Masaż Kobido, czyli japoński lifting twarzy bez skalpela

masaż kobido

Masaż Kobido to japońska technika łącząca masaż i pielęgnację. Nazywany jest japońskim liftingiem bez skalpela i ma przynieść takie korzyści jak ujędrnienie i odmłodzenie skóry. Jak wygląda masaż Kobido i czy jest skuteczny?

Kobido to stymulujący masaż twarzy i szyi zapewniający efekt odmłodzonej skóry. To nie wszystko. Masaż działa również na głębsze warstwy skóry oraz mięśnie. Sprawia, że znika napięcie, rozluźnia mięśnie, co przekłada się na mniejszą widoczność zmarszczek, ale też zapewnia relaks. Zadaniem Kobido jest poprawienie przepływu krwi i limfy, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie efektu liftingu bez skalpela.

Co to jest masaż Kobido?

Masaż Kobido nazywany jest japońskim niechirurgicznym liftingiem twarzy lub po prostu liftingiem bez skalpela. Wykonuje się go manualnie i jest bardzo intensywny, ponieważ ma oddziaływać na głębokie struktury skóry. Przy czym warto zaznaczyć, że jest to swego rodzaju rytuał, dlatego też powinny być spełnione określone warunki, jak np. sposób wykonywania masażu, użyte kosmetyki, a nawet zapewnienie relaksującej atmosfery podczas zabiegu.

Kobido to naturalna alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej jak zastrzyki kwasem hialuronowym czy toksyną botulinową.

Kobido (zapisywane czasem jako Ko Bi Do) jest rodzajem Anma, tradycyjnej japońskiej sztuki masażu. Anma oznacza nacisnąć (An) i pocierać (Ma). Jego pochodzenie jest niepewne i sięga historii Chin około 7000 lat temu. Niektóre źródła donoszą, że podobna forma masażu znana była w Indiach ok. 10 000 lat temu. Szacuje się, że w Japonii masaż pojawił się ok. V wieku pod nazwą Anma, a w XV wieku powstały Domy Kobido promujące tę „starożytną drogę piękna”. Legenda mówi, że był to zabieg zarezerwowany wyłącznie dla rodziny cesarskiej oraz najszlachetniejszych i najbogatszych rodów w Japonii. 

Jak wygląda masaż Kobido?

Standardowo masaż Kobido wykonuje się na twarzy, ale masowane mogą być też ramiona, plecy, szyja i dłonie. Technika wspomaga krążenie Qi (energii) całego ciała, jednocześnie uwalnia napięcie mięśni. Masaż Kobido działa na układ nerwowy poprzez nacisk na punkty akupresurowe, co ma ułatwić drenaż.

Główną cechą masażu Kobido jest szybkość i mocne naciskanie, przy czym sam masaż nie powinien powodować bólu. Ruchy rąk mogą wprawdzie wywoływać dyskomfort na pograniczu bólu, ale ma to być ból przynoszący zaraz odprężenie i odczuwalną ulgę. 

Masaż odbywa się na kilku poziomach, tj. tkanek podskórnych, mięśni i powięzi. Ruchy podczas masażu Kobido dzieli się na dwa rodzaje: powolne, które mają zrelaksować i odprężyć, oraz mocne i szybkie, które mają pobudzić skórę. 

Masaż Kobido jest zaawansowaną formą stymulacji mięśni twarzy i uwzględnia kilka technik manualnych. Składa się z kilku etapów:

  1. Relaks, który ma za zadanie rozluźnić mięśnie i wprowadzić w stan relaksu przy pomocy spokojnych ruchów przypominających głaskanie.
  2. Manualny lifting, czyli mocne i szybkie ruchy ugniatające, rozciągające, szczypanie itd., które mają pobudzić krążenie krwi i stymulację elastyny i kolagenu.
  3. Drenaż limfatyczny, czyli ruchy przepychające, ma wspomóc usuwanie nadmiaru wody, toksyn i innych zanieczyszczeń.
  4. Akupresura, czyli nacisk na konkretne partie twarzy, by stymulować pracę mięśni.

Ile trwa masaż Kobido? W profesjonalnym salonie masaż trwa zwykle 40 do 70 minut (90 minut włącznie z przygotowaniem skóry) i obejmuje kilka elementów, w tym rozluźnienie pleców, ramion, dłoni, głowy i twarzy powolnymi i kojącymi ruchami. Na tym etapie wykorzystywane są czasem gorące ręczniki i kij bambusowy. Podczas całego masażu terapeuta (mistrz) w ustalonej kolejności głaska, szczypie, klepie i opukuje skórę. Wykonuje się również masaż shiatsu, czyli nacisk kciukami, co ma działać na meridiany twarzy (punkty energetyczne) i system energetyczny ciała. Sesja zwykle kończy się toczeniem po skórze kamieni kwarcowych.

Czy masaż twarzy Kobido jest skuteczny?

Masaż Kobido przede wszystkim odpręża i działa relaksująco na układ nerwowy. Dzięki temu skutecznie zmniejsza skutki stresu, bóle głowy, bezsenność i objawy zmęczenia. Masaż Kobido wykonywany na plecach i karku łagodzi napięcie mięśni i otwiera drogi oddechowe, co może pomóc np. przy problemach z zatokami czy infekcjach. Z kolei technika akupresurowa stosowana na skroniach i w okolicach kącików oczu może łagodzić ból oka i zmniejszać ból związany z napiętą szczęką, np. z powodu bruksizmu.

Najważniejszą zaletą masażu Kobido jest oddziaływanie na głębokie warstwy skóry. Dzięki niemu skóra staje się jędrniejsza, mocniejsza, a składniki odżywcze zawarte w kosmetykach wnikają głęboko, w rezultacie cera nabiera blasku i pięknego wyglądu.

Masaż Kobido zapewnia efekt odmładzający, wygładzający zmarszczki i rozświetlający skórę – właśnie z tego słynie ta technika wykonywania masażu. Dzieje się tak, ponieważ masaż poprawia krążenie krwi i relaksuje mięśnie, a to sprzyja poprawie jędrności i zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek. Masaż wspomaga również efektywne nawodnienie tkanek, co pomaga przywrócić cerze blask.

Efekty masażu Kobido:

  • rozluźnia napięte mięśnie, szyję i kark
  • zmniejsza zmarszczki mimiczne i bruzdy
  • spowalnia pojawianie się przedwczesnych zmarszczek
  • poprawia owal i kontur twarzy
  • poprawia koloryt skóry
  • zapewnia intensywniejsze odżywienie skóry
  • usuwa toksyny, zanieczyszczenia i martwe komórki skóry
  • poprawia jędrność dzięki pobudzeniu stymulacji kolagenu i elastyny
  • przyspiesza regenerację komórkową
  • pomaga zredukować stres i relaksuje

Masaż Kobido przynosi efekty już po 1. sesji w postaci wygładzonej i ujędrnionej skóry. Jednak dość szybko znikają, dlatego zaleca się powtarzać masaż raz lub dwa razy w tygodniu. Najlepiej umówić się od razu na pakiet, np. 5 lub 10 sesji, a później na zabiegi podtrzymujące co 15 dni lub raz w miesiącu w zależności od potrzeb.

Czy można samemu wykonać masaż Kobido?

Masaż Kobido to skomplikowana sztuka masażu, składająca się z wielu ruchów i technik, dlatego powinien być wykonany tylko w profesjonalnym salonie urody lub SPA. Pełny masaż twarzy i karku to ponad 100 ruchów i nie mniej niż 48 technik, które powinny być wykonane precyzyjnie i dokładnie. Bardzo ważna jest tu znajomość budowy mięśni, powięzi i skóry, co wymaga wiedzy i praktyki. Ponadto masaż Kobido to najtrudniejsza z technik masażu na świecie – to właśnie dlatego masażu Kobido nie zaleca się wykonywać samodzielnie.

Co w zamian? W domu możesz wykonać inne automasaże liftingujące, np. przy pomocy płytki gua sha, które wystarczy stosować przez 15 minut ok. 3 razy w tygodniu. Do tego wystarczy znajomość podstaw masażu klasycznego. Warto zadbać również o odpowiednie kosmetyki o działaniu odżywczym i przeciwstarzeniowym, które wzmocnią efekt.

Jak masować twarz gua sha krok po kroku dowiesz się z innego artykułu:

Efekty masażu w domu mogą być dalekie od tych, jakie byś osiągnęła po sesji (lub kilku sesjach) Kobido u profesjonalnego masażysty. Jeśli jesteś zupełnym laikiem, zdecydowanie lepiej jest udać się do doświadczonego terapeuty.

Jak wykonać masaż liftingujący twarzy w domu?

Liftingujący automasaż twarzy jako alternatywa dla Kobido składa się z kilku elementów. Pierwsze, czego potrzebujesz, to olejek do twarzy, który posłuży jako baza poślizgowa, a jednocześnie jako odżywka dla skóry. Warto tutaj wybrać kosmetyk neutralny i jak najbardziej przyjazny dla skóry pod kątem składu (bez parafiny, bez sztucznych zapachów czy barwników itd.) i zarazem taki, który jej najbardziej odpowiada pod kątem potrzeb.

Masaż możesz wykonać specjalnym rollerem do twarzy – tu znajdziesz ich porównanie:

Masaż liftingujący skórę twarzy krok po kroku:

  1. Dokładnie oczyść skórę i nałóż na nią wybrany olejek do twarzy.
  2. Zrób na skórze 5-10 kółek dłońmi bez ich odrywania, aby rozgrzać skórę i pobudzić cyrkulację limfy. Ruchy wykonuj od żuchwy do policzków i czoła, a następnie od brody do policzków, od nosa do uszu i od środka czoła do skroni.
  3. Złącz dłonie, ściśnij palce, ale odchyl kciuki i połóż na nich brodę (kciuki mają być swego rodzaju półką dla brody). Rozłączaj dłonie i wykonuj nimi wachlarz, cały czas trzymając kciuki pod brodą, w kierunku od żuchwy do uszu. Staraj się naciskać palcem wskazującym na skórę – ma się napinać. Powtórz 5-10 razy.
  4. Połóż palec środkowy i wskazujący przy prawej stronie brody, lewe palce po lewej stronie. Wykonuj ruch posuwisty przez środek twarzy do czoła, a jak dotrą do linii włosów, delikatnie dociśnij na 1-2 sekundy. Powtórz 5-10 razy.
  5. Do brody od dołu przyłóż palce wskazujący, serdeczny i środkowy, przy czym prawe palce pod lewą stroną brody, a lewe – pod prawą. Wykonuj nimi małe kółeczka po linii żuchwy. Powtórz 5-10 razy.
  6. Tymi samymi palcami wykonuj małe kółeczka na linii od kącików ust do środka wysokości uszu. Powtórz 5-10 razy.
  7. Przejdź do brwi i przyłóż tam palce (bez kciuka i małego palca) – palce prawej dłoni nad prawą brwią. Delikatnie dociśnij i przesuń palce ku górze, unosząc skórę, przytrzymaj 2 sekundy i przejdź dalej do linii włosów. Powtórz 5 razy.
  8. Wykonaj delikatne okrężne ruchy na dolnej powiece od wewnętrznego do zewnętrznego kącika, a następnie na górnej powiece w odwrotnym kierunku.
  9. Przyłóż dłonie do twarzy i delikatnie dociskaj przez 2 sekundy. Przesuń palce z czoła do skroni i potem całe dłonie przesuń w dół, zatrzymaj się na linii żuchwy na 2 sekundy, przejdź do boków szyi i do zagłębienia na dole szyi i naciśnij 3 razy.
  10. Na koniec delikatnie ostukaj opuszkami palców całą twarz.

Przeciwwskazania do masażu Kobido

Ze względu na to, że masaż Kobido to szybkie i mocne ruchy, podszczypywanie, rozciąganie itd., do tego głęboki masaż relaksujący i drenaż limfatyczny, istnieje kilka przeciwwskazań.

Masaż Kobido nie jest zalecany:

  • przy ostrych stanach zapalnych organizmu i/lub skóry
  • po ekstrakcji zębów
  • przy stanach ropnych okołozębowych
  • po zabiegu z wykorzystaniem botuliny (do 4 tygodni) i nici PDO (do 6 tygodni od zabiegu)
  • po zabiegach laserowych na twarzy
  • po mezoterapii zaraz po zaniku stanu zapalnego

Masaż Kobido nie jest też zalecany kobietom w ciąży, osobom chorującym na serce lub nowotwór złośliwy. Przeciwwskazaniem jest również gorączka, wysypka skórna czy też ciężka postać trądziku.

Masaż Kobido – podsumowanie

Masaż Kobido to propozycja dla tych, którym z jednej strony zależy na młodym wyglądzie, a z drugiej obawiają się inwazyjnych metod odmładzania skóry. W Japonii kobido jest najstarszą i najbardziej zaawansowaną techniką masażu twarzy. Łączy nie tylko lifting, ale również filozofię, która traktuje piękno jako wypadkową równowagi zdrowia fizycznego, emocjonalnego i duchowego. Ten holistyczny rytuał zdrowia i piękna dla całego organizmu pojawił się na długo przed masażami shiatsu i był przekazywany z mistrza na ucznia przez pokolenia.

Masaż Kobido twarzy dziś jest promowany jako sposób na odmłodzenie i zrelaksowanie skóry i ciała. Przy czym nie warto go robić na własną rękę – wymaga wiedzy, a przede wszystkim znajomości dość skomplikowanych technik, które są trudne do opanowania przez laika. Dlatego też na masaż Kobido najlepiej udać się do doświadczonego salonu, a  w zaciszu domowym stosować inne alternatywy na młodą i pięknie wyglądającą skórę, jak odpowiednio dobrane kosmetyki naturalne czy też masażery do twarzy.

Przeczytaj także

Witamina E w kosmetykach – poznaj sekret witaminy młodości

Witamina E w kosmetykach – poznaj sekret witaminy młodości

Olej z dzikiej róży na twarz, przebarwienia i włosy

Olej z dzikiej róży na twarz, przebarwienia i włosy

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany