzymatyczny wspomaga usuwanie głębokich zanieczyszczeń i zaskórników.
Ostrożność w stosowaniu peelingu enzymatycznego powinny zachować osoby z bardzo wrażliwą i skłonną do alergii skóry. Przez nałożeniem peelingu na twarz warto wykonać próbę uczuleniową, aby sprawdzić, czy zawarte w nim enzymy nie będą działały drażniąco.
Peeling enzymatyczny można stosować do każdego rodzaju cery: naczynkowej, z trądzikiem (także z trądzikiem różowatym), tłustej, suchej, wrażliwej i delikatnej.
Więcej o peelingu enzymatycznym, przeczytasz tutaj:
Peel-off do zadań specjalnych
Łagodną, przeznaczoną dla każdego rodzaju cery i skuteczną formą oczyszczania skóry jest peeling typu peel-off. Jest to kosmetyk o żelowej konsystencji, który po rozprowadzeniu na skórze wysycha i zamienia się w przezroczystą maskę. Peeling zdejmuje się ze skóry, a pozostałości usuwa za pomocą toniku. Taki peeling oczyszcza skórę, pomaga usunąć nadmiar sebum i działa odświeżająco. Nie powoduje zaczerwienia skóry, dlatego można wykonać go na chwilę przed wyjściem z domu lub wykonaniem makijażu.
Kosmetolog radzi: Inne rodzaje peelingów
Zestawienie peelingów do twarzy do byłoby niepełne bez wspomnienia o peelingu ziołowym, peelingu chemicznym oraz peelingu typu goomage. Na czym polegają i kiedy warto je stosować?
Peeling chemiczny
Peeling chemiczny to zabieg głębokiego złuszczania skóry, oferowany przede wszystkim jako zabieg (lub seria zabiegów) w gabinecie kosmetologicznym. Peeling chemiczny można również wykonać w warunkach domowych, z wykorzystaniem gotowych kosmetyków. Peelingi chemiczne do użytku domowego posiadają zazwyczaj nieco niższe stężenia niż kosmetyki gabinetowe, dlatego działają łagodniej, a na efekty trzeba poczekać nieco dłużej.
Peeling chemiczny wykorzystuje złuszczające działanie kwasów owocowych (zwłaszcza AHA i BHA). Mogą po niego sięgnąć przede wszystkim osoby borykające się z trądzikiem i widocznymi oznakami starzenia się skóry. Peeling chemiczny pomaga spłycić blizny, rozjaśnić przebarwienia i wyrównać koloryt skóry.
W przypadku wykonywania peelingu chemicznego w domu ważne jest, aby działać ostrożnie i zawsze trzymać się instrukcji dołączonej do opakowania produktu.
Peeling ziołowy
Peeling ziołowy dedykowany jest zwłaszcza osobom z cerą tłustą i trądzikową, a także rogowaceniem okołomieszkowym. Wspomaga niwelowanie przebarwień skóry, zmniejszenie widoczności blizn oraz spłycenie zmarszczek. Peeling ziołowy jest zabiegiem gabinetowym. Jego wykonanie wymaga fachowej wiedzy i przeszkolenia, dlatego nie zaleca się wykonywać go w domu. Ziołowe mieszanki wywołują silny stan zapalny oraz głębokie, płatowe złuszczania wszystkich warstw naskórka. Do przeprowadzenia takiego zabiegu konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań (do których należą m.in. trądzik różowaty i ciąża), a przed i po zabiegu wprowadza się dodatkową pielęgnację skóry.
Peeling goomage
Peeling goomage (inaczej wymazywanie naskórka lub gumkowanie naskórka) to zdecydowanie łagodniejszy rodzaj peelingu, który łączy zalety peelingu mechanicznego i enzymatycznego. Można go bezpiecznie stosować w domu. Jest to peeling bezpieczny, odpowiedni dla wszystkich typów cery. Mechanizm jego działania polega na złuszczaniu martwego naskórka i „wymazywaniu” zanieczyszczeń. Za działanie złuszczające odpowiadają delikatne kwasy owocowe lub enzymy wzbogacone o dodatek drobnych cząstek ścierających. Przy zmywaniu peelingu typu goomage roluje się go na skórze, jak resztki gumki do wymazywania. Połączenie tego działania daje efekt delikatnego złuszczenia naskórka, pozostawiając skórę dokładnie odświeżoną i dobrze przygotowaną na przyjęcie składników aktywnych z serum lub maski.
Peelingi, które warto poznać
Orientana – Peeling do twarzy o żelowej konsystencji Algi Filipińskie i Zielona Herbata z drobno zmielonymi pestkami moreli i orzechów
Nacomi – Wygładzający peeling do twarzy z korundem i olejem dzikiej róży do zabiegu domowej mikrodermabrazji
Sylveco – Oczyszczający peeling do twarzy z ekstraktem skrzypu polnego i korundem
Podsumowanie
Regularnie stosowany peeling to czysta, zdrowa, zadbana i piękna skóra o wyrównanym kolorycie i bez zanieczyszczeń. Co ważne – jest to jeden z tych zabiegów, który możesz wykonać samodzielnie w domu i cieszyć się takimi efektami, jak po wyjściu z salonu kosmetycznego.
Jak często stosujesz peeling do twarzy? Jaki peeling najlepiej sprawdza się w pielęgnacji Twojej skóry?
Komentarze (4)