Szampon i odżywka do włosów po keratynie – jakie wybrać? Oto nasze rekomendacje!

szampon i odżywka po keratynie

Keratynowe prostowanie włosów to alternatywa dla prostownicy i chemicznych środków prostujących. Dzięki zabiegowi Twoje włosy staną się błyskawicznie odżywione, gładkie i proste. Aby dłużej zachować upragniony efekt, ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Tutaj wkraczają szampony i odżywki do włosów po keratynie. Jakie wybrać? Przygotowaliśmy kilka propozycji.

Zabieg keratynowy polega na aplikowaniu na włosy keratyny. Jak zapewne wiesz, keratyna to naturalny budulec włosów, który odpowiada za ich kondycję oraz wygląd. Aktywuje się pod wpływem wysokiej temperatury i sprawia, że włosy stają się błyskawicznie odżywione. Wyprostowanie włosów jest efektem ubocznym i niestety z czasem słabnie – aby utrzymał się dłużej, należy włączyć do pielęgnacji odpowiednie szampony i odżywki. Zanim przejdziemy do rekomendacji kosmetyków do włosów po keratynie, kilka informacji o samym zabiegu.

Keratynowe prostowanie włosów

Keratyna to białko strukturalne, występujące we włosach, skórze i paznokciach. W przypadku włosów pomaga je wzmocnić, zapobiega łamliwości, uszkodzeniom cieplnym i puszeniu. Jako naturalny budulec włosów niezwykle ważna jest dla utrzymania mocnych i zdrowych włosów. 

Używanie prostownicy, chemicznych preparatów prostujących i zabiegi fryzjerskie mogą sprawić, że Twoje włosy tracą blask, a nawet staną się mocno zniszczone. Wtedy wkracza keratynowe prostowanie włosów, które jest traktowane jako zabieg nie tyle co prostujący, co nawet ratujący włosy.

Na czym polega zabieg?

Zabieg prostowania keratyną polega na jej wprowadzeniu do wnętrza włosa, tak aby uzupełniła powstałe w jego strukturze ubytki. Zwykle stosuje  roztwór zawierający pochodną formaldehydu lub o wiele bezpieczniejszy kwas glioksalowy. Zadaniem preparatów keratynowych jest zerwanie wiązań i ponowne ich zawiązanie w prostszej pozycji. Zaaplikowany roztwór trzymany jest na włosach ok. 30 minut.

Jeżeli zdecydowałaś się na keratynowe prostowanie włosów, upewnij się, że fryzjer używa kosmetyków pozbawionych szkodliwego formaldehydu.

Zabieg odbywa się przy użyciu ceramicznego żelazka fryzjerskiego – wysoka temperatura dochodząca nawet 230 stopni Celsjusza jest potrzebna, aby “wprasować” roztwór. Pod wpływem wysokiej temperatury łuski włosa się otwierają, a keratynowy budulec wnika w ich strukturę i wypełnia ubytki. Następnie łuski włosa zostają zamknięte, a ostatnim etapem jest suszenie włosów na średnim nawiewie, aby je całkowicie zamknąć.

Efekty prostowania włosów keratyną

W porównaniu do innych sposobów na proste włosy, jak np. trwałej prostującej, zabieg z keratyną nie obciąża włosów, nie niszczy ich, a efekt jest bliski do naturalnego.

Korzyści z keratynowania włosów to m.in.

  • uzyskanie gładkich i prostych włosów
  • odczuwalny wzrost nawilżenia włosów
  • odżywienie
  • nadanie zdrowego blasku
  • poprawa sprężystości
  • zwiększenie odporności na puszenie i skręty
  • łatwiejsza stylizacja

Jedną z korzyści keratynowego prostowania włosów jest również utrwalenie koloru. Zabieg sprawia, że kolor staje się żywy, utrzymuje się dłużej i nabiera jaśniejszego blasku. Dlatego też warto przed keratynowaniem pomyśleć o koloryzacji, najlepiej tutaj porozmawiać z fryzjerem bądź stylistą, który doradzi odświeżenie koloru i przygotuje włosy do keratynowania.

Nie powinno się farbować i rozjaśniać włosów przez 2 tygodnie po wykonanej kuracji keratyną. Zaleca się także, aby podciąć włosy zaraz po wykonanej kuracji. Rezultaty keratynowego prostowania włosów mogą utrzymać się od 3 do 6 miesięcy.

Dla kogo?

Keratynowe prostowanie włosów jest alternatywą dla prostownicy, dlatego będzie to zabieg odpowiedni dla wszystkich tych, którzy chcą uzyskać błyszczące i proste włosy. Będzie też działać dobrze na większości rodzajów włosów. Zabieg keratynowania polecany jest zwłaszcza w przypadku włosów kręconych, ponieważ może je całkowicie wygładzić, ograniczyć puszenie, a przy tym doda aksamitnego blasku. Jak to działa? Włosy kręcone trudniej odbijają światło niż włosy proste, więc po zabiegu keratynowym ma się wrażenie większego nabłyszczenia. Na takich włosach rezultaty będą przy tym najbardziej zauważalne.

Ogólnie zabieg keratynowania sprawdza się na większości rodzajów włosów. Szczególnie polecany jest, gdy włosy są wysuszone, szorstkie, plączące się, o dużych skłonnościach do puszenia i przy trudnościach z układaniem.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powszechnie uważa się, że zabieg jest bezpieczny dla włosów. I co do zasady tak jest. Musisz jednak wiedzieć, że każdy włos jest inny, a przy keratynowaniu używa się rozgrzanej prostownicy. Gdy sam preparat keratynowy jest nieszkodliwy, a nawet zdrowy dla włosów, tak wysoka temperatura nie sprzyja włosom słabym, cienkim czy po zabiegach fryzjerskich. Dlatego też niektórzy eksperci zalecają najpierw zregenerować włosy, a dopiero później poddać je keratynowaniu.

Pielęgnacja włosów po keratynie – podstawowe zasady

Średnio efekty keratynowego prostowania włosów utrzymują się około 5 miesięcy, wszystko jednak zależy od typu, gęstości oraz pielęgnacji włosów. Szczególnie ważne są pierwsze godziny po zabiegu, bo wtedy musisz zadbać o włosy – chronić je przed wilgocią, nie zakładać za ucho, nie spinać, zwracać uwagę, czy się nie odgniatają itd. Ważne jest również ich umycie w odpowiednim czasie, z reguły jest to 2-3 dni.

Jak dbać o włosy po keratynowaniu:

  • Nie myj włosów przez 2-3 dni od zabiegu.
  • Unikaj zgniatania, spinania i wiązania włosów.
  • Włosy zawsze susz suszarką (nie zaleca się suszenia naturalnie; muszą być całkowicie suche).
  • Chroń włosy przed wilgocią: unikaj deszczu, sauny, basenu; pod prysznic zakładaj czepek.
  • Używaj odpowiednich szamponów i odżywek, np. bez soli i silikonów (dopuszczalne są silikony lotne i rozpuszczalne w wodzie).
  • Nie stosuj z niepewnych źródeł szamponów i odżywek z keratyną, proteinami i tzw. olejku jedwabiu przez pierwszy miesiąc po zabiegu.
  • Nie stosuj produktów do włosów zawierających alkohol (np. lakiery lub wcierki do włosów), a także suchych szamponów.

Pamiętaj, że wyprost włosów po keratynie jest sprawą indywidualną. Jedne osoby zauważają u siebie całkowite ich wyprostowanie, a inne średni wyprost. W każdym przypadku jednak włosy będą gładsze, zregenerowane i mniej podatne na puszenie.

Szampony po keratynowym prostowaniu włosów

Jeżeli keratynowałaś włosy, powinnaś myć je tylko polecanymi szamponami, znakomicie sprawdzą się tu szampony naturalne, które co do zasady mają łagodny i nieobciążający skład. Ale uważaj – nie każdy szampon będzie dobry! Bezwzględnie unikaj szamponów przeciwłupieżowych, oczyszczających (tzw. rypacze) oraz ziołowych, ponieważ rośliny często wykazują właściwości oczyszczające i doprowadzają do wypłukiwania keratyny; dodatkowo mogą wywołać przesusz.

Najlepiej wybierz kosmetyki przeznaczone do włosów po keratynowym prostowaniu – dzięki temu zyskasz pewność, że nie ma w nim kontrowersyjnych składników i mają wymagane niskie pH (wysokie pH będzie wypłukiwać keratynę). 

Z najważniejszych rzeczy, to szampony do włosów po keratynowaniu powinny być pozbawione soli, siarczanów i SLS. Dobrze, jeśli to będzie szampon z keratyną, bo dzięki temu będziesz dłużej cieszyć się efektem gładkości. Jednak nie zalecamy tutaj kupowania produktu na własną rękę – zdecydowanie powinnaś zasięgnąć porady fryzjera lub skorzystać z naszych rekomendacji poniżej.

Szampony po keratynie – rekomendacja Triny:

Nacomi – Szampon do włosów z keratyną i olejem awokado. Idealny szampon do włosów zniszczonych zabiegami z wysoką temperaturą. Zawiera hydrolizowaną keratynę, która nawilża i wzmacnia. Przy regularnym stosowaniu wspomaga regenerację włosów, sprawiając, że stają się grubsze i bardziej wytrzymałe.

NaturalMe – Szampon włosy suche i zniszczone. Zawiera m.in. ekstrakty z amarantusa i bawełny oraz pantenol. Tworzy na włosach delikatny film ochronny, który zabezpiecza je przed wysuszeniem i zniszczeniem na skutek działania czynników zewnętrznych. Wspiera odbudowę zniszczonych włosów po zabiegach fryzjerskich.

Sattva Ayurveda – Szampon do włosów – Neem i aloes. Łagodnie oczyszcza i nadaje się do każdego rodzaju włosów. Zawiera naturalne mydło Reetha, które usuwa zanieczyszczenia ze skóry głowy. Dzięki aloesowi utrzymuje wilgoć, a dodatek m.in. amli sprzyja wzrostowi zdrowych i silnych włosów.

La-Le Kosmetyki – Kawowy szampon stymulujący wzrost włosów. Naturalny szampon wytwarzany ręcznie. Nie tylko łagodnie oczyszcza, ale też sprzyja poprawie kondycji włosów i reguluje skórę głowy. Przy systematycznym stosowaniu zmniejsza wypadanie włosów i sprawia, że dłużej zachowują keratynowy blask.

Odżywki po keratynowym prostowaniu włosów

Mimo że keratynowanie włosów samo w sobie jest zabiegiem mocno odżywiającym, Twoje włosy i tak będą potrzebować wsparcia. Powinnaś po każdym myciu włosów nakładać odżywkę co najmniej na 3 minuty i spłukiwać ją letnią, a potem zimną wodą. Nie zapomnij również o masce – najlepiej nakładaj 1 raz w tygodniu.

Stosuj odżywkę po każdym myciu i zabezpieczaj końcówki olejkami. Raz w tygodniu również nałóż na włosy specjalną maskę.

Odżywki, balsamy i maski do włosów, które będą odpowiednie po keratynowym prostowaniu, to wszystkie te, które nie zawierają (większości) silikonów, Sodium Chloride i Alcohol Denat.

Odżywki po keratynie – rekomendacja Triny:

Yope – Odżywka do włosów suchych zniszczonych – Orientalny ogród. Naturalna odżywka do włosów suchych, matowych i zniszczonych, w tym farbowanych i często stylizowanych wysoką temperaturą. Zawiera składniki silnie nawilżające i keratynę roślinną, która wnika we włosy i uzupełnia uszkodzenia.

Nowa Kosmetyka – Maska do włosów – Keratynowy szot. Intensywna kuracja z hydrolizowaną keratyną, która wnika i odbudowuje zniszczenia, tym samym przedłużając efekt kuracji keratynowego prostowania. Wzbogacona nabłyszczającym skwalanem i emolientem wygładzającym.

Sylveco – Wygładzająca odżywka do włosów. Na bazie ekstraktów roślinnych, które dbają o kondycję włosa, przyspieszają procesy naprawcze oraz wzmacniają cebulki. Chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i utratą cennej wilgoci.

Orientana – Ajurwedyjska odżywka do włosów – Imbir i trawa cytrynowa. Lekka formuła bez parafiny i silikonów. Zawiera ajurwedyjskie rośliny, które wzmacniają włosy, zapobiegają wypadaniu, odżywiają cebulki i przyspieszają porost włosów. Dodatek oleju jojoba sprawia, że włosy stają się nawilżone, gładkie i dłużej zachowują zdrowy blask.

Kosmetolog radzi: Kosmetyki z keratyną do codziennej pielęgnacji włosów 

kosmetolog radzi

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który pomaga błyskawicznie poprawić wygląd i stan włosów. Pomaga także na dłuższy czas wyeliminować potrzebę stylizacji włosów z użyciem prostownicy i regularnego poddawania włosów szkodliwemu działaniu wysokiej temperatury. Chociaż pielęgnacja po zabiegu prostowania włosów keratyną może wydawać się wymagająca, warto się do niej przyłożyć, żeby jak najdłużej cieszyć się gładkimi, lśniącymi i zregenerowanymi włosami. A co w przypadku kiedy chcielibyśmy skorzystać z działania keratyny na co dzień, bez poddawania się zabiegowi keratynizacji?

W tej sytuacji z pomocą przychodzą nam gotowe kosmetyki z keratyną, które co prawda działają delikatniej, lecz przy systematycznym stosowaniu skutecznie wspomagają zdrowie i piękny wygląd włosów. Przykłady wartościowych produktów kosmetycznych znajdziesz w artykule oraz pod linkami poniżej.

Kosmetyki z keratyną można również przygotować samodzielnie, korzystając ze składników dostępnych w sklepach z naturalnymi surowcami i półproduktami. Dzięki temu możemy mieć pełną kontrolę nad składem kosmetyku i przygotować produkt skrojony na miarę swoich potrzeb.

Warto jednak pamiętać, że dostarczanie włosom dużej ilości białka w postaci keratyny może doprowadzić do przeproteinowania. Włosy mogą stać się wtedy sztywne, szorstkie i matowe, mogą także zacząć się puszyć jeszcze bardziej niż zwykle. Codzienna pielęgnacja włosów kosmetykami z keratyną może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego – zwłaszcza jeżeli Twoje włosy są w dobrej kondycji. W przypadku przeproteinowanie najlepiej zacząć od dokładnego oczyszczenia włosów z nadbudowy proteinowej. Warto też dostarczyć im odpowiedniej ilości emolientów, a po kosmetyki z proteinami – w tym szampony i odżywki z keratyną – sięgać nieco rzadziej.

Przeczytaj również:

Pielęgnacja włosów po keratynie – podsumowanie

Zabieg keratynowy ma na celu wzmocnienie, odżywienie, wygładzenie i przy okazji wyprostowanie włosów. Aby cieszyć się pięknymi i gładkimi włosami, zabieg należy wykonać w profesjonalnym salonie – to połowa sukcesu. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów po keratynowaniu.

Psst… Jeśli zastosujesz się do wskazówek fryzjera, efekt utrzyma się dłużej. Jeżeli poszukujesz odpowiednich szamponów i odżywek, odwiedź kategorię Pielęgnacja włosów i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Czy prostowałaś włosy keratyną? Masz może jakieś wskazówki i protipy dla innych? A może dopiero rozważasz zabieg – dlaczego? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Przyczyny problemów ze skórą: poznaj 5-ciu największych wrogów skóry

Przyczyny problemów ze skórą: poznaj 5-ciu największych wrogów skóry

Cholesterol w kosmetykach – jak działa, czy jest bezpieczny? Co warto o nim wiedzieć?

Cholesterol w kosmetykach – jak działa, czy jest bezpieczny? Co warto o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany