Jak dbać o włosy średnioporowate? Krótki przewodnik po pielęgnacji

jak dbać o włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate uchodzą za najczęstszy typ włosów. Jednocześnie są łatwe w pielęgnacji, ponieważ wystarczy zadbać o właściwą równowagę PEH, aby uzyskać blask i jedwabistą miękkość. Ale uwaga! Łatwo przedobrzyć z kosmetykami i obciążyć fryzurę. Jak dbać o włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate stoją pomiędzy niskoporowatymi a wysokoporowatymi. Oznacza to, że nieodpowiednią pielęgnacją możesz łatwo doprowadzić do ich przesuszenia i zwiększyć podatność na zniszczenia lub też obciążyć fryzurę. Pielęgnacja włosów średnioporowatych sprowadza się do stosowania lekkich kosmetyków zgodnych z aktualnymi potrzebami włosów (patrz: Równowaga PEH), a także ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Właściwie wypielęgnowane włosy będą lśnić pięknym blaskiem, a sama fryzura zyska na objętości.

Charakterystyka włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate charakteryzują się luźniejszą strukturą, a konkretniej średnim stopniem rozchylenia łusek włosów. Łuski pokrywają powierzchnię włosa i kontrolują, ile wilgoci może dostać się do łodygi włosa. W przypadku włosów średnioporowatych są one do połowy otwarte, co oznacza, że wilgoć może dość łatwo dostać się do wnętrza łodygi włosa, ale jednocześnie nie jest zbyt szybko tracona.

Ogólnie tzw. średniopory nazywane są włosami normalnymi i nie sprawiają większych problemów pielęgnacyjnych i stylizacyjnych. Nie oznacza to jednak, że można na nie nakładać byle jak i byle jakie kosmetyki – łatwo pogorszyć ich stan! Włosy średnioporowate należą bowiem do włosów kapryśnych. Należy pamiętać, że przy wysokiej temperaturze, rozjaśnianiu lub farbowaniu ulegają zniszczeniu, a porowatość może się zmieniać z czasem.

Włosy średnioporowate są z reguły delikatne i cienkie, zatem są bardziej podatne na dociążenie czy też uszkodzenia. Łączą cechy włosów wysoko- i niskoporowatych, dlatego nie tak łatwo dobrać do nich odpowiednią pielęgnację.

Przeważnie osoby, które nie potrafią samodzielnie określić porowatości swoich włosów, posiadają właśnie włosy średnioporowate.

Jak wyglądają włosy średnioporowate:

  • powszechnie określane są jako rodzaj normalny włosów
  • cienkie i delikatne
  • puszą się pod wpływem wilgoci
  • podatne na elektryzowanie się, np. w suchym pomieszczeniu
  • podatne na przetłuszczanie się, np. zima pod czapką
  • bywają szorstkie i matowe
  • z tendencją do rozdwajania się końcówek i nadmiernego wypadania
  • łatwe w stylizacji i długo utrzymują fryzurę
  • dobrze i równomiernie się koloryzują

Niewłaściwie dobrane kosmetyki i nierozważna pielęgnacja mogą doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy przy jednoczesnym wysuszeniu końcówek.

Jak dbać o włosy średnioporowate – kilka wskazówek

♥ Na co dzień stosuj delikatny, naturalny szampon (bez SLS), a raz w tygodniu tzw. rypacz, czyli mocno oczyszczający szampon.

Delikatne szampony na co dzień dla włosów średnioporowatych:

Rypacze do stosowania raz w tygodniu dla włosów średnioporowatych:

♥ Odżywka do włosów średnioporowatych powinna być lekka i nietłusta. Jeżeli Twoje włosy mają tendencję do oklapnięcia, stosuj odżywki w mgiełce lub sprayu.

♥ Jeśli chodzi o dobór odpowiednich odżywek, możesz zacząć od odżywek HE (humekantowo-emolientowe), a później sprawdzić odżywki PE (proteinowo-emolientowe) oraz PEH (proteinowo-emolientowo-humekantowe).

♥ Raz na tydzień lub dwa stosuj mocno nawilżający produkt, świetnie sprawdzą się tu odżywki i maski z aloesem lub mocznikiem.

♥ Średniopory bardzo lubią olejowanie. Posiadaczki tego typu włosów polecają zwłaszcza nakładanie oleju na włosy 1-2 godziny przed myciem.

♥ Rozczesuj włosy grzebieniem o szerokim rozstawie lub używając ergonomicznych szczotek z naturalnym włosiem (polecane są zwłaszcza szczotki Olivia Garden).

♥ Na noc zabezpieczaj włosy jedwabną opaską lub zaplataj w luźny warkocz.

♥ Zadbaj o ochronę włosów i stosuj filtry przeciwsłoneczne (promienie UV przyczyniają się do odchylenia łusek, tym samym włosy stają się suche, łamliwe i tracą sprężystość i blask).

♥ Pamiętaj o częstych zabiegach nawilżających i wzmacniających, aby zachować zdrowie włosów.

♥ Regularnie podcinaj końcówki.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy średnioporowate z reguły są najłatwiejsze w pielęgnacji, bywa, że nie sprawiają większych problemów. Wymagają jednak nawilżenia, wzmocnienia i ochrony. Bardzo ważne przy tym jest, aby ich dodatkowo nie obciążać. Z pomocą przychodzi równowaga PEH, czyli zachowanie balansu protein, emolientów i humektantów, którą uwzględniają dostępne kosmetyki do włosów średnioporowatych.

→ Humektanty do włosów średnioporowatych

W kosmetykach do włosów średnioporowatych szukaj takich humektantów jak aloes, kwas hialuronowy, mocznik, miód. Może pojawić się gliceryna, jednak nie każdy włos ją lubi. W odżywkach znajdziesz ponadto kwas mlekowy oraz kwas ferulowy. Humektantem jest również cukier – w przypadku tzw. średnioporów zwłaszcza fruktoza, która wiąże się z keratyna (budulcem włosa), dzięki czemu wykazuje działanie naprawcze i wzmacniające.

Humektanty w przypadku włosów średnioporowatych lepiej stosować z umiarem. Zdecydowanie lepiej w pielęgnacji sprawdzają się oleje.
Nawilżenie zwiększą również niewnikające oleje do włosów, które pokrywają włos cienkim filmem ochronnym, tym samym zapobiegają utracie cennej wilgoci i mikroelementów oraz zwiększają odporność włosów. Z tej rodziny do włosów średnioporowatych polecany jest zwłaszcza olej babassu, a także masło murumuru.

Polecane odżywki i maski humektantowe dla włosów średnioporowatych:

→ Emolienty do włosów średnioporowatych

Natłuszczenie, wygładzenie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi zapewnią emolienty. Włosy średnioporowate dobrze tolerują oleje o średnich cząstkach, czyli kwasy jednonienasycone z grupy omega-7 i omega-9. Znajdziesz je w oliwie, oleju z pestek winogron, arganowym, jojoba, makadamia, awokado, oleju migdałowym oraz oleju ze śliwki.

Zanim wybierzesz olej, zastanów się, w jakim kierunku zmierza porowatość Twoich włosów – w stronę niskoporowatych czy wysokoporowatych? W zależności od obecnego stanu Twoje włosy będą potrzebowały mniej lub więcej kwasów tłuszczowych:

  • włosy średnioporowate skłaniające się ku niskoporowatym lubią oleje o większych cząsteczkach omega-3 i omega-6, które ma olej rycynowy, słonecznikowy czy z pestek dyni
  • włosy “normalne” polubią odżywienie ze strony olejów ze zbilansowaną ilością wszystkich kwasów omega, np. olej rzepakowy, arganowy, moringa, ryżowy. 
  • jeśli Twoim włosom bliżej do wysokoporowatych, lepiej wybierać oleje z dużymi cząsteczkami jak ryżowy, śliwkowy, awokado, z pestek brzoskwini, z pestek moreli.

Jak dobrać odpowiedni olejek do włosów, dowiesz się tu:

Ponadto ten rodzaj włosów bardzo lubi substancje ochronne jak lekkie lotne silikony (np. cyclohexasiloxane, dimethicone copolyol, lauryl methicone copolyol) oraz masła roślinne. Pamiętaj, aby zabezpieczyć końcówki włosów – znakomicie się tu sprawdzą właśnie oleje.

Ważne, aby nie przesadzić z ilością emolientów i częstotliwością np. olejowania, ponieważ bardzo łatwo możesz przeciążyć włosy.

Polecane odżywki i maski emolientowe dla włosów średnioporowatych:

→ Proteiny do włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate lubią proteiny przede wszystkim o średniej wielkości cząsteczek. W preparatach szukaj najlepiej tych o małych i średnich cząsteczkach – są to wszystkie zaczynające się w INCI od hydrolized, a także kolagen, keratyna i aminokwasy: cysteina, arginina, metionina, tyrozyna, tauryna.

Włosy średnioporowate są podatne na obciążenia, szczególnie przy skórze głowy. Bardziej treściwe maski i odżywki nakładaj najlepiej od wysokości ucha.

Polecane odżywki i maski proteinowe dla włosów średnioporowatych:

Włosy średnioporowate – tego unikaj w kosmetykach!

  1. Silne detergenty, zwłaszcza detergenty anionowe (SLS i jego pochodny SLES), bo podrażniają.
  2. Jednowodorotlenowe alkohole (np. alcohol denat, benzyl alcohol, isopropyl alcohol, ethanol alcohol), bo wysuszają.
  3. Silikony (np. simethicone, trimethicone, trimethylsiloxysilicates), bo oblepiają i obciążają.

Podsumowanie

W przypadku pielęgnacji włosów średnioporowatych zasada jest prosta: im mniej, tym lepiej. Dlatego stosuj tylko odpowiednie kosmetyki przeznaczone do poszczególnych typów włosów, najlepiej w małej ilości i o dobrej jakości, które będą odpowiadać na potrzeby Twoich włosów.

Jeżeli masz włosy średnioporowate, pochwal się w komentarzu, jak radzisz sobie z ich codzienną pielęgnacją! Czy masz jakieś cenne wskazówki dla innych?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Jak pozbyć się drugiego podbródka? Ćwiczenia i masaże to tylko niektóre domowe sposoby

Jak pozbyć się drugiego podbródka? Ćwiczenia i masaże to tylko niektóre domowe sposoby

Cholesterol w kosmetykach – jak działa, czy jest bezpieczny? Co warto o nim wiedzieć?

Cholesterol w kosmetykach – jak działa, czy jest bezpieczny? Co warto o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany