Rozdwajające się końcówki – sprawdź, jak zapobiegać

Rozdwajające się końcówki – sprawdź, jak zapobiegać

Rozdwojone końcówki włosów nie wyglądają estetycznie i mogą zepsuć wygląd nawet najpiękniejszej fryzury. Najczęściej zmagają się z nimi posiadaczki długich włosów, co nie znaczy, że krótkie włosy też nie ulegają rozdwajaniu. Dlaczego włosy się rozdwajają? Co możesz zrobić, aby w końcu zapomnieć rozdwojonych końcach włosów?

Rozdwajające się końcówki – przyczyny

Rozdwojenie, czyli uszkodzenie końcówek włosa, jest naturalnym efektem zużywania się łuski włosa. Piszą o tym autorzy książki “Wszystko o włosach” Dieter Hoch i Manfred Schmock, wyjaśniając, że zużywanie się łuski włosa jest procesem naturalnym, które może przyspieszać i potęgować szereg czynników mechanicznych.

Do czynników zewnętrznych (czynników mechanicznych), które przyczyniają się do rozdwajania włosów należą:

 • nieodpowiednia pielęgnacja – stosowanie szamponów z silnymi detergentami myjącymi, częste stosowanie lakierów, pianek i innych kosmetyków stylizacyjnych, stosowanie kosmetyków zawierających wysoko w składzie alkohol,
 • stylizacja na gorąco – suszenie, prostowanie włosów,
 • zabiegi chemiczne – rozjaśnianie, farbowanie, trwała ondulacja,
 • nieodpowiednia technika czesania włosów – szarpania włosów szczotką, czesanie mokrych włosów,
 • działanie czynników atmosferycznych – promieniowanie UV, wiatr, wilgoć,
 • niewłaściwa dieta uboga w witaminy i minerały,
 • ocieranie się końcówek włosów o ubranie.

Do rozdwajania się końcówek włosów przyczyniać mogą się też chlorowana i słona woda, nie stosowanie odżywek i masek włosów, unikanie noszenia czapki zimą.

Jak pomóc rozdwojonym końcówkom włosów?

Rozdwojonych końcówek nie można niestety scalić. Włosy, które uległy już zniszczeniu, (którym w tym przypadku są rozdwojone końce) należy ściąć. Oczywiście wystarczy, że zetniesz tylko rozdwojone końcówki, nie ma potrzeby radykalnej zmiany długości włosów.

Rozdwajające się końcówki – sprawdź, jak zapobiegać

Jak zapobiegać rozdwajaniu się włosów?

Po obcięciu włosów postaraj się wprowadzić do codziennej pielęgnacji kilka zasad, które pomogą uchronić Ci końcówki przed ponownym rozdwojeniem.

Przede wszystkim zacznij od zmiany kosmetyków pielęgnacyjnych. Stosuj delikatne szampony do włosów, których bazę myjącą stanowią łagodne tensydy roślinne. Myjąc włosy delikatnie je masuj i polewaj ciepłą, ale nie gorącą wodą. Po umyciu włosów i odsączeniu nadmiaru wilgoci w ręcznik, wmasuj we włosy odżywkę lub maskę, której skład jest bogaty w oleje roślinne. Nie szarp włosów i nie rozczesuj ich na mokro. Chyba, że masz włosy kręcone, których rozczesanie na sucho jest niemożliwe. Jeśli tak jest, nałóż na włosy odżywkę, rozczesz je zaczynając od końców, a następnie spłukaj i delikatnie osusz ręcznikiem.

Nie śpij z mokrymi włosami

Mokre włosy są bardzo podatne na uszkodzenia. Szybciej się łamią, plączą i kruszą. Dlatego myjąc włosy wieczorem, przed pójściem spać, zapleć włosy w luźny warkocz lub zwiń w kok na czubku głowy. Mokre włosy rozrzucone po poduszce, to nie jest najlepszy pomysł. Raz, że Twoje włosy rano nie będą dobrze wyglądały, dwa – narazisz ich końcówki na uszkodzenie.

Chroń przed wysoką temperaturą

Aby chronić końcówki przed rozdwajaniem, pamiętaj też o stosowaniu kosmetyków termoochronnych, przed każdym suszeniem suszarką, prostowaniem lub kręceniem za pomocą lokówki. Staraj się też suszyć włosy na najniższej temperaturze suszarki i małym nawiewie. Do rozczesywania włosów wybierz szczotkę z naturalnego włosia lub grzebień z szeroko rozstawionymi zębami.

Chowaj włosy pod czapką

Zimą, gdy warunki atmosferyczne źle wpływają na wygląd i kondycję włosów, chroń je nosząc czapkę. Pamiętaj, aby chować pod czapką wszystkie włosy. Zaplataj je w warkocz, spinaj w kucyk lub koczek. Noś czapki z naturalnych włókien, w których skóra głowy będzie mogła cały czas oddychać. Jeśli zdarza Ci się wychodzić z domu z rozpuszczonymi włosami, schowaj je pod szalik, aby końcówki nie ocierały się o kurtkę i nie plątały od wiatru.

Rozdwajające się końcówki – sprawdź, jak zapobiegać

Zabezpieczaj końcówki

Zabezpieczanie końcówek włosów służy zapewnieniu im ochrony przed uszkodzeniami. Jest to podstawa, której należy bezwzględnie przestrzegać, chcąc mieć zdrowe i ładne włosy. Należy to robić po każdym myciu włosów, a najlepiej – codziennie.

Końcówki włosów najlepiej zabezpieczać olejem roślinnym lub serum olejowym.

Wybierając olej, wybierz taki, który nie jest ciężki i nie będzie przetłuszczał i obciążał włosów.W zabezpieczeniu końcówek doskonale sprawdzają się olej arganowy, olej z pestek śliwki, olej rycynowy, olej jojoba i olej kokosowy. Możesz stosować je w połączeniu z kwasem hialuronowym lub solo, wcierając w wilgotne jeszcze końcówki włosów.

Jeśli do zabezpieczania końcówek wybierzesz olejowe serum lub specjalnie skomponowaną kompozycję olejów roślinnych i ziół, sprawdź, czy w ich składzie nie ma alkoholu, parafiny i ciężkich silikonów.

Podsumowanie

Otaczając włosy troskliwą opieką i staranną pielęgnacją, masz szansę ochronić  je przed wieloma uszkodzeniami, w tym rozdwojonymi końcówkami. Pamiętaj więc o tym, aby:

 • zabezpieczać końcówki włosów przed wpływem negatywnych czynników,
 • stosować delikatne kosmetyki pielęgnacyjne,
 • unikać stylizacji na gorąco i zabiegów fryzjerskich, takich jak trwała ondulacja lub rozjaśnianie,
 • nie rozczesywać włosów na mokro,
 • zimą chować włosy pod czapką,
 • wzbogacić dietę w witaminy i minerały.

Nie zapominaj też o regularnym podcinaniu końcówek.

Czy zmagasz się z rozdwajającymi końcówkami włosów? Co pomaga Ci chronić włosy przed rozdwajaniem?

Przeczytaj także

Żel aloesowy Holika Holika – dlaczego warto zawsze mieć ten kosmetyk na łazienkowej półce?

Żel aloesowy Holika Holika – dlaczego warto zawsze mieć ten kosmetyk na łazienkowej półce?

Kosmetyki naturalne – fakty i mity, które musisz znać (żeby się nie nabrać)

Kosmetyki naturalne – fakty i mity, które musisz znać (żeby się nie nabrać)

Komentarze (3)

 1. M
  Dla mnie ciagle rozjaśnianie i zmiana odcieni była gwoździem do trumny. Włosy przestały rosnąć, a końce po prostu sie kruszyły. Teraz skończyłam z rozjasnianiem i próbuje powrócić do naturalnego koloru. Jednak co narobiło rozjaśnianie szkody dla włosów, to brak słów.
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
   U mnie było podobnie. Rozjaśnianie włosów kręconych, które i tak są suche i podatne na zniszczenia, doprowadziło do katastrofy. Udało mi się już wrócić do naturalnego koloru, włosy są w dużo lepszej kondycji, szybciej rosną i nawet lepiej się kręcą. I chociaż czasami kusi mnie, żeby chociaż kilka pasemek rozjaśnić, to szybko z tego pomysłu rezygnuję.
  2. M

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany