Suche, matowe i kruche. Włosy po lecie nie zawsze są w takiej formie, jak byśmy sobie tego życzyli. Często jedynym dobrym wyjściem z sytuacji wydaje nam się wizyta u fryzjera i obcięcie znacznej długości włosów. Na szczęście możesz tego uniknąć i domowymi sposobami wzmocnić włosy i przywrócić im zdrowy wygląd. Jak to zrobić?
Spis treści
Czynniki, które osłabiają włosy latem
Latem Twoje włosy są narażone na negatywny wpływ wielu czynników zewnętrznych. Do tych najbardziej szkodliwych możemy zaliczyć:
- promieniowanie UV
- wiatr
- wysokie temperatury
- wodę: słoną w morzu i chlorowaną w basenie
- klimatyzację
- niewystarczającą lub nieodpowiednią pielęgnację
- nieodpowiednią dietę
Kondycja włosów po lecie
Działanie czynników zewnętrznych, które wymieniłam powoduje uszkodzenie łuski włosa. Często dochodzi też do uszkodzenia keratyny włosa, czyli jej głównego budulca. Efektem są przesuszone, łamliwe i puszące się włosy. Brakuje im blasku, są matowe, szorstkie i pozbawione elastyczności. Pojawiają się rozdwojone końcówki, a skóra głowy zaczyna się przetłuszczać. Często po powrocie z wakacji możesz też zauważyć wzmożone wypadanie włosów.
Jak pomóc włosom? Niezbędne zabiegi pielęgnacyjne
Tym, czego Twoje włosy teraz potrzebują, to przede wszystkim solidna dawka składników odżywczych, które wspomogą regenerację i odbudowę ich uszkodzonej struktury, a także nawilżanie i wzmacnianie cebulek. Aby im to zapewniać, zadbaj o prawidłową pielęgnację włosów i sięgnij po kosmetyki bogate w witaminy A i E, proteiny i keratynę. Niezbęde będą też humektanty, czyli naturalne substancje o właściwościach nawilżających i oleje roślinne, które otulą włosy filmem ochronnym i zapobiegną ich dalszym uszkodzeniom.
Kosmetykami, które najlepiej się teraz sprawdzą będą łagodne szampony, bogate w witaminy i substancje nawilżające maski do włosów, wcierki do skóry głowy, oleje roślinne i peelingi, które pomogą usunąć ze skóry martwy naskórek i dotlenić cebulki.
Skuteczna regeneracja włosów po lecie w kilku krokach
Peeling skóry głowy
Peeling skóry głowy powinien być zabiegiem, który warto włączyć do stałej pielęgnacji włosów, a nie tylko teraz, gdy chcesz je zregenerować i wzmocnić. Dlaczego? Na skórze głowy, podobnie jak na twarzy, czy ciele gromadzi się martwy naskórek. Jeśli nie będziesz go usuwać, pory skóry będą się zatykać, cebulki nie będą otrzymywać niezbędnych składników odżywczych, włosy będą rosły wolniej, mogą też zacząć wypadać. Zalegający na skórze martwy naskórek może też przyczyniać się do przetłuszczania skóry głowy i obciążać włosy u nasady, pozbawiając je objetości i lekkości. Wykonując systematyczny peeling głowy, nie tylko oczyścisz skórę z martwych komórek i pozostałości kosmetyków, ale też poprawisz mikrokrążenie i dotlenisz komórki, które lepiej będą przyjmowały składniki odżywcze. Peeling przyczyni się też do wyrównania poziomu sebum i spowolni przetłuszczanie się skóry, jednocześnie łagodząc też podrażnienia i eliminując swędzenie.
Najłatwiejszy peeling do skóry głowy możesz zrobić samodzielnie. Wystarczy, że do szamponu, który stosujesz do mycia głowy dodasz cukier.
Więcej pomysłów na naturalne, domowe peelingi do skóry głowy znajdziesz w tym wpisie:
Jak często wykonywać peeling? Wystarczy raz na tydzień. Z czasem możesz peelingować skórę raz na dwa tygodnie.
Olejowanie włosów
Olejowanie włosów to najbardziej skuteczna metoda na uzupełnienie ubytków powstałych w łuskach włosa.
Oleje roślinne wzmacniają włosy, wspomagają ich regenerację, nawilżają i odżywiają. Dostarczają włosom niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy i składniki odżywcze.
Na efekty działania oleju trzeba wprawdzie trochę poczekać, ale już po pierwszym olejowaniu zauważysz, że Twoje włosy są bardziej miękkie i gładkie. Z każdym kolejnym zabiegiem będą odzyskiwać blask, elastyczność i sprężystość. Staną się doskonale nawilżone, błyszczące i odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Po lecie, gdy Twoje włosy wymagają intensywnej regeneracji sięgaj po oleje 2 razy w tygodniu.
Pamiętaj o tym, że olej, aby mieć szansę zadziałać, powinien znajdować się na włosach przez minimum 2 godziny. O tym, w jaki sposób olejować włosy, przeczytasz tutaj -> Olejowanie włosów. Najlepsze metody, zmywanie i praktyczne wskazówki, a o tym, jaki olej wybrać, tutaj -> Idealny olej do włosów – jak go wybrać?
Delikatne mycie
Twoje włosy są teraz bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia, więc tym, z czego lepiej zrezygnować w ich pielęgnacji są szampony zawierające SLS i SLES. Są to składniki pianotwórcze dodawane do szamponów, które mogą mieć negatywny wpływ na kondycję włosów, jeszcze bardziej je przesuszać i podrażniać skórę głowy. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się szampony, których skład oparto na łagodnych substancjach myjących, np. Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, czy Coco-glucoside. Zwróć też uwagę na to, aby szampon nie zawierał parabenów i silikonów, a jego działanie możesz wzmocnić dodając kilka kropli olejku eterycznego, np. cytrynowego lub rozmarynowego lub oleju roślinnego, np. jojoba lub arganowego. Dobrym szamponem, po który możesz teraz sięgnąć jest wzmacniający szampon marki Biolaven, dbający o wygładzenie i wzmocnienie włosów. Sprawdź: szampony bez SLS.
Do mycia włosów możesz stosować też odżywki i jest to jedna z najbardziej zalecanych metod mycia przesuszonych, osłabionych i puszących się włosów. Myjąc włosy odżywką zmiękczysz je i nawilżysz oraz ochronisz przed wysuszającym działaniem substancji myjących, które znajdują się w szamponach. Po umyciu włosów odżywką zauważysz też, że są bardziej miękkie, gładsze i mniej spuszone.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:
Pamiętaj też o tym, by myć włosy letnią wodą, unikaj suszarki i prostownicy, a po każdym myciu nakładaj na włosy solidną porcję odżywki.
Szampony, zwłaszcza te zawierające silne detergenty myjące, mogą jeszcze bardziej osłabiać kondycję Twoich włosów. Co ważne, sam szampon nie ma też wystarczającego działanie, żeby wzmocnić włosy. Po lecie, gdy włosy wymagają intensywnej regeneracji, sięgnij po delikatny szampon bez SLS-ów i wzmocnij jego działanie olejkami eterycznymi.
Możesz to zrobić mieszając 50 ml szamponu z 5 kroplami olejku cytrynowego, 5 kroplami olejku rozmarynowego, 5 kroplami olejku ylangowego i 5 kroplami olejku szałwiowego. Taką mieszankę warto pozostawić chwilę na włosach, aby olejki miały czas zadziałać. Szampon możesz wzmocnić też olejami roślinnymi, np. jojoba lub ze słodkich migdałów. Dodając do 50 ml szamponu 5 kropli oleju do włosów, 3 krople olejku rozmarynowego i 2 kropelki olejku cytrynowego, wzmocnisz włosy i pobudzisz cebulki do pracy.
Nawilżanie i odżywianie
Oleje roślinne, odżywki, wcierki i maski do włosów powinny zająć teraz honorowe miejsce w Twojej łazience. To dzięki nim wzmocnisz włosy, uzupełnisz ubytki w łodydze włosa, nawilżysz, wygładzisz, przywrócisz blask i elastyczność. Składnikami, których warto szukać w maskach i odżywkach są gliceryna, aloes, miód, cukier, mocznik, kwas hialuronowy, panthenol, ekstrakty i wyciągi z ziół, czyli naturalne humektanty, mające za zadanie nawilżać włosy. Ważne są też emolienty, których rolę w naturalnych maskach i odżywkach do włosów pełnią oleje roślinne. Emolienty chronią włosy przed utratą nawilżenia i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Ostatnią grupą pożądanych przez Twoje włosy składników są teraz proteiny, które pomagają wypełnić ubytki w zniszczonej łusce włosa i go zregenerować. Naturalne proteiny to między innymi: mleko, jedwab, keratyna, kolagen, proteiny soi, proteiny ryżu i proteiny pszenicy.
Regularne nakładanie na włosy masek bogatych w składniki odbudowujące, nawilżające i odżywiające włosy powinno teraz na stałe zagościć w planie pielęgnacji Twoich włosów. Aby wzmocnić działanie maski, po jej nałożeniu na włosy, owijaj włosy folią i ręcznikiem, załóż termoczepek lub turban termalny. Pod wpływem ciepła składniki odżywcze znajdujące się w masce, szybciej przenikną w głąb włosa.
Wybierając maskę sięgnij po taką, w której składzie znajdują się oleje roślinne, proteiny, keratyna oraz witaminy A i E.
Przydatne kosmetyki:
Odżywkę nakładaj na włosy po każdym myciu włosów, a maskę stosuj 1-2 razy w tygodniu. Nie zapomnij też o wcierkach, czyli odżywkach przeznaczonych do skóry głowy. To dzięki nim odżywisz i wzmocnisz cebulki włosów. Przynajmniej raz w tygodniu sięgnij też po olej i nałóż go na włosy na co najmniej 2 godziny, a po każdym myciu włosy wcieraj olej w końcówki włosów.
Do odżywiania włosów po każdym myciu możesz też stosować ulubioną odżywkę, wzmocnioną działaniem olejów roślinnych. Wystarczy, że dodasz do niej 30 ml oleju ze słodkich migdałów, 10 kropli oleju z wiesiołka, 5 kropli oleju jojoba i 5 kropli olejku eterycznego z szałwii muszkatałowej.
Przeczytaj:
- Dlaczego warto stosować wcierki do włosów i jak to robić dobrze
- Rozdwajające się końcówki? Sprawdź, jak temu zapobiegać
Idź do fryzjera
Chcąc przywrócić włosom ładny wygląd, nie możesz pominąć wizyty u fryzjera. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne będą bowiem bezskuteczne, dopóki nie podetniesz włosów, pozbywając się rozdwojonych i zniszczonych końcówek. Ich podcięcie powinno być jednym zabiegiem, jakiemu warto poddać teraz włosy, a tym, z czego na pewno warto zrezygnować, to ich koloryzacja. Farba do włosów nie ma dobrego wpływu na włosy, uszkadza ich strukturę i znacznie osłabia. A teraz, gdy Twoje włosy i tak nie są w najlepszej kondycji, farbowanie może im bardzo zaszkodzić.
Zadbaj o dietę
Oprócz zewnętrznej pielęgnacji włosów, ważne jest także odpowiednie odżywianie, bo to, co jemy, ma istotny wpływ na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Chcąc zadbać o włosy włącz do swojego jadłospisu pestki dyni, siemię lniane i migdały. Pamiętaj o pełnoziarnistym pieczywie, gruboziarnistych kaszach i makaronach, dzięki którym dostarczysz włosom cenną witaminą B1, pomidorach, w których znajdziesz biotynę, a także produktach białkowych: chudym mięsie, drobiu i rybach, roślinach strączkowych i jajkach. Dla Twoich włosów bardzo wartościowe są również pestki słonecznika, orzechy, nasiona sezamu i kiełki pszenicy, czyli naturalne źródła witaminy B6, E i kwasu pantotenowego.
Podsumowanie
Bardzo ważną radą, której chcę Ci udzielić na koniec jest to, aby w pielęgnacji włosów po wakacjach, która ma służyć ich wzmocnieniu i regeneracji, zachować umiar i równowagę. Każdy z nas ma inne włosy i to, co u jednych się sprawdza, nie musi być dobre dla innych. Dlatego chcąc zastosować się do udzielonych porad, wybierz spośród nich to, co Twoim zdaniem, dla Twoich włosów będzie najlepsze.
W jakiej kondycji są Twoje włosy po wakacjach? Jakie masz sposoby na ich szybką regenerację?