Jak łączyć kosmetyki ze sobą?

jak łączyć kosmetyki ze sobą

Niektóre kosmetyki działają tylko wtedy, gdy połączymy je z innymi produktami, a to dlatego, że składniki aktywne wzajemnie się uzupełniają, przynosząc lepsze efekty pielęgnacyjne. Z drugiej strony istnieją substancje, których nie wolno łączyć, ponieważ może to wywołać zaczerwienienie lub podrażnienie. Dowiedz się, jakie duety kosmetyczne działają na plus i jak często stosować m.in. retinol, niacynamid, peptydy czy kwasy AHA/BHA.

Na naszym blogu regularnie opisujemy składniki kosmetyków, wskazując na ich wady i zalety, a także możliwe zagrożenia w wyniku nieprawidłowego stosowania czy łączenia. W tym artykule chcemy zebrać najważniejsze informacje i ułatwić Ci poruszanie się po zagadnieniach dotyczących takich substancji jak witamina C czy retinol.

Retinol

Retinol znajdziesz głównie w kosmetykach przeciwstarzeniowych i nic w tym dziwnego. Substancja wykazuje dobroczynne właściwości w przypadku skóry starzejącej się, m.in. wspomaga odnowę komórek skóry, co sprzyja wygładzeniu zmarszczek i nierównej tekstury skóry. Ponadto retinol pomaga rozjaśnić przebarwienia, plamy i blizny potrądzikowe. Gdzie jest zatem haczyk? Retinol może być drażniący. Nieumiejętnie stosowany może nasilać m.in. suchość skóry, a nawet powodować jej łuszczenie i swędzenie. Poniżej prezentujemy dobre i złe połączenia, co odnosi się do zastosowania wymienionych substancji w jednym rytuale pielęgnacyjnym.

Świadoma pielęgnacja skóry obejmuje produkty, które wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu unikniesz przesuszenia, nadmiernego złuszczania lub podrażnienia skóry.

Dobre połączenie: humektanty, ceramidy i peptydy, ochrona SPF, niacynamid.

Złe połączenie: retinol z witaminą C, nadtlenkiem benzoilu i kwasami AHA/BHA.

Uważaj na połączenie: retinolowi sprzyja niacynamid, który niweluje jego skutki uboczne, ale te dwa składniki nie mogą być łączone w jednej pielęgnacji – najlepiej retinol stosować wieczorem, a niacynamid rano. Ta sama zasada dotyczy witaminy C.

Jak często stosować retinol: 

  • retinol należy stosować wieczorem na oczyszczoną skórę
  • przez 2 tygodnie należy stosować kosmetyk z retinolem o niskim stężeniu (0,2- 0,5%), nakładając go raz na tydzień
  • przez następne 4 tygodnie częstotliwość można zwiększyć do 2 razy w tygodniu co 3 dni, np. poniedziałek i czwartek
  • po tym czasie częstotliwość można zwiększyć do 3 razy w tygodniu, a w końcu – codziennej aplikacji, pod warunkiem, że nie występują żadne podrażnienia
  • po okresie ok. 8 tygodni z niskim stężeniem retinolu wprowadza się kosmetyki z retinolem 1-2%, ponownie zaczynając od aplikacji 1 raz na tydzień, potem 2 i 3 razy, a w końcu codziennie; kuracja tu może potrwać nawet do 6 miesięcy
  • codziennie rano należy stosować krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF 50 (należy ponawiać jego aplikację w ciągu dnia)

Niektóre firmy kosmetyczne oferują zestawy kosmetyków z retinolem 0,25%, 0,50% i 1%, które wprowadza się jedne po drugim, przez co łatwiej jest zachować systematyczność pielęgnacyjną i przyzwyczaić skórę do odpowiedniego stężenia.

Więcej o tym, czym jest retinol i dlaczego warto go łączyć z poszczególnymi substancjami, dowiesz się tu:

Niacynamid

Niacynamid, znany również jako witamina B3, niacyna lub witamina PP, jest silnym antyoksydantem, pomagającym opóźniać procesy starzenia skóry poprzez walkę z wolnymi rodnikami. Niacynamid w kosmetykach wykazuje działanie przeciwzapalne, sprzyja też rozjaśnieniu cery i wyrównaniu jej kolorytu. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że możesz go łączyć z niemal każdym składnikiem kosmetyków bez obaw – skóra reaguje na niego minimalne, a podrażnienia występują bardzo rzadko. Dla najlepszych efektów zaleca się go łączyć z produktami, które nie wymagają spłukiwania, takie jak serum nawilżające czy odżywczy krem.

Dobre połączenie: każda substancja obecna w kosmetykach.

Złe połączenie: brak, ale uważaj na czystą witaminą C (patrz niżej)

Uważaj na połączenie: jeżeli stosujesz witaminą C, pamiętaj, aby aplikację kosmetyków rozłożyć w czasie i najlepiej odczekać przynajmniej 15 minut między nałożeniem niacynamidu a witaminą C.

Jak stosować niacynamid:

  • codziennie, można go aplikować na noc lub na dzień
  • dobrze uzupełnia pielęgnację retinolem, z tym że substancje te powinny być stosowane oddzielnie

Zobacz: serum z niacynamidem.

Witamina C

Witamina C chroni skórę przed oksydacyjnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Regularnie stosowanie kosmetyków z witaminą C sprzyja rozjaśnieniu cery, a nawet ciemnych plam pigmentacyjnych. Przy czym warto odnotować, że najlepsza jest jej aktywna i stabilna forma z wysokim stężeniem, np. w postaci serum z witaminą C. Składnik ten lubi się zwłaszcza z przeciwutleniaczami, takimi jak witamina E, co może poprawić jej efektywność. Za to nie lubi się z retinolem, przez różne zakresy pH.

Dobre połączenie: kwas hialuronowy, kwas ferulowy, resweratrol, rutyna, ochrona SPF, przeciwutleniacze.

Złe połączenie: witamina C z retinolem, kwasami AHA/BHA.

Uważaj na połączenie: w przypadku niacynamidu należy go łączyć z pochodnymi witaminy C, unikaj więc tutaj jej czystej formy (kwasu L-askorbinowego).

Jak często stosować witaminę C:

  • codziennie rano w przypadku stosowania składników przeciwstawnych, np. retinolu
  • dwa razy dziennie, rano i wieczorem, jeśli nie stosujesz składników z listy niepolecanych
  • zawsze stosuj krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF 50 (należy ponawiać jego aplikację w ciągu dnia)

Tutaj poznasz różne formy witaminy C i dowiesz się, jaką najlepiej wybrać:

Kwasy AHA

Kwasy glikolowy, mlekowy i inne zaliczane do kwasów AHA to środki złuszczające, które poprawiają strukturę i koloryt skóry; mogą również pomóc przy walce z trądzikiem. Biorąc pod uwagę to, że kwasy te mogą podrażniać i odwadniać skórę, naturalnym skojarzeniem jest, że szczególnie będą się lubić z produktami nawilżającymi. Stosowanie kosmetyku, który łączy w sobie wiele kwasów AHA i BHA o niskim stężeniu, może być skutecznym sposobem na złuszczanie i odblokowywanie porów skóry. Podobnie jak retinol, kwasy AHA mogą powodować wrażliwość na słońce, dlatego nie powinnaś pomijać ochrony przeciwsłonecznej.

Dobre połączenie: humektanty typu kwas hialuronowy, wazelina, gliceryna i ceramidy; ochrona SPF.

Złe połączenie: kwasy AHA z retinolem.

Uważaj na połączenie: jeżeli stosujesz retinoidy do leczenia trądziku lub w celach przeciwstarzeniowych, łączenie ich z kwasami AHA może powodować nadwrażliwość i zaczerwienienie, dlatego też kwasy nie powinny być stosowane razem z retinoidami tego samego dnia. Ponadto uważaj na inne kwasy, a nawet fizyczne i chemiczne środki złuszczające, ponieważ może to prowadzić do podrażnień, a nawet egzemy.

Jak stosować kwasy AHA:

  • kosmetyki z kwasami powinno się stosować nie częściej niż raz na 5 dni
  • na początek warto wybrać kosmetyk z niskim stężeniem kwasów AHA jak tonik
  • najlepiej po kwasy AHA w wyższym stężeniu sięgać w okresie jesiennym i zimowym, kiedy skóra nie jest narażona na słońce
  • kwasy AHA w stężeniu 10-50% mogą być aplikowane jedynie przez profesjonalistów w formie zabiegów kosmetycznych
  • kwasów nie należy stosować przed ekspozycją skóry na słońce i przed wyjściem do solarium
  • zawsze stosuj krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF 50 (należy ponawiać jego aplikację w ciągu dnia)

