Mleczko kosmetyczne – czy warto stosować, jak używać?

czy warto stosować mleczko kosmetyczne

Mleczko kosmetyczne było pierwszym kosmetykiem do demakijażu, po który sięgnęłam w wieku kilkunastu lat. Łagodne, ładnie pachnące, dobrze usuwało makijaż, ale niestety – pozostawiało skórę lepką i nie do końca czystą. Dlatego zrezygnowałam z jego stosowania i chyba jak większość kobiet postawiłam na płyny micelarne, by w końcu sięgnąć też po olejki. Czy warto wracać do mleczka kosmetycznego?

Dlaczego nie lubimy mleczek kosmetycznych?

Mleczka kosmetyczne, które możesz znać też pod nazwą emulsji, to kosmetyki składające się z dwóch faz – wodnej i olejowej, które łączy się ze sobą za pomocą emulgatora. Te tradycyjne mleczka kosmetyczne, po które sięgałyśmy jeszcze kilka lat temu opierały swój skład głównie na parafinie, czyli oleju mineralnym. To właśnie ten składnik sprawiał, że skóra po umyciu jej mleczkiem była lepka, wydawała się być brudna i tłusta. Parafina powodowała też zatykanie porów skóry, dlatego mleczka nie miały korzystnego wpływu na cerę trądzikową. Była jednak niezbędna, bo to właśnie ona rozpuszczała i usuwała ze skóry wszystko to, co tłuste i brudne, czyli nadmiar sebum i wymieszane z nim zanieczyszczenia oraz makijaż.

Zła sława mleczek związana jest też z tym, że demakijaż wykonywany przy ich pomocy często był niedokładany, a skóra wymagała jeszcze dodatkowego oczyszczania.

Dlaczego warto stosować mleczka kosmetyczne?

czy warto stosować mleczka kosmetyczne

W tej chwili mamy na szczęście mleczka kosmetyczne, które swój skład i działanie opierają nie na parafinie, ale na naturalnych olejach roślinnych, którym towarzyszą też pielęgnujące ekstrakty. Dzięki nim mleczka doskonale wykonują swoje zadania, czyli:

  • oczyszczają skórę
  • usuwają makijaż
  • zmiękczają i nawilżają skórę
  • łagodzą podrażnienia
  • wygładzają

Bo mleczka kosmetyczne to nie tylko kosmetyki do demakijażu, ale również bardzo delikatne kosmetyki pielęgnacyjne!

A dlaczego warto je stosować?

Przede wszystkim ze względu na delikatność. Mleczka są bardzo łagodne dla skóry. Nie zawierają składników oczyszczających, które podrażniają i osłabiają naturalny płaszcz ochronny skóry. Naturalne mleczka do demakijażu i oczyszczania skóry nie powoduję też szczypania i łzawienia oczu, nie zatykają porów skóry, nie obciążają delikatnej skóry. Są kosmetykami, które z powodzeniem mogą być stosowane do pielęgnacji bardzo wrażliwej cery, w tym również naczynkowej i z trądzikiem różowatym. Zawarte w ich składzie roślinne składniki wykazują właściwości ochronne, wzmacniają naturalną barierę lipidową naskórka, nie powodują nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia skóry, jej przesuszenia i podrażnień.

Mleczka kosmetyczne są często podstawą bezwodnej pielęgnacji skóry.

Jak stosować mleczko kosmetyczne?

Wiesz już, jakie są zalety stosowania mleczek kosmetycznych. Ale czy wiesz też jak prawidłowo je stosować?

Najpopularniejszym sposobem stosowania mleczek kosmetycznych jest usuwanie przy ich pomocy makijażu. Robimy to najczęściej nakładając mleczko na płatek kosmetyczny, którym następnie ścieramy ze skóry tusz do rzęs, podkład, puder, szminkę. Działając w ten sposób zmywamy jednak tylko powierzchnię skóry, dlatego po takim zastosowaniu mleczka, skóra wymaga jeszcze oczyszczenia żelem/pianką/olejkiem i oczywiście tonizowania.

jak stosować mleczko kosmetyczne

Ale wystarczy po usunięciu makijażu płatkiem nasączonym w mleczku nałożyć je bezpośrednio na skórę i wykonać krótki masaż, by wszystkie inne kosmetyki oczyszczające nie były już potrzebne, a skóra stała się czysta. Po takim masażu możesz jeszcze przepłukać skórę wodą, albo zetrzeć pozostałości mleczka płatkiem kosmetycznym. Teraz już tylko tonizowanie i gotowe! Skóra jest czysta, ukojona, nawilżona i przygotowana na to, by nakarmić ją dobrym kremem albo olejkiem.

Przed oczyszczaniem skóry mleczkiem możesz wykonać też demakijaż płynem micelarnym.

Czy mleczko kosmetyczne jest dla każdego?

Naturalne mleczka kosmetyczne, których skład opiera się na olejach roślinnych, naturalnych emulgatorach i łagodnych konserwantach (są niezbędne, bo mleczko jest kosmetykiem na bazie wody) oraz oczywiście ekstraktach i wyciągach roślinnych są odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry. Mogą być stosowane w pielęgnacji cery suchej, podrażnionej, zaczerwienionej, naczynkowej, łojotokowej, tłustej, mieszanej, dojrzałej. Ostrożność należy zachować jedynie przy tendencji skóry do powstawania wyprysków i zatkanych porów, ale i tutaj również warto próbować włączając mleczko do pielęgnacji i obserwując reakcję skóry na jego działanie.

Wybierz najlepsze mleczko dla swojej skóry

Specjalnie dla Ciebie wybrałam kilka mleczek kosmetycznych z naturalnymi składami, których krótki opis znajdziesz pod zdjęciem. Być może jest wśród nich mleczko, które okaże się być ideałem dla Twojej skóry.

Podsumowanie

Mleczka kosmetyczne to kosmetyki, którym warto dać drugą szansę i dzięki nim odkryć kolejną alternatywę dla delikatnego i służącego skórze oczyszczania oraz demakijażu. Warto przy tym postawić na naturalne produkty, z dobrymi składami.

Przeczytaj też:

Olejki do oczyszczania twarzy i demakijażu – czy warto je stosować?

Skuteczny demakijaż? Naturalnie!

Zrób to sam: Dwufazowy olejek do demakijażu

Stosujesz mleczka kosmetyczne? Jak się u Ciebie sprawdzają?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Olej musztardowy na włosy – zastosowanie i efekty

Olej musztardowy na włosy – zastosowanie i efekty

Sprawdź, dlaczego warto stosować żel aloesowy i jak najlepiej wykorzystać go do pielęgnacji włosów i twarzy

Sprawdź, dlaczego warto stosować żel aloesowy i jak najlepiej wykorzystać go do pielęgnacji włosów i twarzy

Komentarze (2)

  1. E
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany