Skóra niemowląt jest bardzo delikatna, cienka i wrażliwa. Może ulegać podrażnieniom, często pojawiają się na niej zaczerwienienia, wysypki i odparzenia. Jak dbać o skórę niemowląt i małych dzieci? Najlepiej naturalnie, stosując kosmetyki, które zawierają w składzie łagodne i bezpieczne dla maluszka składniki. Tylko, czy kosmetyki naturalne na pewno są bezpieczne i będą najlepszym wyborem dla Twojego maleństwa?
Spis treści
Wymagająca skóra niemowląt
Skóra niemowląt, której budowa niewiele różni się od skóry dorosłego człowieka, ma znacznie cieńszą warstwę rogową, która może ulegać częstym podrażnieniom. To właśnie zewnętrzna warstwa naskórka jest najbardziej narażona na działanie alergenów i składników znajdujących się w kosmetykach, które stosujesz do pielęgnacji dziecka. Dodatkowo, niemal znikoma w pierwszych miesiącach życia dziecka praca gruczołów łojowych, może przyczyniać się do zaniku płaszcza lipidowego skóry, co z kolei powoduje jej przesuszenie. Problemy skórne, z którymi może zmagać się też niemowlę to pojawiająca się na głowie ciemieniucha spowodowana nadmiernym pobudzeniem gruczołów łojowych, odparzenia (zwłaszcza odparzenia podpieluszkowe), drobne krostki nazywane też potówkami i atopowe zapalenie skóry, do którego przyczyniają się zaburzenia ze strony układu immunologicznego. Na skórze mogą pojawiać się też różnego rodzaju wysypki, rumienie i swędzące, suche plamy. Często są one wynikiem reakcji alergicznej m.in. na kosmetyki, które stosujesz do mycia i pielęgnacji dziecka.
Co może zaszkodzić skórze Twojego dziecka?
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci z założenia powinny mieć bezpieczne i łagodne składy, które nie spowodują wysypki, uczulenia i podrażnienia skóry. Nie zawsze jednak to, co jest napisane na opakowaniu kosmetyku jest zgodne z prawdą i kosmetyk, który uważamy za absolutnie bezpieczny może być przyczyną wielu problemów. Składniki, które mogą wpływać drażniąco na skórę Twojego dziecka i powodować uczucie dyskomfortu to parafina (powszechnie stosowana jako główny składnik oliwek dla dzieci!) i oleje mineralne, parabeny (synetyczne konserwanty), SLS-y (substancje pianotwórcze znajdujące się w płynach do kąpieli i szamponach), emulgatory (PEG-i i PPG), syntetyczne substancje zapachowe i barwniki. Warto wiedzieć o tym, że parafina i oleje mineralne pojawiające się w większości oliwek pielęgnacyjnych, są też składnikiem tzw. emolientów, czyli specjalistycznych płynów i kremów, które zaleca się do pielęgnacji skóry niemowląt od pierwszych dni ich życia. Kosmetyki te mają za zadanie natłuszczać i nawilżać bardzo suchą i delikatną skórę maluszka. Tymczasem zawarta w nich parafina tworzy nieprzepuszczalną warstwę na skórze, pod którą mogą gromadzić się bakterie beztlenowe.
Czy naturalna pielęgnacja jest bezpieczna?
Kosmetyki naturalne, ekologiczne i organiczne nie zawierają w składzie wymienionych wcześniej składników. Są natomiast kompozycją roślinnych i naturalnych składników, które mają za zadanie wspierać naturalne funkcje skóry małego dziecka, pielęgnować, łagodzić ewentualne podrażnienia, nawilżać i natłuszczać. W kosmetykach naturalnych przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt wiodącą rolę pełnią najczęściej:
- łagodne ekstrakty roślinne – wyciąg z rumianku, nagietka, lawendy i aloesu,
- oleje roślinne – olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej z wiesiołka, olej sezamowy, olej kokosowy, masło shea, olej z pestek moreli,
- otręby owsiane,
- allantoina i panthenol (czyli prowitamina B5).
Bazą myjącą płynów do kąpieli są łagodne tensydy roślinne (pozyskiwane m.in. z cukru i kokosa), za konserwant służą olejki eteryczne albo witamina E. W kosmetykach naturalnych dla niemowląt nie stosuje się też syntetycznych substancji zapachowych i barwników. Są to więc kosmetyki o bezpieczniejszym składzie i łagodniejszym, ale skutecznym działaniu. Oczywiście stosowanie kosmetyków ekologicznych nie gwarantuje 100% pewności, że na skórze dziecka nie zajdzie reakcja alergiczna. Może tak się stać, bo nawet uznawany za bardzo łagodny dla skóry rumianek, może spowodować podrażnienie. Dlatego przed zastosowaniem każdego kosmetyku (nawet tego z eko-certyfikatem) należy przeprowadzić próbę uczuleniową i sprawdzić reakcję skóry.
Kosmetyki naturalne w pielęgnacji niemowląt i małych dzieci – co wybrać?
Naturalna pielęgnacja skóry niemowląt to z jednej strony oleje i masła roślinne, mydło oliwne, otręby owsiane i biała glinka (lub mąka ziemniaczana) zamiast zasypki do pupy, a z drugiej strony coraz bardziej popularne kosmetyki opatrzone eko-certyfikatami. Co wybrać i jak wybrać, żeby się nie pogubić i jednocześnie wybrać najlepiej?
- sprawdź etykietę kosmetyku – pamiętaj, że im krótszy skład, tym lepiej. Upewnij się, że kosmetyk jest naturalny nie tylko z nazwy, a na liście składników nie ma parafiny, parabenów, SLS-ów itd.
- wybierając olej roślinny, który będzie jednym z podstawowych produktów w kosmetyczce Twojego maluszka, wybierz olej nierafinowany, tłoczony na zimno, zamknięty w butelce z ciemnego szkła. Sprawdź, czy w podanym na etykiecie składzie nie wymieniono nic więcej, poza olejem;
- zapoznaj się z opiniami na temat producentów kosmetyków i wybieraj produkty polecane przez innych rodziców, ale pamiętaj o tym, że nie zawsze to, co sprawdziło się u innych, sprawdzi się też u Ciebie i Twojego dziecka,
- sprawdź, czy kosmetyk posiada certyfikat potwierdzający, że jest produktem ekologicznym oraz czy został przebadany dermatologicznie,
- kupując kosmetyki on-line skontaktuj się ze sprzedawcą, który pomoże dokonać Ci właściwego wyboru produktów,
- ogranicz listę produktów stosowanych do pielęgnacji do niezbędnego minimum. Olejem ze słodkich migdałów zastąp oliwkę do ciała, olejek na ciemieniuchę, stosuj go do pielęgnacji skóry pod pieluszką i dodawaj do kąpieli. Kup płyn, którym umyjesz i ciało i główkę maluszka, albo zastąp je mydłem oliwkowym. Zamiast kremu na niepogodę wybierz masło shea, które posłuży też do pielęgnacji skóry pod pieluszką i całego ciała. Pamiętaj, że w pielęgnacji skóry małego dziecka mniej zawsze oznacza lepiej.
Oleje i masła roślinne polecane do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci
- Olej z wiesiołka poleca się szczególnie do pielęgancji skóry z problemami alergicznymi (w tym atopowym zapaleniem skóry). Wykazuje on działanie przeciwzapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych i łagodzi podrażnienia. Zapewnia też delikatnej skórze odpowiedni poziom nawilżenia.
- Olej ze słodkich migdałów to jeden z najpopularniejszych olejów roślinnych, po który sięgają mamy. Możesz stosować go do pielęgnacji skóry całego ciała i główki maluszka (jak oliwkę, olejek do masażu lub dodatek do kąpieli). Olej ze słodkich migdałów łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, nawilża i delikatnie natłuszcza skórę, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych.
- Masło shea – możesz je stosować do pielęgnacji dziecka już od pierwszych dni życia. Masło shea jest hypoalergiczne, w 100% naturalne. Pomoże w nawilżaniu i nałtuszczaniu skóry maluszka, złagodzi podrażnienia, swędzenie i zaczerwienie skóry. Dobrze sprawdzi się też w regeneracji skóry i łagodzeniu odparzeń oraz ochrony skóry przed działaniem czynników zewnętrznych (m.in. zimna i wiatru). Możesz je stosować jak krem, czy balsam do ciała lub dodawać do kąpieli (rozpuści się w ciepłej wodzie).
- Olej kokosowy możesz stosować do kąpieli maluszka. Pięknie pachnie, doskonale nawilża i natłuszcza skórę, działa przeciwzapalnie i tworzy na skórze warstwę ochronną, zapobiegającą nadmiernej utracie wilgoci i podrażnieniom.
Kosmetyki dla niemowląt, którym możesz zaufać
- Little Siberica – Krem ochronny przeciw odparzeniom z organicznym ekstraktem z prawoślazu lekarskiego – łagodzi podrażnienia, działa antyseptycznie, nawilża i chroni skórę przed odparzeniami. Poza ekstraktem z prawoślazu lekarskiego zawiera też masło shea i ekstrakt z krwawnika oraz niezastąpiony w kremach przeciw odparzeniom tlenek cynku.
- Sylveco – Łagodząca zasypka do ciała z rumiankiem i allantoiną – może być stosowana do łagodzenia odparzeń pod pieluszką oraz jako dodatek do kąpieli. Jej skład oparto tylko na czterech składnikach: skrobi kukurydzianej, olejku z rumianku, allantoinie i tlenku cynku.
- Sylveco – Kremowy szampon i płyn do kąpieli dla niemowląt i małych dzieci – łagodny płyn do mycia ciała i włosów, którego skład oparto na bezpiecznych dla skóry składnikach myjących. Działanie pielęgnacyjne płynu to zasługa m.in. oleju ze słodkich migdałów, panthenolu, mocznika i olejku szałwiowego.
Sprawdź więcej kosmetyków bezpiecznych dla dzieci tutaj: https://triny.pl/144-dla-dzieci-i-niemowlat.
Podsumowanie
Decydując się na naturalną pielęgnację skóry dziecka pamiętaj o tym, że kosmetyki, po które sięgniesz mogą działać wolniej, niż kosmetyki drogeryjne. Dzieje się tak dlatego, że ich składniki przenikają w głębsze warstwy skóry i działają tak jakby od wewnętrz. Z kolei wiele kosmetyków konwencjonalnych (zwłaszcza tych z parafiną) działa głównie na powierzchni skóry, powodując mylne wrażnienie natychmiastowego nawilżenia skóry.
Czy do codziennej pielęgnacji maluszka stosujesz kosmetyki naturalne? Czym się kierujesz wybierając kosmetyki do pielęgnacji dziecka?
Komentarze (10)