
Oleje schnące są olejami przeznaczonymi dla cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. W przeciwieństwie do olejów nieschnących nie powodują zapychania porów skóry, szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustego filmu. To jednak nie wszystko, co wyróżnia schnący olej do twarzy. O tym, co warto wiedzieć na ich temat i które oleje schnące warto mieć na łazienkowej półce, dowiesz się z dalszej części dzisiejszego wpisu.
Spis treści
Oleje roślinne w codziennej pielęgnacji i ich rodzaje
Oleje roślinne są bardzo dobrze tolerowane przez skórę, nie podrażniają jej i wpływają na poprawę jej wyglądu. Ich skład chemiczny jest bardzo bliski warstwie tłuszczowej naszej skóry. Dzięki temu oleje mają możliwość przenikania do głębszych warstw tkanki skórnej i dostarczania jej cennych składników odżywczych. Regularnie stosowane sprawiają, że skóra jest doskonale nawilżona, miękka, gładka, bardziej jędrna i promienna.
Rodzaje olejów roślinnych
Oleje roślinne dzielimy między innymi na:
- schnące
- półschnące
- nieschnące
Ten podział jest związany z zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli Omega-3 i Omega-6. To właśnie one odpowiadają za prawidłowe nawilżenie naszej skóry, chronią ją przed utratą wilgoci, poprawiają elastyczność, ujędrniają i regenerują skórę. Przyjmuje się, że im więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju, tym lepiej. Jednak nie każdy rodzaj będzie dobrze tolerował nadmiar kwasów Omega i właśnie dlatego warto wiedzieć, po oleje z której grupy dla jakiej cery warto sięgnąć.
Inne podziały olejów roślinnych to podział na oleje rafinowane i nierafinowane.
Oleje schnące – co warto o nich wiedzieć?
W dzisiejszym wpisie zajmę się charakterystyką olejów schnących, w składzie których kwasy Omega 3 i 6 zajmują ponad 50%. Pozostałe grupy olejów, czyli oleje półschnące (odpowiednie dla cery normalnej i mieszanej) i oleje nieschnące (przeznaczone do cery suchej) omówię w kolejnych wpisach.
Oleje schnące to oleje o lekkiej konsystencji. Po nałożeniu na skórę bardzo szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na niej tłustego filmu. Skóra jest po nich matowa, nie świeci się i nie klei. Oleje schnące nie zapychają gruczołów łojowych skóry, nie obciążają jej i nie przyczyniają się do powstawania zaskórników. Dlatego oleje schnące są olejami najczęściej polecanymi dla cery tłustej, trądzikowej i skłonnej do zanieczyszczeń.
Wybrane oleje schnące

♥ Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki wykazuje właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Jest olejem, który bardzo szybko łagodzi wszelkiego rodzaju podrażniania, przyspiesza procesy regeneracji naskórka, zmniejsza zaczerwienie skóry. Jest bardzo lekki, szybko się wchłania i nie obciąża skóry. Jego stosowanie poleca się skórze tłustej, trądzikowej i problematycznej oraz skórze alergicznej, skłonnej do podrażnień i atopowej.
Więcej na temat oleju z czarnuszki przeczytasz w tym wpisie:
♥ Olej konopny
Olej konopny to olej o właściwościach regeneracyjnych, antyseptycznych, regulujących i przeciwzapalnych. Stosowany do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej łagodzi stany zapalne i podrażnienia, reguluje poziom sebum, dba o odpowiedni poziom jej nawilżenia. Wpływa też na poprawę elastyczności skóry, wzmacnia jej barierę ochronną i przyspiesza procesy regeneracyjne. Co ciekawe, olej konopny jest dobrze tolerowany nie tylko przez cerę tłustą i trądzikową, ale też przez jej pozostałe rodzaje.
♥ Olej z dzikiej róży
Olej z dzikiej róży poleca się przede wszystkim cerze suchej, dojrzałej i naczynkowej. Jednak niewielkie ilości tego oleju mogą służyć również cerze problematycznej, skłonnej do zaczerwienia i częstych stanów zapalnych. Olej z dzikiej róży to naturalne bogactwo witaminy C. Wykazuje działanie łagodzące, antyoksydacyjne, rozjaśniające. Wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, szybko koi wszelkiego rodzaju zaczerwienia i świetnie regeneruje.
Więcej na temat oleju z dzikiej róży pisałam w tym wpisie na blogu:
♥ Olej lniany
Olej lniany charakteryzuje się tym, że kwasy Omega-3 i Omega-6 występują w nim w idealnych proporcjach. Jest to też olej zawierający kwas Omega-9. Olej lniany doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, szybko wchłania i nie obciąża skóry. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, normalizuje poziom sebum, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ropnych wyprysków.
♥ Olej z pestek winogron
Olej z pestek winogron to olej z wysokim stężeniem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, stanowiący jednocześnie prawdziwe bogactwo antyoksydantów. Stosowany do pielęgnacji twarzy wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe i regeneracyjne, intensywnie odżywia i wzmacnia barierę ochronną skóry. Pomaga też łagodzić wszelkiego rodzaju podrażnienia i stany zapalne, regeneruje i zapobiega powstawaniu zaskórników.
♥ Olej z ogórecznika lekarskiego
Olej z ogórecznika lekarskiego poza kwasami Omega-3 i Omega-6 zawiera też bardzo ważny kwas gamma-linolenowy. Jest to olej o wyjątkowym działaniu przeciwzapalnym, regeneracyjnym, antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Poleca się go cerom problematycznym, skórze atopowej i łuszczycowej oraz przy wszelkiego rodzaju podrażnieniach.
♥ Olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka również zaliczany jest do grupy olejów schnących. Stosowany na skórę pomaga regulować pracę gruczołów łojowych, dba o odpowiedni poziom nawilżenia, łagodzi swędzenie i poprawia elastyczność skóry. Ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, dlatego doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej oraz skłonnej do podrażnień. Łagodzi stany zapalne skóry i swędzenie. Tonizuje skórę, usuwa z niej toksyny, poprawia jej elastyczność i chroni przed działaniem wolnych rodników.
Jak stosować oleje schnące?
Oleje schnące, tak jak oleje z pozostałych grup, możemy stosować bezpośrednio na skórę lub dodając je do kremu. Ważne jest, żeby nie przesadzać z ilością oleju, bo jeśli użyjemy go zbyt dużo, olej może długo pozostawać na skórze i źle się wchłaniać.
Stosując olej bezpośrednio na skórę robimy to w ten sposób:
- oczyszczamy skórę → tonizujemy → na lekko wilgotną skórę nakładamy olej → wcieramy lub wklepujemy olej
Jeśli olej ma być nałożony w towarzystwie kremu, powinien zostać nałożony na skórę na sam koniec:
- oczyszczamy skórę → tonizujemy → nakładamy krem lub serum → nakładamy olej
Podobnie postępujemy, gdy chcemy połączyć olej z kwasem hialuronowym lub żelem aloesowym:
- oczyszczamy skórę → tonizujemy → nakładamy kwas hialuronowy lub żel aloesowy → wklepujemy w skórę olej
Olej i kwas hialuronowy lub żel aloesowy możemy też wymieszać w zagłębieniu dłoni i tak przygotowaną mieszankę nałożyć bezpośrednio na oczyszczoną skórę.
Oleje możemy dodawać też do domowych kosmetyków, np. maseczek z glinki oraz oczywiście do demakijażu i oczyszczania skóry. Oleje schnące doskonale sprawdzają się w mieszankach do OCM.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że po przeczytaniu dzisiejszego wpisu termin „oleje schnące” przestał być dla Ciebie niewiadomą i już wiesz, czym wyróżniają się oleje z tej grupy i dla jakiego rodzaju cery są przeznaczone. Gdybyś jednak miała jakieś pytania lub wątpliwości, daj mi o tym znać w komentarzu do tego wpisu.
Komentarze (2)