OCM i oczyszczanie twarzy olejami. O co w tym chodzi?

Jak myć skórę olejami

Kiedy pierwszy raz usłyszałam o myciu twarzy olejami, zapytałam: jak to możliwe? Przecież olej to tłuszcz i zamiast umyć, oblepi skórę tłustą warstwą, zapcha pory… Szybko jednak się przekonałam, że OCM jest to jedna z najlepszych metod mycia twarzy, jaką można było wymyślić. Dlaczego?

OCM, czyli co?

Oil Cleansing Metod, czyli popularne OCM, opiera się na zasadzie tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Jeśli uważałaś na lekcjach chemii, wiesz, jak to działa. Jest to bardzo delikatna metoda oczyszczania skóry z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Oleje zmywają brud i usuwają makijaż. Jednocześnie nie naruszają naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka, tak jak czynią to żele do mycia twarzy. W efekcie skóra pozostaje czysta, odświeżona, nawilżona i odżywiona. Choć wiele z nas nadal wciąż kręci głową z niedowierzaniem, słysząc o metodzie OCM, oczyszczanie twarzy olejami zyskuje coraz większą popularność z uwagi na swoje rewelacyjne efekty. Tego delikatnego sposobu pielęgnacji cery uczymy się od Azjatek. To właśnie one decydują się na dokładnie oczyszczanie skóry za pomocą naturalnych olejków, zamiast stosować do tego celu drogeryjne kosmetyki.

W tym artykule odpowiem na pytania, jak myć twarz olejem, jak często stosować OCM i jak zrobić mieszankę OCM. Na początek jednak kilka słów o tym, dlaczego mycie twarzy olejami warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji.

Dlaczego olej jest lepszy od żelu i mydła?

Tradycyjne kosmetyki przeznaczone do mycia twarzy, a przede wszystkim żele oczyszczające, zawierają w składzie agresywne detergenty, alkohole i kwasy. Mają one za zadanie usunięcie ze skóry wszelkich zanieczyszczeń, z sebum włącznie. A zmywając sebum, naruszają naturalną barierę ochronną skóry – płaszcz hydro-lipidowy.

Skóra pozbawiona odpowiedniego poziomu sebum staje się podrażniona, przesuszona i odwodniona.

Aby się bronić, zaczyna produkować więcej sebum niż powinna. W efekcie stan skóry szybko się pogarsza, pojawiają się też zaskórniki, a my sięgamy po jeszcze silniejsze preparaty oczyszczające, by pozbyć się znienawidzonych wągrów.

Czy metoda OCM jest bezpieczna dla skóry?

W OCM wykorzystuje się mieszankę olejów, która opiera się na oczyszczających, antyseptycznych i przeciwzapalnych właściwościach oleju rycynowego. Wspomniany olejek miesza się z wybranym olejem bazowym. Przygotowaną w ten sposób mieszanką myje się twarz. Oczyszczanie twarzy olejami jest bezpieczne dla naszej skóry, dlatego że nie narusza jej naturalnej warstwy lipidowej. Nie powoduje też nadprodukcji sebum, co okazuje się szczególnie ważne w przypadku cery trądzikowej, której nie należy dodatkowo obciążać. Metoda OCM nie zaburza również prawidłowego pH skóry. Inaczej dzieje się przy używaniu do mycia twarzy mydeł i żeli naruszających środowisko kwasowo-zasadowe.

Oleje delikatnie, a zarazem dogłębnie oczyszczają i potrafią skutecznie zmyć nawet mocny makijaż. Dodatkowo, gdy stosujemy OCM, delikatnie masujemy twarz, co sprzyja lepszemu ukrwieniu skóry.

Efekty OCM – czego możesz się spodziewać?

OCM to delikatne, ale bardzo skuteczne oczyszczanie skóry. Opinie o OCM są pozytywne, na co wpływ ma fakt, że mycie twarzy olejami jest efektywne i bezpieczne niezależnie od tego, jaki masz rodzaj skóry i typ cery. A na jakie rezultaty możesz liczyć?

jakie są efekty OCM
OCM dokładnie oczyszcza, usuwa makijaż i odżywia skórę.

3 najważniejsze efekty stosowania OCM:

  1. Gładka, czysta, nawilżona i uspokojona skóra o wyrównanym kolorycie.
  2. Przywrócenie równowagi tłuszczowej skórze, zmniejszona ilość zaskórników i mniejsze wydzielanie sebum, zwężone pory.
  3. Wzmocnienie rzęs i paznokci.

Oleje, które zastosujesz do mycia twarzy, potrzebują czasu, aby zacząć działać. Efekt czystej skóry zauważysz oczywiście od razu, ale na wyrównanie kolorytu, zmniejszenie ilości zaskórników czy wygładzenie skóry będziesz musiała chwilę zaczekać. Może być również tak, że mieszanka olejów, od której zaczniesz, będzie wymagała małych modyfikacji związanych z indywidualnymi potrzebami Twojej skóry. Jednak już po tygodniu, dwóch, trzech efekty będą na tyle widoczne, że nie będziesz chciała myć twarzy w inny sposób 🙂

Reasumując, stosowanie OCM przynosi skórze sporo korzyści. Najważniejszą jest oczywiście idealnie oczyszczona skóra, która po myciu olejem jest też dobrze nawilżona, miękka i gładka. OCM wykazuje też działanie kojące, opóźnia procesy starzenia się skóry, a przy okazji wzmacnia też rzęsy i odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych.

Oleje bazowe – które wybrać i co dodawać do OCM?

Wybór oleju bazowego do mycia twarzy uzależnij przede wszystkim od typu skóry. Jeśli masz skórę problematyczną (która z nas jej nie ma?) wybierz olej, który pomoże rozwiązać problemy, z jakimi się borykasz. Oczywiście zachęcam do tego, abyś wybierała spośród olejów naturalnych, tłoczonych na zimno, nierafinowanych.

Do oczyszczania możesz wykorzystać olejki do mycia, a także gotowe mieszanki – zwróć jednak uwagę na to, aby w ich składzie nie było parafiny. Olejem, który stosuje się w tradycyjnych mieszankach do OCM jest olej rycynowy. Ale nie tylko.

Więcej o tym, które oleje do OCM są najlepsze przeczytasz w tym wpisie:

Jak zrobić mieszankę do OCM – proporcje olejów

Tak, jak wcześniej wspomniałam, podstawą OCM jest mieszanka olejów, w skład której wchodzi olej rycynowy i wybrany olej bazowy (olej nośnikowy).

Nie zaleca się stosowania samego oleju rycynowego, bo może on bardzo wysuszyć skórę.

Proporcje olejów powinny być dostosowane do typu cery. Poniżej prezentujemy proporcje umowne.

Proporcje olejów do OCM:

  • skóra sucha i dojrzała: 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego
  • skóra normalna: 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego
  • skóra tłusta, mieszana, trądzikowa: 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego

Są to proporcje zalecane przede wszystkim, gdy zaczynamy naszą przygodę z OCM. W zależności od potrzeb i reakcji naszej skóry na stosowaną mieszankę, proporcje możemy zwiększać lub zmniejszać. Możemy modyfikować też samą mieszankę, dodając do niej olejki eteryczne albo mieszać ze sobą różne oleje bazowe.

Zachowaj ostrożność przy demakijażem oczu – olej rycynowy może je podrażniać.

Ważne jednak, żeby nie przekombinować. Skóra może na przykład źle zareagować na jeden z olejów, który znajdzie się w naszej mieszance. Im będzie ich więcej, tym trudniej będzie ocenić, o który olejek chodzi. Na początek wybierz jeden olej bazowy, który połączysz z olejem rycynowym. Z czasem możesz zacząć mieszankę do OCM udoskonalać, dodając do niej więcej olejów. Pamiętaj jednak o tym, aby w jej skład weszły maksymalnie 2-3 oleje bazowe (poza olejem rycynowym).

Metoda OCM krok po kroku

Do oczyszczenia skóry olejami potrzebne są też małe ręczniki lub ściereczki wykonane z mikrofibry, bawełny lub muślinu. Ważne, żeby dobrze chłonęły wodę i długo utrzymywały ciepło. Ręczniczek po każdym użyciu należy wyprać i wysuszyć. Pierze się go wówczas w rękach. Stosujemy do tego celu naturalne mydło, można dodać też kilka kropel antybakteryjnego olejku z drzewa herbacianego. Pozostaje pytanie, czy w OCM za każdym razem trzeba zmieniać ściereczki? Odpowiedź jest prosta: wystarczy raz na tydzień albo dwa tygodnie, w zależności od tego, jak często korzystamy ze ściereczki, wyprać ją w pralce.

Jak myć twarz olejami:

  1. Zanim zaczniesz oczyszczać twarz olejami umyj dłonie naturalnym mydłem oraz zwilż twarz wodą.
  2. Wlej w zagłębienie dłoni odpowiednią ilość mieszanki do OCM i rozetrzyj ją w dłoniach.
  3. Nałóż oleje na twarz.
  4. Masuj skórę kolistymi ruchami, dokładnie wymasuj problematyczne miejsca.
  5. Zamocz ręczniczek lub ściereczkę w ciepłej lub bardzo ciepłej wodzie.
  6. Przyłóż ręczniczek do twarzy i trzymaj kilka chwil (ok. 30 sekund), aż ściereczka zacznie stygnąć. Nie należy intensywnie pocierać twarzy ręcznikiem.
  7. Wypłucz ręcznik i ponownie przyłóż do twarzy.
  8. Czynność oczyszczania skóry powtórz jeszcze 2-3 razy: wmasuj olej, nałóż ciepły ręcznik, ściągnij go i wypłucz ściereczkę w wodzie.
  9. Zetrzyj delikatnie olej ze skóry.
  10. Wypłucz ręcznik w zimnej wodzie i wytrzyj nim skórę – zamkniesz w ten sposób pory. Osusz twarz ręczniczkiem papierowym.

Po myciu twarzy olejami, możesz przemyć skórę mydłem Aleppo lub umyć ją innym łagodnym mydłem lub żelem. Osuszoną twarz przetrzyj tonikiem i wklep w nią delikatny krem lub serum.

W wersji skróconej OCM wykonujemy tak: rozmasowujemy olej na twarzy, zmywamy ciepłą ściereczką i przechodzimy do mycia żelem, emulsją lub pianką.

Porady dla skóry problematycznej

Nie wpadaj w panikę, jeśli po kilku dniach stosowania OCM na twarzy pojawi się wysyp drobnych krostek. Jest to naturalny przejaw tego, że skóra się oczyszcza. Jeśli natomiast stan skóry ulegnie znacznemu pogorszeniu, cera będzie przesuszona, podrażniona, pojawią się zmiany zapalne – zmodyfikuj swoją mieszankę.

Jeśli masz skórę problemową – ze skłonnością do zapychania, naczyniową, trądzikową, koniecznie dostosuj OCM do jej potrzeb.

Cera trądzikowa

  • Aby nie rozsiewać bakterii po całej twarzy, zrezygnuj z używania ściereczki czy ręcznika.
  • Wykonaj delikatny masaż twarzy olejami, a następnie umyj skórę mydłem Aleppo o dużej zawartości oleju laurowego. Przy bardzo nasilonych zmianach trądzikowych wybierz mydło Aleppo z 40% zawartością oleju. Podobnie postępuj w przypadku trądziku różowatego.
  • Jeśli masz skórę skłonną do zapychania, stosuj tylko lekkie oleje. Zrezygnuj z oleju kokosowego, który jest bardzo komedogenny (zatykający pory).
  • Do mieszanki dodaj kilka kropel oleju tamanu, olejku eterycznego z drzewa herbacianego albo lawendy.
  • Zmagając się z problemem głębokich, podskórnych krost / stanów zapalnych nie masuj skóry zbyt intensywnie i rób to nie dłużej niż przez minutę.

Cera naczyniowa

  • Przed umyciem twarzy weź ciepłą kąpiel lub prysznic, podczas którego otworzą się pory skóry.
  • Do namoczenia ręczniczka użyj ciepłej, ale nie gorącej wody.
  • Jeśli Twoja skóra źle reaguje na peelingi mechaniczne, zrezygnuj ze ścierania olejów ściereczką i umyj twarz mydłem Aleppo, np. z 12% zawartością oleju laurowego i różą damasceńską.
  • Po oczyszczeniu skóry spryskaj ją hydrolatem z kocanki, z oczaru wirginijskiego lub róży. Idealna będzie także woda różana.

Cera bardzo sucha

  • Jeśli po OCM skóra jest bardzo sucha i ściągnięta, zmniejsz ilość oleju rycynowego.
  • Pozwól sobie na dłuższy masaż skóry olejami. Dzięki temu dostarczysz jej większą dawkę substancji nawilżających i odżywczych.

Cera ze skłonnością do zapychania

  • Nie masuj skóry dłużej niż przez minutę.
  • Używaj lekkich, niekomedogennych (nie zapychających porów) olejów.
  • Zrezygnuj z oleju kokosowego.

Olej rycynowy – dlaczego stosuje się go do OCM?

Dlaczego w mieszance OCM znajduje się olej rycynowy? Substancja ta jest bardzo podobna w składzie do sebum wydzielanego przez naszą cerę. Olejek rycynowy doskonale oczyszcza skórę. Ma także właściwości wysuszające. Jeśli dla kogoś działanie oczyszczające substancji okazuje się zbyt intensywne, można w mieszance zmniejszyć jej zawartość. Olej rycynowy z powodzeniem zastąpisz też olejem jojoba.

Jeszcze lepsza mieszanka – 5 najlepszych olejków eterycznych

jakie olejki eteryczne dodać do OCM
Olejki eteryczne wzmacniają działanie olejów.

Doskonałym dodatkiem do olejów, które stosujemy do OCM są naturalne olejki eteryczne. Wzbogacają mieszankę zapachem, a przede wszystkim swoimi właściwościami leczniczymi.

Optymalna ilość olejku eterycznego to 10 kropli olejku na 100 ml oleju.

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy to mój ulubieniec. Ma silne działanie antybakteryjne, jest doskonałym antyseptykiem. Łagodzi infekcje skórne, reguluje wydzielanie sebum, ma też działanie przeciwzmarszkowe. Przyjemnie odpręża i uspokaja skórę.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie. Jest naturalnym antybiotykiem dla skóry. Może być stosowany do OCM, sprawdzi się przede wszystkim w oczyszczaniu skóry trądzikowej. Musisz jednak być ostrożna, jeśli  dodajesz go do swojej mieszanki, bo olejek może podrażniać oczy.

Olejek pichtowy

Olejek pichtowy tak, jak olejek z drzewa herbacianego, ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne. Łagodzi infekcje skórne, tonizuje skórę i odświeża.

Olejek bergamotowy

Olejek bergamotowy sprawdzi się przede wszystkim w oczyszczaniu skóry tłustej. Reguluje poziom sebum, łagodzi stany zapalne skóry, ma działanie przeciwzapalne. Jest silnym antyseptykiem, przyspiesza gojenie drobnych ran na skórze i regenerację skóry.

Olejek tymiankowy

Olejek tymiankowy jest doskonałym antyseptykiem. Idealny dla skóry trądzikowej i skłonnej do często pojawiających się stanów zapalnych. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Łagodzi podrażnienia skóry i wspomaga zabliźnianie się ran.

Inne sposoby na wzbogacenie mieszanki do OCM

Oprócz olejków naturalnych, przygotowując mieszaninę do olejowego mycia twarzy, można sięgnąć również po gotowe syntetyczne oliwki i olejki. Trzeba jednak uważnie czytać ich skład, dlatego że wiele oliwek zawiera parafiny i substancje potencjalnie toksyczne. Stosowanie olejków naturalnych okaże się zatem bezpieczniejsze dla cery.

Jak przechowywać oleje do OCM?

Do przygotowania mieszanki do olejowego oczyszczania twarzy potrzebny jest zamykany, niewielki pojemnik. Zmieszane substancje do OCM przechowujemy w zaciemnionym miejscu. Światło redukuje właściwości olejów, dlatego nie należy dopuścić do utraty cennych składników.

Podsumowanie

Samodzielnie skomponowana mieszanka olejów jest idealnie dostosowana do potrzeb naszej skóry. Same decydujemy o tym, czym ją oczyszczamy, a jednocześnie rozpieszczamy. Taka mieszanka jest też tania i wydajna, a przede wszystkim w 100% naturalna. Dlatego zachęcam, abyś wypróbowała OCM, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Być może będzie to najlepszy sposób oczyszczania skóry, jaki kiedykolwiek stosowałaś 🙂

Stosujesz oleje do mycia twarzy? Masz swoją ulubioną mieszankę olejów do OCM?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Co niszczy Twoje włosy? 7 szkodliwych czynników

Co niszczy Twoje włosy? 7 szkodliwych czynników

Najlepsze szampony do włosów zniszczonych – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Najlepsze szampony do włosów zniszczonych – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Komentarze (73)

  1. A
    Arcy Joko
    Wiele razy miałam ochotę skusić się na tę metodę oczyszczania twarzy, ale wciąż trochę szkoda mi olejku na taką czynność 🙂 Może jakbym w przyszłości więcej zarabiała 😀 Na razie staram się wybierać mydełka naturalne, które zawierają w sobie też oleje, zawsze to jakieś dodatkowe korzyści 🙂
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Ale przecież mieszanka do OCM nie musi być droga! Olej rycynowy kupisz w każdej aptece za kilka złotych, w e-sklepach za max. 11 zł. I na pewno nie zużyjesz go od razu 🙂 Podobnie z olejem nośnikowym – kupując buteleczkę 30-50 ml za większość olejów nie zapłacisz więcej niż 25 zł. Taka mieszanka olejów posłuży do mycia twarzy przez kilka tygodni. Nie będziesz musiała w tym czasie kupować płynu do demakijażu, żelu do mycia twarzy i mydła, być może nawet krem nie będzie potrzebny. Także bilans powinien wyjść na plus 🙂 Spróbuj! Warto 🙂
  2. w
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Oczywiście! Jak najbardziej możesz przygotować sobie taką mieszankę do OCM w szklanej buteleczce 🙂 To zdecydowanie bardziej wygodny sposób, niż codzienne odmierzanie i mieszanie olejów 🙂 Pozdrawiam!
  3. U
    Ula Gaj
    Jeśli chodzi o olejek tymiankowy to na twarz polecam tymianek ct linalool. Chemotyp ten ma te same właściwości a jest zdecydowanie łagodniejszy. Przy szukaniu olejków eterycznych warto zwracać uwagę na chemotypy, bo np.rozmaryn ct verbenon jest świetny w zastosowaniach do cery, z kolei ct camphor- sprawy reumatyczne, masaże mięśni a ct cineol-działa wykrztuśnie, dobry na drogi oddechowe. Pozdrawiam
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  4. P
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  5. U
    Ula
    Świetny post! Właśnie kupuję swoją mieszankę – olej rycynowy + olejek z krokosza Mam pytanie czy po zastosowaniu OCM powinnam jeszcze umyć buzię lekkim żelem do twarzy? Mam cerę mieszaną (bardziej w stronę tłustej) ze skłonnością do trądziku no i oczywiście z zaskórnikami (nos , broda). Używam teraz żelu do cery trądzikowej z Avene
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Ula, nie powinno być takiej potrzeby. Skóra po OCM nie jest tłusta, nie trzeba jej domywać. Możesz ewentualnie przetrzeć twarz tonikiem lub hydrolatem.
    2. M
    3. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Zepsuć nie zepsuje, ale jednak umycie twarzy olejem za służyć temu, żeby już nie myć jej żelem 🙂
  6. A
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  7. k
    kasia
    jeśli mam obecnie zmiany trądzikowe i powinnam zrezygnować ze ściereczki to jak usunąć ten nadmiar oleju? czy zostawić do wchłonięcia na noc?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Opisałam to w kolejnym punkcie: wykonaj delikatny masaż twarzy olejami, a następnie umyj skórę mydłem Alep o dużej zawartości oleju laurowego. Przy bardzo nasilonych zmianach trądzikowych wybierz mydło Alep z 40% zawartością oleju. Pozdrawiam 🙂
    2. P
    3. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Delikatnym żelem do mycia twarzy, najlepiej takim bez SLS-ów. Dobrym wyborem będzie np. żel rumiankowy Sylveco. Pozdrawiam 🙂
  8. J
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Raczej nie słyszałam, żeby były jakieś ograniczenia wiekowe w stosunku do stosowania olejów, więc myślę, że tak 🙂
  9. K
    Kasiusia
    Mam cerę trądzikową, kiedyś stosowałam ocm, ale wydawało mi się, że zajmuje to baardzo dużo czasu. Muszę jednak przyznać, że skóra nie była nigdy w tak dobrym stanie. Teraz kupiłam mydełko i wracam do mycia twarzy olejami 🙂
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      To prawda, że OCM trwa trochę dłużej niż umycie twarzy żelem, ale jednak efekty są tego warte 🙂
  10. M
    M.M.
    Mam pytanie.Jak wykonać te proporcje ? tzn.przy każdym stosowaniu odmierzać ilość czy sporządzić w jakiejś buteleczce?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      To już zależy od Ciebie 🙂 Ja przygotowuję mieszankę zawsze na kilka użyć, ale wiele moich znajomych miesza odmierzone proporcje na dłoni przed każdym użyciem 🙂
  11. T
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
    2. T
  12. M
    Magda
    Super! Muszę spróbować. Ale mam pytanie. Mam cerę mieszaną i problem z trądzikiem i zaskórniakami, jednocześnie chciałabym wzmocnić naczynka. Uda się to pogodzić? Czy te oleje do cery naczyniowej nie będą zapychać?
  13. A
    Aleksandra
    Witam! Dziękuję za cenne wskazówki do przyrządzenia własnego olejku myjącego:) Mam jednak pytanie dot. długości przydatności naszego olejku. Zakładając, że są to same oleje + olejek eteryczny (w składzie nie ma wody), możemy przypuszczać, że termin ważności jest ten sam co dla samych olejów? Pozdrawiam!
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Tak. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że olejki eteryczne mogą przedłużać trwałość oleju. A na wszelki wypadek, jeśli nie masz pewności w jakim czasie powinnać go zużyć, możesz trzymać olejek w lodówce 🙂
  14. a
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Nigdy nie próbowałam, więc trudno udzielić mi odpowiedzi. Ale ja bym jednak postawiła na wodę i ewentualnie przetarła twarz micelem już po zakończeniu OCM.
    2. K
      Kasia
      Witam. Wlasnie odkrylam Pani blog i ciesze sie ze moge poczytac cos konkretnego o naturalnej pielegnacji. Mam pytanie. Jestem wlascicielka cery mieszanej i myslalam o stosowaniu olejku jojoba do ocm. Czytalam jednak w jednym z Pani postow, ze dobrze jest dodawac kwasu hialuronowego do olejkow w celu lepszego nawilzenia skory. Czy do ocm tez? A jesli nie to kiedy nslezy go dodawac? Jak rowniez chcialabym zapytac czy olejek jojoba mozna stosowac do olejowania kreconych wlosow. Pozdrawiam.
  15. O
    Olga
    Witam, czy do mieszanki z olejem rycynowym nada sie olej z pestek śliwki? Mam skóre sklonna do niedoakonalosci I zatykania. Pozdrawiam
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  16. I
    Iwona
    Witam, czy mogę użyć oleju arganowego? Mam cerę dojrzałą i problem z trądzikiem różowatym. A jeśli nie ten olej to który by Pani poleciła? Dziękuję i pozdrawiam
    Odpowiedzi ()
    1. I
    2. Olga Pietraszewska
  17. E
    Ela
    Witam Mam skórę problematyczna, z dużą ilością zaskornikow, zastanawiam się nad stosowaniem bazowo oleju lnianego. Czy należy miksture przechowywać w lodówce?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  18. E
    Ewa
    Witam, Nie dawno zaczęłam przygodę z olejkami do mycia twarzy, jak na razie jestem bardzo zadowolona. Z drugiej strony bardzo lubię też kosmetyki własnej roboty, a nie wiedziałam, że można to połączyć :)) super artykuł, bardzo dziękuję!
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  19. M
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  20. K
    Karolina
    Witam, chciałabym się dowiedzieć czy warto np. myć twarz metodą OCM wieczorem (rano zdecydowanie nie mam na nią czasu), a rano po wstaniu np. białą glinką? I czy jedna metoda nie zepsuje efektu drugiej?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  21. k
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Możesz zrezygnować z oleju rycynowego na rzecz oleju jojoba – pisałam o tym tutaj: Po umyciu twarzy olejem jak najbardziej możesz umyć ją delikatnym mydłem lub żelem. Pozdrawiam 🙂
  22. k
    kasiek
    Krok po kroku według zasad przez dwa miesiące stosowania OCM doprowadziłam swoją twarz do stanu wymagającego wizyty u dermatologa. Nie polecam szczególnie tym, którzy nie mają wielkiego problemu z niedoskonałościami, tylko punktowe wypryski, a olejowanie ma być tylko kaprysem na ulepszenie wcale niezłej cery, bo taka moda. Ryczeć mi się chce jak dotykam mojej twarzy, a pod palcami czuję same grudy!!! Dostałam nauczkę i jeśli wylecze co sobie zrobiłam, to eksperymentować na twarzy nie będę.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Ja miałam dość nieudane początki z naturalną pielęgnacją i jeden z pierwszych kremów do twarzy tak właśnie mnie urządził. Na szczęście po jego odstawieniu i 2 miesiącach walki o poprawę stanu cery wszystko wróciło do normy i od tamtej pory jest już okej.
  23. m
    maddox
    u mnie takie eksperymenty też różnie się kończą więc wolę sprawdzone produkty, a do twarzy stosuję tylko serię (reklama), którą można np w xxx już dostać
  24. K
    Katarzyna
    Po umyciu twarzy olejkami użyć mydła z Aleppo? Nie jestem pewna czy wiesz co piszesz, bo każde mydło równa się sól. Czyli niszczenie efektu, który się uzyskało dzięki olejom… Bez sensu
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
    2. M
      Malwina
      To może od razu umyć twarz mydłem Aleppo zamiast bawić się w oleje? Skoro i tak potem trzeba umyć twarz mydłem lub żelem, to nie widzę większego sensu stosowania tych olejów.
    3. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Przed umyciem twarzy żelem, mydłem lub pianką, należy wykonać demakijaż i do tego właśnie możemy użyć olejów roślinnych.
  25. A
  26. D
    Dan
    Cześć, mam cerę trądzikową, własnie zacząłem stosować OCM, Olejek rycyowy + jojoba. Czy zamiast mydła aleppo mogę uzywać mydła czarnego? 🙂
  27. O
    Ola
    Czesc, Swieny post ! Ja mam cere tradzikowa I sucha. Chcialam zrobic mieszanke oleju z lisci awokado (olej bazowy) I do tego olej ze slodkich migdalow, olej rycynowy I tamanu. Ty jednak piszesz ze awocado I ze slodkich migdalow moze zapychac ? Skoro tak to co bys pole cila do mej cery?
  28. D
    Diana
    Witam. Właśnie zaczynam swoją przygodę z OCM. Problem tkwi w tym, że nie wiem co dalej. Zaczęłam od zakupu dwóch olejów : olej tamanu i olej z nasion baobabu. Teraz pytanie. Czy moge te dwa oleje ze sobą połączyć? (olej rycynowy zastąpić olejem tamanu, a olej z nasion baobabu użyć jako olej bazowy?) pozdrawiam
  29. a
    a.wroclaw
    To ciekawy i przydatny artykuł. Tylko, że mam problem. Posiadam skórę all-inclusive, jednocześnie: wrażliwą, suchą, naczyniową i w strefie T – tłustą ze skłonnością do trądziku 🙂 Nie mam zielonego pojęcia jakich olejów powinnam użyć. Wiem tylko, że nie służyły mi dotychczas przy takiej zwykłej pielęgnacji: olej kokosowy i z dzikiej róży… Dawno temu używałam olejek z granatowca, był niezły, ale bardzo barwił i zniszczył mi kilka ciuchów i pościel 😉
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  30. P
    Patryszja
    Super artykuł, będę próbowała ocm, ale mam pewien problem- przychodząc po pracy do domu ( popołudniu) zmywam makijaż, żeby niepotrzebnie się w nim nie „kisić” 🙂 i moje pytanie- czy wieczorem przed pójściem do łóżka przemyć twarz jeszcze jakimś żelem/mydłem, przed nałożeniem kremu na noc ?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  31. S
    Shireen
    Na angielskich stronach o OCM oraz na jednej polskiej przeczytałam, że tę metodę można stosować nie częściej niż raz dziennie. Dlaczego? Do tej pory myłam tak twarz 2 razy dziennie. Informacja ta dotyczyła zarówno opcji z olejem rycynowym jak i jojoba, więc nie wydaje mi się, żeby chodziło np. o przesuszenie skóry.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  32. e
    entliczekpętliczek
    Witam. Mam skórę tłustą z dużymi porami, a co za tym idzie skłonnością do zapychania. Jakiego oleju poza kokosowym mam unikać? I jeszcze jedno pytanie, kupiłam niedawno olejek z marchwi, czy mogę go użyć? Pozdrawiam i dziękuję za ten post
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Oleje, których powinnaś unikać to olej kokosowy, olej z nasion bawełny, olej z awokado, masło kakaowe, masło kokosowe, olej z kiełków pszenicy. Olej z nasion marchwi zalicza się do grupy olejów niekomedogennych, więc powinien być okej.
  33. L
    Lila Amy
    Czy po ocm mogę użyć jednego z olei który zastosowałam w tej metodzie ponownie do spryskaniu twarzy hydrolatem, by zamknąć nawilżenie? Pozdrawiam!
    Odpowiedzi ()
  34. D
    Dawid
    Dużo tego.. jestem facetem i czuję się trochę zagubiony, ale na swoją cerę trądzikową olej tamanu daje nieoczekiwanie dobre rezultaty, więc chyba muszę się zagłębić w temat… PS napisałaś „olej tamanu (kilka kropli)” – jaki więc miks byłby dobry? olej rycynowy+oliwka i doslownie kilka kropli o. tamanu na dajmy na to buteleczkę 50ml będzie ok? czy oczyszczając twarz jak na filmiku trzeba jeszcze stosować dodatkowo sam olej tamanu (walcząc z cerą trądzikową)? z góry dzięki za odpowiedź 😉
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Ja bym oczyszczała twarz mieszanką olejową, a tamanu stosowała bezpośrednio na zmiany trądzikowe. Oczywiście możesz też dodać olej do mieszanki, tak jak piszesz, kilka kropli i jeśli zauważysz efekty to taka ilość wystarczy, a jeśli uznasz, że nic się nie dzieje, możesz dodać oleju więcej i obserwować, czy to coś zmieni.
  35. K
    Kai76
    Niestety przy trądziku spowodowanym drożdżakami używanie olejków jedynie pogorszy stan skóry. Drugi problem to zmywanie gorącym/bardzo ciepłym ręcznikiem i „zamykanie” porów zimnym to mity. Do oczyszczania twarzy powinno się używać letniej wody, gorąca może jedynie spowodować problemy.
  36. A
    Anonim
    Bardzo czytelne wyjaśnienie metody. Dziękuję. Stosuję już jakiś czas. Zaczęłam urozmaicać sobie oleje. Tym razem dodałam olej z maceratu karotki+ze słodkich migdałów+ rycynowy+olejek lawendowy, jak doradzałaś. Sprawdza się bardzo dobrze na ten moment. Olej z karotki nadaje ładny koloryt skórze, nie zauważyłam nic o nim w opisie, masz jakąś opinie na jego temat w OCM? Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany