Booster, serum, esencja, krem… Rodzajów kosmetyków do twarzy jest dużo i warto wiedzieć, czym się różnią. Na ich tle wyróżnia się booster do twarzy, mający potężną moc odżywczą. Dzięki odpowiedniej formule nie tylko wzmacnia działanie kremu i chroni skórę, ale też może przyspieszyć procesy naprawcze. Czym jest booster? Jak się go stosuje? Czym różni się od serum do twarzy? Dowiesz się z artykułu.
Booster do twarzy nazywany jest hitem pielęgnacyjnym XXI wieku, a na pewno jest jednym z najpopularniejszych kosmetyków z kategorii pielęgnacji naturalnej. Przez to, że zawiera wysokie stężenie składników aktywnych, zalecany jest zwłaszcza do cery zniszczonej i wymagającej regeneracji. W tym artykule omawiamy, jak działa booster do twarzy i odpowiadamy na pytanie, jak go stosować i czy w ogóle warto po niego sięgać. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Co to są boostery do twarzy?
Jeśli zastanawiasz się, co znaczy słowo booster, przychodzimy z pomocą!
Nazwę booster możemy tłumaczyć wprost z języka angielskiego – boost oznacza „doładować”, tym samym zadaniem boostera jest „doładowanie cery”. Możemy więc to rozumieć jako doładowanie skóry składnikami odżywczymi, w efekcie czego stanie się lepsza i wzmocniona, a to z kolei wpłynie na poprawę jej stanu. Dzieje się tak, ponieważ booster to koncentrat składników aktywnych korzystnie wpływających na skórę, który nakłada się przed kremem.
Boostery to lekkie preparaty bogate w starannie dobrane składniki aktywne, które mają pobudzać właściwości ochronne skóry. Tym samym zapewniają skórze niezbędną ochronę, która pomaga zachować dłużej nawilżenie, a w efekcie jędrność i młodość.
Boostery do twarzy stały się popularne za sprawą koreańskiej pielęgnacji. To właśnie tam skin boostery pojawiły się jako jeden z etapów w wielostopniowej pielęgnacji skóry. Ich formuła jest tak opracowana, aby zmaksymalizować efektywność nakładanych kremów i innych kosmetyków oraz by wzmocnić funkcje obronne skóry. Dzięki temu boostery pomagają chronić skórę, m.in. przed działaniem smogu, promieni słonecznych, zanieczyszczeń, wolnych rodników i utratą wody.
I tutaj się zatrzymajmy. Zapewne zauważyłaś, że opis boostera brzmi jak opis serum, tymczasem to różne kosmetyki! Warto sobie opowiedzieć coś więcej o różnicach oraz wskazać, czy któryś z tych kosmetyków jest lepszy.
Czym się różni booster od serum?
Niektórzy mogą myśleć, że serum i booster to ten sam rodzaj kosmetyku, jednak rola boostera jest inna.
W przypadku serum mamy do czynienia z kosmetykiem, który ma do wykonania określone zadanie pielęgnacyjne: nawilżyć, ukoić, wygładzić, wspomóc leczenie trądziku. Booster natomiast to kosmetyk o lekkiej konsystencji, który ma przede wszystkim wzmocnić warstwę rogową naskórka, a tym samym uchronić skórę przed wpływem negatywnych czynników środowiskowych. W porównaniu z serum jest maksymalnie skoncentrowany i można go traktować nie tyle w kategorii bomby odżywczej (jak serum), ile tarczy ochronnej.
W skrócie:
- Serum do twarzy to intensywnie skoncentrowany produkt o lekkiej konsystencji, który zawiera aktywne składniki pielęgnacyjne. Jego celem jest dostarczenie skórze wysokiej dawki składników odżywczych, nawilżenie, wygładzenie lub rozwiązanie konkretnych problemów skórnych.
- Booster do twarzy ma za zadanie „doładować skórę” składnikami odżywczymi, co robi poprzez wzmocnienie działania kremu oraz zabezpieczenie bariery ochronnej skóry. Jest idealnym kosmetykiem dla osób, których skóra jest narażona na działanie zanieczyszczeń, w tym smogu, ponieważ uzupełnia i potęguje podstawową pielęgnację.
Warto dodać, że boostery nie są ulubianymi produktami przez fanki minimalizmu, a zwłaszcza koreańskiego skip care. Dąży się tutaj do ograniczenia liczby kosmetyków, aby nie „przeładowywać” skóry. Do tego ogranicza się kroki w pielęgnacji, by oszczędzić czas. Tymczasem booster powinien być nakładany jako dodatkowa warstwa, tym samym jest to kolejny etap i kolejny produkt, o którym należy pamiętać. Dodajmy, że na korzyść boosterów przemawia jednak skład, który jest dosyć minimalistyczny, ponieważ chodzi w nim o skuteczne i precyzyjne działanie wzmacniające.
Poczytaj więcej o zasadach skip care:
Co jest lepsze: booster czy serum?
Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest lepsze: serum czy booster?
Tutaj nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ w dużej mierze zależy to od potrzeb Twojej skóry. Oba kosmetyki mają swoje zalety, koncentrują się na dostarczeniu skórze składników aktywnych, są lekkie, ale ich funkcje są inne. Gdy serum wykazuje właściwości pielęgnacyjne i pomaga rozwiązać konkretne problemy, związane np. z przesuszeniem lub podrażnieniem, tak booster uzupełnia i wzmacnia działanie pozostałych kosmetyków, jak właśnie serum lub krem.
Booster wzmacnia i zabezpiecza zewnętrzną warstwę rogową skóry, która jest narażona na uszkodzenia. Zabezpiecza nie tylko przed wnikaniem szkodliwych substancji, ale też przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
To, jaki produkt wybierzesz, zależy w dużej mierze od stanu Twojej cery, a także rutyny pielęgnacyjnej. Jeśli masz problemy skórne, takie jak trądzik czy przebarwienia, serum może być lepszym wyborem, ponieważ działa bezpośrednio na te problemy. Jeśli natomiast chcesz wzmocnić efektywność innych produktów i zabezpieczyć cerę, booster może być dobrym dodatkiem do Twojej rutyny pielęgnacyjnej.
→ Szukasz naturalnego serum? Sprawdź kategorię: Serum do twarzy
Czy warto stosować booster?
Jeszcze niedawno pielęgnacja skóry sprowadzała się do jej oczyszczania i nawilżenia kremem. Obecnie mamy rozmaite esencje, emulsje, sera, boostery, primery – można się pogubić! Czy zatem jest sens sięgać po booster?
Jak wspomnieliśmy wyżej, w dużej mierze zależy to od Twoich potrzeb. Faktem jednak jest, że booster to kosmetyk, po który powinny sięgnąć zwłaszcza osoby mieszkające w mieście lub których cera jest narażona na działanie zanieczyszczeń, na przykład poprzez pracę przy pyłach czy w słońcu. Pielęgnacja i ochrona zewnętrznej warstwy skóry staje się tu podstawą. Jeśli tego nie zrobisz, dojdzie do naruszenia bariery ochronnej skóry, co ma swoje przykre konsekwencje. Jakie? Opisaliśmy to szerzej w artykule: Bariera hydrolipidowa – jak odbudować zniszczoną barierę ochronną skóry?
Booster sprawia, że skóra zyskuje wymaganą ochronę, tarczę, która chroni przed: przesuszeniem, utratą napięcia, pojawieniem się przebarwień i podrażnień, zanieczyszczeniem, a nawet pojawieniem się zmarszczek. To nie wszystko! Jeśli już masz uszkodzoną skórę i zauważyłaś u siebie zrogowaciały naskórek, booster przygotuje skórę do przyjęcia związków zawartych w następnych kosmetykach. Dzięki niemu mają większe szanse przeniknąć głębiej i przyspieszyć procesy naprawcze.
Booster do twarzy przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy potrzebujesz dodatkowego wsparcia, np. w czasie dużego stresu, przy zmianach pory roku, podczas wyjazdu i narażenia skórę na mocniejsze słońce i mróz lub gdy chcesz poprawić kondycję skóry przed ważnym wydarzeniem.
Jak stosować booster do twarzy?
Stosowanie boostera jest bardzo proste: nakłada się na oczyszczoną i suchą skórę jako dodatkową warstwę. Co ważne, nakładamy go PO toniku i PRZED serum oraz kremem. Dobrze jest nałożyć booster na twarz i szyję, dodatkowo delikatnie wklepując go w skórę, aby pomóc w lepszym wchłanianiu.
Jeśli chodzi o ilość, to tutaj z pomocą przychodzą producenci, ponieważ boostery są najczęściej dostępne w praktycznych buteleczkach z pipetką. Zwykle jedna pompka wystarczy, aby pokryć całą twarz. Najlepiej booster stosować dwa razy dziennie: rano i wieczorem.
Przestrzegaj instrukcji i zaleceń producenta przy stosowaniu boostera. Każda skóra jest inna, więc jeśli masz wrażenie, że booster powoduje podrażnienia lub niepożądane reakcje, zrezygnuj z jego stosowania i skonsultuj się z dermatologiem.
Mogą pojawić tu pytania, czy booster się zmywa? Otóż nie miałoby to sensu. Booster ma za zadanie spotęgować działanie kremu oraz wzmocnić barierę ochronną, zatem powinien być obecny cały czas na twarzy. Po nałożeniu boostera po prostu kontynuuj swoją rutynę pielęgnacyjną, nakładając serum, krem do twarzy i inne produkty, które zazwyczaj stosujesz.
Dobry booster do twarzy – rekomendacja Triny
Stosowanie boostera do twarzy może przynieść wiele korzyści dla skóry pod warunkiem, że dobierzesz odpowiedni do swoich potrzeb. Dobry booster do twarzy zawiera zwykle składniki pochodzenia naturalnego, w tym kwas hialuronowy, peptydy, witaminy, antyoksydanty. Ich zaletą jest różnorodność – bez problemu znajdziesz taki dopasowany do swoich preferencji. Mało tego, możesz wybrać kosmetyk 2w1, czyli serum + booster, który z jednej strony wypielęgnuje Twoją skórę i pomoże rozwiązać jej problemy, a z drugiej zapewni wymaganą ochronę.
♥ Boostery do twarzy ma m.in. marka naturalnych kosmetyków La-Le Kosmetyki, której szczególnie polecamy serum-booster do twarzy ze stoechiolem i adonezyną pomagające w walce ze zmarszczkami oraz zapewniające ochronę przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem słonecznym.
♥ Warto się przyjrzeć również marce Pure Oh!, której booster do cery trądzikowej i tłustej jest o tyle ciekawy, że może być stosowany pod krem lub samodzielnie jako pojedynczy kosmetyk.
♥ Na tle dostępnych boosterów wyróżnia się marka Alkemie i jej peptydowy booster do cery dojrzałej zawierający składniki odmładzające, które pomagają odzyskać jędrność skóry i zmniejszyć zmarszczki.
Te boostery do twarzy mogą Ci się spodobać:
Pamiętaj, że korzyści ze stosowania boostera mogą się różnić w zależności od marki i konkretnego produktu. Warto czytać opisy i składniki, aby wybrać ten, który najlepiej będzie pasować do potrzeb Twojej skóry.
Stosujesz booster do twarzy? A może masz inny sposób na to, aby wzmocnić działanie swoich kosmetyków i mocno doładować skórę? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!