Kiedy pierwszy raz usłyszałam o myciu twarzy olejami, zapytałam: jak to możliwe? Przecież olej to tłuszcz i zamiast umyć, oblepi skórę tłustą warstwą, zapcha pory… Szybko jednak się przekonałam, że OCM jest to jedna z najlepszych metod mycia twarzy, jaką można było wymyślić. Dlaczego?
Spis treści
OCM, czyli co?
Oil Cleansing Metod, czyli popularne OCM, opiera się na zasadzie tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Jeśli uważałaś na lekcjach chemii, wiesz, jak to działa. Jest to bardzo delikatna metoda oczyszczania skóry z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Oleje zmywają brud i usuwają makijaż. Jednocześnie nie naruszają naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka, tak jak czynią to żele do mycia twarzy. W efekcie skóra pozostaje czysta, odświeżona, nawilżona i odżywiona. Choć wiele z nas nadal wciąż kręci głową z niedowierzaniem, słysząc o metodzie OCM, oczyszczanie twarzy olejami zyskuje coraz większą popularność z uwagi na swoje rewelacyjne efekty. Tego delikatnego sposobu pielęgnacji cery uczymy się od Azjatek. To właśnie one decydują się na dokładnie oczyszczanie skóry za pomocą naturalnych olejków, zamiast stosować do tego celu drogeryjne kosmetyki.
W tym artykule odpowiem na pytania, jak myć twarz olejem, jak często stosować OCM i jak zrobić mieszankę OCM. Na początek jednak kilka słów o tym, dlaczego mycie twarzy olejami warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji.
Dlaczego olej jest lepszy od żelu i mydła?
Tradycyjne kosmetyki przeznaczone do mycia twarzy, a przede wszystkim żele oczyszczające, zawierają w składzie agresywne detergenty, alkohole i kwasy. Mają one za zadanie usunięcie ze skóry wszelkich zanieczyszczeń, z sebum włącznie. A zmywając sebum, naruszają naturalną barierę ochronną skóry – płaszcz hydro-lipidowy.
Skóra pozbawiona odpowiedniego poziomu sebum staje się podrażniona, przesuszona i odwodniona.
Aby się bronić, zaczyna produkować więcej sebum niż powinna. W efekcie stan skóry szybko się pogarsza, pojawiają się też zaskórniki, a my sięgamy po jeszcze silniejsze preparaty oczyszczające, by pozbyć się znienawidzonych wągrów.
Czy metoda OCM jest bezpieczna dla skóry?
W OCM wykorzystuje się mieszankę olejów, która opiera się na oczyszczających, antyseptycznych i przeciwzapalnych właściwościach oleju rycynowego. Wspomniany olejek miesza się z wybranym olejem bazowym. Przygotowaną w ten sposób mieszanką myje się twarz. Oczyszczanie twarzy olejami jest bezpieczne dla naszej skóry, dlatego że nie narusza jej naturalnej warstwy lipidowej. Nie powoduje też nadprodukcji sebum, co okazuje się szczególnie ważne w przypadku cery trądzikowej, której nie należy dodatkowo obciążać. Metoda OCM nie zaburza również prawidłowego pH skóry. Inaczej dzieje się przy używaniu do mycia twarzy mydeł i żeli naruszających środowisko kwasowo-zasadowe.
Oleje delikatnie, a zarazem dogłębnie oczyszczają i potrafią skutecznie zmyć nawet mocny makijaż. Dodatkowo, gdy stosujemy OCM, delikatnie masujemy twarz, co sprzyja lepszemu ukrwieniu skóry.
Efekty OCM – czego możesz się spodziewać?
OCM to delikatne, ale bardzo skuteczne oczyszczanie skóry. Opinie o OCM są pozytywne, na co wpływ ma fakt, że mycie twarzy olejami jest efektywne i bezpieczne niezależnie od tego, jaki masz rodzaj skóry i typ cery. A na jakie rezultaty możesz liczyć?
3 najważniejsze efekty stosowania OCM:
- Gładka, czysta, nawilżona i uspokojona skóra o wyrównanym kolorycie.
- Przywrócenie równowagi tłuszczowej skórze, zmniejszona ilość zaskórników i mniejsze wydzielanie sebum, zwężone pory.
- Wzmocnienie rzęs i paznokci.
Oleje, które zastosujesz do mycia twarzy, potrzebują czasu, aby zacząć działać. Efekt czystej skóry zauważysz oczywiście od razu, ale na wyrównanie kolorytu, zmniejszenie ilości zaskórników czy wygładzenie skóry będziesz musiała chwilę zaczekać. Może być również tak, że mieszanka olejów, od której zaczniesz, będzie wymagała małych modyfikacji związanych z indywidualnymi potrzebami Twojej skóry. Jednak już po tygodniu, dwóch, trzech efekty będą na tyle widoczne, że nie będziesz chciała myć twarzy w inny sposób 🙂
Reasumując, stosowanie OCM przynosi skórze sporo korzyści. Najważniejszą jest oczywiście idealnie oczyszczona skóra, która po myciu olejem jest też dobrze nawilżona, miękka i gładka. OCM wykazuje też działanie kojące, opóźnia procesy starzenia się skóry, a przy okazji wzmacnia też rzęsy i odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych.
Oleje bazowe – które wybrać i co dodawać do OCM?
Wybór oleju bazowego do mycia twarzy uzależnij przede wszystkim od typu skóry. Jeśli masz skórę problematyczną (która z nas jej nie ma?) wybierz olej, który pomoże rozwiązać problemy, z jakimi się borykasz. Oczywiście zachęcam do tego, abyś wybierała spośród olejów naturalnych, tłoczonych na zimno, nierafinowanych.
Do oczyszczania możesz wykorzystać olejki do mycia, a także gotowe mieszanki – zwróć jednak uwagę na to, aby w ich składzie nie było parafiny. Olejem, który stosuje się w tradycyjnych mieszankach do OCM jest olej rycynowy. Ale nie tylko.
Więcej o tym, które oleje do OCM są najlepsze przeczytasz w tym wpisie:
Jak zrobić mieszankę do OCM – proporcje olejów
Tak, jak wcześniej wspomniałam, podstawą OCM jest mieszanka olejów, w skład której wchodzi olej rycynowy i wybrany olej bazowy (olej nośnikowy).
Nie zaleca się stosowania samego oleju rycynowego, bo może on bardzo wysuszyć skórę.
Proporcje olejów powinny być dostosowane do typu cery. Poniżej prezentujemy proporcje umowne.
Proporcje olejów do OCM:
- skóra sucha i dojrzała: 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego
- skóra normalna: 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego
- skóra tłusta, mieszana, trądzikowa: 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego
Są to proporcje zalecane przede wszystkim, gdy zaczynamy naszą przygodę z OCM. W zależności od potrzeb i reakcji naszej skóry na stosowaną mieszankę, proporcje możemy zwiększać lub zmniejszać. Możemy modyfikować też samą mieszankę, dodając do niej olejki eteryczne albo mieszać ze sobą różne oleje bazowe.
Zachowaj ostrożność przy demakijażem oczu – olej rycynowy może je podrażniać.
Ważne jednak, żeby nie przekombinować. Skóra może na przykład źle zareagować na jeden z olejów, który znajdzie się w naszej mieszance. Im będzie ich więcej, tym trudniej będzie ocenić, o który olejek chodzi. Na początek wybierz jeden olej bazowy, który połączysz z olejem rycynowym. Z czasem możesz zacząć mieszankę do OCM udoskonalać, dodając do niej więcej olejów. Pamiętaj jednak o tym, aby w jej skład weszły maksymalnie 2-3 oleje bazowe (poza olejem rycynowym).
Metoda OCM krok po kroku
Do oczyszczenia skóry olejami potrzebne są też małe ręczniki lub ściereczki wykonane z mikrofibry, bawełny lub muślinu. Ważne, żeby dobrze chłonęły wodę i długo utrzymywały ciepło. Ręczniczek po każdym użyciu należy wyprać i wysuszyć. Pierze się go wówczas w rękach. Stosujemy do tego celu naturalne mydło, można dodać też kilka kropel antybakteryjnego olejku z drzewa herbacianego. Pozostaje pytanie, czy w OCM za każdym razem trzeba zmieniać ściereczki? Odpowiedź jest prosta: wystarczy raz na tydzień albo dwa tygodnie, w zależności od tego, jak często korzystamy ze ściereczki, wyprać ją w pralce.
Jak myć twarz olejami:
- Zanim zaczniesz oczyszczać twarz olejami umyj dłonie naturalnym mydłem oraz zwilż twarz wodą.
- Wlej w zagłębienie dłoni odpowiednią ilość mieszanki do OCM i rozetrzyj ją w dłoniach.
- Nałóż oleje na twarz.
- Masuj skórę kolistymi ruchami, dokładnie wymasuj problematyczne miejsca.
- Zamocz ręczniczek lub ściereczkę w ciepłej lub bardzo ciepłej wodzie.
- Przyłóż ręczniczek do twarzy i trzymaj kilka chwil (ok. 30 sekund), aż ściereczka zacznie stygnąć. Nie należy intensywnie pocierać twarzy ręcznikiem.
- Wypłucz ręcznik i ponownie przyłóż do twarzy.
- Czynność oczyszczania skóry powtórz jeszcze 2-3 razy: wmasuj olej, nałóż ciepły ręcznik, ściągnij go i wypłucz ściereczkę w wodzie.
- Zetrzyj delikatnie olej ze skóry.
- Wypłucz ręcznik w zimnej wodzie i wytrzyj nim skórę – zamkniesz w ten sposób pory. Osusz twarz ręczniczkiem papierowym.
Po myciu twarzy olejami, możesz przemyć skórę mydłem Aleppo lub umyć ją innym łagodnym mydłem lub żelem. Osuszoną twarz przetrzyj tonikiem i wklep w nią delikatny krem lub serum.
W wersji skróconej OCM wykonujemy tak: rozmasowujemy olej na twarzy, zmywamy ciepłą ściereczką i przechodzimy do mycia żelem, emulsją lub pianką.
Porady dla skóry problematycznej
Nie wpadaj w panikę, jeśli po kilku dniach stosowania OCM na twarzy pojawi się wysyp drobnych krostek. Jest to naturalny przejaw tego, że skóra się oczyszcza. Jeśli natomiast stan skóry ulegnie znacznemu pogorszeniu, cera będzie przesuszona, podrażniona, pojawią się zmiany zapalne – zmodyfikuj swoją mieszankę.
Jeśli masz skórę problemową – ze skłonnością do zapychania, naczyniową, trądzikową, koniecznie dostosuj OCM do jej potrzeb.
Cera trądzikowa
- Aby nie rozsiewać bakterii po całej twarzy, zrezygnuj z używania ściereczki czy ręcznika.
- Wykonaj delikatny masaż twarzy olejami, a następnie umyj skórę mydłem Aleppo o dużej zawartości oleju laurowego. Przy bardzo nasilonych zmianach trądzikowych wybierz mydło Aleppo z 40% zawartością oleju. Podobnie postępuj w przypadku trądziku różowatego.
- Jeśli masz skórę skłonną do zapychania, stosuj tylko lekkie oleje. Zrezygnuj z oleju kokosowego, który jest bardzo komedogenny (zatykający pory).
- Do mieszanki dodaj kilka kropel oleju tamanu, olejku eterycznego z drzewa herbacianego albo lawendy.
- Zmagając się z problemem głębokich, podskórnych krost / stanów zapalnych nie masuj skóry zbyt intensywnie i rób to nie dłużej niż przez minutę.
Cera naczyniowa
- Przed umyciem twarzy weź ciepłą kąpiel lub prysznic, podczas którego otworzą się pory skóry.
- Do namoczenia ręczniczka użyj ciepłej, ale nie gorącej wody.
- Jeśli Twoja skóra źle reaguje na peelingi mechaniczne, zrezygnuj ze ścierania olejów ściereczką i umyj twarz mydłem Aleppo, np. z 12% zawartością oleju laurowego i różą damasceńską.
- Po oczyszczeniu skóry spryskaj ją hydrolatem z kocanki, z oczaru wirginijskiego lub róży. Idealna będzie także woda różana.
Cera bardzo sucha
- Jeśli po OCM skóra jest bardzo sucha i ściągnięta, zmniejsz ilość oleju rycynowego.
- Pozwól sobie na dłuższy masaż skóry olejami. Dzięki temu dostarczysz jej większą dawkę substancji nawilżających i odżywczych.
Cera ze skłonnością do zapychania
- Nie masuj skóry dłużej niż przez minutę.
- Używaj lekkich, niekomedogennych (nie zapychających porów) olejów.
- Zrezygnuj z oleju kokosowego.
Olej rycynowy – dlaczego stosuje się go do OCM?
Dlaczego w mieszance OCM znajduje się olej rycynowy? Substancja ta jest bardzo podobna w składzie do sebum wydzielanego przez naszą cerę. Olejek rycynowy doskonale oczyszcza skórę. Ma także właściwości wysuszające. Jeśli dla kogoś działanie oczyszczające substancji okazuje się zbyt intensywne, można w mieszance zmniejszyć jej zawartość. Olej rycynowy z powodzeniem zastąpisz też olejem jojoba.
Jeszcze lepsza mieszanka – 5 najlepszych olejków eterycznych
Doskonałym dodatkiem do olejów, które stosujemy do OCM są naturalne olejki eteryczne. Wzbogacają mieszankę zapachem, a przede wszystkim swoimi właściwościami leczniczymi.
Optymalna ilość olejku eterycznego to 10 kropli olejku na 100 ml oleju.
Olejek lawendowy
Olejek lawendowy to mój ulubieniec. Ma silne działanie antybakteryjne, jest doskonałym antyseptykiem. Łagodzi infekcje skórne, reguluje wydzielanie sebum, ma też działanie przeciwzmarszkowe. Przyjemnie odpręża i uspokaja skórę.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie. Jest naturalnym antybiotykiem dla skóry. Może być stosowany do OCM, sprawdzi się przede wszystkim w oczyszczaniu skóry trądzikowej. Musisz jednak być ostrożna, jeśli dodajesz go do swojej mieszanki, bo olejek może podrażniać oczy.
Olejek pichtowy
Olejek pichtowy tak, jak olejek z drzewa herbacianego, ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne. Łagodzi infekcje skórne, tonizuje skórę i odświeża.
Olejek bergamotowy
Olejek bergamotowy sprawdzi się przede wszystkim w oczyszczaniu skóry tłustej. Reguluje poziom sebum, łagodzi stany zapalne skóry, ma działanie przeciwzapalne. Jest silnym antyseptykiem, przyspiesza gojenie drobnych ran na skórze i regenerację skóry.
Olejek tymiankowy
Olejek tymiankowy jest doskonałym antyseptykiem. Idealny dla skóry trądzikowej i skłonnej do często pojawiających się stanów zapalnych. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Łagodzi podrażnienia skóry i wspomaga zabliźnianie się ran.
Inne sposoby na wzbogacenie mieszanki do OCM
Oprócz olejków naturalnych, przygotowując mieszaninę do olejowego mycia twarzy, można sięgnąć również po gotowe syntetyczne oliwki i olejki. Trzeba jednak uważnie czytać ich skład, dlatego że wiele oliwek zawiera parafiny i substancje potencjalnie toksyczne. Stosowanie olejków naturalnych okaże się zatem bezpieczniejsze dla cery.
Jak przechowywać oleje do OCM?
Do przygotowania mieszanki do olejowego oczyszczania twarzy potrzebny jest zamykany, niewielki pojemnik. Zmieszane substancje do OCM przechowujemy w zaciemnionym miejscu. Światło redukuje właściwości olejów, dlatego nie należy dopuścić do utraty cennych składników.
Podsumowanie
Samodzielnie skomponowana mieszanka olejów jest idealnie dostosowana do potrzeb naszej skóry. Same decydujemy o tym, czym ją oczyszczamy, a jednocześnie rozpieszczamy. Taka mieszanka jest też tania i wydajna, a przede wszystkim w 100% naturalna. Dlatego zachęcam, abyś wypróbowała OCM, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Być może będzie to najlepszy sposób oczyszczania skóry, jaki kiedykolwiek stosowałaś 🙂
Stosujesz oleje do mycia twarzy? Masz swoją ulubioną mieszankę olejów do OCM?
Komentarze (73)