To, że włosy wypadają jest zupełnie normalne i nie powinno Cię niepokoić. Może jednak zdarzyć się tak, że włosy zaczynają wypadać w nadmiernej ilości, często przekraczając ogólnie przyjętą normę (ok. 100 włosów dziennie) dwu, a nawet trzykrotnie. Co możesz zrobić, aby zatrzymać wypadanie włosów? Jak skutecznie walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów?
Spis treści
Dlaczego włosy wypadają? Najczęstsze przyczyny
Ustalenie przyczyny wypadania włosów powinno być pierwszym krokiem, który zrobisz rozpoczynając walkę o zahamowanie tego procesu. Najczęstsze przyczyny wypadania włosów dzieli się na wewnętrzne (endogenne) i zewnętrzne (egzogenne).
Wewnętrzne przyczyny wypadania włosów:
- naturalna utrata włosów wynikająca z cyklu ich życia
- zmiany hormonalne zachodzące np. w ciąży
- przebyte choroby np. osłabienie po grypie
- choroby nowotworowe i chemioterapia
- uwarunkowania genetyczne
- nieodpowiedni sposób odżywiania – niedobory witamin i minerałów
- efekty działania niektórych leków np. tabletek antykoncepcyjnych
- stres
Zewnętrzne przyczyny wypadania włosów:
- czynniki chemiczne – nieprawidłowo wykonane zabiegi fryzjerskie (np. trwała ondulacja i koloryzacja), źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne stosowane do domowej pielęgnacji włosów
- czynniki mechaniczne – trwałe związywanie włosów w ciasny warkocz lub kok, ozdoby we włosach (np. plącząca się gumka do włosów, szarpiąca włosy spinka itd.)
- zabiegi stylizacyjne – suszenie włosów gorącym powietrzem lub częste prostowanie bez zapewnienia włosom odpowiedniej termoochrony
- czynniki atmosferyczne – osłabienie włosów na skutek działanie skrajnych temperatur (wysokiej latem, niskiej zimą) i silnego wiatru
- czynniki bakteryjne – grzybica skóry głowy, zapalenie mieszków włosowych, łupież.
Poznając przyczynę wypadania włosów łatwiej będzie Ci ustalić, jak zahamować ich nadmierną utratę.
Może się zdarzyć tak, że szybko uznasz, że za wypadanie włosów odpowiedzialna jest ostatnia koloryzacja albo przebyta niedawno grypa. Ale może się zdarzyć, że na nasilone wypadanie włosów nałoży się kilka czynników: nieodpowiednia dieta, pora roku, zmiana szamponu, chodzenie zimą bez czapki i przebyte infekcje. Często też samodzielne ustalenie dlaczego włosy wypadają może okazać się niemożliwe i będzie wymagało wizyty u lekarza.
Co zrobić żeby włosy nie wypadały?
Zanim jednak wybierzesz się do lekarza, możesz podjąć się samodzielnej próby zahamowania wypadania włosów domowymi sposobami. Co może Ci w tym pomóc?
Dieta a wypadanie włosów
Zmiana diety to jeden z pierwszych kroków, których należy się podjąć. Dieta i sposób odżywiania mają niebagatelny wpływ na wygląd Twojej skóry i włosów. Jest jednak tak, że wszystkie składniki odżywcze, minerały i witaminy, które spożywasz w codziennych posiłkach, w ostatniej kolejności trafiają właśnie do włosów. Dlatego często to właśnie ich niedobór może powodować, że włosy są osłabione i zaczynają wypadać. Aby do tego nie dopuścić, zadbaj o to, żeby w Twoim codziennym jadłospisie znalazło się jak najwięcej warzyw, roślin strączkowych, zdrowych tłuszczy roślinnych.
Więcej o tym, jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla pięknych włosów i co jeść, żeby zatrzymać nadmierne wypadanie włosów przeczytasz tutaj:
Drożdże na włosy
Jeśli uznasz lub zauważysz, że dieta to za mało, wprowadź suplementację, która również pomoże uzupełnić niedobory cennych dla włosów witamin i minerałów. Zanim jednak sięgniesz po suplementy z apteki, możesz sprawdzić działanie domowych i naturalnych suplementów, które przygotujesz samodzielnie.
Najsłynniejszym „wspomagaczem” w walce o zdrowe, mocne i szybciej rosnące włosy oraz służącym zatrzymaniu ich nadmiernego wypadania są drożdże. Ich picie nie należy być może do najprzyjemniejszych doznań smakowych, ale jest skuteczne i przynosi bardzo dobre efekty. Przygotujemy osobny wpis odnośnie tego jak bezpiecznie pić drożdże.
Więcej dowiesz się z artykułu:
Zmiana kosmetyków do włosów
Bardzo pomocna w walce z wypadającymi włosami może być też zmiana kosmetyków pielęgnacyjnych, które stosujesz na co dzień. Zacznij od szamponu. Sięgnij po taki, który będzie miał w składzie łagodniejsze od SLS-ów składniki myjące i cenne dla cebulek składniki odżywcze. Możesz wybrać również szampon, którego receptura ma za zadanie hamować wypadanie włosów. Pamiętaj jednak o tym, że szampon, aby zadziałać, powinien pozostać na głowie przynajmniej kilka minut. Cenne będzie również stosowanie odżywczych i wzmacniających masek do włosów oraz olejowanie skóry głowy. Najskuteczniejsze może okazać się jednak stosowanie wcierek.
Stosowanie wcierek
O tym, dlaczego warto stosować wcierki do włosów, czyli odżywki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry głowy, możesz przeczytać w tym wpisie:
Zadaniem wcierek jest odżywianie cebulek, dostarczanie im składników, które stymulują ich pracę i prawidłowe funkcjonowanie, wpływają na szybszy wzrost włosów oraz zapobiegają ich nadmiernej utracie. Wcierki należy stosować systematycznie, a przy nasilonym wypadaniu włosów codziennie. Możesz sięgnąć po specjalne wcierki hamujące wypadanie włosów. Skuteczne mogą okazać się też wcierki, które można przygotować samodzielnie, np. z kozieradki albo czarnej rzepy oraz olejki eteryczne, o których działaniu na włosy przeczytasz tutaj:
Ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi
Jeśli włosy wypadają, to znaczy, że ich cebulki są bardzo osłabione. A tym, co im bardzo nie służy i wpływa na ich osłabienie są m.in. niska temperatura zimą i bardzo wysoka temperatura latem. Dlatego tak ważne jest noszenie czapki, gdy jest zimno i kapelusza lub chustki, gdy jest bardzo ciepło i słonecznie. Włosy należy też chronić przed silnym wiatrem (np. związując w kucyk, lub chowając pod kapturem), działaniem promieniowania UV, chlorowaną wodą na basenie (pomocny jest czepek i wcieracie we włosy olejku ochronnego).
Zmiana sposobu stylizacji włosów
Zmiana sposobu stylizacji włosów może wiązać się z koniecznością zrezygnowania z używania prostownicy, lokówki i suszarki lub ich wymiany na urządzenia, które mają regulację temperatury, system jonizacji i specjalne, ochronne powłoki. Ważne jest, aby włosy, które wypadają traktować jak najbardziej delikatnie. Nie szarpać podczas czesania, nie związywać w bardzo ciasny kucyk. Lepiej też nie kłaść się spać z mokrymi włosami.
Jeśli uznasz, że wypadanie włosów jest efektem działania silnego stresu, znajdź sposób na to, aby się uspokoić i wyciszyć. Spróbuj zmienić tryb życia, znajdź czas na relaks i odpoczynek. Doceń rolę snu, który jest doskonałym lekarstwem niemal na wszystko.
Polecam przeczytać:
Podsumowanie
Rozpoczynając walkę z wypadaniem włosów musisz uzbroić się w cierpliwość. Daj sobie minimum miesiąc, nawet dwa. Jeśli pomimo starań i stosowania sposobów, które powinny zahamować wypadanie włosów, nie zauważysz poprawy, albo wypadanie włosów jeszcze bardziej się nasili – zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że często kluczowe znaczenie ma czas i problem wypadania włosów znika tak samo, jak się rozpoczęło – czyli niespodziewanie i dość szybko.
Czy zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów? A może udało Ci się już zahamować wypadanie włosów?
Komentarze (9)