O tym, jak bardzo nie lubimy zaskórników, pisałam w tym wpisie: co na zaskórniki. Wyjaśniałam w nim też, czym są zaskórniki, jak powstają i o co zadbać w codziennej pielęgnacji, chcąc uniknąć ich powstawania. Dzisiaj obiecany wpis o domowych sposobach na wągry i rozszerzone pory, w którym poznasz najlepsze maseczki na wągry i zaskórniki. Poza domowymi maseczkami pojawią się też maseczki na wągry ze sklepu, bo wiem, że nie zawsze możesz mieć czas na samodzielne przygotowanie oczyszczającego specyfiku.
Spis treści
Domowe maseczki na wągry i zaskórniki
Najlepsza maseczka oczyszczająca to przede wszystkim taka, która skutecznie usunie zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Powinna być dobrana do Twojego rodzaju cery, aby udało się skorzystać ze wszystkich jej właściwości. Większość domowych kosmetyków oczyszczających przygotujesz samodzielnie. Poznaj przepisy na maseczki na wągry i sprawdź działanie każdej z nich.
Maseczka węglowa – skuteczna maseczka na wągry
Węgiel aktywny jest coraz bardziej popularnym składnikiem kosmetyków. Dzięki temu, że przyciąga wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia nagromadzone na skórze w ciągu dnia (kurz, pot, smog, sebum), oczyszcza i odtyka zatkane pory. Pochłania też toksyny znajdujące się w porach skóry, działa przeciwbakteryjnie i łagodzi zmiany trądzikowe. Z tych względów znajduje szerokie zastosowanie w kosmetykach o działaniu oczyszczającym.
Maseczka na wągry z aktywnym węglem to świetny sposób na oczyszczenie skóry twarzy, zwężenie porów i oczywiście pozbycie się zaskórników. Sprawdzi się przede wszystkim na cerze tłustej, trądzikowej, skłonnej do zaskórników, łojotokowej i z przebarwieniami. Oczywiście możesz nałożyć ją też na skórę suchą. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie pozostawiać jej na twarzy dłużej niż 10 minut.
Tym, czego potrzebujesz do wykonania węglowej maseczki na wągry, jest aktywny węgiel. Kupisz go w aptece w formie tabletek. Przygotuj też jogurt naturalny. Możesz zastąpić go także wodą lub hydrolatem. Pamiętaj jednak, że z jogurtem węglowa maseczka na wągry ma najlepszą konsystencję. Jej dodatkową zaletą jest to, że jogurt wykazuje działanie łagodzące i przyjemnie zmiękcza oraz nawilża skórę.
Węglowa maseczka na wągry
♥ 2 tabletki węgla aktywnego
♥ łyżka jogurtu naturalnego
Węgiel należy rozkruszyć, wymieszać z jogurtem. Konsystencja domowej maseczki na wągry powinna być dość gęsta. Na skórę nakładamy ją za pomocą pędzla i pozostawiamy na 15-20 minut. Po tym czasie maseczkę należy zmyć ze skóry, wcześniej ściągając ją płatkiem kosmetycznym.
Przeczytaj też:
Maseczka na wągry typu peel-off z mleka i żelatyny
Maseczka z żelatyny jest najpopularniejszym, domowym sposobem na zaskórniki i rozszerzone pory. Oczyszcza i wygładza skórę, usuwa nadmiar sebum i pomaga pozbyć się z wągrów. Jej wykonanie jest bardzo proste, a cera po zdjęciu maseczki staje się matowa i wyraźnie gładsza. Stosowanie tej maski na zaskórniki zaleca się przede wszystkim w przypadku skóry tłustej, a przy skórze mieszanej należy omijać suche partie twarzy. Nieprzyjemny zapach maseczki na wągry można zneutralizować dodając olejek eteryczny.
Maseczka peel-off na zaskórniki
♥ 2 łyżki mleka
♥ 2 łyżki żelatyny
Mleko i żelatynę mieszamy w garnku, na małym ogniu, do rozpuszczenia się żelatyny. Po zdjęciu z kuchenki czekamy, aż masa lekko przestygnie, żeby nie poparzyć skóry. Rozprowadzamy maskę po skórze pędzlem (przede wszystkim strefa T) i zostawiamy na 20-30 minut. W tym czasie domowa maseczka na zaskórniki powinna zastygnąć. Zdejmujemy ze skóry zdecydowanym ruchem.
Maseczka na wągry z sody oczyszczonej
Soda to nasz kolejny sprzymierzeniec w walce z zaskórnikami. Oczyszcza skórę, umożliwia łagodne i naturalne złuszczanie naskórka, odtyka zatkane pory, zmiękcza i wygładza. Wymieszana z mlekiem lub maślanką i nałożona na skórę jako maseczka, głęboko oczyszcza, zwęża pory, normalizuje wydzielanie sebum. Taka maska sprawdza się też w rozjaśnianiu blizn i przebarwień.
Maseczka na zaskórniki z sody oczyszczonej
♥ 1 łyżka sody
♥ 1 łyżka maślanki
Sodę i maślankę mieszamy w miseczce, a następnie nakładamy na oczyszczoną skórę. Pozostawiamy na 10-20 minut, po czym spłukujemy – najpierw letnią, później zimną wodą. Po osuszeniu skóry przemywamy twarz tonikiem – soda ma silnie zasadowy odczyn, dlatego skóra po takiej maseczce musi mieć przywrócone odpowiednie pH.
Warto przeczytać:
Najlepsze maseczki na wągry ze sklepu, które warto wypróbować
Jeśli oprócz domowych sposobów lubisz też gotowe rozwiązania i chętnie sięgasz po maseczki ze sklepu, koniecznie poznaj moje typy kosmetyków, które mogą skutecznie pomóc zwalczyć zaskórniki. Jeżeli zmagasz się z trądzikiem, na pewno zainteresują Cię maseczki na trądzik. Warto spojrzeć również na gotowe maseczki z węglem aktywnym, a także na bogaty wybór maseczek oczyszczających.
Podsumowanie
W stosowaniu maseczek bardzo ważna jest regularność. Pamiętaj o tym, chcąc zapewnić skórze jak najlepsze efekty pielęgnacyjne. Sięgaj po maseczki na wągry przynajmniej raz w tygodniu.
W kolejnych wpisach będziemy jeszcze wracać do tematu zaskórników. Opowiem Ci między innymi o tym, jak w walce z wągrami mogą pomóc ocet jabłkowy, zioła i kurze białko.
A teraz chętnie poznam Twoje ulubione maseczki na zaskórniki. Daj znać w komentarzu, które maseczki na wągry najlepiej sprawdzają się na Twojej skórze i czy robisz je sama, czy sięgasz po gotowe maseczki ze sklepu?
Szukasz maseczek dla młodej cery? Zobacz:
Komentarze (1)