Najczęściej popełniane błędy w olejowaniu włosów

Najczęściej popełniane błędy w olejowaniu włosów

Włączenie olejów roślinnych do pielęgnacji włosów może przynieść Ci same korzyści. Oleje poprawiają poziom nawilżenia włosów, ich elastyczność i miękkość, chronią przed działaniem czynników zewnętrznych. Wspomagają regenerację, odbudowują zniszczone włosy, przywracają im zdrowy wygląd i blask. Jednak, aby oleje działały i przynosiły oczekiwane efekty, trzeba je umiejętnie stosować. I unikać bardzo często popełnianych błędów.

Najczęściej popełniane błędy w olejowaniu włosów

Olejowanie włosów to jeden z najlepszych sposobów na piękne, pełne blasku i życia włosy. O tym, dlaczego warto olejować włosy, jak to robić, jak wybrać najlepszy olej przeczytasz w naszym przewodniku po olejowaniu włosów. Zanim jednak przystąpisz do olejowania, poznaj też popularne błędy popełniane przy stosowaniu tej metody. Pomoże Ci to ich uniknąć i cieszyć się tylko pozytywnymi skutkami olejowania.

Jakie błędy w olejowaniu włosów popełniamy najczęściej?

Najczęściej popełniane błędy w olejowaniu włosów

 • Nieregularne olejowanie – aby olejowanie włosów przyniosło oczekiwane rezultaty, musi być wykonywane regularnie. Nakładając olej na włosy raz na jakiś czas, gdy sobie o tym przypomnisz, raczej nie przyniesie spektakularnych efektów. Prawdę mówiąc, działając w ten sposób, możesz nic nie zdziałać. Olej na włosy trzeba nakładać regularnie. W zależności od potrzeb i stopnia zniszczenia włosów, może to być 1-2 razy w tygodniu, albo 1-2 razy w miesiącu.
 • Nakładanie oleju na całe włosy – wystrzegaj się tego, jeśli masz włosy cienkie i delikatne, które łatwo obciążyć. Dla Ciebie lepszym rozwiązaniem będzie nakładanie oleju na włosy od ucha w dół. Oczywiście jeśli chcesz, aby olej przyspieszył wzrost włosów, wzmocnił cebulki, albo pomógł uporać się z suchością skóry na głowie, możesz wcierać olej w skórę i nakładać na całe włosy. Pilnuj jednak, aby zmyć go maksymalnie po 2 godzinach od nałożenia.
 • Źle dobrany olej – to zdecydowanie numer 1 wśród najczęściej popełnianych błędów, który może skutecznie zniechęcić do olejowania, albo sprawić, że szybko z tej metody zrezygnujesz. Źle dobrany olej może obciążać włosy, przetłuszczać je, powodować ich puszenie. Może też nie robić zupełnie nic. Dlatego chcąc olejować włosy, sprawdź, który olej będzie dla Ciebie najlepszy. Nie kieruj się przy tym popularnością konkretnego oleju, czy faktem, że u koleżanki zadziałał idealnie. Wybierz olej, który będzie odpowiedni do stopnia zniszczenia Twoich włosów i ich porowatości.
 • Nieodpowiednia ilość oleju – zarówno nadmiar, jak i niedostateczna ilość oleju mogą działać na niekorzyść Twoich włosów. Gdy oleju jest za dużo, możesz mieć problemy z domyciem włosów, niepotrzebnie je obciążyć i spowodować, że będą się szybciej przetłuszczać. Natomiast mała ilość oleju to słabszy efekt jego działania.
 • Za krótki czas trzymania oleju na włosach – olejowanie wymaga nie tylko regularności, ale też cierpliwości. Nakładając olej na włosy, musisz liczyć się z tym, że zmywając go po 10-15 minutach nic nie osiągniesz. Olej musi mieć czas, aby przeniknąć w strukturę włosa, dostarczyć składniki odżywcze, nawilżyć i rozpocząć proces odbudowy włosa. Dlatego minimalny czas trzymania oleju na włosach nie powinien być krótszy niż 30 minut. Najlepiej jednak pozostawić olej na 2 godziny, a jeśli masz taką możliwość na cały dzień (lub całą noc).
 • Nakładanie oleju na zbyt brudne włosy – większość popularnych metod olejowania polega na tym, że olej nakładamy na włosy przed ich umyciem. Włosy mogą być więc nieświeże i wymagać już mycia, ale nie mogą być bardzo brudne. Nakładanie oleju na tłuste, oblepione lakierem lub pianką włosy nie jest dobrym pomysłem i zdecydowanie lepiej tego unikać.
 • Oczekiwanie szybkich efektów – olejowanie włosów wymaga czasu. Na pierwsze efekty działania oleju trzeba zaczekać czasami nawet kilka miesięcy. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nie liczyć na to, że po 1-2 zabiegach olejowania, Twoje włosy będą wyglądały jak w telewizyjnej reklamie szamponu. Olej nie działa tak, jak silikony, które dają natychmiastowe wrażenie nawilżenia, zmiękczenia i nabłyszczenia włosów. Pamiętaj, że olej działa wewnątrz struktury włosa, odbudowując i odżywiając go od środka, a nie na zewnątrz.
 • Niedomywanie oleju z włosów – olej z włosów najlepiej zmywać delikatnym szamponem bez SLS-ów. Często mycie trzeba powtórzyć, albo sięgnąć po odżywkę, która nałożona na olej przed myciem, ułatwi jego zmycie z włosów. To, żeby usunąć z włosów wszystkie pozostałości oleju jest bardzo ważne. W przeciwnym razie włosy po wysuszeniu mogą okazać się być tłuste, oklapnięte i posklejane w strąki.
 • Olej i to wszystko – każda włosmaniaczka wie o tym, że sam olej to za mało, aby poprawić wygląd włosów. Błędem jest opieranie pielęgnacji włosów tylko na ich myciu i olejowaniu. Potrzebne jest też ich stałe nawilżanie i odżywianie, które zapewniają regularnie stosowane masek i odżywek do włosów. Ich stosowanie na kłóci się w żaden sposób ze stosowaniem oleju. Olejowanie, które ma służyć wzmocnieniu włosów i przyspieszeniu ich wzrostu oraz zahamować ich wypadanie, warto też wspomagać wcierkami.

Podsumowanie

Do listy najczęściej popełnianych błędów podczas olejowania włosów warto dopisać jeszcze rezygnację z olejowania po pierwszym razie, albo rezygnację z olejowania zanim się jeszcze w ogóle nie spróbowało 🙂

Czy zdarzyło Ci się popełniać wymienione błędy? Czy uważasz, że do omówionych błędów należy dopisać coś jeszcze?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Naturalne szampony do włosów za mniej niż 20 zł

Naturalne szampony do włosów za mniej niż 20 zł

Najlepsze oleje do cery tłustej i mieszanej – poznaj nasze typy!

Najlepsze oleje do cery tłustej i mieszanej – poznaj nasze typy!

Komentarze (8)

 1. K
  Krysia
  myślę, że błędem jest nakładanie olei na skórę głowy, jeśli nie są przeznaczone do tego celu. Ja niestety nie mogę nakładać oleju na skórę głowy, ponieważ wzmaga u mnie wypadanie włosów. Czasem jednak i tak to robię, bo czuję, że skóra jest wtedy bardziej nawilżona i wbrew pozorom mniej się przetłuszcza. Pozdrawiam 🙂
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 2. A
  Ania
  Kiedy chce wejsc w jeden z punktów przewodnika po olejowaniu , nagle strona żąda zalogowania się. Nie bardzo rozumiem. Zależy mi na punkcie drugim,gdzie olejowanie – sposoby – opisane jest krok po kroku. Czy może Pani wyjaśnićo co chodzi z tym logowaniem? Z góry dziękuję. Pozdrawiam
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 3. O
  Ola
  Mam pytanie ile to jest odpowiednia ilość i jak nakładać olej żeby pokrył wszystkie włosy? Mam dość grube i gęste włosy i czasami zdarza mi się przesadzić z ilością oleju bo nie potrafię go nałożyć równomiernie na całe włosy.
 4. x
  xyz
  Olej jest emolientem, więc nie nawilża i nie odbudowuje włosów. Jeżeli chcemy osiągnąć takie efekty, najlepiej jeśli nałożymy olej na bazę, np. z glutka lnianego, wody z cukrem, aloesu itp.
 5. K
  Kaśka
  Myślę, że warto by wspomnieć iż warto patrzeć na zawartość oleju nim się go zakupi. Ja mam zakupiony bez barwników z naturalnymi olejami taki mi jak migdałowy, makadamia, jojoba, sojowy i słonecznikowy 🙂 A błędy popełniam. Nie potrafię być systematyczna. Zaczynam po raz kolejny z olejowaniem i zamierzam się już pilnować
 6. K

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany