Pielęgnacja skóry i włosów zimą – o tym musisz pamiętać!

Pielęgnacja skóry i włosów zimą

Jak możesz pomóc przetrwać skórze i włosom zimę? O czym warto pamiętać i jakich kosmetyków pielęgnacyjnych używać?

Zimowa aura nie tylko źle wpływa na Twoje samopoczucie, ale i wygląd skóry oraz włosów. Niekorzystny wpływ takich czynników zewnętrznych, jak niska temperatura, wiatr, opady, duża wilgotność powietrza i ogrzewanie mogą powodować osłabienie ich kondycji i pogorszenie stanu wyglądu. To, co może dziać się teraz z Twoją skórą to jej przesuszenie, brak elastyczności i mniejsza jędrność, pogorszenie kolorytu, wysyp niedoskonałości, brak świeżości i blasku. Włosy mogą natomiast być mniej sprężyste, spuszone i suche. Często o tej porze roku zaczynają też wypadać, szybciej się przetłuszczają, a ich końcówki się rozdwajają. Jak możesz im pomóc?

Kluczem jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja, która nie może być przypadkowa, tylko starannie przemyślana. Bardzo ważny jest też wybór odpowiednich kosmetyków, które nie tylko zapewnią skórze i włosom ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, ale też zadbają o ich odżywienie i zapobiegną utarcie optymalnego poziomu nawilżenia.

Zimowa pielęgnacja skóry – co jest niezbędne?

niezbędna pielęgnacja zimą

Zimową pielęgnację skóry należy oprzeć przede wszystkim na nawilżaniu połączonym z natłuszczaniem skóry, a także delikatnym oczyszczaniu i ochronie przed działaniem czynników zewnętrznych. Niezbędne jest też dostarczanie skórze składników odżywczych w postaci niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin.

♥ Nawilżanie

Bardzo często podkreślam, jak ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry i że powinniśmy o nie dbać o każdej porze roku. Czy wiesz, jak wygląda skóra, której brakuje wilgoci? Jest sucha, traci zdrowy koloryt i staje się poszarzała, swędzi, pojawiają się niedoskonałości, brak jej elastyczności i sprężystości. Jeśli nie miałaś okazji dotąd się o tym przekonać, to świetnie! I życzę, aby tak zostało, jednak pamiętaj, że właśnie teraz gdy zimowa aura sprzyja przesuszeniu skóry, warto jeszcze więcej uwagi poświęcić jej nawilżaniu. Pomoże w tym pielęgnacja oparta na naturalnych kosmetykach, a zwłaszcza kremach z dużą zawartością olejów i maseł roślinnych, których działanie nawilżające wzmacniają gliceryna, mocznik, aloes, miód albo kwas hialuronowy. Są to tzw. naturalne nawilżacze, czyli substancje ułatwiające wiązanie wody w komórkach. Bez ich udziału oleje i masła roślinne tworzą na skórze jedynie ochronną powłokę, ale nie nawilżają skóry – pamiętaj o tym!

Wybierając krem na zimę warto wybrać również ten, którego skład został oparty na hydrolatach, a nie czystej wodzie. Dobrym wyborem są też kremy o gęstej i treściwej konsystencji, które wcale nie muszą być typowi „tłuściochami”. Takie kremy znajdziesz m.in. w ofercie marki Make Me Bio.

Pamiętaj też o tym, że w zimowy słoneczny dzień niezbędne jest stosowanie kremów z filtrami UV. Zresztą filtry ochronne, o czym już pewnie nie raz słyszałaś, należy stosować nawet w pochmurny dzień.

W natłuszczaniu i nawilżaniu skóry oraz jej ochronie przed działaniem czynników zewnętrznych mają duży udział oleje i masła roślinne, których stosowanie o tej porze roku bardzo Ci polecam! Dobrze dobrany olej (o tym, jak wybrać olej przeczytasz w tym wpisie) zadba o miękkość i gładkość Twojej skóry, ochroni ją przed podrażnieniami i przesuszeniem, odżywi i pomoże ją zregenerować. Oleje i masła warto nakładać na skórę jeszcze przed nałożeniem kremu (zwłaszcza w bardzo mroźny dzień) oraz stosować je do wieczornej pielęgnacji.

♥ Oczyszczanie

Łagodne oczyszczanie, które nie podrażni naturalnej bariery ochronnej Twojej skóry zimą ma szczególne znaczenie. Pamiętaj, że nawet delikatne żele do oczyszczania twarzy, które stosujemy razem z wodą mogą przesuszać skórę, albo przyczynić się do większej produkcji sebum. Dlatego lepszym i częściej polecanym rozwiązaniem jest oczyszczanie skóry olejkami (specjalnymi mieszankami do oczyszczania twarzy lub metodą OCM), olejkami hydrofilowymi lub mleczkami przeznaczonymi do oczyszczania twarzy. Jeśli uważasz, że olej to za mało, żeby oczyścić Twoją skórę, możesz dodatkowo użyć też delikatnego mydła roślinnego, najlepiej z dużą ilością olejów w składzie. Idealne będzie np. mydło Aleppo, ale to z dużą zawartością oliwy z oliwek. Zbyt duża ilość oleju laurowego nie będzie teraz wskazana, zwłaszcza dla cery suchej i wrażliwej.

Zimą warto zadbać też o regularny peeling ciała i twarzy. Pozbywając się martwego naskórka oczyszczamy skórę, dotleniamy komórki, ułatwiamy skórze przyjmowanie składników odżywczych i wspomagamy proces jej naturalnej odbudowy.

♥ Odżywianie

Zachęcam do tego, żebyś zimą zadbała również o dostarczanie skórze składników odżywczych, dzięki którym łatwiej jej będzie zachować zdrowy i ładny wygląd. Szczególnie cenne będą zwłaszcza witamina E i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto, żebyś pamiętała nie tylko o odżywianiu zewnętrznym, ale też wewnętrznym, czyli dostarczała skórze jak najwięcej składników odżywczych jedząc dużo warzyw i owoców, pestek i ziaren oraz ryb.

Zewnętrzne odżywianie skóry to zadanie przede wszystkim dla maseczek, których stosowanie jest bardzo przyjemne i nie wymagające, bo nie ma potrzeby, by po maseczkę sięgać częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Jaką maseczkę wybrać? Najlepiej taką, która nie zawiera w składzie parafiny, silikonów, PEG-ów i parabenów. Lepszym wyborem będzie maseczka bogata w oleje roślinne, witaminy A, C, D, E i K, kwas hialuronowy, masło shea, alantoinę, pantenol, ceramidy, czy kwasy owocowe. Maseczka o tak bogatym składzie pomoże zregenerować Ci podrażniony naskórek, odbudować naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, nawilży i oczywiście dostarczy mnóstwo składników odżywczych.

W odżywianiu skóry pomocne będą również oleje roślinne, zwłaszcza te z dużą ilością witamin, jak olej rokitnikowy, czy olej z awokado.

♥ Ochrona

Przy ekstremalnie niskich temperaturach i silnym wietrze, warto zaaplikować na skórę też krem o działaniu ochronnym, którego skład został tak skomponowany, aby chronić skórę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Taki krem warto stosować nie tylko do twarzy, ale też do pielęgnacji dłoni, które są bardzo delikatne i wrażliwe na czynniki pogodowe. Chronić należy też usta i przed każdym wyjściem na zewnątrz smarować je pomadką lub balsamem o działaniu ochronnym. W kosmetykach typowo ochronnych warto szukać przede wszystkim olejów i maseł roślinnych oraz wosku pszczelego i witaminy E, a unikać wody.

Idealne na zimę – kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała

♥ Fresh&Natural – Regenerujący orzechowy balsam do ciała – nawilża, delikatnie natłuszcza, odżywia i regeneruje skórę. Bogaty w oleje i masła roślinne, zawiera też łagodzący d-panthenol. Doskonały dla wszystkich rodzajów skóry.

♥ Go Cranberry – Maseczka do twarzy NATURALNE ODŻYWIENIE – żurawinowa maseczka z mocznikiem i hialuronianem sodu zapewni intensywne nawilżenie i regenerację skóry. Dostarczy też cenne składniki odżywcze, w tym witaminę E.

Make Me Bio – Olejek do pielęgnacji twarzy i demakijażu – to idealne połączenie olejów roślinnych służących nie tylko oczyszczaniu skóry, ale też jej pielęgnacji. Bardzo łagodny. Może być stosowany do każdego rodzaju skóry.

Resibo – Krem odżywczy – gęsty krem o intensywnym działaniu odżywczym, nawilżającym i łagodzącym. Zawiera kwas hialuronowy, oleje roślinne i masło shea. Odpowiedni dla każdego rodzaju skóry.

Etja – Olej pistacjowy – doskonały olej do zimowej pielęgnacji skóry. Chroni skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV, zapobiega wysuszeniu, łuszczeniu i pękaniu skóry. Idealnie sprawdza się w pielęgnacji suchej, zmęczonej, wrażliwej oraz skłonnej do zaczerwienień i stanów zapalnych skóry.

Włosy pod specjalnym nadzorem

ochrona włosów zimą

Jak już wspomniałam kilka akapitów wcześniej, zima nie jest łaskawa dla naszych włosów. Tutaj również, tak jak w przypadku skóry, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która powinna być z jednej strony delikatna (mycie), a z drugiej intensywna (olejowanie i odżywianie). Kluczowa jest również ochrona włosów przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, w czym pomogą nie tylko kosmetyki, ale też noszenie czapki. O tym, dlaczego warto ją nosić, przeczytasz w tym artykule:

Pamiętaj też o przestrzeganiu tak ważnych zasad pielęgnacji włosów, jak mycie ich w letniej wodzie, systematyczne odżywianie i używanie suszarki tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Co jest niezbędne w zimowej pielęgnacji włosów?

♥ Delikatne mycie

Łagodne mycie włosów przy pomocy szamponów nie zawierających SLS-ów w składzie to jedna z najważniejszych zasad ich odpowiedniej pielęgnacji. O tej porze roku warto też zastąpić szampon odżywką, albo stosować metodę mycia włosów odżywką i szamponem na przemian. Bardzo ważne jest też to, żebyś podczas mycia włosów traktowała je bardzo delikatnie. Nie szarpała, nie tarła mocno ręcznikiem, nie polewała gorącą wodą.

Przeczytaj -> Mycie włosów odżywką. Sprawdzone metody, wady i zalety.

♥ Regularne odżywianie

Bez odżywki do włosów zimą ani rusz! W zależności od tego, jaki masz rodzaj włosów wybierz odżywkę całkowicie pozbawioną silikonów, albo z takimi silikonami, które bez trudu usuniesz szamponem. Nie stosuj też odżywki z parafiną i z ostrożnością podchodź do tej z humektantami. Bo chociaż aloes, mocznik, czy gliceryna są naturalnymi substancjami nawilżającymi i zatrzymującymi wilgoć wewnątrz włosa to zimą mogą się nie sprawdzać. Dlaczego? Dlatego, że duża wilgotność powietrza połączona z dużą ilością humektantów na włosach, może powodować ich nadmierne puszenie. A tego przecież wolimy unikać.

Dobrym wyborem na zimę są maski i odżywki do włosów zawierające w składzie oleje roślinne. To właśnie teraz jest na nie sezon.

♥ Olejowanie

To dzięki olejom roślinnym Twoje włosy mogą przetrwać zimę w bardzo dobrej kondycji i bez najmniejszego uszczerbku. Ich regularne stosowanie pomoże ochronić włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, odżywi i wzmocni cebulki, wygładzi, poprawi elastyczność i zabezpieczy końcówki przed rozdwajaniem. Oleje roślinne, jako naturalne emolienty wykazują działanie nawilżające i otulają włosy ochronnym filtrem, jednocześnie pozwalając im swobodnie oddychać (tym właśnie różnią się od silikonów, pod którymi włosy się duszą). Oleje poprawiają też sprężystość włosów, nadają im miękkość i blask oraz robią coś bardzo ważnego – wspierają naturalne procesy odbudowy uszkodzonej struktury włosów.  Zimą możesz olejować włosy w dowolny, wybrany przez siebie sposób. Ważne jednak, żebyś robiła to regularnie.

Który olej na zimę wybrać? To już zależy od Twoich włosów. Na pewno warto wypróbować olej arganowy, olej kokosowy, olej lniany. Super sprawdzi się też masło mango i masło shea.

Więcej o olejach roślinnych do włosów dowiesz się z przewodnika o olejowaniu włosów.

Kosmetyki, które Twoje włosy pokochają zimą

Vianek – Odżywczy olejek do włosów – doskonale sprawdzi się w olejowaniu włosów, a także stosowany jako serum ochronne i regenerujące na końcówki. W składzie zawiera m.in. wyciągi z nagietka lekarskiego, miodunki plamistej i pięciornika gęsiego oraz olej z rokitnika, awokado i witaminę E.

Cosnature – Naturalny regenerujący szampon do włosów z awokado i migdałami – łagodnie oczyszcza, nawilża i wzmacnia włosy. Wykazuje działanie regenerujące. Odpowiedni dla suchych, zniszczonych i farbowanych włosów.

Podsumowanie

Jak sama widzisz, tym co najważniejsze w zimowej pielęgnacji włosów jest ich łagodne traktowanie i pielęgnacja oparta na olejach roślinnych i zawierających je kosmetykach naturalnych. Tym, co niezbędne jest też oczywiście systematyczność i otoczenie skóry oraz włosów troskliwością.

Jak dbasz o skórę i włosy zimą? Jakie są Twoje sposoby, by przez całą zimę skóra i włosy prezentowały się nienagannie, były zdrowe i w idealnej kondycji?

Przeczytaj także

Najlepsze toniki hialuronowe – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Najlepsze toniki hialuronowe – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany