Chyba nie ma oleju roślinnego, który cieszyłby się taką popularnością, jak olej kokosowy. Nawet olej arganowy noszący miano „eliksiru młodości” musiał ustąpić miejsca olejowi z miąższu kokosa i usunąć się w cień. Bo olej kokosowy nie dość, że łatwiej dostępny i tańszy, ma też tak uniwersalne zastosowanie, że jest olejem, o którym mówi się, że jest dobry na wszystko. Do czego możemy go wykorzystać? Dowiedz się, jakie olej kokosowy ma zastosowanie w pielęgnacji i jak włączyć go do codziennych zabiegów kosmetycznych.
Szukasz wysokiej jakości olej kokosowy? Sprawdź:
Popularność i sława oleju kokosowego nie wzięła się znikąd i w przeciwieństwie do wielu topowych kosmetyków, nie została zbudowana przez marketingowców. To właściwości oleju kokosowego, jego wyjątkowy skład, wszechstronne możliwości zastosowania i uniwersalność sprawiły, że jest on dzisiaj w gronie najczęściej polecanych i najchętniej stosowanych olejów roślinnych w pielęgnacji skóry i włosów. Jak i do czego można stosować olej kokosowy? W dalszej części wpisu opowiem o tym, jakie olej kokosowy znajduje zastosowanie w pielęgnacji i zdradzę Ci 10 najlepszych domowych sposobów na jego wykorzystanie. Ale najpierw krótka charakterystyka głównego bohatera dzisiejszego wpisu.
Spis treści
Olej kokosowy – skład i właściwości
Olej kokosowy pozyskuje się z kopry, czyli miąższu orzechów palmy kokosowej. W temperaturze pokojowej ma on stałą konsystencję i dlatego często nazywany jest masłem kokosowym. Po lekkim podgrzaniu, lub gdy temperatura powietrza jest powyżej 25 st. C olej zmienia się w ciecz o lekko żółtym kolorze. Co ciekawe, olej kokosowy roztapia się także pod wpływem temperatury naszego ciała, dlatego chcąc stosować go np. do posmarowania skóry, nie musimy go specjalnie podgrzewać i upłynniać.
Nierafinowany olej kokosowy ma wyraźny, kokosowy zapach, czym różni się od oleju rafinowanego, który jest tego zapachu niemal całkowicie pozbawiony.
W pielęgnacji zdecydowanie lepiej sprawdza się olej nierafinowany, bo to w nim znajduje się największa ilość kwasu laurynowego i witamin. Również w kuchni zaleca się spożywanie oleju nierafinowanego, chociaż wyraźny zapach kokosa może często przeszkadzać w przyrządzaniu wielu potraw i nie wszystkim on odpowiada. Pozostając jednak w temacie naturalnej pielęgnacji – tym, co w oleju kokosowym najcenniejsze i co najbardziej wyróżnia go spośród pozostałych, to wysokie stężenie kwasu laurynowego. To dzięki niemu olej kokosowy wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze i tak dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry skóry skłonnej do częstych stanów zapalnych, podrażnień i różnego rodzaju dolegliwości dermatologicznych.
Poza kwasami tłuszczowymi, olej kokosowy zawiera też witaminy z grupy B, witaminy C i E, kwas foliowy i szereg innych, cennych dla skóry składników mineralnych, w tym potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk.
Jak olej kokosowy działa na skórę? Poza wspomnianym już działaniem antybakteryjnym i przeciwzapalnym, olej kokosowy wykazuje przede wszystkim właściwości łagodzące i regenerujące, poprawia elastyczność i sprężystość skóry, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych i nadmierną utratą wilgoci. Neutralizuje też działanie wolnych rodników. Natomiast stosowany na włosy nawilża je i wygładza, chroni końcówki przed rozdwajaniem, podkreśla skręt włosów, łagodzi podrażnienia skóry głowy i wspomaga leczenie łupieżu.
Do czego służy olej kokosowy w kosmetyce?
Jak stosować olej kokosowy? Oto 10 najlepszych sposobów:
- Demakijaż oczu
- Olejowanie włosów
- Higiena jamy ustnej
- Łagodzenie podrażnień
- Balsam do ust
- Olejowanie twarzy
- Balsam do pielęgnacji skórek i paznokci
- Nawilżająca kąpiel
- Domowy peeling
- Likwidacja łupieżu
Poniżej opisuję wszystkie te zastosowania i podpowiadam, jak wykorzystać je w swojej łazience.
1. Demakijaż oczu
Chociaż oleju kokosowego nie zaleca się do OCM, to już do demakijażu oczu rekomenduję Ci go jak najbardziej. Wystarczy, że użyjesz dosłownie odrobiny oleju, by usunąć z oczu makijaż, a przy okazji nawilżyć i odżywić skórę oraz rzęsy. Olej kokosowy nie powoduje nieprzyjemnego uczucia szczypania i pieczenia, a także nie podrażnia, dlatego jest idealnym kosmetykiem do demakijażu bardzo wrażliwej skóry i oczu. Jedyną wadą usuwania makijażu z oczu olejem kokosowym może być uczucie mgły na oczach pozostające po demakijażu. Ale żeby się go pozbyć, wystarczy przyłożyć do oka zwilżony w ciepłej wodzie płatek kosmetyczny i przytrzymać kilka minut.
2. Olejowanie włosów
Olej kokosowy znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów. Genialnie sprawdza się w ich olejowaniu! Bierze aktywny udział w naturalnych procesach odbudowy uszkodzonej struktury włosów, nawilża je i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Przywraca włosom miękkość, gładkość i połysk. Sprawia, że stają się mocne, bardziej elastyczne i sprężyste. Chroni też końcówki przed rozdwajaniem. A stosowany na skalp wzmacnia cebulki, nawilża skórę, zapobiega swędzeniu skóry i hamuje wypadanie włosów. Olej kokosowy ma najlepsze zastosowanie w pielęgnacji włosów wysokoporowatych.
Jak stosować olej kokosowy do olejowania włosów? Możliwości jest kilka. Od wcierania oleju w same końcówki włosów, do nakładania go w formie maski na całe włosy. Generalnie olejowanie włosów olejem kokosowym nie różni się niczym od olejowania innymi olejami roślinnymi, dlatego po metody olejowania odsyłam Cię do tego wpisu:
3. Higiena jamy ustnej
Antybakteryjne właściwości oleju kokosowego możesz wykorzystać do higieny jamy ustnej i przygotować na jego bazie naturalną pastę do zębów. Tym, czego poza olejem będziesz potrzebować są soda oczyszczona, ksylitol i olejek miętowy (albo goździkowy). Taka pasta ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i odświeżające. Bardzo popularne jest też płukanie ust olejem kokosowym, które ma nie tylko działanie pielęgnacyjne i pomaga wybielić zęby, a także zmniejszyć ryzyko pojawianie się próchnicy, ale przede wszystkim służy oczyszczaniu organizmu z toksyn, co ma duże znaczenie dla naszego zdrowia.
4. Łagodzenie podrażnień
Olej kokosowy ma jeszcze inne przydatne zastosowanie w pielęgnacji. Możesz sięgnąć po niego w celu łagodzenia podrażnień, np. po opalaniu i depilacji. Z jego pomocą przyspieszysz też gojenie się drobnych ran, otarć, skaleczeń i oparzeń oraz złagodzisz nieprzyjemne dolegliwości związane z ukąszeniem owadów. Olej kokosowy jest też świetnym kosmetykiem łagodzącym podrażnioną skórę niemowląt i małych dzieci. Bardzo dobrze sprawdza się też w pielęgnacji kobiecych piersi podczas karmienia. Nałożony na skórę działa jak łagodzący i kojący skórę kompres, zmniejsza nieprzyjemne uczucie swędzenia, pieczenia i szczypania, regeneruje i łagodzi zaczerwienienie.
5. Balsam do ust
Kolejnym super sposobem na zastosowanie oleju kokosowego jest używanie go jako balsamu do ust. Zarówno latem, jak i zimą, olej kokosowy ochroni delikatną i wrażliwą na czynniki zewnętrzne skórę ust przed przesuszeniem, pękaniem i pierzchnięciem. Sprawi też, że skóra będzie miękka, gładka i dobrze nawilżona, a dodatkowo nada jej kuszący połysk.
6. Olejowanie twarzy
Olej kokosowy, który stosujemy dokładnie tak samo jak krem, czyli wcierając go w oczyszczoną skórę twarzy, wykazuje działanie nawilżające, zmiękczające i łagodzące. Stosowany do pielęgnacji suchej, ściągniętej i łuszczącej się skóry przynosi jej wyraźną ulgę, zmniejsza zaczerwienienie, eliminuje nieprzyjemne podrażnienia, szorstkość i swędzenie. Chroni też skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i neutralizuje wolne rodniki, przez co skóra ma szansę na dłużej zachować swój młody wygląd. Olej działa też antybakteryjnie i przeciwzapalnie, zapobiega więc pojawianiu się na skórze niedoskonałości. Zanim jednak sięgniesz po olej kokosowy i włączysz go do pielęgnacji twarzy, pamiętaj, że ma on właściwości komedogenne i może zapychać pory skóry. Dlatego nie będzie tak samo dobrze służył wszystkim typom cery, a najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji cery suchej. Warto też przed nałożeniem na skórę oleju przetrzeć ją hydrolatem lub wymieszać go z kwasem hialuronowym.
Więcej o olejowaniu twarzy dowiesz się z naszego przewodnika:
7. Balsam do pielęgnacji skórek i paznokci
Wcieranie oleju kokosowego w płytkę paznokci to sprawdzony sposób na to, aby zmniejszyć jej kruchość i wyraźnie ją wzmocnić. Regularne pielęgnowanie paznokci olejem kokosowym sprawi, że będą mocniejsze, mniej podatne na złamanie i rozdwajanie. Zyskają też skórki wokół paznokci, które za sprawą oleju staną się bardziej miękkie, dobrze nawilżone i gładsze.
8. Nawilżająca kąpiel
Olej kokosowy może mieć bardzo przyjemne zastosowanie w pielęgnacji. Z jego użyciem przygotujemy relaksującą kąpiel. Ma ona działanie zmiękczające, nawilżające, wygładzające i łagodzące. Pomaga odżywić też skórę, koi zaczerwienienia i podrażnienia, działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Po wyjściu z kąpieli z dodatkiem olejku kokosowego skóra jest tak miękka i gładka, że nie wymaga już stosowania żadnych balsamów, czy olejków nawilżających. Przygotowanie takiej kąpieli jest banalnie proste – wystarczy dodać olej do ciepłej wody i zaczekać chwilę, aż się rozpuści.
9. Domowy peeling
Olej kokosowy jest też świetną bazą do wszelkiego rodzaju domowych kosmetyków, w tym genialnie działających na skórę peelingów. Dobrze łączy się z takimi dodatkami jak cukier, kawa, cynamon, zmielone migdały, czy płatki owsiane. Każdy peeling z jego dodatkiem przyjemnie zmiękcza skórę, wygładza ją i delikatnie ujędrnia. W poniższym wpisie znajdziesz kilka pomysłów na peelingi z olejem kokosowym w roli głównej. Zapewniam, że każdy z nich sprawdza się rewelacyjnie!
10. Likwidacja łupieżu
Dzięki dużej zawartości kwasu laurynowego i właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym, możesz wykorzystać olej kokosowy do walki z łupieżem i pielęgnacji podrażnionej skóry głowy. W tym celu nakładaj lekko podgrzany olej na skórę na minimum 30 minut (ale nie dłużej niż 2 godziny)1-2 razy w tygodniu. Żeby olej działał szybciej i lepiej, możesz założyć na głowę foliowy czepek i dodatkowo owinąć ją ręcznikiem.
Kosmetolog radzi: Jak wybrać dobry olej kokosowy?
Olej kokosowy to jeden z produktów, które warto mieć w domu, ze względu na jego liczne zastosowania – prozdrowotne, kulinarne i pielęgnacyjne. Czy warto kierować się przy jego wyborze?
Wybierając olej kokosowy, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:
- skład – jedynym składnikiem oleju kokosowego powinien być olej z miąższu kokosa (INCI: Cocos Nucifera Oil).
- certyfikaty – olej kokosowy może posiadać certyfikaty, które potwierdzają jego wysoką jakość. Wartościowe jest zwłaszcza oznaczenie „BIO” na opakowaniu. Oznacza, że produkt pochodzi z kontrolowanych ekologicznych upraw;
- kraj pochodzenia – na opakowaniu oleju kokosowego powinien zostać oznaczony kraj pochodzenia. Dzięki temu mamy pewność, że produkt nie zawiera w składzie oleju kokosowego pochodzącego z różnych miejsc na świecie;
- proces rafinacji – informacja o tym, czy olej kokosowy jest rafinowany/nierafinowany powinna być wyraźnie widoczna na opakowaniu.
Wybór oleju kokosowego rafinowanego lub nierafinowanego jest kwestią przeznaczenia produktu bądź naszych preferencji. Wiele osób stawia na olej nierafinowany, tłoczony na zimno, czyli olej Extra Virgine (EV). Taki olej jest tłoczony bez podgrzewania, przy użyciu środków mechanicznych. Można go porównać do olejowego soku z orzechów. Im jest świeższy, tym bardziej intensywny jest jego kokosowy smak i zapach. Tym cenniejsze są też jego właściwości.Nie oznacza to jednak, że olej rafinowany jest z założenia gorszy. Ten wybór to na pewno uniwersalna i tańsza opcja. Jest to także rozwiązanie dla osób, które poszukują dobrego, neutralnego i wegańskiego produktu, a kokosowego smaku i zapachu zwyczajnie nie lubią.
Olej kokosowy – zastosowanie w pielęgnacji – podsumowanie
To już wszystkie sposoby na wykorzystanie oleju kokosowego w pielęgnacji, o których chciałam Ci opowiedzieć. Chętnie jednak poznam też Twoje, dlatego koniecznie daj znać do czego i w jaki sposób stosujesz ten naturalny kosmetyk! Jakie zastosowanie w pielęgnacji znalazł olej kokosowy w Twojej łazience?
Komentarze (2)