Dowiedz się, jak działają i jak stosować kwasy kosmetyczne w domu:

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy zaliczany jest do kwasów BHA i polecany jest zwłaszcza tym, których skóra nie toleruje kwasów AHA. Głównie znajdziesz go w kosmetykach na trądzik ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo oczyszcza znakomicie skórę, zmniejszając łojotok. Niskie stężenie 1-2% kwasu salicylowego stosuje się w warunkach domowych głównie w celu oczyszczenia cery. W większym stężeniu wykorzystywany jest w profesjonalnych peelingach mających za zadanie złuszczyć naskórek. Ze względu na to, że jest to składnik wysuszający, powinien być stosowany razem z substancjami nawilżającymi oraz kojącymi.

Dobre połączenie: humektanty jak gliceryna, kwas hialuronowy, ceramidy i pantenol.

Złe połączenie: retinol, niacynamid, czysta forma witaminy C (kwas askorbinowy), kwasy AHA i BHA.

Uważaj na połączenie: nie stosuj w jednym rytuale pielęgnacyjnym dodatkowych substancji lub sposobów na złuszczenie skóry jak retinoidy czy peelingi chemiczne, enzymatyczne, a nawet szczotki soniczne – zbyt duże złuszczenie może doprowadzić do mocnego przesuszenia, co w efekcie spowoduje nadaktywność gruczołów łojowych i większe przetłuszczanie się cery.

Jak stosować kwas salicylowy:

  • codziennie w przypadku cer tłustych kosmetyki z kwasem salicylowym w formie kremu czy toniku
  • 1 lub 2 razy w tygodniu w przypadku cery wrażliwej
  • 2% kwas salicylowy możesz stosować na całą twarz lub miejscowo
  • preparaty z 10% kwasem salicylowym stosowane są głównie w płynach na odcisku, preparatach rozjaśniających piegi i płynach przeciwłupieżowych
  • powyżej 20% kwas salicylowy jest do użytku profesjonalnego; działa silnie złuszczająco i stosowany jest m.in. w peelingach stóp
  • nie powinien być używany w kosmetykach dla dzieci do 3. roku życia
  • nie powinno się go stosować na uszkodzoną skórę
  • zawsze stosuj krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF 50 (należy ponawiać jego aplikację w ciągu dnia)

Co to jest kwas salicylowy, jak działa i kto powinien po niego sięgnąć, dowiesz się tu:

Peptydy

Peptydy są składnikiem przeciwstarzeniowym stosowanym w kosmetykach głównie anti-aging, ale nie tylko. Wykazują działanie regenerujące, odmładzające, poprawiają jędrność skóry, a nawet sprzyjają rozluźnieniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych. Wzmacniają także barierę ochronną skóry. W nowoczesnych kosmetykach peptydy zastępują kolagen, keratynę i elastynę. Z powodzeniem mogą być łączone z innymi produktami, które wzmocnią ich działanie.

Dobre połączenie: kwas hialuronowy, retinol, ceramidy.

Złe połączenie: peptydy z kwasami złuszczającymi.

Uważaj na połączenie: jeśli stosujesz kwasy lub witaminę C, najlepiej nakładaj je w różne dni.

Jak stosować peptydy:

  • codziennie, na czystą i osuszoną skórę, po zastosowaniu toniku
  • najlepiej wybierz kosmetyk z 2-10% peptydami
  • efekty są widoczne po kilku do kilkunastu tygodniach stosowania
  • można je wprowadzić do codziennej pielęgnacji już po 20. roku życia

Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu (Benzoylis peroxidum) to powszechnie stosowana substancja w leczeniu i pielęgnacji cery trądzikowej. Wykazuje m.in. działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające i przeciwłojotokowe. Co ciekawe, pozostawiony na skórze po około 3 godzinach złuszcza lepiej niż kwasy i tretinoina (miejscowy antybiotyk). Wprawdzie wykazuje wysoką skuteczność przy leczeniu trądziku, ale długie stosowanie nadtlenku benzoilu sprawia, że skóra starzeje się szybciej, podobnie jak przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Stosowany razem z witaminą E i C neutralizuje ich działanie, przez co te substancje stają się nieefektywne. To także bardzo wysuszający składnik, przez co należy go łączyć przede wszystkim z łagodnymi substancjami nawilżającymi.

Dobre połączenie: humektanty (delikatne), ochrona SPF.

Złe połączenie: nadtlenek benzoilu z retinolem.

Uważaj na połączenie: jeżeli dodatkowo stosujesz tretinoinę na receptę, nadtlenek benzoilu może ją dezaktywować (w zależności od formuły), dlatego nie zaleca się mieszać ich razem – najlepiej nakładaj preparaty jeden po drugim, kolejność jest bez znaczenia; poczekaj do całkowitego wchłonięcia, zanim nałożysz następny produkt. Możesz również stosować preparaty oddzielnie, dzięki czemu zminimalizujesz możliwość niekorzystnej interakcji.

Jak stosować nadtlenek benzoilu:

  • należy wybierać produkty z 5% nadtlenkiem benzoilu
  • nakładaj raz dziennie, najlepiej na noc i 30 minut po oczyszczeniu skóry
  • w przypadku braku efektów lekarz może zalecić stosowanie preparatu z nadtlenkiem benzoilu 2 razy dziennie
  • rano należy stosować antyoksydanty (tutaj zwłaszcza witaminę E) oraz ochronę SPF
  • nie należy stosować go długo – zwykle kuracja trwa od 4 do 10 tygodni

Ochrona SPF

Filtry przeciwsłoneczne to jedyny sposób na skuteczną ochronę skóry przed nowotworami i czynnikami środowiskowymi, które mogą prowadzić do przedwczesnych oznak starzenia. Kosmetyk ​​z filtrem przeciwsłonecznym należy stosować codziennie, niezależnie od tego, jakie produkty są w Twojej codziennej pielęgnacji skóry, a także, czy planujesz dzień spędzić w domu, czy na zewnątrz. Istnieje grupa składników, przy których szczególnie ważne jest, aby nie pomijać tego kroku.

Dobre połączenie: filtr przeciwsłoneczny powinien się pojawić w każdej rutynie pielęgnacyjnej, a zwłaszcza kiedy używasz retinolu, witaminy C, kwasów AHA/BHA, nadtlenku benzoilu.

Złe połączenie: z makijażem i środkami nawilżającymi – nie mieszaj, filtr przeciwsłoneczny powinien być nałożony jako osobna warstwa.

Uważaj na połączenie: latem bardzo częste jest łączenie środków odstraszających owady z filtrami przeciwsłonecznymi – wtedy krem przeciwsłoneczny najlepiej nałożyć przed repelentem.

Jak stosować ochronę przeciwsłoneczną:

  • codziennie, niezależnie od pory roku
  • krem z filtrem do twarzy nakładaj na warstwę kosmetyku pielęgnacyjnego (serum lub innego preparatu) przed nałożeniem makijażu
  • na twarz wystarczy wielkość płaskiej łyżeczki do herbaty
  • najlepiej reaplikować ochronę co 2 godziny
  • w przypadku skór wyjątkowo nadwrażliwych i alergicznych najbezpieczniejsze będą kremy z filtrami mineralnymi
  • mieszanka filtrów chemicznych i fizycznych chroni skórę przed promieniowaniem UV, podczerwonym i światłem niebieskim

Kompendium wiedzy na temat filtrów przeciwsłonecznych znajdziesz tutaj:

Łączenie kosmetyków – podsumowanie

Istnieje grupa kosmetyków, które działają najlepiej, jeśli je połączysz. Zatem oprócz wiedzy, jakie formuły dla Twojej skóry będą najlepsze, musisz też wiedzieć, jakie składniki obecne w kosmetykach wzajemnie się uzupełniają i dają najlepsze rezultaty. Jednak mieszanie składników bez odpowiedniej wiedzy, jak one działają, w jakie wchodzą interakcje, może nie tylko być stratą pieniędzy, ale też odbić się na stanie Twojej cery. Tak jak zawsze zachęcamy w Triny do eksperymentowania, tak tutaj apelujemy o większą czujność, zwłaszcza jak masz do czynienia z takimi substancjami jak retinol, witamina C, kwasy AHA, BHA i nadtlenek benzoilu – przy nich zachowaj czujność!

Czy znalazłaś w tym artykule wiedzę, której poszukiwałaś? A może interesuje Cię połączenie kosmetyków, o którym tutaj nie wspomnieliśmy? Śmiało, pytaj w komentarzu – odpowiemy!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kosmetyki z brzozy w codziennej pielęgnacji skóry i włosów

Kosmetyki z brzozy w codziennej pielęgnacji skóry i włosów

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany