Naturalna pielęgnacja to nie tylko starannie dobrane kosmetyki, ale sięganie również po rozmaite warzywa i owoce w formie ekstraktów i olejów. Przykładem jest tu olej z pestek dyni, który kryje mnóstwo cennych składników, przez co stosowany jest nie tylko w pielęgnacji, ale też w celach prozdrowotnych. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu i właściwościach kosmetycznych tego oleju. Dowiesz się, na co pomaga olej z pestek dyni oraz jak go stosować na skórę i włosy. Sprawdź!
Dynia nazywana jest królową jesieni i często gości na naszych stołach, również w formie ozdoby. Owoce niektórych jej odmian mogą ważyć nawet 800 kg! Wprawdzie dynia ma sporo zastosowań kulinarnych, ale i w pielęgnacji znalazła swoje zaszczytne miejsce. Mowa o oleju z pestek dyni, po który możesz sięgać przez cały rok, zwłaszcza kiedy Twoje włosy i skóra potrzebują nawilżenia i uelastycznienia.
Spis treści
Jak powstaje olej z pestek dyni?
Dynia (Cucurbita) należy do rodziny dyniowatych i przywędrowała do nas z Ameryki. Nazywana jest często warzywem, ale z biologicznego punktu widzenia jest owocem, a konkretniej jagodą. Jednak nie skupiamy się tutaj nad jej definicją – bardziej interesuje nas jej zastosowanie.
Otóż zarówno liście, kwiaty, łodygi, jak i nasiona są wykorzystywane w kuchni. Szczególnie cenny jest tu miąższ, ponieważ zawiera witaminy, w tym A, C, E, K, D, witaminy B1, B2, B6, oraz składniki mineralne jak fosfor, żelazo, wapń, magnez i potas. Składniki te znajdziemy również w oleju z pestek, dodatkowo jest w nim mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych (nawet 80%), kwasów nasyconych, aminokwasów, fitosteroli, tokoferoli; jest też beta-karoten itd.
Olej z dyni zaczęto wytwarzać w XVII-XVIII wieku. W 1773 roku na rozkaz cesarzowej austriackiej Marii Teresy został wprowadzony do aptek jako środek do pielęgnacji ran.
Na rynku znajdziesz dwa rodzaje oleju, mianowicie do zastosowań kulinarnych (nadaje się do spożycia) oraz do zastosowań kosmetycznych (stosuje się go tylko zewnętrznie):
- Olej z pestek dyni do kuchni może powstawać na dwa sposoby: na zimno i na gorąco. Olej z pestek dyni tłoczony na gorąco powstaje ze zmielonych i prażonych wcześniej nasion, przez co ma charakterystyczny orzechowy aromat. Olej tłoczony na zimno powstaje poprzez tłoczenie nieprażonych pestek dyni i uważany jest za bardziej zdrowy.
- Olej z pestek dyni do pielęgnacji (Cucurbita Pepo Seed Oil) otrzymywany jest z wyłuskanych pestek podczas tłoczenia na zimno – nasiona dyni są najpierw dokładnie oczyszczane i suszone, a potem mielone i prasowane w masie. Masę przeciska się nawet kilkakrotnie przez prasę, aby uzyskać maksymalną ilość oleju. Następnie olej jest oczyszczany w procesie sedymentacji.
Najlepsze właściwości kosmetyczne wykazuje olej w 100% naturalny, tłoczony na zimno, nierafinowany. Dostępne są wersje bio, a więc takie wytwarzane z surowców ekologicznych.
Na co pomaga olej z pestki dyni – właściwości kosmetyczne
Olej z pestek dyni wykazuje szereg właściwości pielęgnacyjnych, dzięki czemu chętnie jest wykorzystywany w domowej pielęgnacji. Nadaje się do każdego rodzaju skóry oraz włosów, ale najbardziej na jego dobroczynnym działaniu skorzystają osoby borykające się z przesuszoną skórą (również głowy), uskarżające się na nierównomierny koloryt czy też brak jędrności.
Właściwości oleju z pestek dyni:
- poprawia napięcie i elastyczność skóry
- reguluje wydzielanie sebum
- łagodzi i koi podrażnienia
- rozjaśnia blizny i przebarwienia
- wspomaga regenerację skóry
- pomaga zmniejszyć cellulit
- zapobiega powstawaniu rozstępów
- wzmacnia włosy
- zapobiega rozdwajaniu końcówek
- dodaje włosom blasku i miękkości
Olej z dyni ceniony jest za właściwości antyoksydacyjne i nawilżające. Wpływa na poprawę napięcia skóry, dzięki czemu staje się ona ujędrniona, odmłodzona i nabiera młodzieńczego blasku. Wynika to głównie z zawartości pełnowartościowych tłuszczów roślinnych: 80% kwasów tłuszczowych znajdujących się w tym oleju to kwasy nienasycone (około 50% to wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe), a 20% to kwasy nasycone. Kwasy tłuszczowe są ważne z punktu widzenia zdrowia organizmu i zdrowej skóry, ponieważ regulują naturalne procesy.
Dowiedz się więcej o lipidach i ich roli w kosmetyce:
Dla kogo olej z pestek dyni?
Olej z pestek dyni przeznaczony jest do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Najbardziej polecany jest do skóry dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia, oraz do cery problematycznej, wymagającej ukojenia i regeneracji. Stymuluje produkcję kolagenu, co ma znaczenie w kuracjach ujędrniających i przeciwzmarszczkowych. To znakomity produkt do cery trądzikowej, ponieważ wykazuje działanie kojące i normalizujące, zatem pomaga skórze odzyskać jej naturalną równowagę.
Olej z pestek dyni polecany jest do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, naczynkowej, trądzikowej, tłustej, wrażliwej, a także przy łuszczycy. Dobrze sprawdzi się w pielęgnacji włosów zniszczonych i przesuszonych, przy ich nadmiernym wypadaniu, również przy łysieniu.
Jeśli mowa o włosach, to tutaj sprawdzi się zwłaszcza w przypadku zniszczonych, suchych i łamliwych kosmyków – nie tylko nawilży i przyspieszy ich regenerację, ale też ochroni przed dalszymi uszkodzeniami.
Jako ciekawostkę dodamy, że w jednym badaniu porównano działanie oleju z pestek dyni z popularnym preparatem do miejscowego stosowania przeciw wypadaniu włosów i wykazano, że u mężczyzn olej zwiększył liczbę włosów o 40% w ciągu 24 tygodni. We wnioskach zaznaczono, że olej z pestek dyni blokuje działanie 5-alfa-reduktazy i ma działanie antyandrogenne na szczury i może wspomóc leczenie łagodnej lub umiarkowanej postaci łysienia androgenowego (link do badania dla zainteresowanych).
Jak stosować olej z pestek dyni?
Zaletą oleju z dyni jest to, że możesz go stosować bezpośrednio na skórę. Nie jest to olejek eteryczny, tylko naturalny olej, który wykazuje niskie ryzyko alergii. Pamiętaj jednak, że zawsze należy zrobić test alergiczny, szczególnie jeśli masz skórę wrażliwą lub wcześniej borykałaś się z reakcjami alergicznymi w obrębie skóry.
Olej z pestek dyni jest produktem bezpiecznym, ale u niektórych osób może wywoływać reakcje alergiczne. Zanim użyjesz go na skórę lub włosy, zrób próbę uczuleniową.
Olej z pestek dyni możesz stosować:
- bezpośrednio na skórę
- jako dodatek do kremów i balsamów
- do tworzenia kosmetyków DIY
- do olejowania włosów
- jako dodatek do kąpieli
- do masażu w połączeniu z olejem bazowym
Olej z pestek dyni możesz stosować samodzielnie, możesz też kupić gotowy kosmetyk z dynią. Kosmetyki mogą zawierać olej, ekstrakt z pestek dyni, wyciąg z nasion dyni albo hydrolat z dyni. Dynię znajdziesz w produktach do twarzy jak kremy, toniki nawilżające, serum oraz do ciała jak balsamy i gęste mleczka. Ekstrakt z dyni zawierają również kremy do pielęgnacji skóry pod oczami. Natomiast olej z dyni zawierają m.in. olejki do włosów.
Te kosmetyki mogą Ci się spodobać:
Olej z pestek dyni na twarz
Często pojawia się pytanie, czy olej z pestek dyni można stosować na twarz. Istnieją tu obawy, że olej ten – głównie za sprawą beta-karotenu – może zabarwiać skórę. Czy tak się stanie, zależy od rodzaju oleju, jego stężenia, a także Twojej skóry.
Pamiętaj o tym, że olej z pestek dyni wyrównuje koloryt skóry, dzięki pobudzaniu melanocytów do produkcji melaniny. W przypadku cer jasnych i bardzo jasnych jest ryzyko przyciemnienia skóry, ale dzieje się tak zwykle przy zastosowaniu oleju w 100% stężeniu. Co więcej, nie oznacza to niepożądanego czy nieestetycznego odbarwienia – skóra może nabrać naturalnego efektu typu „muśnięcie słońcem”.
Jeśli obawiasz się, że olej z pestek dyni zabarwi Twoją twarz, przed zastosowaniem wymieszaj go z wodą, innym olejem lub dodaj go do ulubionego kosmetyku.
Przed zastosowaniem oleju sprawdź instrukcję użycia. Zwykle producenci zalecają bezpośrednie nakładanie na skórę. Dobrym pomysłem jest zrobienie z nim kosmetyku DIY, np. regenerujące olejowe serum do twarzy lub ujędrniającą oliwkę do ciała. Olej możesz dodawać również do maseczek i peelingów. Jeśli chcesz, aby całe ciało skorzystało z jego dobroczynnych właściwości, dodaj kilka kropel do kąpieli lub użyj go do ujędrniającego masażu.
Sprawdź, czy warto stosować oleje roślinne do twarzy:
Olej z pestek dyni na włosy
Pewnie zastanawiasz się, że skoro dynia może zabarwić skórę, to czy olej z pestek dyni przyciemnia włosy? Otóż olej z pestek dyni zaliczany jest do grupy olejów, które mogą przyciemnić włosy w sposób naturalny. Dodatkowo zadba o ich dobrą kondycję.
Jak stosować olej z pestek dyni na włosy? Możesz go wcierać w skórę głowy, aby przywrócić jej naturalną równowagę, zmniejszyć wydzielanie łoju i przedłużyć świeżość fryzury. Możesz też olej stosować na rozdwojone końcówki jak serum, aby zmniejszyć ich puszenie i przyspieszyć ich regenerację. Olej z pestek dyni warto dodać również do szamponu – dodaj od 3 do 5 kropel, aby korzystać z jego działania na co dzień.
Olej z pestek dyni nadaje się do olejowania. Wystarczy, że na włosach rozprowadzisz olej (możesz wcześniej je nawilżyć, np. hydrolatem) i rozczeszesz je palcami lub grzebieniem o szerokich ząbkach. Olej powinien znajdować się na włosach przez około godzinę; możesz go też zostawić na całą noc, wcześniej zabezpieczając włosy czepkiem. Potem wystarczy olej zmyć szamponem i odżywką.
Nie wiesz, jak dobrze zmyć olej lub olejować włosy? Przeczytaj koniecznie:
Kosmetolog odpowiada na Wasze pytania o olej z pestek dyni
Olej z pestek dyni to wartościowy, naturalny sprzymierzeniec pielęgnacji twarzy i włosów. Często pojawiają się pytania o inne zastosowanie tego oleju, a także bezpieczeństwo jego stosowania. Czas zatem odpowiedzieć na najczęstsze z nich.
Czy olej z pestek dyni jest komedogenny?
Nie – olej z pestek dyni nie jest komedogenny. Nie zapycha porów, co oznacza, że nie spowoduje powstawania zaskórników czy innych problemów skórnych.
Czy olej z pestek dyni można stosować na paznokcie?
Oczywiście! Ten olej znakomicie wpływa na zdrowie i wygląd paznokci – wzmacnia je, odżywia, zapobiega łamaniu i rozwarstwianiu się płytki paznokciowej.
Czy olej z pestek dyni można stosować pod makijaż?
Tak! Dzięki temu, że dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu, olej z pestek dyni doskonale sprawdzi się pod makijaż – zwłaszcza w połączeniu z kwasem hialuronowym.
Czy olej z pestek dyni można stosować bezpośrednio na skórę?
Oleju z pestek dyni nie powinno się używać na skórę bez rozcieńczenia, ze względu na ryzyko zabarwienia skóry oraz ubrań. Dlatego przed nałożeniem oleju na twarz czy włosy warto rozcieńczyć go wodą lub innym naturalnym olejem o jasnej barwie, lub dodać do ulubionych kosmetyków.
Jak przechowywać olej z pestek dyni?
Wartościowe składniki aktywne oleju z pestek dyni szybko ulegają utlenieniu. Z tego względu olej należy przechowywać szczelnie zamknięty, w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu – nie dłużej niż przez trzy miesiące od pierwszego otwarcia butelki. Warto przechowywać olej w lodówce, co pozwala lepiej zachować jego właściwości.
Podsumowanie
Olej z pestek dyni znany jest ze swojego działania prozdrowotnego, ale chętnie jest też stosowany w kosmetyce. Dzięki temu, że zawiera sporą dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy A, E, D, z grupy B, potas, beta-karoten i wiele innych cennych składników, jest doskonałym antyoksydantem. Pomaga w walce ze zmarszczkami, wiotką skórą, a nawet ze skórką pomarańczową (cellulitem). Do tego nawilża, regeneruje, wzmacnia. W przypadku włosów nadaje im blasku i miękkości; może pomóc również ograniczyć ich wypadanie, a nawet zagęścić fryzurę. Warto po niego sięgnąć!
Czy stosujesz olej z pestek dyni w pielęgnacji? Może masz swoją ulubioną kurację lub sposób użycia? Zachęcamy do podzielenia się opinią o oleju z dyni w komentarzu!