Cellulit wodny – co to jest, jak go rozpoznać i jak go zwalczyć?

cellulit wodny

Nie ma znaczenia, ile masz lat i jakiej jesteś płci – cellulit może dotyczyć każdego. Przy czym wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu, mianowicie wodny i tłuszczowy. Dzisiaj kilka słów o tym pierwszym. Z artykułu dowiesz się, jak powstaje cellulit wodny i jak skutecznie z nim walczyć.

Na początek kilka słów wprowadzenie. Mitem jest, że cellulit dotyczy tylko osób zaniedbanych, z nadwagą lub prowadzących niezdrowy tryb życia. Faktem jest, że pojawia się u osób niezależnie od ich wagi, wieku, płci i stylu życia. Przyjmuje się, że może dotyczyć nawet 9 na 10 kobiet! To dlatego niektórzy cellulit traktują jako kobiecą drugorzędną cechę płciową i jednocześnie coś zupełnie naturalnego (za takim stanowiskiem opowiada się m.in. WHO). Czy zatem należy z nim walczyć? Otóż cellulit jest przypadłością skóry i może u niektórych osób powodować dyskomfort estetyczny.

W Triny cenimy naturalność! To dotyczy zarówno oferowanych produktów, jak i naturalnego piękna. Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu i jesteśmy piękne takimi, jakimi stworzyła nas natura. Jeśli jednak cellulit jest u Ciebie czymś nie do końca pożądanym i chciałabyś zmniejszyć jego widoczność, możesz to zrobić przy pomocy diety, aktywności i odpowiedniej pielęgnacji. Na początek poznaj rodzaje cellulitu, ponieważ gdy cellulit tłuszczowy może być trudny do zwalczenia, tak z cellulitem wodnym można sobie sprawnie poradzić!

Czym jest cellulit?

Cellulit (GLD, ganoid lipodystrophy; lipodystrofia) to bardzo częsta przypadłość, która obecnie jest traktowana bardziej jako problem estetyczny, a nie medyczny. Jest to schorzenie określane jako włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej, co oznacza, że w tkance tej rozwijają się zmiany obrzękowe i stwardnieniowe. Objawia się charakterystycznymi zagłębieniami, które najczęściej pojawiają się na udach, brzuchu, pośladkach i biodrach. Jak do tego dochodzi? Skóra właściwa, która jest zbudowana z gęstej sieci włókien kolagenowych, rozciąga się na skutek gromadzenia się komórek tłuszczowych lub wody.

Ważna rzecz: cellulit bywa mylony z cellulitisem, a to nie to samo! Cellulitis jest zapaleniem tkanki łącznej obejmującym skórę i tkankę podskórną. Cellulitis wymaga leczenia i robi się to przy pomocy antybiotykoterapii pod okiem lekarza. Natomiast cellulit to naturalna cecha ludzkiego organizmu. Przez podobieństwo nazw często cellulit traktuje się jako chorobę, która wymaga leczenia, lub jako stan chorobowy mający wpływ na zdrowie, co jest nieprawdą. Wprawdzie może współistnieć z innymi chorobami jak niewydolność krążenia lub żylaki kończyn dolnych, ale wtedy problemem zdrowotnym są te choroby, a nie cellulit sam w sobie. 

Cellulit i cellulitis to dwa różne pojęcia. Cellulit dotyczy defektu kosmetycznego (tzw. pomarańczowa skórka), a cellulitis jest dermatologiczną jednostką chorobową oznaczającą zapalenie tkanki podskórnej.

To, co warto podkreślić, cellulit jest nazywany schorzeniem cywilizacyjnym XXI wieku. Obserwowany jest u coraz większej liczby osób – szacuje się, że może dotyczyć nawet 85-98% kobiet; coraz częściej dotyczy też mężczyzn. Przy czym wielu ekspertów jest tu bardzo ostrożnych w nazywaniu go „chorobą cywilizacyjną”. Bardziej traktuje się go jako przypadłość, defekt lub problem estetyczny dla kosmetologii i medycyny estetycznej, a nie problem medyczny jako taki.

Cellulit dotyczy każdego i jest normalny i naturalny. Dotyczy do 98% kobiet, rzadziej pojawia się u mężczyzn (zaledwie u kilku procent). Może bardziej uwidocznić się po 30. roku życia, ponieważ skóra właściwa staje się cieńsza i delikatniejsza, a włókna kolagenowe ulegają osłabieniu.

Za powstawanie cellulitu może odpowiadać wiele czynników. Jako główne źródła zagrożenia wskazuje się zaburzenia hormonalne, niezdrowy tryb życia, nieprawidłowa dieta, niehigieniczny tryb życia, a nawet noszenie obcisłych ubrań. Warto podkreślić, że liczba czynników jest znacznie dłuższa i zróżnicowana. W literaturze medycznej podkreśla się, że zastosowanie odpowiedniej profilaktyki oraz wielokierunkowe działanie przy już obecnym cellulicie może zahamować jego rozwój.

Rodzaje cellulitu – cellulit wodny i tłuszczowy

Wyróżnia się dwa główne rodzaje cellulitu, a mianowicie wodny i tłuszczowy. Co warto podkreślić, cellulit tłuszczowy często rozwija się z postaci wodnej w wyniku zaniedbania. 

Cellulit jest dzielony na dwa rodzaje:

  • Cellulit wodny (twardy) objawia się gromadzeniem wody w tkankach, przez co dochodzi do odkształcania się skóry. Pojawia się na biodrach, brzuchu, ramionach i pośladkach. Spotykany jest najczęściej u osób, u których masa ciała nie zmieniła się w ostatnim czasie. Jest często spotykany u zawodowych tancerek lub sportsmenek. Dotyczy też osób, u których obserwuje się skłonność do obrzęków oraz zaburzenia krążenia obwodowego. Można go skutecznie zwalczyć, stosując masaż oraz dietę i sport.
  • Cellulit tłuszczowy (miękki), czyli lipidowy, powstaje na skutek nieprawidłowej gospodarki lipidowej i zaburzeń krążenia. Zmiany w postaci grudek o różnej średnicy (od 1 do 10 mm) można zaobserwować na całym ciele, jednak u kobiet są to zwykle uda, pośladki, biodra i brzuch. Może przypominać pikowaną kołdrę – ma fałdy, zagłębienia i obrzmienia. Dotyczy osób, które straciły na wadze lub doświadczyły dużych wahań wagi. Taki cellulit może być trudny do zwalczenia.

Źródła medyczne wskazują jeszcze takie rodzaje cellulitu jak: cellulit obrzękowy (objawia się głównie w dolnych partiach ciała, np. po całym dniu stania), cellulit mieszany (wodny + tłuszczowy) oraz cellulit rzekomy (nadmierna wiotkość skóry powoduje wrażenie jej zapadania). 

Gdy zauważysz u siebie pierwsze oznaki w postaci grudek i nierówności, to znak, że warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i diecie, zwłaszcza jak nie chcesz doprowadzić do dalszego rozwoju cellulitu. W przypadku cellulitu wodnego walka z nim jest możliwa!

Jak rozpoznać cellulit wodny?

Cellulit wodny powstaje głównie na skutek nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie, co prowadzi do zaburzeń przepływu krwi i limfy w tkankach podskórnych organizmu. Komórki tłuszczowe wówczas się nadmiernie rozrastają i stają się nieregularne, tworząc charakterystyczną pomarańczową skórę. Co więcej, komórki tłuszczowe gromadzą toksyny.

Cellulit wodny dotyczy każdego. Nie ma tu znaczenie waga, wiek, tryb życia. Może się pojawiać u osób szczupłych, jak i tęższych, o różnych typach sylwetki.

Rozpoznanie tego typu cellulitu jest proste, ponieważ zmiany są wyraźnie widoczne po ściśnięciu skóry. Powinnaś zauważyć wówczas grudki, pofałdowania i nierówną powierzchnię skóry. Do tego sam cellulit jest twardy, co oznacza, że się nie przemieszcza, przez co jest lepiej wyczuwalny. Niepokojący powinien być również podskórny obrzęk, który jest objawem nagromadzenia się wody. Skóra objęta cellulitem może być też sucha i szorstka przez brak odpowiedniego jej odżywienia. Mogą pojawić się też rozstępy.

Cellulit wodny jest widoczny zwłaszcza po całym dniu siedzenia i stania, a zmniejsza się pod wpływem intensywnego wysiłku, kiedy mocno się pocisz. Jego widoczność nasila się bezpośrednio przed miesiączką, co jest efektem zatrzymania wody przez organizm.

Dla porównania cellulit tłuszczowy jest wyraźnie widoczny bez uciskania skóry i w niemal każdy dzień, bez względu na jego przebieg czy cykl miesiączkowy. Przez wiele osób jest postrzegany jako rozlewający się po ciele, a głębokie bruzdy i nierównomierne uwypuklenia pojawiają się na większych partiach skóry.

Dodajmy, że cellulit wodny można pomylić z mocno rozbudowaną tkanką mięśniową. Jest to twarda postać cellulitu, co czuć w dotyku, a tkanka mięśniowa jest zbita i przylega ściśle do mięśni, zatem – podobnie jak wodny cellulit – nie zmienia się jej wygląd przy zmianie pozycji ciała.

Jak zwalczyć cellulit wodny?

Prawdą jest, że cellulit stanowi obecnie wyzwanie dla nowoczesnej kosmetologii i dla medycyny estetycznej. To dlatego na rynku pojawia się coraz więcej zabiegów kosmetycznych oraz produktów antycellulitowych. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku cellulitu wodnego z reguły wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i tryb życia na bardziej zdrowy i zrównoważony, aby poprawić kondycję skóry. W ten sposób nie tylko będziesz walczyć z jego objawami, ale przede wszystkim uderzysz w jego przyczynę!

Nawadniaj się

W pierwszej kolejności powinnaś skupić się na unormowaniu przepływu krwi i limfy w organizmie. Jak to zrobić? Wprowadź nawyki, które ułatwią usuwanie nadmiaru wody z komórek ciała. Zacznij od odpowiedniego nawadniania się. 

Jeżeli nie przepadasz za smakiem wody, możesz dodać do niej kilka kropli soku z cytryny. Zaleca się pić około 2 litrów wody mineralnej dziennie. 

Nie zapomnij również o cennych naparach z ziół wykazujących działanie moczopędne lub detoksykujące. Są to m.in. skrzyp, pokrzywa, mniszek lekarski, brzoza, zielona herbata, opuncja figowa.

Ogranicz sól i przetworzoną żywność

Wyeliminuj produkty z diety, które przyczyniają się do nagromadzenia wody w organizmie, jak np. przetworzona żywność, wysokokaloryczne przekąski czy też produkty bogate w sól. Wprawdzie sól jest potrzebna w naszej diecie, ale jeśli Twój jadłospis uwzględnia słone przekąski, fast foody, dosalane gotowe dania i inne produkty w nią bogate, to prosta droga do nadciśnienia i chorób serca. Zamiast soli stosuj aromatyczne przyprawy, unikaj jednak tych ostrych.

Wprowadź zdrowe tłuszcze

Produktami wskazanymi w diecie skoncentrowanej na eliminację nagromadzenia wody w organizmie są wszelkie tzw. zdrowe tłuszcze, które znajdziesz w rybach, orzechach, nasionach i kiełkach. Nie może zabraknąć również owoców i warzyw.

Ćwicz regularnie

Regularnie podejmowana aktywność fizyczna jest sprzymierzeńcem w walce z cellulitem! Szczególnie polecane jest kardio, czyli aerobik (w tym aerobik wodny), pływanie, bieganie oraz jazda na rowerze. Dobrze też wspomóc się ćwiczeniami wzmacniającymi, które korzystnie wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej i tym samym wspomagają walkę z cellulitem.

Aktywność fizyczna przyniesie efekty pod warunkiem, jak będzie regularna. Zaleca się, aby trening kardio trwał co najmniej 30 minut i był podejmowany 3 razy w tygodniu.

Stosuj odpowiednią pielęgnację

Dietę i ćwiczenia warto wspomóc odpowiednią pielęgnacją. Cellulit wodny wprawdzie najlepiej zwalczać od wewnątrz, aby bezpośrednio wpłynąć na jego przyczyny, ale pomocne są również zabiegi na skórę, które przyspieszą cały proces. Pomocne będą tutaj kosmetyki antycellulitowe bogate w składniki wykazujące działanie ujędrniające i modelujące, takie jak kofeina, L-karnityna, wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny czy wyciąg z karczocha zwyczajnego.

→ Sprawdź nasze naturalne kosmetyki zwalczające cellulit

Regularnie wykonuj zabiegi kosmetyczne

Dobrze jest też wspomóc się zabiegami, np. masażem z bańką chińską, szczotkowaniem ciała – dzięki nim przywrócisz skórze elastyczność. Wybierz takie zabiegi, które działają na zasadzie drenażu limfatycznego, tj. pobudzają głębokie warstwy skóry i działają bezpośrednio na krążenie limfy. Dodatkową korzyścią jest to, że taki limfatyczny masaż ciała może przyczynić się do zmniejszenia obwodu, ponieważ organizm jest pobudzany do spalania komórek tłuszczowych.

Do wykonywania zabiegów w domu na cellulit mogą Ci się przydać:

Zabiegi kosmetyczne na cellulit do wykonania w domu

Wśród zabiegów antycellulitowych, które możesz wykonać w domu, znajdują się:

  • algoterapia – składniki z alg przenikają w głąb skóry właściwej, podczas gdy większość innych substancji odżywia tylko warstwę naskórka; dobrze jest stosować kosmetyki z algami na co dzień
  • kąpiele morskie – sprawdzają się jako terapia wspomagająca, ponieważ poprawiają dotlenienie tkanek; dobrze tu wybrać połączenie jodu i alg
  • peelingi – regularnie wykonywany peeling usuwa ze skóry martwy naskórek, pomaga dotlenić komórki
  • masaże – oddziałują bezpośrednio na tkanki; stymulują krążenie krwi i limfy, wzmagają przemianę materii; mogą być wykonywane osobno, ale najlepsze efekty przyniesie z innymi metodami na cellulit; możesz je wykonywać ręcznie lub specjalnymi akcesoriami do masażu
  • szczotkowanie ciała – opiera się na zasadach drenażu limfatycznego, dodatkowo działa złuszczająco na naskórek
  • body combing – polega na czesaniu ciała płytką jadeitową lub kwarcową, działa jak drenaż limfatyczny
  • rolowanie ciała (masaż rolkami) – opiera się na zasadach drenażu limfatycznego, dzięki czemu wspiera modelowanie sylwetki i redukcję cellulitu
  • bańka chińska – najlepiej zabieg przeprowadzać z wykorzystaniem produktów zawierających kofeinę, L-karnitynę i inne składniki stymulujące spalanie tkanki tłuszczowej

Oprócz tego możesz skorzystać z oferty salonów beauty i klinik medycyny estetycznej, które oferują szereg zabiegów ukierunkowanych na zwalczenie cellulitu. Są to m.in. endermologia, ultradźwięki, krioterapia, mezoterapia, body wrapping (owijanie ciała), cellulipoliza, karboksyterapia z wykorzystaniem dwutlenku węgla i elektrostymulacja.

Jeśli szukasz szerszego opracowania, jak pozbyć się cellulitu, w innym naszym artykule szeroko opisaliśmy zabiegi wspomagające usunięcie cellulitu oraz poleciliśmy substancje, których warto szukać w kosmetykach antycellulitowych wraz z rekomendacjami najlepszych produktów na cellulit. Link poniżej.

Poznaj domowe sposoby na walkę z cellulitem:

Kosmetyki do walki z cellulitem, po które warto sięgnąć

Jedną z najskuteczniejszych substancji polecanych do walki z cellulitem jest kofeina. Powoduje rozkład lipidów, tym samym poprawia krążenie krwi i przyczynia się do odpływu limfy z tkanki tłuszczowej. Innym polecanym składnikiem, którego warto szukać w kosmetykach ujędrniających, jest miłorząb japoński. Pobudza on krążenie krwi, a także wspomaga rozkład tłuszczu w tkankach, czego efektem jest poprawa elastyczności skóry. Oprócz tego warto poszukiwać ekstraktu z żeń-szenia. Pomocne mogą być również kosmetyki z retinolem.

Te kosmetyki antycellulitowe mogą Ci się spodobać:

Jak zapobiegać cellulitowi wodnemu?

Profilaktyka antycellulitowa jest taka sama, jak środki zaradcze, kiedy zaczynasz walczyć z już uwidocznioną skórką pomarańczową. Z reguły dieta i ćwiczenia wystarczą, aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, która powoduje opuchnięcia, obrzęki, uczucie ciężkości i cellulit wodny. Pomogą również naprzemienne prysznice oraz kosmetyki ujędrniające.

Nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki przeznaczone do walki z cellulitem nie pomogą uporać się z problemem, jeśli nie podejdziesz do tematu kompleksowo. Wprowadź odpowiednią pielęgnację, zdrowe nawyki żywieniowe, regularną aktywność, wspomagaj się masażami – dzięki temu zwiększasz szanse na pokonanie pomarańczowej skórki.

Co bardzo ważne, nie wystarczy wdrożyć te złote rady i domowe sposoby na cellulit, a później, gdy skóra odzyska pożądany wygląd i elastyczność, tego zaprzestać. Warto wszystkie te metody potraktować jako zdrowe nawyki, które będą towarzyszyć Ci każdego dnia. Dzięki temu Twoja skóra zachowa dłużej jędrność i napięcie, nie wspominając, że skorzysta na tym cały organizm!

Bibliografia:

  1. Izabela Załęska-Żyłka, „Cellulit jako problem medyczny”, Problemy Higieny i Epidemiologii 2008, 89(4): 487-491.
  2. Mariola Gałązka, Anna Galęba, Hassan Nurein, „Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie”, Hygeia Public Health, 2014, 49(3): 425-430.
  3. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska, „Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie”, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014, 60, 1, 29–38.
  4. Justyna Marwicka, Kornelia Niemyska, Olga Cieślicka, „Cellulit. Przegląd zabiegów kosmetycznych”, Kosmetologia Estetyczna 3 / 2015 / vol. 4.

Przeczytaj także

10 kroków koreańskiej pielęgnacji – tajemnica doskonałej cery

10 kroków koreańskiej pielęgnacji – tajemnica doskonałej cery

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany