Reverse Hair Washing (RHW) – na czym polega odwrócone mycie włosów?

Reverse Hair Washing (RHW)

Reverse Hair Washing, czyli odwrócone mycie włosów, stało się popularne na TikToku i stamtąd rozprzestrzeniło się w innych mediach społecznościowych. Można by to potraktować jako chwilowy trend, ale okazuje się, że sposób ten zyskał aprobatę włosomaniaczek i jest nawet przez nie polecany. Na czym polega? Jakie daje efekty? Przyjrzyjmy się bliżej RHW.

To, że coś zostało zapoczątkowane na TikToku i podchwycone przez osoby na całym świecie, już nas nie dziwi. Podobnie było z np. ze skin cycling (więcej poczytasz o tym tutaj: Na czym polega skin cycling?). Pytanie tylko, czy w przypadku Reverse Hair Washing również możemy pisać o korzystnej metodzie pielęgnacyjnej? Zwolenniczki tej metody przekonują, że dzięki niej pasma stają się gładkie, lśniące, sypkie i puszyste. Na czym polega RHW? Czy daje efekty? Kto powinien rozważyć taki odwrócony sposób mycia włosów?

Co to jest odwrócone mycie włosów? 

Reverse Hair Washing oznacza odwrócone mycie włosów, które jako nowy trend pojawiło się na TikToku mniej więcej na początku roku 2021, z czego boom medialny przypadł na połowę 2022 roku. Do dzisiaj (luty 2023) fraza “Reverse Hair Washing” ma prawie 220 mln wyświetleń w serwisie.

RHW jest dokładnie tym, na co wygląda – najpierw na włosy nakłada się odżywkę, a dopiero potem sięga po szampon. Uważa się, że metoda pomaga zwiększyć nawilżenie włosów przed myciem szamponem, który może je wysuszać.

Ciekawostką jest to, że wprawdzie o RHW mówi się za sprawą współczesnych mediów społecznościowych (co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, jakie mają zasięgi), ale nie jest to metoda nowa ani odkrywcza. Tak naprawdę odwrócone mycie włosów istnieje od dziesięcioleci. Reverse Hair Washing zyskało popularność w latach 80. XX wieku, kiedy to wiele kobiet poddawało włosy trwałej ondulacji, która bardzo niszczy włosy. Ondulacja wymaga delikatniejszej pielęgnacji, bardziej ukierunkowanej na nawilżenie.

Efekty odwróconego mycia włosów

Według osób, które stosują tę metodę, zmieniona kolejność nakładania produktów pomaga nawilżyć i odżywić pasma. Przekonują, że nawet długotrwałe stosowanie RHW przekłada się na korzyści, których nie zapewnia tradycyjna metoda mycia włosów. Dzięki temu, że najpierw na włosach ląduje odżywka substancje wnikają głębiej w kosmyki, a tym samym stają się bardziej odżywione i wzmocnione, co wspiera ich od odbudowę.

Korzyści Reverse Hair Washing:

  • dokładnie oczyszcza skórę głowy
  • pozostawia nawilżone pasma
  • odbija włosy u nasady, nadając włosom objętości
  • gładkie, lekkie i sypkie włosy

Reverse Hair Washing uważa się za łagodniejsze niż tradycyjne mycie. Ma zapewniać większy połysk, objętość i miękkość, a także odbicie u nasady, co ma znaczenia dla zwiększenia objętości fryzury. Włosy nabierają też puszystości i nie wyglądają na ciężkie ani oklapnięte. Dzieje się tak dlatego, że odżywka chroni i zapobiega pozbyciu się z włosów dobroczynnych olejów wytwarzanych przez skórę głowy, które zapobiegają wysuszeniu i łamliwości włosów. Dodatkowo też je odżywia.

Co istotne, efekty możesz zauważyć już po pierwszym zastosowaniu. W przypadku włosów cienkich i przetłuszczających wystarczy stosować tę metodę minimum raz w tygodniu przez około miesiąc, by zauważyć efekty.

Dla kogo najlepsze jest odwrócone mycie włosów?

Jak już wspomnieliśmy, odwrócone mycie włosów polecane jest zwłaszcza w przypadku włosów przetłuszczających się i cienkich. Oprócz tego może przynieść korzyści w przypadku włosów zniszczonych po zabiegach chemicznych i fryzjerskich. 

Reverse Hair Washing polecane jest do każdego rodzaju włosów, szczególnie do włosów potrzebujących nawilżenia, suchych, matowych, oklapniętych i pozbawionych życia.

Metoda jest polecana również przy włosach suchych ze zniszczonymi końcówkami. Wszystko przez to, że regularne mycie szamponem może jeszcze bardziej wysuszać pasma, pozbawiać je warstwy ochronnej z olejków i składników odżywczych, a w skrajnych przypadkach powodować nawet łamliwość i rozdwajanie się końcówek. Dzięki temu, że na włosach najpierw ląduje odżywkach, pasma i końcówki są odpowiednio zabezpieczone przed mocnym działaniem detergentów zawartych w szamponie.

Jak myć włosy metodą odwróconą?

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić zabieg Reverse Hair Washing w domu? Nic prostszego! Jak już wspomnieliśmy, potrzebujesz tu dwóch produktów, a mianowicie odżywki i szamponu – możesz wykorzystać to, co masz w domu albo też wykorzystać nasze rekomendacje, które zamieszczamy w dalszej części artykułu.

Odwrócone mycie włosów krok po kroku:

  1. Odżywkę nałóż na całe wilgotne pasma.
  2. Odczekaj 5-10 minut, aby składniki aktywne miały czas się wchłonąć.
  3. Opłucz włosy, ale nie spłukuj całej odżywki, by drobna ilość kosmetyku została na końcach i długości.
  4. Nałóż szampon na skórę głowy przy nasadzie włosów. Masuj do utworzenia piany i pilnuj, by piana nie nachodziła na pasma z odżywką.
  5. Delikatnie spłucz wszystko.

Jak często można stosować Reverse Hair Washing? Tak często, jak czujesz potrzebę. Przy czym warto zaznaczyć, że są tutaj dwa sposoby mycia. Jedni zalecają RHW stosować tylko raz w tygodniu (bo odżywka może gromadzić się na brudnych włosach), inni – cały czas z przerwą raz w tygodniu na tradycyjną metodę.

Obojętnie, na który sposób się zdecydujesz, pamiętaj, że zalecane jest, aby raz w tygodniu zastosować klasyczne mycie z mocniejszym szamponem, odżywką lub – najlepiej – maską do włosów. Dzięki temu kosmyki dostaną dodatkową porcję nawilżenia oraz kopa do regeneracji, co ma ogromne znaczenie, jeśli masz zniszczone włosy. Ponadto szampon pomoże usunąć ewentualną nadbudowę, która może nadmiernie obciążać pasma.

Sprawdź nasz poradnik o tym, kiedy warto sięgnąć po delikatny, a kiedy po mocny szampon oczyszczający, tzw. rypacz:

Najlepsze kosmetyki do RHW

Mycie włosów na odwrót jest banalne do zastosowania w praktyce. To, na co powinnaś zwrócić uwagę, to dobór odpowiednich kosmetyków. 

Do mycia włosów odżywką dobrze jest wybrać odżywkę emolientową, w której znajdują się oleje, np. konopny, lniany, makadamia, jojoba lub kokosowy; masło shea, masło murumuru. Emolienty dobrze sprawdzą się przy włosach cienkich, plączących się i trudnych do rozczesania. Natomiast przy włosach bardziej zniszczonych dobrze jest dobrać odżywkę proteinową, zawierającą np. proteiny mleka, jedwab czy mleczko pszczele.

Te odżywki do RHW mogą Ci się spodobać:

W przypadku mycia szamponem dobrze jest wybrać delikatny szampon bez siarczanów, czyli szampon bez SLS i SLES, najlepiej hypoalergiczne, ponieważ takie mają niskie ryzyko podrażnienia skalpu. Dobre właściwości oczyszczające wykazuje np. Sodium Coco Sulfate, który pomoże pozbyć się zanieczyszczeń i skalpu bez naruszenia skalpu.

Te szampony do RHW mogą Ci się spodobać:

Odwrócone mycie włosów a metoda OMO

Jak mogłaś zauważyć, RHW przypomina metodę OMO, tylko nie ma tu ostatniego O (odżywki). Można więc potraktować Reverse Hair Washing jako bardziej okrojoną wersję OMO. Pytanie tylko, po którą metodę sięgnąć?

Standardowo metoda OMO polecana jest przy włosach kręconych, falowanych, bardzo zniszczonych i osłabionych włosach suchych. Natomiast RHW jest szczególnie polecana przy mocno przetłuszczającej się skórze głowy, ponieważ pomaga usunąć nadmiar sebum bez wysuszenia kosmyków; oprócz tego na tej metodzie skorzystać mogą włosy cienkie, delikatne, oklapnięte i ze zniszczonymi końcówkami.

To, jaką metodę mycia włosów wybierzesz, zależy od kondycji Twoich włosów, preferencji i wygody. Pamiętaj, że nie musisz testować każdego nowego trendu z TikToka lub trzymać się jednego określonego i bardziej fantazyjnego sposobu. Jeżeli odpowiada Ci mycie klasyczne, a i po włosach widzisz, że takie im najbardziej sprzyja, to tylko dowód, że nie każdy trend w mediach społecznościowych jest dla wszystkich.

Więcej o metodzie OMO dowiesz się tutaj:

Wady i zalety Reverse Hair Washing 

Jakie jest zdanie ekspertów o tej metodzie? Tutaj w większości natrafić możemy na pozytywne opinie. Specjaliści od urody wskazują, że metoda RHW może być korzystna dla przetłuszczających się i cienkich włosów. Dzieje się tak dlatego, że Reverse Hair Wash z jednej strony wspiera nawilżenie pasm bez ryzyka ich wysuszenia, a z drugiej pomaga uniknąć ich obciążenia podczas mycia. 

Jeśli chodzi o negatywne opinie, to fryzjerzy mają obawy co do domycia całych włosów. Szampon nakładany jest tylko przy nasadzie, przez co na kosmykach mogą pozostać różne zanieczyszczenia jak kurz, tłuszcz, środki stylizacyjne itd. Odżywka domyka na włosach resztki kosmetyków, przez co może tworzyć się nadbudowa, a włosy wyglądać na bardziej przetłuszczone. To dlatego niektórzy RHW zalecają tylko kobietom, które nie stosują stylizacji lub suchych szamponów, oraz do sporadycznego stosowania jako kuracja np. 1-2 razy w miesiącu.

Odwrotne mycie włosów – podsumowanie

To, jak i kiedy myjesz włosy, jest sprawą indywidualną. Niektórzy ludzie bardziej niż na kolejność stosowania produktów zwracają uwagę na zawartość składników aktywnych. Zwolenniczki odwróconego mycia włosów (Reverse Hair Washing – RHW) porzucają tradycyjne dwuetapowe mycie włosów i zamieniają odżywkę z szamponem. 

Odwrócone mycie włosy polecane jest praktycznie każdemu. To obiecujący trend zwłaszcza dla osób, które czują, że ich włosy potrzebują nieco więcej nawilżenia lub wyglądają na matowe, suche i pozbawione życia. Zgodnie z opiniami włosomaniaczek, dzięki RHW Twoje włosy odzyskają nawilżenie, lekkość i blask; będą też wyglądać na pełniejsze.

Czy znasz metodę RHW? A może już stosujesz odwrócone mycie włosów? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Peeling gommage – wszystko, co powinnaś wiedzieć o gumkowaniu twarzy

Peeling gommage – wszystko, co powinnaś wiedzieć o gumkowaniu twarzy

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany